Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, εν συντομία αυτό που μου είπαν από το ΤΣΜΕΔΕ (φρέσκια ενημέρωση) είναι ότι για τους μετά το 1993 ασφαλισμένους είτε 1 ευρώ είτε 10000 ευρώ το μήνα λαμβάνει κάποιος από μισθωτή εργασία θεωρείται για το ταμείο μισθωτός (δεν ισχύει το ίδιο για τους παλιούς ασφαλισμένους). Επομένως ο εργοδότης κάνει αναγγελία πρόσληψης στο ΤΣΜΕΔΕ και πληρώνει εκεί εισφορές για τον εργαζόμενο, του οποίου πλέον το καθεστώς αλλάζει εφόσον πριν ήταν ελεύθερος επαγγελματίας. Αν η μηνιαία αμοιβή είναι κάτω από 693 ευρώ, ο εργαζόμενος συμπληρώνει ο ίδιος τις επιπλέον εισφορές που προκύπτουν μέχρι αυτού του ποσού. Επίσης απ' ότι κατάλαβα ότι ο εργοδότης πληρώνει και κάποιο μικρό ποσό στο ΙΚΑ κάθε μήνα (μάλλον είναι οι παροχές που αναφέρει και ο engmech).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

γεια σας, το ερώτημα μου αφορά τις γυναίκες μηχανικούς, εργάζομαι ως μισθωτή μηχανικός και το διάστημα 31/3/2015-27/7/2015 (4 μήνες) είχα πάρει άδεια τοκετού και λοχείας, (56 ημέρες πριν τη γέννα και 63 μετά), ο εργοδότης μου πληρώνει κανονικά κάθε μήνα ΤΣΜΕΔΕ και κάποιο ποσοστό στο ΙΚΑ, το διάστημα που είχα άδεια , ο εργοδότης υποχρεούται να πληρώσει τον πρώτο μήνα μόνο, και τους υπόλοιπους τρεις μήνες δεν τους πληρώνει, αν είχα μόνο ΙΚΑ θα ήταν όλα καλά, αλλά με το ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται μήπως έπρεπε να πληρωθεί και για το διάστημα που έλειπα με άδεια , είχε κάποια συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? ρώτησα και στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ..ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, το ερώτημα μου αφορά τις γυναίκες μηχανικούς, εργάζομαι ως μισθωτή μηχανικός και το διάστημα 31/3/2015-27/7/2015 (4 μήνες) είχα πάρει άδεια τοκετού και λοχείας, (56 ημέρες πριν τη γέννα και 63 μετά), ο εργοδότης μου πληρώνει κανονικά κάθε μήνα ΤΣΜΕΔΕ και κάποιο ποσοστό στο ΙΚΑ, το διάστημα που είχα άδεια , ο εργοδότης υποχρεούται να πληρώσει τον πρώτο μήνα μόνο, και τους υπόλοιπους τρεις μήνες δεν τους πληρώνει, αν είχα μόνο ΙΚΑ θα ήταν όλα καλά, αλλά με το ΤΣΜΕΔΕ τι γίνεται μήπως έπρεπε να πληρωθεί και για το διάστημα που έλειπα με άδεια , είχε κάποια συνάδελφος ανάλογη εμπειρία? ρώτησα και στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής μου αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ..ευχαριστώ εκ των προτέρων...

απαντώ μόνη προς ενημερωση και άλλων συναδέλφων, μου απάντησων από το τσμεδε που τους ειχα στειλει μύνημα ότι την περίοδο που δεν εργάζεται η μηχανικός και είναι άνευ αποδοχών, ο εργοδότης το δηλώνει στο τσμεδε (το διάστημα) και η υπάλληλος πληρώνει ως ελευθερος επαγγελματίας το τσμεδε μόνη της...... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κι ελπίζω να είμαι στο σωστό topic.

 

Είμαι διπλωματούχους Μηχανικός, εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρεία σχετική επί της ουσίας ως μηχανικός, αλλά δεν είμαι γραμμένος σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ οπότε πληρώνω ΙΚΑ κτλ.

Αν επιλέξω να γραφτώ στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ, υπάρχει περίπτωση να απαιτηθούν αναδρομικά οι εισφορές για τα χρόνια που εργάζομαι με ΙΚΑ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Μου έγινε πρόταση για εργασία σε εταιρία συμβούλων. Ο εργοδότης μου είπε ότι μπορεί να διαθέσει μικτό μισθό 1.500 ευρώ, και οτι μπορεί να με προσλάβει ως μισθωτή μέσω ΙΚΑ ή με μπλοκάκι μέσω ΤΣΜΕΔΕ και να επιλέξω ποιό από τα δύο θέλω. Δυστυχως δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες οπότε πρέπει να το ψάξω μόνη μου (ναι, ξέρω, ό,τι να ναι..). Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω ποια επιλογή από τις δύο με συμφέρει; Σε κάθε περίπτωση θέλω να διατηρήσω τη δυνατότητα να δουλεύω και σε άλλους εργοδότες.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρησιμοποιεις  την ιδιοτητα σου σαν μηχανικος ;(υπογραφες- σφραγιδες κ.λ.π ).Αν ναι τοτε νομιζω οτι μονο μεσω ΤΣΜΕΔΕ μπορεις .

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη απάντηση θεωρώ πως είναι να ρωτήσεις το λογιστή σου πάντως.

Αυτός θα σου υπολογίσει και τα δύο σενάρια και θα σε διαφωτίσει.

Είναι τόσο περίπλοκη γενικότερα η κατάσταση βέβαια που ό,τι και να σου πει και αυτός, δεν θα είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη απάντηση θεωρώ πως είναι να ρωτήσεις το λογιστή σου πάντως.

Αυτός θα σου υπολογίσει και τα δύο σενάρια και θα σε διαφωτίσει.

Είναι τόσο περίπλοκη γενικότερα η κατάσταση βέβαια που ό,τι και να σου πει και αυτός, δεν θα είναι σίγουρο.

Η λογίστριά μου μου είπε ότι η σωστή βάση υπολογισμού του τι με συμφέρει είναι οι καθαρές αποδοχές.. πχ θα παίρνω 1000 στο χέρι και από πάνω μπαίνει φόρος, ΦΠΑ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.