Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Panais312 said:

Γνωρίζει κανείς αν θα εφαρμοστεί ποτέ αυτός ο νόμος? Είμαστε ενάμιση χρόνο μετά δλδ...

Μιλάς για τη μείωση εισφορών στο ΕΤΕΑΕΠ πρόνοιας στο 4% επί του ελάχιστου μισθού (650 σήμερα); Αν ναι, ο νόμος ισχύει και η εφαρμογή του είναι θέμα λογιστηρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

31 λεπτά πριν, andreas-p said:

Μιλάς για τη μείωση εισφορών στο ΕΤΕΑΕΠ πρόνοιας στο 4% επί του ελάχιστου μισθού (650 σήμερα); Αν ναι, ο νόμος ισχύει και η εφαρμογή του είναι θέμα λογιστηρίου.

Έχει γραφτεί παραπάνω ότι δεν είναι θέμα λογιστηρίου καθώς δεν έχουν ανοίξει οι σχετικοί κωδικοί στα πληροφοριακά συστήματα του ΕΡΓΑΝΗ. δεν ισχύει πλέον αυτό, έχουν ανοίξει;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geodimis said:

Έχει γραφτεί παραπάνω ότι δεν είναι θέμα λογιστηρίου καθώς δεν έχουν ανοίξει οι σχετικοί κωδικοί στα πληροφοριακά συστήματα του ΕΡΓΑΝΗ. δεν ισχύει πλέον αυτό, έχουν ανοίξει;

Εμένα μου κρατάνε τα προβλεπόμενα εδώ και αρκετούς μήνες (ξεκίνησαν αφού τους ενόχλησα κάπου στο δευτερο 6μηνο 2019).

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, andreas-p said:

Εμένα μου κρατάνε τα προβλεπόμενα εδώ και αρκετούς μήνες (ξεκίνησαν αφού τους ενόχλησα κάπου στο δευτερο 6μηνο 2019).

?? Σου κρατάνε 4% επί του ελάχιστου μισθού (650 σήμερα);

ΑΝ κάνει κάποιου είδους εξυπηρέτηση το λογιστήριο της δουλειάς σου ΙΣΩΣ. Το λέω γιατί τα πακέτα από τα οποία επιλέγουν μισθοδοσίες οι εταιρείες δεν έχουν τροποποιηθεί ώστε να συμπεριλαμβάνουν αυτή την αλλαγή.

Αν πάλι έχεις/έχουν κάνει κάτι άλλο πες μας να γνωρίζουμε.   

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Panais312 said:

?? Σου κρατάνε 4% επί του ελάχιστου μισθού (650 σήμερα);

 

Ναι για αυτό λέω. Δεν ξέρω λεπτομέρειες πώς το έκαναν στο λογιστήριο, αλλά επειδή στο παρελθόν έχω ασχοληθεί με ανάπτυξη συστήματος μισθοδοσίας ουσιαστικά αλλάζεις μία κατηγορία κράτησης από Σταθερό Ποσοστό σε Σταθερό Ποσό και βάζεις 26 αντί για 4. Αυτό τώρα με κάθε επιφύλαξη γιατί έχει να κάνει με το σύστημα μισθοδοσίας, με τα δικαιώματα του υπάλληλου μισθοδοσίας και με τις δεξιότητες να το διαχειριστεί φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω όλα είναι πιθανά σ αυτή τη χώρα..

Όπως έχω γράψει και σε προηγούμενο πόστ επικοινώνησα με την διεύθυνση μισθωτών μηχανικών του ΕΦΚΑ και η απάντηση είναι ότι: για να μου κρατάνε 4% επί του ελάχιστου μισθού (650 σήμερα) θα πρέπει να ανανεώσει ο ίδιος ο ΕΦΚΑ τα πακέτα στο σύστημα μισθοδοσίας από τα οποία επιλέγουν οι λογιστές σε ποιο βάζουν κάθε υπάλληλο. Για την ανανέωση αυτή έβγαλαν εργολαβία σε εταιρία λογισμικού αλλά ακόμη δεν είχαν δημιουργηθεί τα νέα πακέτα και άρα καμιά αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πεις... μπορεί στο δικό μας λογιστήριο να είναι νίντζα. Πάντως αν είναι για κάθε αλλαγή στις κρατήσεις να βγαίνουν προκηρύξεις, εργολαβίες, παραδόσεις κλπ. δε βλέπω προκοπή ποτέ σε αυτόν τον ΕΦΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά και σε μένα, και για τον μήνα Απρίλιο, οι κρατήσεις μου ηταν 19.75% . Καμία  αλλαγη.

Οπως λες παναη312 πάει 1,5 χρονος και τίποτα.

ανδερασ-π μου κάνει εντύπωση, να ειναι θεμα λογιστηρίου εταιρίας....μακάρι να ειναι τόσο απλό για όλους, άλλα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι νέος μηχανικός μηχανολόγος  και μέλος ΤΕΕ το 2020 .

Δεν έχω μπλοκάκι.

Η επιχειρησή στην οποία εργάζομαι ως μισθωτός  πως θα με ασφαλίσει?

Δηλαδη με ποιούς κωδικούς και ποία πακέτα κάλυψης.?

Στο σύστημα όταν εισάγεται  ειδικότητα μηχανολόγος μηχανικός( 223300) προτείνει ένα πακέτο καλυψης με κωδ. 131 το οποίο έχει εισφορές μόνο 7% περίπου συνολικά(για υγεία-χρήμα).

Που είναι οι υπόλοιπες εισφορές?

Επίσης αν προσπαθήσουμε να βάλουμε ΚΑΔ =0700 ,ειδικότητα 00450 για τα μέλη ΤΕΕ και πακέτο καλυψης   με  κωδ 045   δεν τα δέχεται το σύστημα.

Γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει?

Υπενθυμίζω είμαι μόνο μισθωτός,χωρίς μπλοκάκι.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι αποκλειστικά μισθωτός Μηχανικός, μέλος ΤΕΕ από το 2016 και οι εργοδότες μου (εταιρίες) με ασφαλίζουν πάντα κλασικά στο πακέτο 045 και ΚΑΔ 0700 πλήρη μισθωτή απασχόληση αορίστου (οπότε περίεργο που δεν τα δέχεται το σύστημα σε ποστ προηγούμενου συναδέλφου).
Δεν έχω ανοίξει ποτέ μπλοκάκι/έναρξη εργασιών, είχα και εγώ το γνωστό πρόβλημα το 2017-2018 που μας χρέωναν εισφορές και ως παράλληλα αυτοαπασχολούμενων που ευτυχώς λύθηκε.

Ήθελα να ρωτήσω, αν έχει κάποιος συνάδελφος παρόμοια εμπειρία, για 2 περιπτώσεις:

1)Αν αποφασίσω να σταματήσω από την μισθωτή εργασία (και παραμένω απολύτως ανενεργός, ούτε κάνω έναρξη εργασιών ούτε τίποτα) και να μπω ταμείο ανεργίας για λίγους μήνες, τι εισφορές θα πρέπει να πληρώσω γι αυτούς τους μήνες;
2)Αν παράλληλα με την εργασία, για έκτακτο έργο με πληρώσουν με τίτλο κτήσης μέχρι 10.000 για ένα έτος, αν έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία και αν συμφέρει ή έχει κάποιο πρόβλημα που δεν διακρίνω; 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.