Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

@kokoleko1 το συμπέρασμά σου ισχύει (κατ' εμέ, και μάλιστα με περιλαμβάνει κιόλας):

On 11/17/2018 at 6:04 PM, kokoleko1 said:

Πρέπει να μήν παρέχεις εξαρτημένη εργασία ως μηχανικός για να μην πληρώνεις το 4%εφαπ.+3.5% επικ.=7.5%.

Έχω καταθέσει έγγραφη ερώτηση στον ΕΦΚΑ-τ.ΙΚΑ και περιμένω να λάβω απάντηση.

Το link που στέλνεις έχει τελευταίο ποστ το 2014.

17 hours ago, kokoleko1 said:

οπότε, εάν δέν αλλάξουν οι νόμοι μάλλον με διαγραφή από το τεε θα αποφύγεις το τσμεδε.

Οι νόμοι έχουν αλλάξει :-)  Ο Νόμος για την αποσύνδεση ιδιότητας μέλους ΤΕΕ και ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ ψηφίστηκε τον Οκτώβριο του 2017. Η ερμηνευτική εγκύκλιος με τα παραδείγματα που αναλύουμε εδώ στο φόρουμ εκδόθηκε το Φεβρουάριο του 2018. Σήμερα, πέραν πάσης αμφιβολίας, η ιδιότητα μέλους ΤΕΕ δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την υποχρεωτική υπαγωγή στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 11/14/2018 at 12:22 PM, asplous said:

Καλημέρα και απο μένα. Όπως ο @Stefanos Vns και o @vlasis13 ψαχνω και εγώ τον τρόπο να σταματήσω να δίνω τις ανουσιες εισφορες 4% ενω είμαι δηλωμένος υπάλληλος γραφείου και συνάδελφοι για την ιδια δουλεια έχουν εισφορες μόνο 16%. Δυστυχώς το λογιστήριο μας δεν μπορεί να βοηθήσει.. Αν έχετε καποιο νεότερο κύριοι και βρήκατε λύση στην ερμηνεία των εγκυκλίων, παρακαλώ μοιραστείτε το!

 

Καλημέρα, εάν όντως δίνεις τις ειφορές 4% τότε εξ' ορισμού ΔΕΝ είσαι δηλωμένος ως υπάλληλος γραφείου αλλά ως μέλος ΤΕΕ με ΚΑΔ 0700 και ΠΚ 045. Αυτά μπορείς κατ' αρχήν να τα βεβαιώσεις εάν δεις το payslip κάθε μήνα, εκεί αναφέρεται Πακέτο Κάλυψης 101 ή 045 (λογικά το δεύτερο, εφόσον όπως είπαμε πληρώνεις το 4% και συνολικά 20% ασφαλιστική εισφορά επί του μεικτού μισθού σου).

Για τη διαδικασία αλλαγής, αυτός που πρέπει να κάνει κάτι (να σε δηλώσει αλλιώς στο τοπικό υποκατάστημα μισθωτών ΕΦΚΑ-τ.ΙΚΑ) είναι ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ (=το λογιστήριο). Τώρα επειδή το δικό μου λογιστήριο λέει " δεν έχω πρόβλημα να σε αλλάξω αλλά τι θα πει ο ΕΦΚΑ και μη βγούμε παράνομοι" πήγα εγώ ο ίδιος στον ΕΦΚΑ-τ.ΙΚΑ όπου υπάγεται η επιχείρησή μου και πρωτοκόλλησα γραπτό ερώτημα " τι θέλετε να κάνω/τι χαρτιά να φέρω για να δηλωθώ με ΚΑΔ διαφορετικό από τον 0700 και με ΠΚ 101" .

 

Δες το ποστ μου παραπάνω και συγκεκριμένα τι επισύναψα στην αίτησή μου:

On 11/4/2018 at 11:49 PM, Stefanos Vns said:

Γιώργιο, πήγα στο ΕΦΚΑ μισθωτών (τ.ΙΚΑ) στο τμήμα εσόδων, βρήκα τον ελεγκτή υπάλληλο της επιχείρησής μου και του είπα το αίτημά μου. Μετά πήγα στον προϊστάμενο και του είπα το αίτημά μου. Στο τέλος τους πρωτοκόλλησα ένα ερώτημα όπου αναφέρω ότι είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2009, ότι σήμερα εργάζομαι ως μισθωτός αναλυτής ηλεκτρονικών υπολογιστών, που δεν είναι ιδιότητα μηχανικού, ενώ ταυτόχρονα είμαι δηλωμένος με ΚΑΔ 0700 και ΠΚ 045. Στο αίτημά μου ζήτησα να πάω σε ΚΑΔ προγραμματιστή/αναλυτή (δε θυμάμαι ακριβώς τώρα ποιον) με ΠΚ 101. Στο ερώτημα επισύναψα το άρθρο 20 του Ν.4488, τη διευκρινιστική εγκύκλιο του Φεβρουαρίου 2018, τη διακοπή εργασιών στην εφορία, την αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ και την σύμβαση εργασίας. Επίσης επισύναψα και έναν αριθμό πρωτοκόλλου, σύμφωνα με τον οποίον εγώ έχω πάει στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Ιανουάριο του 2018 και έχω καταθέσει τη διακοπή εργασιών στην εφορία (το Δεκέμβριο του 2015) και αιτούμαι από το ΤΣΜΕΔΕ να μην έχω εισφορές ΕΦΚΑ μη μισθωτού από 1/1/2017. Το ΤΣΜΕΔΕ όμως εδώ και 10 μήνες δεν έχει επεξεργαστεί το αίτημά μου, δεν έχω λάβει απάντηση και δεν έχουν σβηστεί οι εικονικές εισφορές στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών.

Δε μου έχουν απαντήσει επίσημα ακόμα αλλά από τα τηλέφωνα προκύπτει ότι δε θα φέρουν αντίρρηση.

 

Στο τέλος θα είμαι μισθωτός αλλά ΟΧΙ μισθωτός με εξαρτημένη εργασία μηχανικού, αλλά μισθωτός με εξαρτημένη εργασία ως προγραμματιστής, αναλυτής. Θα δίνω 16% του μεικτού μισθού μου σε ασφαλιστικές εισφορές και θα γράφω ένσημα (=ατομικός λογαριασμός εισφορών) νόμιμα με το νέο ΚΑΔ και ΠΚ.

Το παραπάνω δεν είναι ούτε παράνομο ούτε ασυνήθιστο, δες πχ. άλλον συνάδελφο μηχανικό που ασφαλίζεται με ΠΚ 101 ως μισθωτός με εξαρτημένη εργασία ως προγραμματιστής, αναλυτής

On 10/18/2018 at 10:40 AM, Alex259 said:

ακριβώς αυτό που λες.

κανένας δεν μπορεί να τα διαχωρίσει για τις περιπτώσεις μας (εκτός απο την περίπτωση συμβάσεων/προκυρήξεων που ζητάνε αποκλειστικά μηχανικούς...)

εγώ προσωπικά βαρέθηκα να ρωτάω λογιστές, ΕΛΚΕ, λογιστήρια και να παίρνω την απάντηση ....εξαρτάται τι θεωρεί ο εργοδότης οτι κάνεις... οπότε σταμάτησα και εγώ να ασχολούμαι.

ειμαι σε ΠΚ 101 ΙΚΑ,ΤΕΑΜ 

Κωδικός ειδικότητας 213110    Σχεδιαστές,Αναλυτές,Διαχειριστές,Προγραμματιστές,Τεχνικοί, Μηχανικοί, βάσεων δεδομένων ηλεκτρονικών υπολογιστών και συστημάτων επικοινωνιών

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι βοηθήστε με σε κάτι,

Εργάζομαι τα τελευταία χρόνια σαν μισθωτός σε μια εταιρεία και έχω σαν κύριο ταμείο το ΕΤΑΑ. Πρόσφατα πήγα να βγάλω μια ασφαλιστική ενημερότητα και μου είπαν πως ο εργοδότης μου μπορεί να κάνει αίτηση για επιστροφή εισφορών που έχει δώσει στο ΙΚΑ (σαν επικουρικό ταμείο) για την τελευταία πενταετία!

Δηλαδή πλέον δεν είναι υποχρεωτικό από ότι καταλαβαίνω να έχουμε επικουρικό ταμείο στο ΙΚΑ για να είμαστε μισθωτοί όπως παλιά. Αυτό σημαίνει ότι πλέον οι εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης στο σύνολο θα είναι λιγότερες από ότι ήταν μέχρι τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georgegaleos said:

ΕΦΚΑ/Εγκ.33/25-07-2018 & Αριθμ. Δ.15/Δ΄/12061/293/01-03-2018

Από ότι καταλαβαίνω από την εγκύκλιο ο εργοδότης δικαιούνται επιστροφή εισφορών από το ΙΚΑ για το διάστημα που το είχε σαν επικουρικό ταμείο ?

Επίσης γνωρίζεις να μου πεις αν τώρα το σύνολο των εισφορών είναι μικρότερο από την στιγμή που θα πληρώνουμε μόνο τις εισφορές του κύριου ταμείου ?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, akfo7 said:

Από ότι καταλαβαίνω από την εγκύκλιο ο εργοδότης δικαιούνται επιστροφή εισφορών από το ΙΚΑ για το διάστημα που το είχε σαν επικουρικό ταμείο ?

Επίσης γνωρίζεις να μου πεις αν τώρα το σύνολο των εισφορών είναι μικρότερο από την στιγμή που θα πληρώνουμε μόνο τις εισφορές του κύριου ταμείου ?

Οι ασφαλισμένοι στο ΕΤΑΑ μηχανικοί έχουν τις παρακάτω κρατήσεις του πίνακα με το αντίστοιχο σύνολο εισφορών.

ΠΙΝΑΚΑΣ Α'
ΜΙΣΘΩΤΟΙ τ. Ε.Τ.Α.Α. - Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. - ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ

ΚΛΑΔΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ
ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΥΝΟΛΟ
ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 6,67% 13,33% 20,00 %
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΕ ΕΙΔΟΣ (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) 2,15% 4,30% 6,45%
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΕ ΧΡΗΜΑ 0,40 % 0,25 % 0,65 %

ΑΝΕΡΓΙΑ Ο.Α.Ε.Δ

Λ.Α.Ε.Κ. Ο.Α.Ε.Δ.

Λ.ΠΕ.Α.Ε.

1,83%

0,10%

0%

3,17%

0,36%

0,15%

5%

0,46%

0,15%

Ο.Ε.Κ.

(ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ)

1% 0% 1%

Ο.Ε.Ε.

(ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ)

0,35% 0% 0,35%

Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π. τ. Ε.Τ.Ε.Α.

τομεασ

επικουρικής ασφαλισης μηχανικων & εργοληπτων δημοσιων εργων

3,5% (1/6/19=3,25%) 3,5%(1/6/19=3,25%) 7%(1/6/19=6,50%)

ΠΡΟΝΟΙΑ Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π.-

τομεας μηχανικων & εργοληπτων δημοσιων εργων

4% 0% 4%
ΣΥΝΟΛΟ 20%(1/6/19=19,75%) 25,06%(1/6/19=24,81%) 45,06%(1/6/19=44,56%)

 

 

Edited by kokoleko1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Τελικά @Stefanos Vns έβγαλες άκρη για να γλιτώσεις το 4%?

Στην εταιρεία που εργάζομαι μου ζητάνε να διαγράφω και απο το ΤΕΕ!! (έτσι ισχυριζόνται οτι οτι τους έχει πει το ΙΚΑ.  (Αν και δεν εργάζομαι ως μηχανικός δε βρίσκω το λόγο να διαγραφώ απο το ΤΕΕ) 

Προς ενημέρωση όλων σας παραθέτω επίσης την απάντηση του ΕΦΚΑ σχετικά με την υποχρεωτική διαγραφή απο το ΤΕΕ και τα πακέτα κάλυψης:

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Σχετικές πληροφορίες μπορείτε να αντλήσετε από την με αριθμό Πρωτοκόλλου: Φ10043/19893/606–30/5/2017 Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης», που έχει δημοσιευτεί στη «Διαύγεια» (https://diavgeia.gov.gr) με ΑΔΑ: 6ΧΜΠ465Θ1Ω-Λ96.

Επίσης σχετικές πληροφορίες θα βρείτε στην εγκύκλιο 16 της Γενικής Διεύθυνσης Εισφορών και Ελέγχων του ΕΦΚΑ με θέμα:  «Αποσύνδεση της ασφάλισης των αυτοαπασχολούμενων πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ– ΤΑΝ (δικηγόρων) από την ιδιότητα», ακολουθώντας το σύνδεσμο:https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_16_20180316.pdf

Κοινως δεν απαντάνε ευθέως στα ερωτήματά μου. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2019 at 1:14 AM, stefanoskonst said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά

 

Τελικά @Stefanos Vns έβγαλες άκρη για να γλιτώσεις το 4%?

Στην εταιρεία που εργάζομαι μου ζητάνε να διαγράφω και απο το ΤΕΕ!! (έτσι ισχυριζόνται οτι οτι τους έχει πει το ΙΚΑ.  (Αν και δεν εργάζομαι ως μηχανικός δε βρίσκω το λόγο να διαγραφώ απο το ΤΕΕ) 

Προς ενημέρωση όλων σας παραθέτω επίσης την απάντηση του ΕΦΚΑ σχετικά με την υποχρεωτική διαγραφή απο το ΤΕΕ και τα πακέτα κάλυψης:

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με τον ΕΦΚΑ. Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε ότι:

Σχετικές πληροφορίες μπορείτε να αντλήσετε από την με αριθμό Πρωτοκόλλου: Φ10043/19893/606–30/5/2017 Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Ασφαλιστικές εισφορές μηχανικών με διακοπή άσκησης μη μισθωτής απασχόλησης», που έχει δημοσιευτεί στη «Διαύγεια» (https://diavgeia.gov.gr) με ΑΔΑ: 6ΧΜΠ465Θ1Ω-Λ96.

Επίσης σχετικές πληροφορίες θα βρείτε στην εγκύκλιο 16 της Γενικής Διεύθυνσης Εισφορών και Ελέγχων του ΕΦΚΑ με θέμα:  «Αποσύνδεση της ασφάλισης των αυτοαπασχολούμενων πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ και ΕΤΑΑ– ΤΑΝ (δικηγόρων) από την ιδιότητα», ακολουθώντας το σύνδεσμο:https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_16_20180316.pdf

Κοινως δεν απαντάνε ευθέως στα ερωτήματά μου. 

 

Γεια σου,

δεν έχει να κάνει με τον ΕΦΚΑ η απάντηση. Ο ΕΦΚΑ καλά σε στέλνει σε αυτές τις αποφάσεις, που καθορίζουν τι πληρώνεις ανάλογα με τις δραστηριότητες (πιο σωστά: ανάλογα με το συνδυασμό μισθωτών και μη μισθωτών δραστηριοτήτων) που έχεις.

Η διαφορά αυτή, το 4% που λες, είναι βάσει της δήλωσης του εργοδότη σου στον ΕΦΚΑ σχετικά με το τι σε προσέλαβε. Αν σε προσλάβει σα μηχανικό, θα πληρώνεις 20%. Αν σε προσλάβει σαν προγραμματιστή, θα πληρώνεις 16%. 

Μέλη ΤΕΕ (και ταυτόχρονα μέλη του φόρουμ εδώ μέσα) δουλεύουν σε εταιρείες πληροφορικής ως προγραμματιστές και δίνουν 16%. Άλλα μέλη ΤΕΕ (και ταυτόχρονα μέλη του φόρουμ εδώ μέσα) δουλεύουν σε εταιρείες πληροφορικής ως προγραμματιστές αλλά δηλωμένοι ως μηχανικοί και δίνουν 20%. Αυτή είναι μια προφανής αδικία που όμως δε θα διορθωθεί ποτέ "μαζικά". Πρέπει ο κάθε εργαζόμενος με τον εκάστοτε εργοδότη του να συμφωνήσει ως τι θα δηλωθεί.

BTW, δεν ισχύει η διαγραφή από το ΤΕΕ ως ισότιμη με τη διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ. Το "μέλος ΤΕΕ"  δεν έχει καμία υποχρέωση στο ΤΣΜΕΔΕ από 1/1/2017. Για να έχεις υποχρέωση στο ΤΣΜΕΔΕ (πιο σωστά: για να είσαι γραμμένος στο "μητρώο αυτασφαλισμένων του ΤΣΜΕΔΕ"), πρέπει να έχεις έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στη ΔΟΥ. Αλλιώς, διαγράφεσαι αυτοδίκαια από το "μητρώο αυτασφαλισμένων του ΤΣΜΕΔΕ".

Εγώ άκρη ακόμα δεν έχω βγάλει, με την έννοια ότι δεν κατάφερα μέχρι σήμερα να πληρώνω 16%. Αυτό όμως είναι επειδή ο εργοδότης (το λογιστήριο) φοβάται να αλλάξει ως τι με έχει δηλώσει στον ΕΦΚΑ, σε πιθανό έλεγχο κτλ. Είμαι σε απευθείας επαφή με τον ελεγκτή υπάλληλο της επιχείρησης στον τοπικό ΕΦΚΑ, και με το λογιστήριό μου, και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Το τι ενέργειες έχω κάνει ακριβώς, σε παραπέμπω στα προηγούμενα ποστ μου.

Ένα τελευταίο σχόλιο. Το 4% παραπάνω, αν και φαίνεται, δεν είναι ακριβώς "πεταμένα λεφτά" γιατί έχει σαν αποτέλεσμα μεγαλύτερη σύνταξη από την "απλή" του τέως ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Τώρα, δεδομένου ότι οι περισσότεροι σχολούνται με το σήμερα, και όχι με τη σύνταξη, μπορείς αν θες να βγάλεις τα εισαγωγικά από τη φράση πεταμένα λεφτά παραπάνω.

Καλημέρα

Edited by Stefanos Vns
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8/12/2018 at 1:04 ΠΜ, kokoleko1 said:

Οι ασφαλισμένοι στο ΕΤΑΑ μηχανικοί έχουν τις παρακάτω κρατήσεις του πίνακα με το αντίστοιχο σύνολο εισφορών.

ΠΙΝΑΚΑΣ Α'
ΜΙΣΘΩΤΟΙ τ. Ε.Τ.Α.Α. - Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. - ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ

ΚΛΑΔΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ
ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΥΝΟΛΟ
ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ 6,67% 13,33% 20,00 %
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΕ ΕΙΔΟΣ (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) 2,15% 4,30% 6,45%
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΣΕ ΧΡΗΜΑ 0,40 % 0,25 % 0,65 %

ΑΝΕΡΓΙΑ Ο.Α.Ε.Δ

Λ.Α.Ε.Κ. Ο.Α.Ε.Δ.

Λ.ΠΕ.Α.Ε.

1,83%

0,10%

0%

3,17%

0,36%

0,15%

5%

0,46%

0,15%

Ο.Ε.Κ.

(ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ)

1% 0% 1%

Ο.Ε.Ε.

(ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΕΣΤΙΑ)

0,35% 0% 0,35%

Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π. τ. Ε.Τ.Ε.Α.

τομεασ

επικουρικής ασφαλισης μηχανικων & εργοληπτων δημοσιων εργων

3,5% (1/6/19=3,25%) 3,5%(1/6/19=3,25%) 7%(1/6/19=6,50%)

ΠΡΟΝΟΙΑ Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π.-

τομεας μηχανικων & εργοληπτων δημοσιων εργων

4% 0% 4%
ΣΥΝΟΛΟ 20%(1/6/19=19,75%) 25,06%(1/6/19=24,81%) 45,06%(1/6/19=44,56%)

 

 

Καλησπέρα σας.

Θα 'μουν ευγνώμων εάν μου δίνατε απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματά μου:

A) O άνω επισυναπτόμενος πίνακας που προκύπτει ορθώς από την Εγκ.6/14-2-2017 του ΕΦΚΑ, ισχύει και σήμερα για τους Μισθωτούς Μηχανικούς?

Β) Ποια τα αντίστοιχα ποσοστά εισφορών όσον αφορά έναν Μισθωτό Υπάλληλο Γραφείου? Γνωρίζετε με ποιο Πακέτο Κάλυψης προσλαμβάνεται αυτός?

Γ) Για να προσληφθεί ως Υπάλληλος Γραφείου και έχει την ιδιότητα του μηχανικού, θα πρέπει να διαγραφεί από το ΤΕΕ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, m_chalm said:

A) O άνω επισυναπτόμενος πίνακας που προκύπτει ορθώς από την Εγκ.6/14-2-2017 του ΕΦΚΑ, ισχύει και σήμερα για τους Μισθωτούς Μηχανικούς?

Β) Ποια τα αντίστοιχα ποσοστά εισφορών όσον αφορά έναν Μισθωτό Υπάλληλο Γραφείου? Γνωρίζετε με ποιο Πακέτο Κάλυψης προσλαμβάνεται αυτός?

Γ) Για να προσληφθεί ως Υπάλληλος Γραφείου και έχει την ιδιότητα του μηχανικού, θα πρέπει να διαγραφεί από το ΤΕΕ?

A. Ισχύει. Το ποσοστό για την πρόνοια επί ελάχιστου μισθού

Β. Από όσο γνωρίζω τα ίδια, χωρίς το επικουρικό και την προνοια. Το πακέτο θα σου το πεί το ίκα

Γ. Από όσο γνωρίζω πρέπει να γραφτεί στο ίκα, το ίκα απαιτεί διαγραφή από όποιο άλλο ταμείο, η διαγραφή από το άλλο ταμείο έχει απαιτήσεις, για το τσμεδε μια απαίτηση είναι η διαγραφή από το τεε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.