Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Ειμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.Μετά από συνέντευξη σε μια εταιρια μου ειπαν να ξεκινησουμε συνεργασία όπου θα δουλευω σαν μισθωτός μηχανικός απλα με ρώτησαν αν υπάρχει πρόβλημα να με πληρώνουν κανονικα (μισθό, δώρα), να μου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ απλά να φαίνεται στην εφορία ότι παίρνω λιγότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε θα φαίνεται ότι παίρνεις λιγότερα τι εννοούν; Λιγότερα από τι;

Το τσμέδε θα στο πληρώνουν ολόκληρο ή όσο αντιστοιχεί στα λιγότερα που θα δηλώνετε;

Κι αν δε στο πληρώνουν όλο, τα εξτρά λεφτά που θα σου δίνουν θα αρκούν για να πληρώσεις εσύ το υπόλοιπο;

Αν ναι, γιατί να μη στο πληρώσουν απευθείας αυτοί, δηλώνοντάς το μάλιστα και ως δαπάνη;

Αν όχι, θα πρέπει να πληρώσεις από την τσέπη σου και ίσως και να δικαιολογήσεις πού βρήκες τα λεφτά.

 

Αυτό που λες έχει νόημα όταν σου δίνουν το βασικό, σου πληρώνουν και το τσμέδε όλο και τα τυχόν παραπάνω από το βασικό στα δίνουν μαύρα ως χαρτζιλίκι επειδή θεωρούν κρίμα να φορολογηθείς για το κάτι παραπάνω από το βασικό που θα βγάζεις (ειδικά αν με το βασικό μπορούσες να πιάσεις και το αφορολόγητο). Αυτοί έτσι χάνουν πάντως.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Το κρίσιμο για να σου απαντήσω είναι ποιος θα είναι ο μισθός που θα δηλώνουνε. Αν είναι πάνω από 690 είσαι οκ. Ενώ αν είναι κάτω από 690 θα πρέπει μετά να πληρώσεις εσύ κάτι extra στο ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ειμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.Μετά από συνέντευξη σε μια εταιρια μου ειπαν να ξεκινησουμε συνεργασία όπου θα δουλευω σαν μισθωτός μηχανικός απλα με ρώτησαν αν υπάρχει πρόβλημα να με πληρώνουν κανονικα (μισθό, δώρα), να μου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ απλά να φαίνεται στην εφορία ότι παίρνω λιγότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αυτό που λες έχει νόημα όταν σου δίνουν το βασικό, σου πληρώνουν και το τσμέδε όλο και τα τυχόν παραπάνω από το βασικό στα δίνουν μαύρα ως χαρτζιλίκι επειδή θεωρούν κρίμα να φορολογηθείς για το κάτι παραπάνω από το βασικό που θα βγάζεις (ειδικά αν με το βασικό μπορούσες να πιάσεις και το αφορολόγητο). Αυτοί έτσι χάνουν πάντως.

 

Το παραπάνω που λέει ο georgios_m από όσο έχω ακούσει έπαιζε και παίζει ακόμα σε εταιρείες για μισθωτούς υπαλλήλους.

Μόνο έτσι μπορεί να φανεί στην εφορία πως κάποιος παίρνει κανονικό εισόδημα ενώ παίρνει περισσότερα από το πραγματικό.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, εφόσον είσαι μισθωτός υπάλληλος, θεωρώ πως υπάρχει κίνδυνος (ειδικά αν το κάνει κατά κόρον και σε άλλους υπαλλήλους - τα προηγούμενα ισχύουν ανεξαρτήτως προφίλ εργοδότη / επιχειρηματία).

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.