Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Παιδιά ας απαντήσει όποιος γνωρίζει κάτι για το εξής: Ήμουν μισθωτός για 2 χρόνια μέχρι πριν 10 μέρες ,μέσω ενός προγράμματος του οαεδ για νέους πτυχιούχους( πολ/μηχ). Ο μισθός μου ήταν 625 € ,κ ο εργοδότης πλήρωνε τσμεδε και ικα. Πέρασα απο το τσμεδε να δω τι έχω να πληρώσω μεχρι το τέλος του χρόνου και μου κάναν μια "σπουδαία" ανακάλυψη- αποκάλυψη. Επειδή λέει ο μισθός μου ειναι λιγότερος απο τον κατώτατο ( 693€),και δεν μπορώ να διακιολογήσω τις εισφορές που πληρώνω (απο ότι κατάλαβα),  πρέπει να κάνω εκκαθάριση και θα βγεί ενα ποσό να πληρώσω λέει για αυτα τα 2 χρόνια. Και περιμένω να με πάρουν να μου πούν αυτο το ποσό.

Είναι δυνατον; Με ποιά λογική; Δεν φτάνει που έπαιρνα λιγότερα πρέπει να πληρώσω κιόλας; Αφου οι εισφορές έχουν πληρωθει κανονικά, ποιό το προβλήμά τους;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημά τους (η και καλά λογική του νόμου δηλαδή) είναι ότι με βάση το ΑΕΠ του 2008 (άκουσον άκουσον, τότε που ο κατώτατος ήταν 751) όταν παίρνεις κάτω από 693 θεωρείται ότι δίνεις σε συνδυασμό με τον εργοδότη σου εισφορές παρακάτω από τις "ελάχιστες" που αντιστοιχούν σε ένα μηχανικό οπότε τη διαφορά την παίρνει όλη στην πλάτη σου ο εργοδότης. Εσύ πάλι φθηνά θα την γλιτώσεις με κάνα 500άρικο, εγώ για 30 μήνες με μισθό στα 400 τους έσκασα 2.200. Πάρε εδώ στρέβλωση..

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά τους (η και καλά λογική του νόμου δηλαδή) είναι ότι με βάση το ΑΕΠ του 2008 (άκουσον άκουσον, τότε που ο κατώτατος ήταν 751) όταν παίρνεις κάτω από 693 θεωρείται ότι δίνεις σε συνδυασμό με τον εργοδότη σου εισφορές παρακάτω από τις "ελάχιστες" που αντιστοιχούν σε ένα μηχανικό οπότε τη διαφορά την παίρνει όλη στην πλάτη σου ο εργοδότης. Εσύ πάλι φθηνά θα την γλιτώσεις με κάνα 500άρικο, εγώ για 30 μήνες με μισθό στα 400 τους έσκασα 2.200. Πάρε εδώ στρέβλωση..

 

Μετα απο ποσο καιρο απο οταν εκανες αιτηση εκκαθαρισης σου ηρθε ειδοποιητηριο εκκαθαριστικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα,

 

Θελω να κάνω την εξής ερώτηση:

κάποιος μηχανικός που ειναι ασφαλισμένος μετά το 1993,

και έχει πιασει δουλεία σαν μόνιμος στο Δημόσιο μέτα το 2010.

Πρεπει να πληρώνει την ασφάλεια σε χρημα προς το ΙΚΑ?

Εμένα μου την κρατανε και έχω καταλάβει οτι αν είσαι με ορισμένου ή με  αοριστου χρόνου συμβαση στην κρατάνε.

Αλλά για τους μόνιμους πρεπει? Σύμφωνα με την σελίδα του ΤΣΜΕΔΕ οχι

 

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%9A%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7/%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%9D%CE%AD%CE%BF%CE%B9%CE%91%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CE%B9/tabid/274/Default.aspx

 

Σύμφωνα με την μισθοδοσία μου και κάποιο νομο του 2010 και μετα οχι.

Edited by hobby1000
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ποσο καιρο απο οταν εκανες αιτηση εκκαθαρισης σου ηρθε ειδοποιητηριο εκκαθαριστικο?

 

Δε μου ήρθε ειδοποιητήριο, την ανέλαβέ την εκκαθάριση προσωπικά υπάλληλος η οποία συμφωνήθηκε και με πήρε τηλέφωνο οπότε και με ενημέρωσε για το ακριβές ποσό και πήγα και τα σκασα με τη μία γιατί μου περίσσευαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια ερώτηση λίγο offtopic αλλά δεν ήξερα που να την θέσω ...

Θέλω να βγάλω ΑΜ ΙΚΑ αλλά στο ΙΚΑ Καλλιθέας(κάτοικος Π.Φαλήρου) που πήγα γίνεται πόλεμος κάθε φορά

Μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε υποκατάστημα??

Ακούω πως στο Σύνταγμα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια,

 

νεος στο τρυπακι του ΙΚΑ - ΤΣΜΕΔΕ κλπ.

 

Εχω διαβασει πολυ, εχω μιλησει με λογιστες, ΤΣΜΕΔΕ κλπ και ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι κανω, οποτε ερχομαι σε εσας. Παρακαλω, εας μου απαντησει καποιος ο οποιος ειναι σιγουρος. 

 

Περιγραφη:

Ειμαι νεος μηχανικος, ετος πρωτης ασφαλισης 2012 και εχω απο τοτε ατομικη εταιρια. Πληρωνω κανονικα τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ απο τοτε. 

Τωρα (Μαρτιος 2015) μια εταιρια θελει να με προσλαβει σε θεση μη μηχανικου (απο οτι ειδα αυτο λεγεται εταιροαπασχολουμενος) σαν full-time εργαζομενο (δηλαδη οχι με μπλοκακι). 

Εχει δημιουργηθει μια αναστατωσε (στο κεφαλι μου πανω απο ολα) σχετικα με το τι θα γινει με την ασφαλιση μου. 

 

Σημειωση: Προς το παρον και μεχρι τελος του 2015 θα κρατησω την ατομικη εταιρια ανοιχτη, εκτος εαν υπαρχει κωλυμα με την προσληψη οποτε δεν εχω θεμα να την κλεισω.

 

Ο λογιστης της εταιριας μου ειπε πως η εταιρια θα με προσλαβει με ΙΚΑ, οπως και εγινε (στην αναγγελια προσληψης βλεπω ΙΚΑ σαν Οργανισμο Κυριας Ασφαλισης). 

Μετα απο συζητησεις, καταλαβα πως πρεπει τωρα να παρω απαλλαγη απο τις εισφορες ΙΚΑ (εκτος της εισφορας σε χρημα), διοτι ειμαι ασφαλισμενος και ως μηχανικος υποχρεουμαι να συνεχισω να ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ. 

 

Thank god το ΤΣΜΕΔΕ βγαζει ηλεκτρονικα μια αιτηση για "απαλλαγη απο ΙΚΑ", την οποια και εκτυπωσα. 

Πρωτη ερωτηση εδω: Καλα εκανε ο λογιστης της εταιριας και με προσελαβε με ΙΚΑ? Και σε περιπτωση που κλεισω την ατομικη, πλεον "γυρναει" η ασφαλεια μου σε ΤΣΜΕΔΕ, μιας και η μοναδικη μου απασχοληση θα ειναι η πληρης στην εταιρια αυτη (που ξαναλεω θα απασχολουμαι σε θεση μη μηχανικου)?

 

Συνεχιζω: Απο οτι καταλαβα, επισης, πρεπει να παω με την αιτηση που ανεφερα παραπανω στο ΙΚΑ και να ζητησω απαλλαγη. Μετα παιρνω το χαρτι που θα μου δωσουν και το παω στον εργοδοτη, ο οποιος απαλλασσεται απο τις εισφορες ΙΚΑ (το κομματι που αντιστοιχει στον απασχολουμενο δηλαδη εμενα, πλην εισφορων σε χρημα) και μου δινει το αντιστοιχο ποσο του μικτου μισθου "στο χερι", απο το οποιο εγω πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ μου. 

 

Τα λεω καλα? 

Καποια παρατηρηση?

Επειδη γινεται πανικος στα ΙΚΑ τον καιρο αυτο, λεω να βεβαιωθω οτι αν επενδυσω 1 μερα να στηθω και να ταλαιπωρηθω, τουλαχιστον να αξιζει τον κοπο. 

 

Και αν ειναι οπως τα λεω, ποια η διαδικασια και τι δικαιολογητικα χρειαζονται στο ΙΚΑ? Το χαρτι της απαλλαγης που εκτυπωσα απο το ΤΣΜΕΔΕ και η αναγγελια προσληψης απο την εταιρια?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

 

Ειδικα εαν εχετε προσωπικη εμπειρια (ειστε μηχανικοι που δουλευτετε σε θεση μη μηχανικου, πχ. πωλητες ρουχων, σερβιτοροι κλπ) και ειδικα εαν εχετε και παραλληλα (η ειχατε) ατομικη εταιρια σαν μηχανικοι, παρακαλω φωτιστε με. 

 

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

 

νεος στο τρυπακι του ΙΚΑ - ΤΣΜΕΔΕ κλπ.

 

Εχω διαβασει πολυ, εχω μιλησει με λογιστες, ΤΣΜΕΔΕ κλπ και ακομα δεν ειμαι σιγουρος τι κανω, οποτε ερχομαι σε εσας. Παρακαλω, εας μου απαντησει καποιος ο οποιος ειναι σιγουρος. 

 

Περιγραφη:

 

Ειμαι νεος μηχανικος, ετος πρωτης ασφαλισης 2012

Άρα είσαι από τους 'Νέους ασφαλισμένους' (μετά το 1993) του Ν.2084/1992. Σημείωσέ το αυτό.

 

και εχω απο τοτε ατομικη εταιρια. Πληρωνω κανονικα τις εισφορες μου στο ΤΣΜΕΔΕ απο τοτε. 

Τωρα (Μαρτιος 2015) μια εταιρια θελει να με προσλαβει σε θεση μη μηχανικου (απο οτι ειδα αυτο λεγεται εταιροαπασχολουμενος) σαν full-time εργαζομενο (δηλαδη οχι με μπλοκακι). 

 

Εχει δημιουργηθει μια αναστατωσε (στο κεφαλι μου πανω απο ολα) σχετικα με το τι θα γινει με την ασφαλιση μου. 

 

Σημειωση: Προς το παρον και μεχρι τελος του 2015 θα κρατησω την ατομικη εταιρια ανοιχτη, εκτος εαν υπαρχει κωλυμα με την προσληψη οποτε δεν εχω θεμα να την κλεισω.

Κανένα πρόβλημα.

 

Ο λογιστης της εταιριας μου ειπε πως η εταιρια θα με προσλαβει με ΙΚΑ, οπως και εγινε (στην αναγγελια προσληψης βλεπω ΙΚΑ σαν Οργανισμο Κυριας Ασφαλισης). 

Αυτό ήταν λάθος. Στο άρ. 39 παρ. 1 Ν.2084/1992 αναφέρεται ότι "Υποχρεωτική ασφάλιση επιτρέπεται σε ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας."

 

Μετα απο συζητησεις, καταλαβα πως πρεπει τωρα να παρω απαλλαγη απο τις εισφορες ΙΚΑ (εκτος της εισφορας σε χρημα), διοτι ειμαι ασφαλισμενος και ως μηχανικος υποχρεουμαι να συνεχισω να ειμαι ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ. 

Σωστά.

 

Thank god το ΤΣΜΕΔΕ βγαζει ηλεκτρονικα μια αιτηση για "απαλλαγη απο ΙΚΑ", την οποια και εκτυπωσα. 

Πρωτη ερωτηση εδω: Καλα εκανε ο λογιστης της εταιριας και με προσελαβε με ΙΚΑ?

ΟΧΙ. Έπρεπε να σε προσλάβει με ΤΣΜΕΔΕ (+ 'Πακέτο Κάλυψης 131' του ΙΚΑ, η 'εισφορά σε χρήμα' που ανέφερες)

 

Και σε περιπτωση που κλεισω την ατομικη, πλεον "γυρναει" η ασφαλεια μου σε ΤΣΜΕΔΕ, μιας και η μοναδικη μου απασχοληση θα ειναι η πληρης στην εταιρια αυτη (που ξαναλεω θα απασχολουμαι σε θεση μη μηχανικου)?

ΟΧΙ. Η ασφάλεια ήταν, είναι και θα παραμείνει ΤΣΜΕΔΕ. Από τη στιγμή που γράφτηκες στο ΤΣΜΕΔΕ θα είσαι ασφαλισμένος σε αυτό και μόνο, όπως λέει το άρ. 39.

 

Συνεχιζω: Απο οτι καταλαβα, επισης, πρεπει να παω με την αιτηση που ανεφερα παραπανω στο ΙΚΑ και να ζητησω απαλλαγη.

Ίσως δε χρειάζεται αυτό.

 

Μετα παιρνω το χαρτι που θα μου δωσουν και το παω στον εργοδοτη, ο οποιος απαλλασσεται απο τις εισφορες ΙΚΑ (το κομματι που αντιστοιχει στον απασχολουμενο δηλαδη εμενα, πλην εισφορων σε χρημα)

Ο εργοδότης πρέπει να σε προσλάβει με ΤΣΜΕΔΕ. Κάθε μήνα στη μισθοδοσία σου θα γίνονται κρατήσεις και θα καταβάλλονται εισφορές εργοδότη για όλους τους κλάδους του ΤΣΜΕΔΕ και για την εισφορά σε χρήμα στο ΙΚΑ (Π.Κ. 131).

 

και μου δινει το αντιστοιχο ποσο του μικτου μισθου "στο χερι", απο το οποιο εγω πληρωνω το ΤΣΜΕΔΕ μου. 

ΟΧΙ. Δεν πληρώνεις τίποτα εσύ, όλα αποδίδονται από τον εργοδότη (εκτός εάν ο μικτός μισθός σου είναι κάτω από 700€, βλ. σχετικό θέμα στο forum).

 

Τα λεω καλα? 

(βλ. παραπάνω σχόλια)

Καποια παρατηρηση?

 

Επειδη γινεται πανικος στα ΙΚΑ τον καιρο αυτο, λεω να βεβαιωθω οτι αν επενδυσω 1 μερα να στηθω και να ταλαιπωρηθω, τουλαχιστον να αξιζει τον κοπο. 

Ίσως δε χρειάζεται αυτό.

 

Και αν ειναι οπως τα λεω, ποια η διαδικασια και τι δικαιολογητικα χρειαζονται στο ΙΚΑ? Το χαρτι της απαλλαγης που εκτυπωσα απο το ΤΣΜΕΔΕ και η αναγγελια προσληψης απο την εταιρια?

Κανονικά τα κάνει όλα το λογιστήριο της εταιρείας.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

 

Ειδικα εαν εχετε προσωπικη εμπειρια (ειστε μηχανικοι που δουλευτετε σε θεση μη μηχανικου, πχ. πωλητες ρουχων, σερβιτοροι κλπ) και ειδικα εαν εχετε και παραλληλα (η ειχατε) ατομικη εταιρια σαν μηχανικοι, παρακαλω φωτιστε με. 

Υπάρχει πολλή εμπειρία στο forum - βάλε στην αναζήτηση << ΙΚΑ 131 >> και διάβασε τα σχετικά posts. Επίσης οποιοσδήποτε γνωστός σου μηχανικός που απασχολείται σε εταιρεία ως μισθωτός (το σύνηθες για μη τεχνικές εταιρείες) μπορεί να σου δείξει μία μισθοδοσία του και να σου πει τι ισχύει.

 

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.