Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Αφού είσαι μετά το 93 δεν υπάρχει για σένα ετεροαπασχόληση. Πρέπει να είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ είτε κάνεις το μηχανικό είτε κάνεις τον καφετζή. 

Η αναγγελία πρόσληψης είναι λάθος. Το ΤΣΜΕΔΕ θα συνεχίσει να σου στέλνει ειδοποιητήρια και θα θεωρηθείς και παράνομος ότι πας να κλέψεις το κράτος με διπλή ασφάλιση κτλ. Πιθανότατα θα έχει πρόβλημα και η εταιρεία.

Ακύρωσέ το αμεσα!!!

 

Προσλαμβάνεσαι ως μισθωτός μηχανικός (άσχετα του τι δουλειά θα κάνεις) και πληρώνονται κανονικά μέσω του μισθού σου οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ (περίπου 20%) + εισφορά σε χρήμα στο ΙΚΑ (αυτό είναι για να εξασφαλίζεται η μισθοδοσία σου σε περίπτωση ασθένειας).  Δηλαδή, δεν θα έχεις έτσι κι αλλιώς καμία παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης από το ΙΚΑ. Ασφαλιστικός σου φορέας παραμένει το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αν θες να είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. πρέπει να διαγραφείς από ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ. Τα υπόλοιπα στα απάντησε ο στατ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στο forum, θα ήθελα να ζητήσω να με φωτίσετε νομίζοντας ότι γράφω στο σωστό topic.

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν, είμαι διπλωματούχος μηχανικός πράγμα που σημαίνει ότι είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ  και επομένως η ασφάλεια μου είναι το ΤΣΜΕΔΕ στο οποίο πληρώνω κάθε εξάμηνο όπως όλοι μας ένα τεράστιο κατά τη γνώμη μου ποσό. Τις εισφορές αυτές τις πληρώνω μόνος μου καθότι δεν δουλεύω ως μισθωτός σε κάποια εταιρεία αλλά σαν αυτοαπασχολούμενος μηχανικός που κόβω ΑΠΥ στους τυχόν πελάτες που εν μέσω κρίσης το λες και ότι είναι λιγάκι άφαντοι. Αν βοηθάει στα δεδομένα της περίπτωσης μου θα προσθέσω και ότι ανήκω στο νέο ασφαλιστικό δλδ ασφαλίστηκα στο ΤΣΜΕΔΕ μετά το 1992.

 

Ωραία μέχρι εδώ. Ακριβώς όμως λόγω κρίσης έχω αρχίσει και κοιτάω να βρω να κάνω οποιαδήποτε άλλη δουλειά (άσχετη με αυτή του μηχανικού) π.χ. σαν υπάλληλος γραφείου (σαν όχι μηχανικός φυσικά) κλπ κλπ.. Επομένως το ερώτημα μου είναι το προφανές δλδ τι γίνετε με τις ασφαλιστικές εισφορές αν δουλέψω κάπου που οι υπόλοιποι είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ?

Α)Ασφαλίζομαι και ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ? (αν και κάπου παραπάνω διάβασα ότι έχει αλλάξει η νομοθεσία και ότι η διπλασφάλιση θεωρείτε πλέον παράνομη???) και άρα σε αυτή την περίπτωση συνεχίζω να πληρώνω από μόνος μου το ΤΣΜΕΔΕ και ο τυχόν εργοδότης μου πληρώνει ότι ποσό βγαίνει στο ΙΚΑ?

Β)Επειδή ακριβώς είμαι με ΑΠΥ παραμένω στο ΤΣΜΕΔΕ και μόνο και άρα  κόβοντας ΑΠΥ στον όποιο καινούργιο εργοδότη προσθέτοντας απλά και άλλον ΚΑΔ στο μπλοκάκι μου είμαι καλυμμένος? ( και αυτό παρομοίως το διάβασα παραπάνω ότι υπάρχει σαν επιλογή και εκεί προέκυψε το μπέρδεμα μου)

 

Επομένως ισχύει το Α)? το Β)? ή κάτι άλλο που δεν είμαι ενήμερος?

Όσες τυχόν παραπάνω λεπτομέρειες γνωρίζετε για μια τέτοια περίπτωση είναι ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν (εργασιακά) 2 ειδών υπάλληλοι σήμερα:

1. Με σύμβαση εργασίας, αυτό είναι το κανονικό καθεστώς

2. Με σύμβαση έργου, οι γνωστοί 'μπλοκάκηδες'

 

Στην πρώτη περίπτωση, τις εισφορές πληρώνει ο εργοδότης. Διάβασε (κάνε έναν κόπο) όλο το παρόν νήμα, το http://www.michanikos.gr/topic/42237-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CF%84%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%B4%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B7-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA/ το http://www.michanikos.gr/topic/28172-%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89-%CF%84%CF%89%CE%BD-630e/ και θα σου απαντηθούν οι απορίες.

 

Στη δεύτερη περίπτωση, κόβεις ΑΠΥ και πληρώνεις εισφορές Ελ. Επ. στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

 

Επίσης μπορεί να σε ενδιαφέρει και αυτό http://www.michanikos.gr/topic/41587-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BB-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1-vs-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B7/ .

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

Αφού έψαξα τα links έχω δυο συγκεκριμένες απορίες :

  1. το περίφημο ποσό των 693,35 euro (1η ασφαλιστική κατηγορία) ισχύει και δεν μεταβάλετε ακόμα και αν πρακτικά έχω παραπάνω χρονιά ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και άρα ανήκω στη 2η η στην 3η ασφαλιστική κατηγορία? (πάντα στο νέο ασφαλιστικό αναφέρομαι και για μισθωτό μηχανικό σε άσχετη απασχόληση με αυτή του μηχανικού)
  2. στην περίπτωση που μιλάμε για σύμβαση έργου δλδ μπλοκάκι μπορώ να κόψω ΑΠΥ με αιτιολογία π.χ. γραμματειακή υποστήριξη? (λέμε τώρα)

Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πρόσφατα προσλήφθηκα στο δημόσιο σε θέση μηχανικού χωρίς να απαιτείται να είσαι εγγεγραμμένος στο τσμεδε. Μέχρι τώρα δεν ήμουν ασφαλισμένος πουθενά τώρα μου λένε ότι θα  ασφαλιστώ στο ΙΚΑ. Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να μπω  στο τσμεδε και αν  με συμφέρει μισθολογικά ή να μπω στο ΙΚΑ. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να ασφαλιστώ εκεί όπου οι μηνιαίες αποδοχές θα είναι μεγαλύτερες βραχυπρόθεσμα αλλά και μετα την πενταετία που αλλάζει η κλίμακα στο τσμεδε και όχι το εφάπαξ αν ποτέ υπάρξει ή η σύνταξη. Αν γνωρίζει κάποιος επι του θέματος αν έχει την καλοσύνη ας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πρόσφατα προσλήφθηκα στο δημόσιο σε θέση μηχανικού χωρίς να απαιτείται να είσαι εγγεγραμμένος στο τσμεδε. Μέχρι τώρα δεν ήμουν ασφαλισμένος πουθενά τώρα μου λένε ότι θα  ασφαλιστώ στο ΙΚΑ. Θέλω να ρωτήσω αν γίνεται να μπω  στο τσμεδε και αν  με συμφέρει μισθολογικά ή να μπω στο ΙΚΑ. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να ασφαλιστώ εκεί όπου οι μηνιαίες αποδοχές θα είναι μεγαλύτερες βραχυπρόθεσμα αλλά και μετα την πενταετία που αλλάζει η κλίμακα στο τσμεδε και όχι το εφάπαξ αν ποτέ υπάρξει ή η σύνταξη. Αν γνωρίζει κάποιος επι του θέματος αν έχει την καλοσύνη ας απαντήσει

 

 

Είσαι σίγουρος οτι θα είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ; μήπως θα είσαι ασφαλισμένος στο Δημόσιο; Πάντως σε σχέση με δημόσιο το ΤΣΜΕΔΕ είναι πιο φθηνό. Και έχω την εντύπωση όταν είσαι στο δημόσιο μισθωτός και είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν εχει κρατησεις στο ΙΚΑ για παροχή σε χρήμα.

 

σε ποιον φορέα προσλήφθηκες αν επιτρέπεται;

Edited by sito
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζεται για να βγάλω το περίφημο βιβλιάριο για παροχές σε χρήμα του ΙΚΑ? 

είμαι μισθωτός.

Edited by alexopth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζεται για να βγάλω το περίφημο βιβλιάριο για παροχές σε χρήμα του ΙΚΑ? 

είμαι μισθωτός.

 

Δεν βγάζεις κανένα βιβλιάριο στο ΙΚΑ. Οι παροχές σε χρήμα είναι για να πληρωθείς τις αναρρωτικές άδειες που τυχον εχεις πάρει

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ είπαν στον πατέρα μου οτι θέλουν βιβλιάριο αλλιως δε δίνουν τίποτα. Θα επικοινωνήσω και με το τμήμα προσωπικού της εταιρείας μου σε λίγο

 

ενημέρωση: Μου είπαν ατο τμήμα προσωπικού οτι πρέπει να βγάλω βιβλιάριο ΙΚΑ μόνο για παροχή σε χρήμα. Ιδωμεν

 

ενημέρωση Εβγαλα βιβλιάριο ΙΚΑ μόνο για παροχές σε χρήμα και όλα ΟΚ

Edited by alexopth
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.