Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Αλλά είναι τόσο επείγον να κόψεις απόδειξη μέσα σ' αυτό το μικρό διάστημα? Ξεκίνα τη δουλειά και την απόδειξη την κόβεις και αργότερα. Εξ άλλου απόδειξη να κόβεις μόνο όταν είναι σίγουρο ότι τα λεφτά είναι έτοιμα, ιδίως όταν πλησιάζουν οι προθεσμίες για το φπα ή το κλείσιμο του έτους. Διότι κινδυνεύεις να χρωστάς τους φόρους που θα αναγράφουν οι αποδείξεις και ακόμα λεφτά να μην έχεις πάρει με αποτέλεσμα να τα πληρώσεις από την τσέπη σου.

 

Οι εξετάσεις για το ΤΕΕ γίνονται 3 φορές το χρόνο. Τις εξετάσεις του Φεβρουαρίου δεν τις προλαβαίνω λόγω του ότι έχασα την προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών.

Άρα μιλάμε για ένα διάστημα αρκετά μεγάλο μέχρι τον Ιούνιο (τουλάχιστον) μέχρι να δώσω τις εξετάσεις..

Απλά ήθελα να δώ αν γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό, δηλαδή που ασφαλίζεσαι μέχρι να βγει η άδεια - ΙΚΑ αν είσαι μισθωτός και ΟΑΕΕ σαν ελεύθερος?

 

Για το πρώτο που ρωτάς φυσικά και μπορείς πχ να σε προσλάβει εργοδότης με ΙΚΑ..Στη συνέχεια βέβαια αν δώσεις εξετάσεις στο ΤΕΕ αυτομάτως γράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και εκεί είναι το σημείο που αναγκαστικά θα πρέπει να κάνει την μεταβολή στο ΤΣΜΕΔΕ αν συνεχίζεις και εργάζεσαι... 

 

Δηλαδή άν είμαι μισθωτός είναι σίγουρο ότι μπορώ να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ από τη στιγμή που είμαι μηχανικός, ή λόγω τίτλων σπουδών είναι υποχρεωτικό να γραφτώ στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ; Σε περίπτωση που θέλω να αποφύγω να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ...

 

Στα μπλοκάκια γίνεται παρακράτηση 20% και στο τέλος του χρόνου δίνεται βεβαίωση με το σύνολο των παρακρατηθέντων για συμψηφισμό.

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι τίτλοι σπουδών από μόνοι τους δε σημαίνουν τίποτα. Το πού θα ασφαλιστείς εξαρτάται από τη δουλειά που θα κάνεις.

 

Υπό ποία έννοια είναι μεγάλο το διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να ασφαλιστείς μισθωτός σε ΙΚΑ..Ετσι δούλευα χρόνια και σε άσχετη εργασία και σε εργοτάξιο για κανα χρόνο...Γενικά σαν μηχανικός που δεν σου χρειάζεται η υπογραφή. Αλλά γιατί τέτοιο άγχος? Εχεις κάτι έτοιμο? Επίσης το να μην έχεις κάτι έτοιμο και να θέλεις να μπεις στο ΤΣΜΕΔΕ είναι σκέτη αυτοκτονία να πληρώνεις εισφορές έχεις δεν έχεις δουλειά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

 

Δούλευα ως τώρα μισθωτός με ασφάλιση ΙΚΑ.

 

Έδωσα εξετάσεις τον προηγούμενο μήνα στο ΤΕΕ και είμαι επιτυχών.

 

Ως νέος μηχανικός και επειδή δεν έχω ακόμα χαρτία από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ, παρά μόνον προσωρινό ΑΜ από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων,

γνωρίζετε ποιές κινήσεις πρέπει να κάνω εγώ ή η εταιρία που εργάζομαι για την μεταπήδηση μου από το ΙΚΑ στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

ΥΓ: Εννοείται και πάλι ως μισθωτός και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by michaliseng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες του τοπικού, αλλά άκρη δεν έβγαλα..

Είμαι γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά έχω κάρτα ανεργείας και δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία. Θέλω να δουλέψω σε άσχετη εποχιακή εργασία και εκεί λογικά ασφαλίζουνε στο ΙΚΑ. Τι θα γίνει τελικά με τις εισφορές μου στο ταμείο; Θα δεχτούν να παραμείνω στο ΤΣΜΕΔΕ και να πληρώνω εγώ τις εισφορές μου; Θα με αναγκάσουν να διαγραφώ και να μπω στο ΙΚΑ; Θα δεχτούν να πληρώνουν αυτοί το ΤΣΜΕΔΕ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι σαν μισθωτός πρέπει να παραμείνεις στο ΤΣΜΕΔΕ (ότι δουλεία και να κάνεις) και ο εργοδότης σου πληρώνει τις εισφορές.

 

Δεν μπορείς να ασφαλιστείς σε δύο ταμεία (εκτός αν ασφαλίστηκες για πρώτη φορά πρίν το 1993)

 

Για να διαγραφείς από ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να διαγραφείς και από ΤΕΕ (με ότι αυτό συνεπάγεται).

 

Τι θα γίνει τελικά ..... μόνο η Πυθία ίσως ξέρει...... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον antloukidis για το τι λέει ο νόμος.

 

Από κει και πέρα επειδή είμαστε στο φαρ ουεστ και ποιός τους #@$% τους νόμους, μπορεί να θέλουν να σε πάρουν και σαν "μπλοκάκια" (ελεύθερο επαγγελματία που θα κάνεις μία σύμβαση έργου και θα πληρώσεις μόνος σου το ΤΣΜΕΔΕ), ή ακόμα και σαν "μαύρο" οπότε σαν άνεργος μηχανικός θα πληρώνεις μόνος σου πάλι το ΤΣΜΕΔΕ.

 

Όλα παίζουν σε αυτή την χώρα, κάποιοι τύποι θέλαν να δουλέψω "μαύρος" σε βαριά βιομηχανία, μέχρι να δουν αν "αξίζω" για να με πάρουν σαν "μπλοκάκια"....

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πλέον δεν παιζει μαύρος τα πρόστιμα ειναι πολυ αυστηρά δεν τους συμφερει να πανε τιποτα καρφωτοι.. Απλα με την ανεργία που υπαρχει εχουν ρίξει τις αμοιβές τοσο που κάποτε σε παίρνανε μαύρο μονο που τωρα πληρωνεις τις ειςφορες και λες ευχαριστώ..

Υπαρχουν και εξαιρετικές περιπτώσεις που καποιον τον συμφερει να ειναι μπλοκακιας ώστε να εχει και δικες του δουλειες η επιπλέον συνεργασίες με εταιρείες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To ΙΚΑ σαν μισθωτός ΜΗΧΑΝΙΚΌς  παραμένει.Οι κρατήσεις των 95 ευρώ περίπου / μήνα είναι για να καλύψει τις ημέρες ασθενείας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.