Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

On 12/4/2019 at 9:57 PM, Stefanos Vns said:

1. Για τον εργοδότη σου δεν υπάρχει κάποια διαφορά. Εσύ πάλι αντί για 16% κρατήσεις επί του μεικτού μισθού σου, θα έχει 19,75% κρατήσεις επί του μεικτού μισθού σου.

2. Θα πληρώνεις 19,75% επί του μεικτού σου ως κρατήσεις υπέρ ΕΦΚΑ, αυτό θα καλύπτει τις πορβλεπόμενες από το νόμο εισφορές προς το τέως ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ συν ένα μικρό ποσοστό εισφορά σε χρήμα στο τέως ΙΚΑ.

3. Θα λάβεις μεγαλύτερο εφάπαξ στο μέλλον, εάν δεν αλλάξει κάτι, γιατί αυτή η διαφορά αφορά τον κλάδο εφάπαξ. Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον δε χρειάζεσαι την υπογραφή σου σα μηχανικός (εφόσον ας πούμε δουλεύεις σε εταιρεία πληροφορικής, που είναι μια συνηθισμένη περίπτωση), να μείνεις στο ΙΚΑ. Αποφασίζεις πάντα εσύ για τον εαυτό σου. Καλό βράδυ.

γεια σου Στέφανε,

Επειδή και για τον μήνα Νοέμβρη οι εισφορές παραμένουν 19,75 επι ολου του μεικτού μίσθου, μηπως γνωρίζεις αν η νέα κυβέρνηση ακύρωσε την μείωση εισφορών

που λέγαμε?

ή απλά περιμένουμε τα καινούρια λογισμικά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

15 hours ago, gvs said:

γεια σου Στέφανε,

Επειδή και για τον μήνα Νοέμβρη οι εισφορές παραμένουν 19,75 επι ολου του μεικτού μίσθου, μηπως γνωρίζεις αν η νέα κυβέρνηση ακύρωσε την μείωση εισφορών

που λέγαμε?

ή απλά περιμένουμε τα καινούρια λογισμικά?

Δεν είμαι της κυβέρνησης συνάδελφε :-) :-) δεν έχει αλλάξει κάτι, σε επίπεδο Νόμου -από την άλλη δεν έχει αλλάξει και κάτι, δυστυχώς, σε επίπεδο εφαρμογής του Νόμου από τον ΕΦΚΑ. Ό,τι βλέπεις, βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε αυτό το θέμα έχει κανείς κάποιο νεότερο? Θα εφαρμοστεί ποτέ το άρθρο 5 του Ν4578/2018? Μηπως να πάμε για διαγραφή απο TSMEDE?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

προσωπικά και τον μήνα Ιανουάριο οι κρατήσεις μου παρέμειναν στο 19,75.

τιποτα. ψηφιζονται οι νόμοι και δεν εφαρμόζονται μου φαίνεται.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Επισυνάπτω το άρθρο 9α του νέου ασφαλιστικού που κατατέθηκε προς ψήφιση.

Το αστείο φυσικά βρίσκεται στο "αντί της καταβολής ποσοστού 4% επί του κατώτατου βασικού μισθού άγαμου μισθωτού, που ισχύει σήμερα"...

Μπορεί τελικά για να εφαρμοστεί ένας νόμος να χρειάζεται να βγει άλλος ένας που εφαρμόζει τον πρώτο...

 

Efapax_Feb_2020.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από 1/1/2019 για μισθωτούς μηχανικούς το ποσό θα έπρεπε να είναι 26 ευρώ μηνιαίως (650*0,04) και όχι το 4% επί του μεικτού μισθού όπως κρατάνε ακόμα μέχρι και Ιαν 2020.

Το άλλο μου θέμα είναι ότι, προσωπικά στο σάιτ του ΕΤΕΑΕΠ (και εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι που εργάζονται αποκλειστικά σα μισθωτοί μηχανικοί, χωρίς μπλοκάκι και με κλεισμένα τα βιβλία στη ΔΟΥ) βλέπω να με χρεώνει εισφορές ελεύθερου επαγγελματία.

Δηλαδή ναι μεν από τη μία δίνω 4% του μεικτού μισθού μου στον ΕΤΕΑΕΠ (όχι απευθείας εγώ αλλά μέσω κρατήσεων), από την άλλη με χρεώνουν τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία στο ΕΤΕΑΕΠ. Μύλος (δεν έχω πληρώσει κάτι στον ΕΤΕΑΕΠ σαν ελεύθερος, ευελπιστώ σε μελλοντική εκκαθάριση θα φανεί ότι δε τους χρωστάω).

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Stefanos Vns said:

Από 1/1/2019 για μισθωτούς μηχανικούς το ποσό θα έπρεπε να είναι 26 ευρώ μηνιαίως (650*0,04) και όχι το 4% επί του μεικτού μισθού όπως κρατάνε ακόμα μέχρι και Ιαν 2020.

Το άλλο μου θέμα είναι ότι, προσωπικά στο σάιτ του ΕΤΕΑΕΠ (και εγώ και πολλοί άλλοι συνάδελφοι που εργάζονται αποκλειστικά σα μισθωτοί μηχανικοί, χωρίς μπλοκάκι και με κλεισμένα τα βιβλία στη ΔΟΥ) βλέπω να με χρεώνει εισφορές ελεύθερου επαγγελματία.

Δηλαδή ναι μεν από τη μία δίνω 4% του μεικτού μισθού μου στον ΕΤΕΑΕΠ (όχι απευθείας εγώ αλλά μέσω κρατήσεων), από την άλλη με χρεώνουν τις εισφορές του ελεύθερου επαγγελματία στο ΕΤΕΑΕΠ. Μύλος (δεν έχω πληρώσει κάτι στον ΕΤΕΑΕΠ σαν ελεύθερος, ευελπιστώ σε μελλοντική εκκαθάριση θα φανεί ότι δε τους χρωστάω).

Γνωστό πρόβλημα, τους έδωσα οτι χαρτιά ζήτησαν -προσληψεις εργοδοτών και μοα εκτύπωση ενσημων του ΑΤΛΑΣ- πριν κανα μήνα και πήρα αριθμό πρωτοκόλλου διαγραφής. 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι σχετικό;;

εγώ έχω 2 μήνες ένσημα από το ΙΚΑ, είχα δουλέψει περιστασιακά και ο εργοδότης μου κόλλησε ένσημα,

αλλά ταυτόχρονα ήμουν και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ το οποίο πλήρωνα κανονικά.

τα ένσημα που έχω από το ΙΚΑ πως θα προσμετρήσουν στην τελική σύνταξη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.