Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Μπερδεύτηκα όσον αφορά το "πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στον ΕΦΚΑ στο αντίστοιχο Περιφερειακό ή Τοπικό Υποκατάστημα Μισθωτών όπου ανήκει η εταιρεία που θα σε προσλάβει,".

Ο εργαζόμενος πρέπει να κάνει κάποια ενέργεια όταν ξεκινήσει η κάθε νεά σύμβαση του; 

Εγώ που είμαι μισθωτός (όχι ως μηχανικός προς το παρόν) μετά που έκλεισα τα βιβλία, δεν έκανα καποια ενέργεια όσον αφορά τον εφκα. Απο την εφαρμογή των μισθωτών βλέπω κανονικά την ασφάλιση μου μέσω των ΑΠΔ που καταθέτει ο εργοδότης (πακέτα κάλυψης κτλπ).

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την διαδικασία την κάνει-αναλαμβάνει το λογιστήριο. Με το  "πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος......" αυτό εννοούσα ... συγνώμη αν μπέρδεψα :-(

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχεις προσπαθήσει πολύ να εξηγήσεις τι ισχύει, φίλε georgegaleos. Όμως ακόμα δε μου είναι σαφές: είμαι μέλος ΤΕΕ, χωρίς δραστηριότητα στη ΔΟΥ (κλειστά βιβλία) από το Δεκέμβριο του 2015. Το Νοέμβριο του 2017 έπιασα δουλειά στην Ελλάδα σε εταιρεία πληροφορικής, μισθωτός. Στην αρχή μόνο του το λογιστήριο μου κράταγε εισφορές ΙΚΑ, κωδικός 101, 16%. Μετά που τους είπα ότι είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ μου το άλλαξαν σε εισφορές π. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, κωδικός 045, 20%.

Τι πρέπει να πληρώνω; 16% ή 20%; Μισθωτός, εταιρεία πληροφορικής, 14 μισθοί. Και εάν είναι 16%, ποιος θα το πει; Και ποιος θα μου δώσει πίσω το έξτρα 4% που έχω πληρώσει τους προηγούμενους μήνες;

 

Μήπως η απάντηση είναι ότι οι μισθωτοί μηχανικοί (μισθωτός φαντάζομαι είναι το ίδιο με το έμμισθος) δεν μπορούν να αποφύγουν την ασφάλιση π. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, σύμφωνα με αυτή τη διευκρίνηση: https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/42390 Και σε αυτή την περίπτωση, πότε είμαι μισθωτός μηχανικός και πότε όχι; Φαντάζομαι θα με παραπέμπψεις σε αυτό που έχεις γράψει στην προηγούμενη σελίδα, αν είμαι εγγεγραμμένος στο "Περιφερειακό Γραφείο ή Τμήμα Μηχανικών και Εργοληπτών Δημοσίων Έργων " ή στο " Περιφερειακό ή Τοπικό Υποκατάστημα Μισθωτών " όπου θα ρωτήσω το λογιστήριο για να μάθω τι ισχύει;

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε καλημέρα, και καλώς ήρθες στο forum.

Αρχικά να σου πω ότι όντως θα σε παραπέμψω σε αυτό που διάβασες πιο πριν.

Γράφεις:

8 hours ago, Stefanos Vns said:

Στην αρχή μόνο του το λογιστήριο μου κράταγε εισφορές ΙΚΑ, κωδικός 101, 16%.

Όταν έγινε η πρόσληψη έπρεπε να γνωρίζουν από την μία την θέση-αντικείμενο εργασίας που θα ήταν η απασχόλησή σου (πράγμα το οποίο το θεωρώ φυσικά δεδομένο) και από την άλλη την ιδιότητά σου (οπότε έπρεπε να σε είχαν ρωτήσει, ή να το έχεις πει εσύ, δηλαδή να ξέρουν για το πρόσωπο που θα προσλάβουν το βιογραφικό του, σπουδές του, κλπ). Οπότε να ασφαλισθείς με το σωστό πακέτο ασφάλισης αφού, το τελευταίο, ήταν γνωστό με την Εγκ.6 από 14/2/2017.
Όταν μετά έμαθαν (αδιάφορο το πώς, είτε το είπες εσύ --όπως γράφεις-- είτε όχι) διόρθωσαν το ασφαλιστικό σου πακέτο στο σωστό ανταποκρινόμενο στην πραγματική σου απασχόληση στην εταιρεία.

Γράφεις:

8 hours ago, Stefanos Vns said:

Τι πρέπει να πληρώνω; 16% ή 20%; Μισθωτός, εταιρεία πληροφορικής, 14 μισθοί.

Αν η απασχόλησή σου είναι π.χ. να βγάζεις φωτοτυπίες (εννοώ δεν εργάζεσαι ως μηχανικός) τότε ως μισθωτός με πακέτο κάλυψης μισθωτού (διαφορετικό του μηχανικού).
Αν η απασχόλησή σου είναι π.χ. πάνω στο αντικείμενο του μηχανικού τότε ως μισθωτός μηχανικός με πακέτο κάλυψης μηχανικού.

Γράφεις: "Μήπως η απάντηση είναι ότι οι μισθωτοί μηχανικοί (μισθωτός φαντάζομαι είναι το ίδιο με το έμμισθος) δεν μπορούν να αποφύγουν την ασφάλιση π. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, ..."

Η απάντηση είναι στην Απόφαση με Αριθ.πρωτ.:Φ.10043/19893/606/30-5-2017, εδάφια 2α & 2ε και Δ.15/Δ/οικ.3376/73/14-2-2018, εδάφιο Ε & Παράδειγμα 4).

Φ.10043/19893/606/30-5-2017
"[...]
α) στις περιπτώσεις μελών του ΤΕΕ που παρέχουν μόνο μισθωτή εργασία ως μηχανικοί, καταβάλλονται ασφαλιστικές εισφορές μισθωτού σύμφωνα με το άρθρο 38 του ν.4387/2016, ενώ οι μηνιαίες αποδοχές για πλήρη απασχόληση δεν μπορεί να υπολείπονται των €586,08 ή του €510,95 (βασικός μισθός άγαμου μισθωτού άνω ή κάτω των 25 ετών αντίστοιχα).
...
ε) στις περιπτώσεις μελών του ΤΕΕ που έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα, δηλαδή δεν απασχολούνται ως μηχανικοί, και παρέχουν μισθωτή εργασία (για παράδειγμα απασχολούνται ως υπάλληλοι γραφείου) ή μη μισθωτή εργασία (για παράδειγμα ασκούν εμπορική δραστηριότητα), αλλά εξακολουθούν να παραμένουν μέλη του ΤΕΕ, δηλαδή διατηρούν την ιδιότητα, καταβάλλονται ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 36 παρ. 1 του ν.4387/2016 (σχετική η αριθ. Φ. 10043/οικ. 14226/ 431/24.3.2017 εγκύκλιος - ΑΔΑ : ΨΔΕΝ465Θ1Ω-ΠΩ1).
Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι επίκειται κατάργηση της υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΕΤΑΑ - ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας με νομοθετική ρύθμιση.
Μέχρι τη θέσπισή της και την παροχή νέων οδηγιών, εξακολουθούν να εφαρμόζονται τα ανωτέρω.
"

 

Η ανωτέρω θέσπιση με την Δ.15/Δ/οικ.3376/73/14-2-2018 που ανέφερα παραπάνω.
"[...]
Ε. Ασφάλιση μηχανικών που έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα
Όπως σας έχουμε γνωρίσει με το αριθ. Φ.10043/19893/606/30-5-2017 έγγραφό μας (ΑΔΑ : 6ΧΜΠ465Θ1Ω-Λ96), στις περιπτώσεις μελών του ΤΕΕ που έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα, δηλαδή δεν απασχολούνται ως μηχανικοί, και παρέχουν μισθωτή εργασία (για παράδειγμα απασχολούνται ως υπάλληλοι γραφείου) ή μη μισθωτή εργασία (για παράδειγμα ασκούν εμπορική δραστηριότητα), αλλά εξακολουθούν να είναι μέλη του ΤΕΕ, δηλαδή διατηρούν την ιδιότητα, καταβάλλονται ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 36 παρ. 1 του ν.4387/2016.
Μετά την ισχύ της κοινοποιούμενης ρύθμισης, στις ανωτέρω περιπτώσεις από 1/1/2017 και μετά δεν προκύπτει πλέον παράλληλη άσκηση επαγγελματικής δραστηριότητας, και ως εκ τούτου δεν έχουν εφαρμογή οι ρυθμίσεις του άρθρου 36 παρ. 1 του ν.4387/2016.
Παράδειγμα 4 : Μηχανικός, ασφαλισμένος μέχρι 31/12/1992 (παλαιός ασφαλισμένος), εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ, χωρίς έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στη Δ.Ο.Υ., ο οποίος απασχολείται ως υπάλληλος γραφείου στον ιδιωτικό τομέα. Μέχρι 31/12/2016 υπαγόταν στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ ως μισθωτός και στην ασφάλιση του ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας (λόγω ιδιότητας).
Από 1/1/2017, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 36 παρ. 1 του ν.4387/2016, κατέβαλε ασφαλιστική εισφορά ως μισθωτός βάσει του άρθρου 38 και 41 παρ. 1 του ν.4387/2016, και εφόσον δεν καλυπτόταν η ελάχιστη προβλεπόμενη μηνιαία εισφορά του ελεύθερου επαγγελματία, κατέβαλε τη σχετική διαφορά.
Μετά την ισχύ της κοινοποιούμενης ρύθμισης, για τον εν λόγω ασφαλισμένο προκύπτει διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης στο πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ από 1/1/2017, και συνεπώς από την ανωτέρω ημερομηνία καταβάλει ασφαλιστική εισφορά ως μισθωτός βάσει του άρθρου 38 και 41 παρ. 1 του ν.4387/2016.
Σε περίπτωση όμως που το επιθυμεί, ο εν λόγω ασφαλισμένος μπορεί να συνεχίσει προαιρετικά την ασφάλισή του, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παρ. 4 της κοινοποιούμενης ρύθμισης.
[...]"

Δυστυχώς αν και πάλι δεν είναι σαφές, δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.:grin:

Και πάλι καλώς ήρθες στο forum, και ελπίζω να μας προσφέρεις τις γνώσεις σου ...

Καλή σου μέρα...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgegaleos said:

Δυστυχώς αν και πάλι δεν είναι σαφές, δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω.:grin:

Και πάλι καλώς ήρθες στο forum, και ελπίζω να μας προσφέρεις τις γνώσεις σου ...

Καλή σου μέρα...

Ε, τότε, η επόμενη ερώτηση είναι απλή: πώς ορίζεται αν εγώ εργάζομαι ως μηχανικός, ή εάν έχω τραπεί σε άλλο επάγγελμα; Σε εταιρεία πληροφορικής μάλιστα, που είναι ασαφή τα όρια..

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Stefanos Vns said:

Ε, τότε, η επόμενη ερώτηση είναι απλή: πώς ορίζεται αν εγώ εργάζομαι ως μηχανικός, ή εάν έχω τραπεί σε άλλο επάγγελμα; Σε εταιρεία πληροφορικής μάλιστα, που είναι ασαφή τα όρια..

ο εργοδότης (στην ουσία το λογιστήριο) καλείται να αποφασίσει ΩΣ ΤΙ σε προσλαμβάνει 

στον τομέα μας (πληροφορική) δεν υπάρχει στην πράξη διαχωρισμός τι σημαίνει εργάζομαι ως ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ με προγραμματιστή/διαχειριστή/τεχνικό ή οτι άλλο μας βαπτίζουν κατά καιρούς ...

δεν είναι τυχαίο οτι τόσοι μηχανικοί πληροφορικής έχουμε τις ίδιες απορίες και έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση να ρωτάμε τι ισχύει/τι πρέπει να ισχύει. 

(Πότε το  ΤΕΕ ενδιαφέρθηκε πραγματικά για μηχανικούς πληροφορικής; απο εκεί ξεκινάνε ολα)

 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Alex259 said:

ο εργοδότης (στην ουσία το λογιστήριο) καλείται να αποφασίσει ΩΣ ΤΙ σε προσλαμβάνει 

στον τομέα μας (πληροφορική) δεν υπάρχει στην πράξη διαχωρισμός τι σημαίνει εργάζομαι ως ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ με προγραμματιστή/διαχειριστή/τεχνικό ή οτι άλλο μας βαπτίζουν κατά καιρούς ...

δεν είναι τυχαίο οτι τόσοι μηχανικοί πληροφορικής έχουμε τις ίδιες απορίες και έχουμε βρεθεί στην ίδια θέση να ρωτάμε τι ισχύει/τι πρέπει να ισχύει. 

(Πότε το  ΤΕΕ ενδιαφέρθηκε πραγματικά για μηχανικούς πληροφορικής; απο εκεί ξεκινάνε ολα)

 

Εάν πάω στο λογιστήριο και του πω "ξεκίνα να μου κρατάς ασφάλιση ΙΚΑ μισθωτού κωδικός 101", ποιος θα με βγάλει παράνομο (ποιος θα βγάλει τον εργοδότη παράνομο), όταν η περιγραφή της εγκυκλίου λέει:

στις περιπτώσεις μελών του ΤΕΕ που έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα, δηλαδή δεν απασχολούνται ως μηχανικοί, και παρέχουν μισθωτή εργασία (για παράδειγμα απασχολούνται ως υπάλληλοι γραφείου) ή μη μισθωτή εργασία (για παράδειγμα ασκούν εμπορική δραστηριότητα),

και το παραπάνω το ερμηνεύει καθείς κατά το δοκούν;

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό που λες.

κανένας δεν μπορεί να τα διαχωρίσει για τις περιπτώσεις μας (εκτός απο την περίπτωση συμβάσεων/προκυρήξεων που ζητάνε αποκλειστικά μηχανικούς...)

εγώ προσωπικά βαρέθηκα να ρωτάω λογιστές, ΕΛΚΕ, λογιστήρια και να παίρνω την απάντηση ....εξαρτάται τι θεωρεί ο εργοδότης οτι κάνεις... οπότε σταμάτησα και εγώ να ασχολούμαι.

ειμαι σε ΠΚ 101 ΙΚΑ,ΤΕΑΜ 

Κωδικός ειδικότητας 213110    Σχεδιαστές,Αναλυτές,Διαχειριστές,Προγραμματιστές,Τεχνικοί, Μηχανικοί, βάσεων δεδομένων ηλεκτρονικών υπολογιστών και συστημάτων επικοινωνιών

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα πραγματικών γεγονότων και κρίσης ελεγκτή κατά τη διενέργεια επιτόπιου ελέγχου στην επιχείρηση για τη διαπίστωση της υποβολής και τήρησης, ορθής ή µη, υπαγωγής στην ασφάλιση και της τήρησης της ασφαλιστικής νομοθεσίας αναφορικά (μεταξύ άλλων) στους τύπους αποδοχών των ασφαλισμένων και της πραγματικής τους εργασίας, και επιβολής ή μη προστίμων. (ή και καταγγελίας από μέρους σου ότι η πραγματική θέση εργασίας σου και ασφάλισής σου --αυτό δηλαδή που πραγματικά κάνεις, που θα πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις-- δεν συμβαδίζει με την σύμβαση που έχεις υπογράψει)
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.