Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Έχω την εξής απορία..

Πρόκειται να εργαστώ σε δουλειά ως υπάλληλος άσχετο από μηχανικός για να βγάλω λίγα λεφτά μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.

Ο εργοδότης μπορεί να μου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ ?

Και το λέω αυτό διότι σαν υπάλληλο φαντάζομαι αυτός θα θέλει να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ.

Και αν τελικά με ασφαλίσει στο ΙΚΑ θα πληρώνω και το ΤΣΜΕΔΕ μόνος μου μετά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ το forum!

Πάνω στην ερώτηση που τέθηκε αρχικά: Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να πληρώσει ΤΣΜΕΔΕ (εργοδοτικές και ασφαλισμένου) + ΙΚΑ (παροχή σε χρήμα) εφόσον ο υπάλληλος έχει προσληφθεί ως μηχανικός.

Στην περίπτωση που δεν έχει προσληφθεί ως μηχανικός αλλά ως κάτι άλλο (π.χ. σερβιτόρος) γιατί πρέπει και πάλι να καλύψει το ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδότης?

Το ρωτάω πάλι γιατί με αυτή τη λογική κανείς μηχανικός δε θα μπορέσει να βρει δουλεία όχι μόνο στον τομέα του (αναδουλειά γενικώς) αλλά και σε άσχετο τομέα όπου θα είναι ακριβός (λόγω ασφαλιστικών εισφορών).

Σε κάθε περίπτωση ποιος είναι αρμόδιος να το ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα, γιατί και γω ψάχνω για δουλειά όχι αναγκαστικά ως μηχανικός.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την ιδιότητα που τον έχει προσλάβει και εάν τον απασχολεί ως μισθωτός είναι πάλι υποχρεωμένος να του πληρώνει και τα δύο ταμεία εφόσον ο υπάλληλος του είναι γραμμένος στο ΤΕΕ και έχει ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ .

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικός είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ σου ούτως ή άλλως. Εάν εργάζεται επιπλεον σε άλλη δουλεια τότε πληρώνεις και ΙΚΑ αλλα μόνο ένα μικρο επιπλεον πόσο. Οπότε ας σου πληρώσει ο εργοδότης σου ότι ήταν να σου πληρώσει έτσι κι αλλιως και τα υπόλοιπα τα βάζεις απο την τσέπη σου. Εάν είσαι νέος μηχανικός τότε πιθανά οι εισφορές προς το ΙΚΑ να ειναι και περισσότερες απο το ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε δεν το κατάλαβα αυτό που λες αν θες το εξηγείς καλύτερα. Ξέρω ότι σαν μηχανικός κάποιος, έχει ασφάληση ΤΣΜΕΔΕ (για διπλωματούχο μιλάω) και δεν μπορεί να απαλλαγεί από αυτό, εκτός αν κάνει διαγραφή όπως περιγράφεται σε άλλο topic.

Ασχετα λοιπόν με την απασχόληση η ασφάληση παραμένει η ίδια. πχ σαν σερβιτόρος μπορεί να σε έχει με μπλοκάκι και ένα μέρος των απολαβών να τα δίνεις για το ΤΣΜΕΔΕ ή ότι άλλο συμφωνηθεί εξαρχής. Σαν μισθωτός είναι υποχρεωμένος να σου το πληρώνει..

Νομίζω όμως με κάθε επιφύλαξη, ότι δεν του έρχεσαι ακριβώτερος άπό ότι με ΙΚΑ. Αν ξέρει κάποιος καλύτερα να διευκρινήσει

Link to comment
Share on other sites

Με ΑΠΥ (μπλοκάκι) μηχανικός σαν σερβιτόρος μάλλον δεν μπορεί να ισχύει.

Το ΑΠΥ είναι μόνο για ότι έχεις κάνει έναρξη στην εφορία.

Link to comment
Share on other sites

ο εργοδότης δεν μπορεί να καταβάλει μόνο τις εισφορές του ΙΚΑ αυτές που δικαιούται και εμείς αυτό που μας αναλογεί. Το ρωτάω γιατί όταν έκανα μαθήματα σε ΙΕΚ υπογράφαμε μια υπεύθυνη δήλωση ότι τις εισφορές στο ταμείο θα της πληρώσω εγώ και αυτή δίνανε ένα ποσοστό στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία..

Πρόκειται να εργαστώ σε δουλειά ως υπάλληλος άσχετο από μηχανικός για να βγάλω λίγα λεφτά μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.

Ο εργοδότης μπορεί να μου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ ?

Και το λέω αυτό διότι σαν υπάλληλο φαντάζομαι αυτός θα θέλει να με ασφαλίσει στο ΙΚΑ.

Και αν τελικά με ασφαλίσει στο ΙΚΑ θα πληρώνω και το ΤΣΜΕΔΕ μόνος μου μετά?

 

Επειδή είμαι και εγώ σε φάση αναζήτησης αλλης απασχόλησης και έχω σκεφτεί και την εργασία του σερβιτόρου, μπορώ να σου πω ότι για τέτοια εργασία απλά ο εργοδότης πρέπει να σε ασφαλίσει στο ΤΕΒΕ, αλλά το ΤΣΜΔΕ δεν είναι υποχρεωμένος να σου το καλύψει. Επιπλέον στην φορολογική σου δήλωση αναφέρεις και την νέα σου εργασία και φορολογήσε στο σύνολο των εσόδων από όλες τις εργασίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.