Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

22 λεπτά πριν, Elessar2020 said:

Πολύ θετικό το ότι έχει ήδη εφαρμοστεί σε σένα το 26ευρο. Από πότε έχει ισχύσει αυτό και πώς αναγράφεται στη μισθοδοσία σου? Επίσης, το λογιστήριο (ή η εξωτερική εταιρεία μισθοδοσίας) το εφάρμοσε από μόνο του ή πώς ξεκίνησε να το εφαρμόζει?

 

Καλά δε νομίζω ότι τα χρήματα θα χαθούν για εσάς. Για εμένα ίσχυσε από Αυγ. 19. Τους είχα στείλει νόμο και εφαρμοστική εγκύκλιο 2 μήνες πιο πριν περίπου. Δεν έχει κάποια διαφορά στην εμφάνιση. Έχω 2 γραμμές για το εφάπαξ, μία την τρέχουσα κράτηση και μία για τα αναδρομικά:

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. εφάπαξ παροχών 26,00
Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. εφάπαξ παροχών -23,94
Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα χρήματα δεν γίνεται να χαθούν από τη στιγμή που υπάρχει νόμος που μιλά για 1/1/2019.

Αναφορικά με την περίπτωση του Ανδρέα πρέπει να συνεργάζεται με ευέλικτο λογιστήριο που του κρατούν τα νόμιμα από μόνοι τους και δε ξέρω τι συμβαίνει με τη διαφορά. Αυτό που λέω είναι ότι και να θέλει κάποιος να σου κρατήσει μόνο 26€ δε γίνεται μιας και δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στα ασφαλιστικά πακέτα που προσφέρει ο ΕΦΚΑ στους εργοδότες. Αυτό μου το επιβεβαίωσε η διευθύντρια εισφορών μηχανικών του ΕΦΚΑ.

 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και στην περίπτωση του @andreas-p είναι εξυπηρέτηση του λογιστηρίου προς τον μισθωτό (ας πούμε εικάζω ότι η εταιρεία έχει πολύ λίγους μισθωτούς ή πολύ προκομμένους υπαλλήλους στο λογιστήριο) καθότι η εφαρμογή αυτής της διάταξης δεν έχει ακόμα ενεργοποιηθεί στο σύστημα του ΕΦΚΑ. Σιγά μην κάτσουν τα λογιστήρια τεράστιων εταιρειών να κάνουν αντιλογισμούς για χάρη ενός ή μερικών υπαλλήλων!

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή είναι η εγκύκλιος που αφορά το τόπικ? Είναι δυνατόν να αναφέρεται μόνο σε δημόσιους υπαλλήλους και να πρέπει να βγει νέα για ιδιωτικούς?

https://www.efka.gov.gr/el/egkyklioi-kai-genika-eggrapha/12682619-06-2020

"Επιλογή Ασφαλιστικής Κατηγορίας και απεικόνιση στην ΑΠΔ Δημόσιου Τομέα των ασφαλιστικών εισφορών:
1. Δικηγόρων που απασχολούνται στο Δημόσιο με έμμισθη εντολή για Kλάδους Επικουρικής Ασφάλισης και Πρόνοιας του τ. ΕΤΕΑΕΠ
2. Μηχανικών και Υγειονομικών για Kλάδο Πρόνοιας του τ. ΕΤΕΑΕΠ, κατ΄ εφαρμογή των άρθρων 4 και 5 του Ν.4578/2018 καθώς και των άρθρων 45 και 31 του Ν.4670/2020
"

Link to comment
Share on other sites

H εγκύκλιος που παρέθεσες αφορά πράγματι δημ.υπαλλήλους και μόνο όσον αφορά το επικουρικό(έχει βγει άλλη εγκύκλιος για τις εισφορές κύριας σύνταξης).

Η εγκύκλιος που αφορά μηχανικούς στον ιδιωτικό τομέα έχει βγει από το 2017 https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_6_14-02-2017.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2020 at 10:45 ΠΜ, Elessar2020 said:

Καλημέρα σε όλους,

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για την πολύ χρήσιμη συζήτηση στο θέμα ασφάλισης των μηχανικών.

Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ και θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα των εισφορών των μηχανικών στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών του ΕΤΕΑΕΠ.

Σύμφωνα με το Άρθρο 31 παρ. 2γ του νέου Νόμου (Ν. 4670/2020)

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ergasia-koinonike-asphalise/nomos-4670-2020-phek-43a-28-2-2020.html

αντί πλέον οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών του ΕΤΕΑΕΠ να υπολογίζεται επί του συνολικού μικτού μισθού, ο  εκάστοτε μισθωτός μηχανικός δύναται πλέον να κατατάσσεται με ελεύθερη επιλογή σε μία από τις τρείς παρακάτω ασφαλιστικές κατηγορίες:

 ·        1η κατηγορία: 26 EUR

·        2η κατηγορία: 31 EUR

·        3η κατηγορία: 37 EUR

Δηλαδή ουσιαστικά επιβεβαιώνεται για ακόμη μια φορά η προηγούμενη συζήτηση σχετικά με τη διαφορά των εισφορών μεταξύ ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ και στο ότι αυτές πλέον να ανέρχονται στο σταθερό ποσό των 26 ευρώ αν διαλέξει ο ασφαλισμένος την 1η κατηγορία ή δεν επιλέξει κάποια κατηγορία και κατατάσσεται υποχρεωτικά στην 1η όπως αναφέρει η παράγραφος γα. του παραπάνω Άρθρου.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιο μισθωτό μηχανικό στον οποίο ήδη εφαρμόζεται ο νέος τρόπος υπολογισμού.

Ο λόγος που ρωτάει είναι διότι μετά από ερώτηση μου στο λογιστήριο της εταιρείας στην οποία εργάζομαι, μου είπαν ότι κατόπιν παλαιότερης επικοινωνίας τους με τον ΕΦΚΑ, τους είπαν ότι αυτές οι εισφορές αφορούν τους ελεύθερους επαγγελματίες και όχι τους μισθωτούς μηχανικούς (παρόλο που η παρ. 2γ αναφέρεται ρητά στους μισθωτούς μηχανικούς). Επίσης μου είπαν ότι για οποιεσδήποτε αλλαγές στον υπολογισμό των εισφορών, θα πρέπει να εκδοθεί νέα εγκύκλιος από τον ΕΦΚΑ, κάτι το οποίο δεν έχει συμβεί ακόμη.

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν προχωράει καθόλου το θέμα αυτό στον ΕΦΚΑ και συνεχίζουμε οι μισθωτοί μηχανικοί να πληρώνουμε άδικα πολύ περισσότερες εισφορές σε σύγκριση με τους υπόλοιπους μισθωτούς που είναι στο ΙΚΑ. Επίσης αμφιβάλλω το εάν και πώς θα μας επιστραφούν από τον ΕΦΚΑ οι επιπλέον εισφορές που έχουμε πληρώσει έως τώρα εφόσον ο νόμος ισχύει αναδρομικά... Μήπως τελικά όντως δεν αξίζει να είμαστε εγγεγραμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ και να γραφτούμε όλοι οι μισθωτοί μηχανικοί (τουλάχιστον αυτοί που ουσιαστικά είναι υπάλληλοι γραφείου) στο ΙΚΑ?

 

 

 

 

 

 

 

Είμαι μισθωτός μηχανικός ιδιωτικού τομέα. Ήρθε mail από την εταιρεία μου, ότι από 1/7 αλλάζουν οι εισφορές, όπως περιγράφεται παραπάνω. Μέχρι 15/7 πρέπει αν θέλουμε να ενταχθούμε στη 2η ή 3η κατηγορία να το δηλώσουμε. Άρκετά καλή μείωση. Ως τώρα είναι 4% του μισθού. Πχ στα 2000€ είναι 80€. Στα 3000€ είναι 120€ (διαφορά 94€).

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ekaradimos said:

Είμαι μισθωτός μηχανικός ιδιωτικού τομέα. Ήρθε mail από την εταιρεία μου, ότι από 1/7 αλλάζουν οι εισφορές, όπως περιγράφεται παραπάνω. Μέχρι 15/7 πρέπει αν θέλουμε να ενταχθούμε στη 2η ή 3η κατηγορία να το δηλώσουμε. Άρκετά καλή μείωση. Ως τώρα είναι 4% του μισθού. Πχ στα 2000€ είναι 80€. Στα 3000€ είναι 120€ (διαφορά 94€).

Σωστά, όμως με τη διευκρίνιση ότι επειδή οι εισφορές ελαττώνουν το φορολογητέο, ένα σημαντικό ποσοστό θα πάει σε φόρο και εισφορά. Ειδικά στα μεγάλα εισοδήματα.

Link to comment
Share on other sites

On ‎7‎/‎1‎/‎2020 at 7:03 PM, ekaradimos said:

Είμαι μισθωτός μηχανικός ιδιωτικού τομέα. Ήρθε mail από την εταιρεία μου, ότι από 1/7 αλλάζουν οι εισφορές, όπως περιγράφεται παραπάνω. Μέχρι 15/7 πρέπει αν θέλουμε να ενταχθούμε στη 2η ή 3η κατηγορία να το δηλώσουμε. Άρκετά καλή μείωση. Ως τώρα είναι 4% του μισθού. Πχ στα 2000€ είναι 80€. Στα 3000€ είναι 120€ (διαφορά 94€).

Καλησπέρα, μιας και στη δική μου εταιρία δεν έχουν κάνει κάποια ενημέρωση, στη δική σου περίπτωση σας ανέφεραν π.χ. ότι σε εφαρμογή του Άρθρο 31 παρ. 2γ του νέου Νόμου (Ν. 4670/2020) θα δείτε αυτή την μείωση? Ρωτάω μιας και αυτή η ενημέρωση θα τους ήρθε από λογιστές/ΕΦΚΑ ώστε να ρωτήσω τους δικούς μου και να αναζητήσουν αναλόγως.

Επίσης αν μάθετε κάτι για αναδρομική επιστροφή όσων έχουμε πληρώσει ως τώρα παρακαλώ ποσταρετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τις εισφορές για εφάπαξ μισθωτών μηχανικών ιδωτικού τομέα, βρήκα τις τελευταίες 3 αλλαγές του άρθρου 35 του νόμου 4387/2016, που αφορά τον υπολογισμό των εισφορών για το εφάπαξ.

28/03/2017: Από 1.1.2017 το ποσό της μηνιαίας εισφοράς στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών του Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π. των ασφαλισμένων από
1.1.1993 και εφεξής μισθωτών και όλων των πριν και μετά την 1.1.1993 ασφαλισμένων αυτοτελώς απασχολούμενων, ορίζεται σε ποσοστό 4%,
υπολογιζόμενο για τους μισθωτούς επί των ασφαλιστέων αποδοχών τους
 (αλλαγή του άρθρου 35 με το ν. 4461/2017)

03/12/2018Από 1.1.2019 το ποσό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς για όλους τους πριν και μετά την 1.1.1993 ασφαλισμένους έμμισθους δικηγόρους, μισθωτούς
μηχανικούς και ιατρούς, των οικείων τομέων του κλάδου πρόνοιας του τ. ΕΤΑΑ, ορίζεται σε ποσοστό 4%, υπολογιζόμενο επί του ποσού που αντιστοιχεί
στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού, όπως εκάστοτε ισχύει
 (αλλαγή του άρθρου 35 με το ν. 4578/2018)

28/02/2020: Για την καταβολή των ασφαλιστικών τους εισφορών, οι ανωτέρω ασφαλισμένοι του Κλάδου Εφάπαξ Παροχών του Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π., κατατάσσονται από την
1.1.2020
σε τρείς (3) ασφαλιστικές κατηγορίες, στις οποίες αντιστοιχεί το ποσό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς, όπως εμφαίνεται στον κατωτέρω
πίνακα: 1η ασφαλιστική κατηγορία: 26€, 2η ασφαλιστική κατηγορία: 31€, 3η ασφαλιστική κατηγορία: 37€ (αλλαγή του άρθρου 35 με το ν. 4670/2020)
...
«Κατά την πρώτη εφαρμογή του παρόντος οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται υποχρεωτικά στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία και επιλέγουν την ασφαλιστική
κατηγορία στην οποία επιθυμούν να υπαχθούν από την 1.7.2020


Ας υποθέσουμε ότι όντως αυτή τη φορά θα εφαρμοστεί η αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού των εισφορών του εφάπαξ (που ακόμα υπολογίζεται από τα προγράμματα μισθοδοσίας με 4% επί του μεικτού μισθού) με βάση την τελευταία αλλαγή (για την οποία ο ΕΦΚΑ έβγαλε προχθες την εγκύκλιο 30/2020), οπότε από 1/1/2020 για όλους τους μισθωτούς η εισφορά θα είναι 26€ και από 1/7/2020 θα είναι το ποσό της ασφαλιστικής κατηγορίας που θα πιλέξουν.

Όπως διαβάζετε τις διαδοχικές αλλαγές του άρθρου 35, τι καταλαβαίνετε ότι ισχύει για το διάστημα 1/1/2019 - 31/12/2019

Edited by digitalex
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2020 at 12:27 ΠΜ, andreas-p said:

Σωστά, όμως με τη διευκρίνιση ότι επειδή οι εισφορές ελαττώνουν το φορολογητέο, ένα σημαντικό ποσοστό θα πάει σε φόρο και εισφορά. Ειδικά στα μεγάλα εισοδήματα.

Πολύ σωστή παρατήρηση. Ευτυχώς έχουμε συντοξιοδοτικό πρόγραμμα και θα ανεβάσω το ποσοστό μου από 1% - 3% (πρακτικά γλυτώνω το φόρο εισοδήματος και ίσως την εισφορά αλληλεγγύης, ελπίζοντας ότι όταν σηκώσω τα λεφτά θα έχει καταργηθεί). Αλλιώς από αυτό που κερδίζω υπολογίζω 36% φόρο + 6,5% εισφορά αλληλεγγύης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.