Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

3 minutes ago, kokoleko1 said:

A. Ισχύει. Το ποσοστό για την πρόνοια επί ελάχιστου μισθού

Β. Από όσο γνωρίζω τα ίδια, χωρίς το επικουρικό και την προνοια. Το πακέτο θα σου το πεί το ίκα

Γ. Από όσο γνωρίζω πρέπει να γραφτεί στο ίκα, το ίκα απαιτεί διαγραφή από όποιο άλλο ταμείο, η διαγραφή από το άλλο ταμείο έχει απαιτήσεις, για το τσμεδε μια απαίτηση είναι η διαγραφή από το τεε.

@kokoleko1 αυτό που λες "το ποσοστό για την πρόνοια επί του ελάχιστου μισθού" δεν έχει ψηφιστεί ακόμα. Θα ψηφιστεί και θα ισχύσει αναδρομικά από 1/1/2019, σωστά; Με άλλα λόγια, μέχρι 31/12/2018 το ποσοστό για την πρόνοια ήταν επί του πραγματικού μεικτού μισθού, σωστά;

@m_chalm

Α. Ναι

Β. Το σύνολο είναι 16% αντί για 20%. Το πακέτο κάλυψης είναι ανάλογα με το πώς έχει δηλωθεί από τον εργοδότη στον ΕΦΚΑ-τ. ΙΚΑ.

Γ. Δεν χρειάζεται διαγραφή από το ΤΕΕ, εδώ θα διαφωνήσω με @kokoleko1. Μπορείς να είσαι μέλος ΤΕΕ και μισθωτός υπάλληλος γραφείου ταυτόχρονα. Πρέπει να δηλωθείς αναλόγως από τον εργοδότη σου στο ΕΦΚΑ-τ. ΙΚΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 λεπτά πριν, Stefanos Vns said:

@kokoleko1 αυτό που λες "το ποσοστό για την πρόνοια επί του ελάχιστου μισθού" δεν έχει ψηφιστεί ακόμα. Θα ψηφιστεί και θα ισχύσει αναδρομικά από 1/1/2019, σωστά; σωστά.

  • https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/10885437.pdf
  • https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=212219

Με άλλα λόγια, μέχρι 31/12/2018 το ποσοστό για την πρόνοια ήταν επί του πραγματικού μεικτού μισθού, σωστά; σωστά

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 3/2/2019 at 8:18 ΜΜ, Stefanos Vns said:

@kokoleko1 αυτό που λες "το ποσοστό για την πρόνοια επί του ελάχιστου μισθού" δεν έχει ψηφιστεί ακόμα. Θα ψηφιστεί και θα ισχύσει αναδρομικά από 1/1/2019, σωστά; Με άλλα λόγια, μέχρι 31/12/2018 το ποσοστό για την πρόνοια ήταν επί του πραγματικού μεικτού μισθού, σωστά;

Επειδή μετά τη μισθοδοσία Ιανουαρίου ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα, ο νόμος για αλλαγή του υπολογισμού του εφάπαξ από 4% επί του μικτού μισθού σε 4% επί του βασικού έχει ψηφιστεί (και θα ισχύει από 1/1/2019), αλλά ο υπολογισμός από τα προγράμματα μισθοδοσίας θα παραμείνει στο 4% επί του μικτού μέχρι ο έφκα να βγάλει την ανάλογη εγκύκλιο. 
Στη συνέχεια τα λογιστήρια κανονικά θα πρέπει να κάνουν εκ νέου υπολογισμό ώστε να αντιλογιστούν οι επιπλέον καταβληθείσες εισφορές με τις επόμενες (στις περίπτώσεις που ο βασικός υπολείπεται του μικτού).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας και πάλι. Θα ήθελα την γνώμη σας διότι δεν έχω εμπειρία σε θέματα μισθωτής εργασίας.

Έχω ειδικότητα αρχιτέκτονας μηχανικός και η συμφωνία μου ήταν να με προσλάβουν ως μισθωτό υπάλληλο μηχανικό και να πληρώνουν εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Σήμερα έλαβα την πρόσληψη. Αν καταλαβαίνετε από τον κωδικό 221001 είναι έτσι όπως συμφωνήσαμε ή έγινε πρόσληψη ως υπάλληλος γραφείου (όχι μηχανικός)?

Στην Εγκύκλιο 6/14-2-2017 αναγράφει: Κωδικός Δραστηριότητας (Κ.Α.Δ.) «0700» με λεκτική περιγραφή: « Μισθωτοί απασχολούμενοι τ. Ε.Τ.Α.Α.-Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε.» και ► Κωδικός Ειδικότητας «000450» με λεκτική περιγραφή : «Μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί Μηχανικοί, Μηχανολόγοι, κ.λ.π.) εφόσον παρέχουν εξαρτημένη εργασία, οι υπομηχανικοί των Σχολών του Ν.Δ.3971/59 που τελούσαν υπό την εποπτεία του Ε.Μ.Π. (Ν. 915/79) εφόσον μετά την ημερομηνία εγγραφής τους στο τ. Ε.Τ.Α.Α. – Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. έχουν καταστεί μισθωτοί, οι έμμισθοι υπομηχανικοί του Ν.1027/80 και Ν.1028/80 - ΠΑΛΑΙΟΙ / ΝΕΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ» ώστε να αποδίδεται για την ασφαλιστική κάλυψη Κωδικός Πακέτου Κάλυψης (Κ.Π.Κ.) «045».

Aυτά δεν θα έπρεπε να αναγράφονται?

 

 

 

Edited by m_chalm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

έχεις προσληφθεί ως μισθωτός υπάλληλος με ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και κωδικό δραστηριότητας 221001, επομένως όχι, ο εργοδότης σου δε θα πληρώνει στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αλλά θα πληρώνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Εάν θες να δηλωθείς ως μισθωτός μηχανικός πρέπει να πας στο λογιστήριο και να ζητήσεις να δηλωθείς με τον ΚΑΔ που μόνος σου αναφέρεις. Να γνωρίζεις πριν το κάνεις αυτό ότι με τον ΚΑΔ 0700 θα έχεις 4% παραπάνω κρατήσεις επί του μεικτού σου μισθού. Τσέκαρε στο aftertax (dot) gr για να δεις τι θα καθαρίζεις με το εκάστοτε ταμείο.

Για να προλάβω την ερώτησή σου, όχι δεν είναι παράτυπο να είσαι δηλωμένος με ΚΑΔ 221001 και όχι με ΚΑΔ μηχανικού, εφόσον δε χρησιμοποιείς την ιδιότητά σου ως μέλος ΤΕΕ (εφόσον δηλαδή δεν υπογράφεις). Εφόσον υπογράφεις, είναι παράτυπο.

Καλή συνέχεια.

(καλό είναι να μη δείχνεις το μεικτό μισθό σου σε ένα δημόσιο φόρουμ)

 

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Stefanos Vns said:

Καλησπέρα φίλε,

έχεις προσληφθεί ως μισθωτός υπάλληλος με ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και κωδικό δραστηριότητας 221001, επομένως όχι, ο εργοδότης σου δε θα πληρώνει στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ αλλά θα πληρώνει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Εάν θες να δηλωθείς ως μισθωτός μηχανικός πρέπει να πας στο λογιστήριο και να ζητήσεις να δηλωθείς με τον ΚΑΔ που μόνος σου αναφέρεις. Να γνωρίζεις πριν το κάνεις αυτό ότι με τον ΚΑΔ 0700 θα έχεις 4% παραπάνω κρατήσεις επί του μεικτού σου μισθού. Τσέκαρε στο aftertax (dot) gr για να δεις τι θα καθαρίζεις με το εκάστοτε ταμείο.

Για να προλάβω την ερώτησή σου, όχι δεν είναι παράτυπο να είσαι δηλωμένος με ΚΑΔ 221001 και όχι με ΚΑΔ μηχανικού, εφόσον δε χρησιμοποιείς την ιδιότητά σου ως μέλος ΤΕΕ (εφόσον δηλαδή δεν υπογράφεις). Εφόσον υπογράφεις, είναι παράτυπο.

Καλή συνέχεια.

(καλό είναι να μη δείχνεις το μεικτό μισθό σου σε ένα δημόσιο φόρουμ)

 

Ευχαριστώ. Θα ήθελες να μου υποδείξεις το σημείο που φαίνεται ότι θα πληρώνει στο ΙΚΑ?

(Κατέβασα τα αρχεία για τους λόγους που πολύ σωστά είπες)

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, m_chalm said:

Ευχαριστώ. Θα ήθελες να μου υποδείξεις το σημείο που φαίνεται ότι θα πληρώνει στο ΙΚΑ?

(Κατέβασα τα αρχεία για τους λόγους που πολύ σωστά είπες)

Από τον ΚΑΔ και μόνο φαίνεται. Ο μόνος ΚΑΔ που πληρώνει στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΥΜΕΔΕ (αυτό που ξέρουμε ως ΤΣΜΕΔΕ), είναι ο 0700.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για το ΕΤΕΑΕΠ με το επικουρικό και τα αναδρομικά, εμένα με έχει εκεί ως αυτοαπασχολούμενο και έχει ποσά χρωστούμενα (δεν έχω κάνει καν έναρξη ποτέ, είμαι αποκλειστικό μισθωτός μηχανικός, είχα και στον ΕΦΚΑ πέρσι λανθασμένα ειδοποιητήρια αλλά οι εκκαθαρίσεις βγήκαν 0 προφανώς), έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα?

Για τους μισθωτούς φαντάζομαι είναι μηδενικά και πρέπει η εταιρία να κάνει κάποιες τροποποιήσεις, ξέρει κανένας?

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2019 at 5:16 ΜΜ, chman113 said:

Να ρωτήσω κάτι για το ΕΤΕΑΕΠ με το επικουρικό και τα αναδρομικά, εμένα με έχει εκεί ως αυτοαπασχολούμενο και έχει ποσά χρωστούμενα (δεν έχω κάνει καν έναρξη ποτέ, είμαι αποκλειστικό μισθωτός μηχανικός, είχα και στον ΕΦΚΑ πέρσι λανθασμένα ειδοποιητήρια αλλά οι εκκαθαρίσεις βγήκαν 0 προφανώς), έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα?

Για τους μισθωτούς φαντάζομαι είναι μηδενικά και πρέπει η εταιρία να κάνει κάποιες τροποποιήσεις, ξέρει κανένας?

+1

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι στο ΕΤΕΑΕΠ μου έχει βγάλει χρωστούμενα μη μισθωτού "βάσει εκκαθάρισης για το 2018" (έχω κάνει διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ από 12/2015 και είμαι αποκλειστικά μισθωτός μηχανικός). Έχει βάλει και δόσεις μάλιστα από 03/2019 μέχρι 02/2022 και επίσης "τρέχουν" παράλληλα οι εισφορές προς το ΕΤΕΑΕΠ μη μισθωτού του 2019.

Δεν πληρώνω ούτε σκοπεύω να πληρώσω τίποτα. Σε κάποια μελλοντική εκκαθάριση θα σβηστούν, λέω γω.

BTW, και στον ΕΦΚΑ μου βγάζει εισφορές μη μισθωτού κάθε μήνα από 01/01/2017 (ενώ έχω πάει 3 φορές στο ΤΣΜΕΔΕ και έχω αιτηθεί διαγραφή από το μητρώο αυτασφαλισμένων), και ακόμα χειρότερα τώρα που μιλάμε το ΕΦΚΑ (όχι το ΕΤΕΑΕΠ μην παρεξηγηθώ) μου γράφει  Η Υπηρεσία προσωρινά δεν είναι διαθέσιμη καθώς είναι σε εξέλιξη η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών σας εισφορών έτους 2017.

Οπότε μόλις με το καλό διαπιστώσουν ότι δε χρωστούσα τίποτα στον ΕΦΚΑ το 2017 και το 2018 (;) λογικά τότε θα αναθεωρήσουν και θα μου πουν ότι δε χρωστάω και τίποτα στο ΕΤΕΑΠ το 2017 και το 2018 (;;;;) 

Ό,τι μαθαίνουμε, ας το γράφουμε εδώ.

UPDATE: Διαβάζοντας την ίδια τη διακήρυξη του ΕΤΕΑΕΠ στην ιστοσελίδα τους, γράφει:

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

Σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις, οι ασφαλισμένοι θα πρέπει να ακολουθήσουν τις οδηγίες του Ταμείου, ως εξής:

  • Όσοι ασφαλισμένοι έχουν παράλληλα και μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες εξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης  όπου είτε θα εκδοθούν εκ νέου ειδοποιητήρια, εφόσον απαιτούνται, είτε θα δημιουργηθεί πιστωτικό υπόλοιπο.
  • Όσοι ασφαλισμένοι έχουν αποκλειστικά μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες εξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης.
  • Όσοι έχουν λήξη ασφάλισης από 1/1/2017 έως 31/12/2018, με διαγραφή από την ΔΟΥ, θα πρέπει να πληρώσουν κανονικά τις αναδρομικές δόσεις της εκκαθάρισης έως την διακοπή τους και δεν θα λάβουν υπόψη τους τυχόν ειδοποιητήρια που αφορούν την μετά τη διακοπή τους περίοδο.  

 

Από τα παραπάνω συμπεραίνεται ότι μισθωτός ΧΩΡΙΣ δραστηριότητα στη ΔΟΥ ανάμεσα 01/01/2017 ακι 31/12/2018 (όπως εγώ, ή ο φίλος @chman113 παραπάνω, δεν πρέπει να πληρώσουμε κάτι, σωστά;

Edited by Stefanos Vns
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.