Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Δεν πρέπει να πληρώσεις κάτι. Αφού έχεις διακόψει ΔΟΥ από το 2015, όλα πληρώνονται από τη μισθωτή απασχόληση.

Το ΕΤΕΑΕΠ πήρε τη γεμάτη λάθη βάση δεδομένων του ΕΦΚΑ και χρέωσε αναλόγως.

Πολύς κόσμος βασανίστηκε στο ΤΣΜΕΔΕ για να τον διαγράψουν από τη λίστα αυτοαπασχολουμένων, είναι αδιανόητο να παλεύει κόσμος επί χρόνια(!), για να τους περάσει κάποιος υπάλληλος ότι δεν είναι πια αυτοαπασχολούμενος.Στο ΤΣΜΕΔΕ βλέπουν τις αιτήσεις όσο πιο αργά γίνεται, γιατί ελπίζει ότι με μια δίκη που αναμένεται θα γυρίσει στο παλιό καθεστώς και θα είναι πάλι αυτόνομος φορέας, εκτός ΕΦΚΑ.

 

Edited by steiner
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί καλημέρα,

Είμαι μισθωτός ηλεκτρολόγος μηχανικός & μηχανικός Η/Υ. Ασχολούμαι (εγώ θεωρώ) με αντικείμενο πολύ σχετικό με εκείνο του Μηχανικού Η/Υ,  αλλά όχι στη διεύθυνση πληροφορικής, της εταιρίας στην οποία εργάζομαι. Το θέμα για το οποίο γράφω είναι η αποσύνδεση της ιδιότητας του μηχανικού από την υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ.

Έχοντας διαβάσει προσεκτικά τις προηγούμενες αναρτήσεις παραμένω με κάποιες απορίες τις οποίες προσπαθώ να λύσω και οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύ χρήσιμη. Τις γράφω επιγραμματικά:

1.       Είναι θέμα ‘οπτικής’ το εάν κάποιος μηχανικός ασχολείται με το αντικείμενό του και εάν δύναται να σταματήσει να υπάγεται στο ΤΣΜΕΔΕ ή υπάρχει τρόπος να δοθεί κάποια μονοσήμαντη απάντηση; (έχω βρει άρθρο το οποίο αναφέρει ότι οι έμμισθοι μηχανικοί με ‘έμμισθη εντολή’ δεν υπάγονται)

2.       Έχω καταλάβει ότι η διαφορά στις εισφορές θα είναι ένα 4%. Αυτό αφορά τον κλάδο προνοίας; Και αν ναι αυτός είναι των ‘εφάπαξ παροχών’; Δηλαδή ναι μεν δεν θα είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ, ναι μεν δεν θα παρακρατείται αυτό το 4% αλλά δεν θα πάρεις (ή θα πάρεις λιγότερο)  εφάπαξ; Η για να θέσω μια άλλη διατύπωση της δεύτερης ερώτησης: Μπορεί και να παραμείνεις στο ΤΣΜΕΔΕ, να σου παρακρατείται το 4% αλλά να ΜΗΝ πάρεις εφάπαξ όταν έρθει η ώρα?

Ζητώ συγγνώμη εάν κάπου έχουν απαντηθεί, αλλά δεν κατάφερα να το εντοπίσω και θεωρώ ότι ίσως απασχολεί (ή πρόκειται να απασχολήσει σύντομα) αρκετούς συναδέλφους μηχανικούς.

Edited by electric&computer
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, electric&computer said:

Αγαπητοί καλημέρα,

Είμαι μισθωτός ηλεκτρολόγος μηχανικός & μηχανικός Η/Υ. Ασχολούμαι (εγώ θεωρώ) με αντικείμενο πολύ σχετικό με εκείνο του Μηχανικού Η/Υ,  αλλά όχι στη διεύθυνση πληροφορικής, της εταιρίας στην οποία εργάζομαι. Το θέμα για το οποίο γράφω είναι η αποσύνδεση της ιδιότητας του μηχανικού από την υποχρεωτική ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ.

Έχοντας διαβάσει προσεκτικά τις προηγούμενες αναρτήσεις παραμένω με κάποιες απορίες τις οποίες προσπαθώ να λύσω και οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι πολύ χρήσιμη. Τις γράφω επιγραμματικά:

1.       Είναι θέμα ‘οπτικής’ το εάν κάποιος μηχανικός ασχολείται με το αντικείμενό του και εάν δύναται να σταματήσει να υπάγεται στο ΤΣΜΕΔΕ ή υπάρχει τρόπος να δοθεί κάποια μονοσήμαντη απάντηση; (έχω βρει άρθρο το οποίο αναφέρει ότι οι έμμισθοι μηχανικοί με ‘έμμισθη εντολή’ δεν υπάγονται)

2.       Έχω καταλάβει ότι η διαφορά στις εισφορές θα είναι ένα 4%. Αυτό αφορά τον κλάδο προνοίας; Και αν ναι αυτός είναι των ‘εφάπαξ παροχών’; Δηλαδή ναι μεν δεν θα είσαι στο ΣΤΜΕΔΕ, ναι μεν δεν θα παρακρατείται αυτό το 4% αλλά δεν θα πάρεις (ή θα πάρεις λιγότερο)  εφάπαξ; Η για να θέσω μια άλλη διατύπωση της δεύτερης ερώτησης: Μπορεί και να παραμείνεις στο ΤΣΜΕΔΕ, να σου παρακρατείται το 4% αλλά να ΜΗΝ πάρεις εφάπαξ όταν έρθει η ώρα?

Ζητώ συγγνώμη εάν κάπου έχουν απαντηθεί, αλλά δεν κατάφερα να το εντοπίσω και θεωρώ ότι ίσως απασχολήσει (ή πρόκειται να απασχολήσει σύντομα) αρκετούς συναδέλφους μηχανικούς.

Καλημέρα,

εάν είσαι αυταπασχολούμενος, παύεις αυτοδίκαια να υπάγεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ σαν αυταπασχολούμενος, τη μέρα που διακόπτεις τη δραστηριότητα στη ΔΟΥ (δε σε ενδιαφέρει αυτό εσένα, σε ενδιαφέρει όμως το επόμενο)

εάν είσαι μισθωτός, υπάγεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ εάν ο εργοδότης σου σε δηλώσει με ΚΑΔ 0700 και περιγραφή μηχανικός. Δεν υπάγεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ εάν ο εργοδότης σου σε δηλώσει με άλλο ΚΑΔ και άλλη περιγραφή. Είναι θέμα τι θα σε δηλώσει το λογιστήριο της εταιρείας που σε προσλαμβάνει. Η δήλωση γίνεται στο τοπικό υποκατάστημα μισθωτών ΕΦΚΑ. Δε μπορείς να κάνεις κάτι εσύ ατομικά. Στην ερώτηση 1 η απάντηση είναι "είσαι ότι σε δηλώσει ο εργοδότης σου. Με αυτόν βρέστα. Ο ΕΦΚΑ σε θεωρεί ότι σε δηλώσει ο εργοδότης σου". Ο εργοδότης σου έχει ένα λογιστή που είναι και αυτός άνθρωπος και ερμηνεύει τις διατάξεις του ΕΦΚΑ. Βρέστον και μίλα εάν ενδιαφέρεσαι παραπάνω.

Η διαφορά στις εισφορές ήταν 4% επί του μεικτού μισθού μέχρι 31/12/2018. Από 1/1/2019 η διαφορά στις εισφορές είναι το 4% επί του ελάχιστου μισθού (650€), επομένως η διαφορά είναι 26 ευρώ (σταθερό νούμερο). Το 4% αφορά τον "Κλάδο Εφάπαξ Παροχών ΕΤΕΑΕΠ" (https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/10885437.pdf) Νομίζω το λένε και Πρόνοιας σε άλλα άρθρα, ο Νόμος λέει αυτό που είναι στα εισαγωγικά παραπάνω. Η απάντηση στην ερώτηση 2 είναι "όχι, δεν γίενται αυτό που λες" . Εάν όντως δίνεις τον "Κλάδο Εφάπαξ Παροχών ΕΤΕΑΕΠ" και για όσα χρόνια τον δίνεις, στο τέλος θα πάρεις αντίστοιχο εφάπαξ. Εάν είσαι απλός ΙΚΑ ΕΤΑΜ και δεν είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και δε δίνεις "Κλάδο Εφάπαξ Παροχών ΕΤΕΑΕΠ", σίγουρα δε θα πάρεις εφάπαξ από το ΤΣΜΕΔΕ. Τι θα πάρεις δεν το ξέρω, πρέπει να στο πει κάποιος που γνωρίζει από συνταξιοδότηση μέσω ΙΚΑ ΕΤΑΜ.

Τα έχουμε απαντήσει όλα παραπάνω. Την έψαχνα κι εγώ αλλά σταμάτησα να ασχολούμαι μόλις έμαθα ότι η διαφορά έπεσε από 1/1/2019 στα 26 ευρώ το μήνα. Πολλοί συνάδελφοι μηχανικοί Πολυτεχνείου μέλη ΤΕΕ δηλώνονται ως "μισθωτοί πληροφορικάριοι -μη μηχανικοί"  και είναι μια χαρά και νόμιμοι με το ΙΚΑ ΕΤΑΜ. Πολλοί άλλοι συνάδελφοι μηχανικοί Πολυτεχνείου μέλη ΤΕΕ δηλώνονται ως "μισθωτοί μηχανικοί" και είναι μια χαρά και νόμιμοι με το τ.ΕΤΑΑ. Πλέον και τα δύο "γίνονται" (για χρόνια το πρώτο δε γινόταν) οπότε θέμα εργοδότη. Και να προσεύχεσαι να ομαλοποιηθεί η κατάσταση γιατί το ΤΣΜΕΔΕ, όσο δε διαγράφεσαι από το ΤΕΕ, στη βάση του αυταπασχολούμενο θα σε κρατάει (δες παραπάνω το ποστ, έχουν συμφέρον να μην αφήσουν μηχανικούς να φύγουν, γιατί σύντομα θα κερδίζουν, λένε, δικαστήριο και θα γίνουν αυτόνομος ασφαλιστικός φορέας). Τρεις φορές έχω δηλώσει ότι είμαι μόνο μισθωτός, ότι έχω κόψει τη ΔΟΥ, έχω πάει αυτοπροσώπως στον διευθυντή ασφάλισης, του έχω αφήσει το κινητό μου, έχει δώσει εντολή σε υπάλληλο να δει το θέμα μου. Αυταπασχολούμενος θεωρούμαι ακόμα και γράφει εισφορές ο κομπιούτορας (δεν πληρώνω τίποτα για να μη σε ανησυχήσω :-)  ).

 

Link to comment
Share on other sites

@Stefanos Vns

Σε ευχαριστώ πολύ, νομίζω με κατατόπισες επαρκώς! Ρώτησα για το σημείο που αναφέρεις για "... από 1/1/2019 ... επι του ελαχίστου..." και κατάλαβα ότι υπάρχει κάποια εκκρεμότητα ώστε να εφαρμοστεί όπως το αναφέρεις.

Edited by electric&computer
for making post's size smaller
Link to comment
Share on other sites

@Stefanos Vns, @electric&computer Κάνετε ένα κόπο και ενημερωθείτε από τους Κανόνες Συμμετοχής.

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα για λόγους οικονομίας του forum.

  • Δεν κάνουμε παράθεση ολόκληρων μηνυμάτων, καθώς έτσι το forum μεγαλώνει χωρίς λόγο, γίνεται πιο αργή η περιήγηση και ταυτόχρονα αυξάνεται το κόστος συντήρησής του. Από το παρατιθέμενο μήνυμα μπορούμε να κρατήσουμε μόνο τα τμήματα που αφορούν στην απάντησή μας.
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, electric&computer said:

Σε ευχαριστώ πολύ, νομίζω με κατατόπισες επαρκώς! Ρώτησα για το σημείο που αναφέρεις για "... από 1/1/2019 ... επι του ελαχίστου..." και κατάλαβα ότι υπάρχει κάποια εκκρεμότητα ώστε να εφαρμοστεί όπως το αναφέρεις.

Η εκκρεμότητα είναι η έκδοση εφαρμοστικής εγκυκλίου από τον ΕΦΚΑ. Η τροποποίηση στο κείμενο του Νόμου πάντως ψηφίστηκε οπότε είναι θέμα χρόνου.

@georgegaleos σωστά. Σόρι.

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On ‎2‎/‎12‎/‎2019 at 10:29 AM, digitalex said:

Επειδή μετά τη μισθοδοσία Ιανουαρίου ρώτησα για το συγκεκριμένο θέμα, ο νόμος για αλλαγή του υπολογισμού του εφάπαξ από 4% επί του μικτού μισθού σε 4% επί του βασικού έχει ψηφιστεί (και θα ισχύει από 1/1/2019), αλλά ο υπολογισμός από τα προγράμματα μισθοδοσίας θα παραμείνει στο 4% επί του μικτού μέχρι ο έφκα να βγάλει την ανάλογη εγκύκλιο. 

@digitalex Καλησπέρα, λες οτι ο νόμος έχει ψηφιστεί. Ξέρεις ποιος είναι ώστε να τον βρω?

Επίσης μηπως γνωρίζεις πως μπορούμε να παρακολουθήσουμε και να ενημερωθούμε για το ποτε θα βγει η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θες την απόφαση του Υπ. Εργασίας Αριθ. Πρωτ.Φ80020/οικ.902/Δ16.20/15.03.2019 "Γνωστοποίηση ρυθμίσεων του άρθρου 5 του ν. 4578/2018 (Α΄ 200).", αυτά που αναφέρει στο εδάφιο Α.

"[...]
Α. Έμμισθοι δικηγόροι, μισθωτοί μηχανικοί και υγειονομικοί του κλάδου πρόνοιας του πρ. ΕΤΑΑ (παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι)
Για όλους τους πριν και μετά την 1.1.1993 ασφαλισμένους, έμμισθους δικηγόρους, μισθωτούς μηχανικούς και υγειονομικούς, των οικείων τομέων του κλάδου πρόνοιας του πρ. ΕΤΑΑ, το ποσό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς, ορίζεται από 1.1.2019, σε ποσοστό 4%, υπολογιζόμενο επί του ποσού που αντιστοιχεί στον κατώτατο βασικό μισθό μισθωτού, όπως εκάστοτε ισχύει.
[...]"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Panais312 oπως διευκρινίζει παραπάνω και ο @georgegaleos αναφέρομαι στον νόμο 4587/2018, άρθρο 5.

@georgegaleos γνωρίζεις εάν η απόφαση του Υπ. Εργασίας που αναφέρεις είναι το τελικό έγγραφο που χρειάζεται για την εφαρμογή της αλλαγής; Γιατί η μισθοδοσία συνεχίζει να παρακρατεί 4% επί του εκάστοτε μικτού μισθού μηχανικού και όχι επί του κατώτατου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω τι παραπάνω να βγεί !!!! Να βγει δηλαδή και ο ΕΦΚΑ να την επιβεβαιώσει ... τι να πω !!!!

Διάβασε την όλη την απόφαση ... και την τελευταία παράγραφο.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.