Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ μαρια . η αληθεια ειναι οτι πολυ μπερδεμα μου φαινονται. να σαι καλα ! ελπιζω να βρουμε καμια δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ψάχνω μια απάντηση εδώ και κάτι μερες διαβάζοντας αρκετά θέματα σε φόρουμ και ακόμα δεν έβγαλα άκρη. Τελικά, ένας μηχανικός που προσλαμβάνεται σε μια εταιρεία σε θέση άσχετη του αντικειμένου του (ετεροαπασχολούμενος), πληρώνει το τσμεδε μόνος του ή του το πληρώνει η εταιρεία? Παραθέτω το μήνυμα μου από μια άλλη θεματική ενότητα του φόρουμ.

 

''Καλησπέρα συνάδελφοι. Ήρθε η ώρα μου και μένα να ασχοληθώ με το μπλέξιμο ικα και τσμεδε. Υπάρχει περίπτωση να με προσλάβουν ως υπάλληλο γραφείου. Σε ερώτηση μου για το αν ο ασφαλιστικός μου φορέας θα είναι το τσμεδε, μου απάντησαν ότι η εταιρεία ασφαλίζει μόνο στο ικα και ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα από ότι ίσχυαν παλιά, και ότι σε ανάλογη περίπτωση ενός μηχανικού που δουλεύει στην ίδια την εταιρεία του πληρώνουν μόνο το ικα και αυτός πληρώνει τις εισφορές του στο τσμεδε. Μου είπαν επίσης ότι το ποσοστό κράτησης του ικα είναι γύρω στο 7,7%. Ψάχνοντας πληροφορίες στο internet βρήκα τη παρακάτω συζήτηση επί παρόμοιου θέματος http://www.taxheaven...showtopic=91493 από την οποία προκύπτει το εν λόγω ποσοστό του 7,7% όπως επίσης το ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατό μόνο σε περίπτωση 'παλαιού' ασφαλισμένου. Αντίθετα κάθε νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993) πρέπει να ασφαλίζεται υποχρεωτικά στο τσμεδε+ικα.

Μήπως ξέρει κανείς ή έχει ακούσει τι πράγματι ισχύει?

 

Να προσθέσω ότι ο μεικτός μισθός θα είναι άνω των 693 ευρώ.''

Link to comment
Share on other sites

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ενημέρωση/Νέα/tabid/266/Default.aspx

 

 

 

Εισφορές Μισθωτών

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρ. 61 του Ν.3996/2011 που ισχύουν απο 01-09-2011 και προκειμένου για τους 1.1.1993 και εφεξής μισθωτούς ασφαλισμένους του Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολουμένων (Ε.Τ.Α.Α.), η προβλεπόμενη εισφορά για όλους τους Τομείς του Ταμείου υπολογίζεται επί των καταβαλλόμενων αποδοχών, οι οποίες δεν μπορεί να υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, κατά τις διατάξεις του Ν.2084/1992 και των προεδρικών διαταγμάτων 124/1993, 125/1993 και 126/1993, όπως κάθε φορά διαμορφώνεται.
Για τις περιπτώσεις ασφαλισμένων των οποίων οι αποδοχές υπολείπονται του ποσού της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας, οι διαφορές που προκύπτουν στην εισφορά ασφαλισμένου και εργοδότη καταβάλλονται απο τον ίδιο τον ασφαλισμένο, εντός του πρώτου τριμήνου του επόμενου έτους, και σε τρεις κατ' ανώτατο όριο μηνιαίες δόσεις, εφόσον το οφειλόμενο ποσό υπερβαίνει τα 150,00 ευρώ.
Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της ως άνω διαφοράς εντός του τριμήνου, εφαρμόζονται τα προβλεπόμενα για τις καθυστερούμενες ασφαλιστικές εισφορές.

----------------------------------------------------

 

Εφόσον είσαι ασφαλισμένος στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ μετά το 93 και προσληφθείς ως μισθωτός πληρώνεις εισφορές στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ για σύνταξη υγειά εφάπαξ κτλ και στο ΙΚΑ για παροχές σε χρήμα , επίδομα ανεργίας, στράτευση, ΔΛΟΕΜ, ΛΠΕ, ΛΑΕΚ, ΟΕΚ, εργατική εστία .

Οι νόμοι αλλάζουν συνεχώς βέβαια και αρμοδιότεροι είναι οι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ.

Σε κάθε περίπτωση όμως ισχύει αυτό:

 

 

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ασφάλιση/Εισφορές/ΔήλωσηΜεταβολών/tabid/304/Default.aspx

 

 

Κάθε μεταβολή στο εργασιακό καθεστώς είτε αυτό αφορά την δραστηριότητα είτε την αποδημία στο εξωτερικό προς άσκηση του επαγγέλματος πρέπει να δηλώνεται απαραιτήτως στην υπηρεσία προκειμένου ο ασφαλισμένος να ενημερώνεται για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχει απέναντι στο Ταμείο.
Κάθε ασφαλισμένος που απασχολήθηκε με έμμισθη εργασιακή σχέση κατά το προηγούμενο έτος έχει την υποχρέωση να δηλώνει τον Ιανουάριο του επομένου έτους την απασχόλησή του αυτή η οποία αποδεικνύεται με βεβαίωση του εργοδότη για τον χρόνο απασχόλησης, την αμοιβή, την παρακράτηση και καταβολή των εισφορών.

Μέσα στην ίδια προθεσμία υποχρεούται ο ασφαλισμένος να γνωρίζει εγγράφως στο Ταμείο τυχών άρνηση του εργοδότη για παρακράτηση και απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών.

 

----------------------------------

 

Αν σε ενημερώσουν διαφορετικά από το ΤΣΜΕΔΕ πες το και εδώ γιατί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την ετεροαπασχόληση και μόλις συνειδητοποιούν οι εργοδότες ότι θα μπλέξουν με το ΤΣΜΕΔΕ δεν προχωρούν σε πρόσληψη.


 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση. Θα επισκεφτώ αύριο το ικα και το τσμεδε και θα σας ενημερώσω. Ελπίζω βέβαια να γνωρίζουν και αυτοί την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Η απάντηση του ικα ήταν ότι δεν είναι απαραίτητο η εταιρεία να πληρώνει τσμεδε. Η απάντηση του τσμεδε ήταν εντελώς ξεκάθαρη, από δύο τρία υπεύθυνα άτομα που ρώτησα. Η εταιρεία είναι υποχρεωμένη να πληρώνει τσμεδε, ανεξάρτητα της ειδικότητας που σε έχει προσλάβει, εφόσον ανήκει κάποιος στο νέο ασφαλιστικό (μετά το 93). Με το παλαιό ασφαλιστικό υπάρχουν κάποια παράθυρα. Μια υπάλληλος του 4ου ορόφου (γρ.11) μου είπε ότι με τις διασταυρώσεις που πλέον γίνονται η εταιρεία θα βρεθεί και θα έχει πρόβλημα. Αντίθετα, ένας υπάλληλος στο 2ο όροφο (υπεύθυνος εισφορών), μου είπε ότι υπάρχει ένα κενό όσον αφορά την ενημέρωση του τσμεδε σε περίπτωση που εγώ δεν ενημερώσω ότι είμαι μισθωτός και συνεχίσω να πληρώνω κανονικά τα ειδοποιητήρια του τσμεδε. Αλλά και πάλι θα έχω πρόβλημα μου είπε με την εφορία επειδή θα φαίνομαι να πληρώνω εισφορές στο ικα ως μισθωτός και στο τσμεδε σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Δε κατάλαβα ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα, θα ρωτήσω και το λογιστή μου. Άντε βγάλε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εργάζομαι ως μισθώτος σε μία εταιρεία ο εργοδότης μου πληρώνει το ΙΚΑ

Το ΤΣΜΕΔΕ το επωμίζομαι μόνος μου. Εφόσον έχω δύο ασφάλειες μήπως έχω επιστρόφη χρημάτων του κλάδο ύγειας

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

έχω αρκετή ώρα που διαβάζω τις διάφορες απαντήσεις, όμως δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα. Είμαι μηχανικός εγγεγραμμένη στο τσμεδε αλλά βρήκα μια δουλειά για τους καλοκαιρινους μήνες ως ρεσεψιονιστ. Ο εργοδότης μου βέβαια επιμένει πως αν προσληφθω μπορεί να με ασφαλίσει στο ικα. Είναι εφικτό αυτό; Ή θα φαίνομαι παράνομη; Το τσμεδε θα μπορώ να συνεχίσω να το πληρώνω μόνη μου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει να έχεις 2 ταμεία...Στην περίπτωσή σου έχεις ΤΣΜΕΔΕ και μόνο. Το ΙΚΑ μπαίνει μόνο στους μισθωτούς μηχανικούς για παροχή σε χρήμα σε περίπτωση ασθένειας. Δηλαδή ο εργοδότης σου πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ και σε περίπτωση αναρρωτικής παίρνεις τα λεφτά των ημερών αυτών από ΙΚΑ...

Να σε έχει ασφαλισμένη εξολοκλήρου στο ΙΚΑ και εσύ παράλληλα να πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ αποκλείεται!! 

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει και άλλες φορές σε παρόμοια άρθρα. Μην ψαρώνετε με τον κάθε εργοδότη. Παραπάνω εισφορές θα πληρώνει και δεν θέλει να μπλέκει περισσότερο. Σου λέει "εγώ ΙΚΑ ξέρω" και σου πετάει το μπαλάκι. ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ασφαλισμένος/η στο ΤΣΜΕΔΕ. Έχει «φροντίσει» ο κλάδος γι΄αυτό. Δεν είναι θέμα να τον πείσεις, πρέπει να κάνει αυτό που λέει ο νόμος. Είναι σαν να σου πει κάποιος «φίλε δεν σε βάζω στο ΙΚΑ, θα σε ασφαλίσω στο ΝΑΤ γιατί αυτό έχω και το ΙΚΑ θα το πληρώνεις μόνος σου»!!!

 Προσεξετε ότι ακόμα κι αν δεχτείτε αυτό που λέει , δηλ ΙΚΑ ο εργοδότης και ΤΣΜΕΔΕ μόνος σου, αφενός δεν σε συμφέρει να δουλεύεις (κάτσε σπίτι σου να μην κουράζεσαι κιόλας) και αφετέρου και κυριότερο θα είσαι παράνομη γιατί θα είσαι ασφαλισμένη σε 2 φορείς. Δηλαδή κάποια στιγμή θα έχεις πρόβλημα... και θα έχεις χάσει και λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.