Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Σε περίπτωση πρόσληψης και εφόσον δεν κλείσω τα βιβλία μου, συνεχίζω να πληρώνω κανονικά ΕΦΚΑ με τα ελάχιστα, ακόμα και αν δεν κόψω καποια ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Εγκ. ΕΦΚΑ αρ.27/2017/15-6-2017 με Αριθμ. Πρωτ. Δ.ΕΙΣΦ.Μ./144 (σελ. 5, εδάφιο A.1)

2) Φ.10043/οικ.14226/431/24-3-2017 (σελ. 4, εδάφιο Γ.α)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα, επειδη  έχω χαθεί στη μετάφραση και στα νούμερα αν μπορείτε να με διαφωτίσετε έχω μεικτές αποδοχές 310,85 ευ΄ρω. ο εργοδότης μου πληρώνει 62,17 για εφκα (μισθωτή μηχανικός χωρίς μπλοκάκι). τι θα πληρώσω επιπλέον????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα amouriki,

εφόσον είσαι μισθωτή μηχανικός χωρίς μπλοκάκι, τα ποσοστά εισφορών που αναλογούν σε εργαζόμενο και εργοδότη (κι επιβαρύνουν τον εργοδότη) έχουν ως εξής:

- 20% επί του μικτού μισθού για εισφορές εργαζομένου = 62,17 ευρώ

- 25,06% επί του μικτού μισθού για εισφορές εργοδότη = 77,9 ευρώ (αυτές υπολογίζονται πλέον του μικτού μισθού)

Δηλαδή, ο εργοδότης θα καταθέσει Α.Π.Δ. στο Ι.Κ.Α. για σένα με συνολικό ποσό 310,85 ευρώ (μικτός μισθός) + 77,9 (εργοδοτικές εισφορές) = 388,75 ευρώ.

Ο καθαρός μισθός θα είναι: (μικτός) - (εισφορές εργαζομένου 20%) = 248,68 ευρώ.

Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν έχεις να πληρώσεις κάτι εξτρά.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα amouriki,

εφόσον είσαι μισθωτή μηχανικός χωρίς μπλοκάκι, τα ποσοστά εισφορών που αναλογούν σε εργαζόμενο και εργοδότη (κι επιβαρύνουν τον εργοδότη) έχουν ως εξής:

- 20% επί του μικτού μισθού για εισφορές εργαζομένου = 62,17 ευρώ

- 25,06% επί του μικτού μισθού για εισφορές εργοδότη = 77,9 ευρώ (αυτές υπολογίζονται πλέον του μικτού μισθού)

Δηλαδή, ο εργοδότης θα καταθέσει Α.Π.Δ. στο Ι.Κ.Α. για σένα με συνολικό ποσό 310,85 ευρώ (μικτός μισθός) + 77,9 (εργοδοτικές εισφορές) = 388,75 ευρώ.

Ο καθαρός μισθός θα είναι: (μικτός) - (εισφορές εργαζομένου 20%) = 248,68 ευρώ.

Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, δεν έχεις να πληρώσεις κάτι εξτρά.

Έχω την εντύπωση πως επειδή είναι κάτω από τον βασικό μισθό, κάτι οφείλει να πληρώσει, απλά δεν ξέρω να το υπολογίζω.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ghostrider,

το συγκεκριμένο που αναφέρεις ισχύει σίγουρα για μηχανικό-Ε.Ε. Είσαι σίγουρος ότι ισχύει και για μισθωτό μηχανικό? 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα Ghostrider,

το συγκεκριμένο που αναφέρεις ισχύει σίγουρα για μηχανικό-Ε.Ε. Είσαι σίγουρος ότι ισχύει και για μισθωτό μηχανικό? 

 

Καλησπέρα συνάδελφε,

έχοντας εργαστεί με συμβάσεις ως μισθωτός τα τελευταία χρόνια, σε κάθε σχεδόν επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ, ήταν συνήθης η ερώτηση: «Ο μισθός σου ήταν πάνω από τον βασικό;». Έχω την αίσθηση πως αν δε συμπληρώσεις το ετήσιο ελάχιστο πόσο ως μισθωτός των 586,08€ x12m = 7.032,96€ (με τον βασικό μηνιαίο μισθό & τις σχετικές ελάχιστες εισφορές), τότε το υπολειπόμενο το πληρώνεις ως ΕΕ με σχετικά ραβασάκια ΕΦΚΑ. Θα πρέπει να ψάξουμε τις εγκυκλίους για πλήρη επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον (κρίνοντας από το ύψος των μεικτών αποδοχών που αναφέρετε) η απασχόλησή σας δεν είναι πλήρης και θα πρέπει λογικά αυτό να αποτυπώνεται  στην σύμβαση που έχετε υπογράψει. ΕΦΚΑ Εγκ.6/2017, Αρθρο 8.3, (ΑΔΑ:Ω5Ζ2465ΧΠΙ-Ω7Ν)

Από την εγκύκλιο που σας αναφέρω δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου, κάποια υποχρέωσή σας για εισφορές που πρέπει να καταβληθούν από πλευράς σας.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Μάλλον (κρίνοντας από το ύψος των μεικτών αποδοχών που αναφέρετε) η απασχόλησή σας δεν είναι πλήρης και θα πρέπει λογικά αυτό να αποτυπώνεται  στην σύμβαση που έχετε υπογράψει. ΕΦΚΑ Εγκ.6/2017, Αρθρο 8.3, (ΑΔΑ:Ω5Ζ2465ΧΠΙ-Ω7Ν)

Από την εγκύκλιο που σας αναφέρω δεν βλέπω να προκύπτει από κάπου, κάποια υποχρέωσή σας για εισφορές που πρέπει να καταβληθούν από πλευράς σας.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Με βάση λοιπόν όσα αναφέρονται στη σελίδα 8 της ανωτέρω διάταξης, δε θα πληρώσει η @amouriki κάτι επιπλέον.

Άρα π@@@ριές μου έλεγαν για ακόμη μια φορά στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.