Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

δες την ΕΦΚΑ/Εγκ.6/14-2-2017, "Ένταξη στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (Ε.Φ.Κ.Α.) των Μισθωτών του τ. Ε.Τ.Α.Α. – Τομέας Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. – Απασχολούμενοι σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα", Εδάφιο 9 "Απεικόνιση της Ασφάλισης"

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όπως τα λές. Αυτός ο 71.12.10.00 (σε επόμενο επίπεδο ονοματολογίας, δηλαδή είναι στο εξαψήφιο επίπεδο)  είναι ένας από τους πολλούς των πολιτικών μηχανικών.

Το πρώτο του --το τετραψήφιο-- και ελάχιστο επίπεδο που μπορούμε να δηλώσουμε είναι το 71.12.00.00.

Αυτοί οι ΚΑΔ γενικότερα αφορούν σε αυτοαπασχολούμενους - ελ. επαγγελματίες,

αλλά εδώ το νήμα αφορά Μισθωτούς μηχανικούς, για αυτό και σου έδωσα την σχετική εγκύκλιο που έχει τον ΚΑΔ του μισθωτού μηχανικού.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2018 at 10:44 AM, georgegaleos said:

Είναι θέμα πραγματικών γεγονότων και κρίσης ελεγκτή κατά τη διενέργεια επιτόπιου ελέγχου στην επιχείρηση για τη διαπίστωση της υποβολής και τήρησης, ορθής ή µη, υπαγωγής στην ασφάλιση και της τήρησης της ασφαλιστικής νομοθεσίας αναφορικά (μεταξύ άλλων) στους τύπους αποδοχών των ασφαλισμένων και της πραγματικής τους εργασίας, και επιβολής ή μη προστίμων. (ή και καταγγελίας από μέρους σου ότι η πραγματική θέση εργασίας σου και ασφάλισής σου --αυτό δηλαδή που πραγματικά κάνεις, που θα πρέπει να μπορείς να το αποδείξεις-- δεν συμβαδίζει με την σύμβαση που έχεις υπογράψει)
 

Εφόσον η ιδιότητά μου ως μηχανικός και το γεγονός ότι είμαι μέλος ΤΕΕ έχουν αποσυνδεθεί από την ασφάλισή μου στο ΤΣΜΕΔΕ, δεν είναι συνεπαγόμενο ότι μπορώ να φύγω από το ΤΣΜΕΔΕ αν θέλω;

Δεν ισχύει ότι μπορώ να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να ασχοληθώ με την περιφέρεια και το ΤΕΕ;

Εγώ δε θέλω να πληρώνω το έξτρα 4% στις εισφορές, και έχουμε ως δεδομένο ότι δε με νοιάζει καθόλου να χάσω την υπογραφή μου, το ΤΣΜΕΔΕ, την ιδιότητα μέλους ΤΕΕ και γενικά όλα αυτά. Ποιος είναι ο πιο εύκολος δρόμος;

Προσπαθ΄β να βγάλω άκρη και με το λογιστήριό μας, αλλά μη νομίζετε ότι ξέρει και η κοπέλα πολλά..

Link to comment
Share on other sites

αν εσύ και ο εργοδότης σου θεωρείτε οτι κάνεις εργασία μηχανικού...τότε....τα προβλεπόμενα ΠΚ,ΚΑΔ.... ΤΣΜΕΔΕ
αν εσύ και ο εργοδότης σου θεωρείτε οτι κάνεις εργασία μη μηχανικού π.χ. προγραμματιστής ή τεχνικός ή διαχειριστής ΠΣ (πολύ διαφορετικa απο το μηχανικός στην ουσία ε?) ή helpdesk   ή γραμματειακή υποστήριξη τότε τα προβλεπόμενα ΠΚ,ΚΑΔ ΙΚΑ

(Δυστυχώς οταν το ίδιο το ΤΕΕ δεν ξέρει τι κάνει τον Μηχανικό Υπολογιστών (και τις ενα κάρο διαφορετικές ονομασίες στις ειδικότητες) τότε ο καθένας θα τα ερμηνεύει κατα το δοκούν. )

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Alex259 said:

αν εσύ και ο εργοδότης σου θεωρείτε οτι κάνεις εργασία μηχανικού...τότε....τα προβλεπόμενα ΠΚ,ΚΑΔ.... ΤΣΜΕΔΕ
αν εσύ και ο εργοδότης σου θεωρείτε οτι κάνεις εργασία μη μηχανικού π.χ. προγραμματιστής ή τεχνικός ή διαχειριστής ΠΣ (πολύ διαφορετικa απο το μηχανικός στην ουσία ε?) ή helpdesk   ή γραμματειακή υποστήριξη τότε τα προβλεπόμενα ΠΚ,ΚΑΔ ΙΚΑ

για πάμε και άλλη μία χαζή ερώτηση: το ΠΚ τι είναι; νομίζω το βρίσκω στις ΑΠΔ που καταθέτει ο εργοδότης στον ΕΦΚΑ, σωστά;

ο ΚΑΔ ξέρω τι είναι, αλλά θυμάμαι ότι είναι κάτι που δήλωσα, παλιά στη ΔΟΥ, όταν έκανα έναρξη δραστηριότητας.

71121000 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Κύρια 12/05/2009 07/12/2015

Η ατομική μου επιχείρηση είναι κλειστή από το 2015. Τι μπορώ να κάνω με τους ΚΑΔ; Πρέπει να ασχοληθώ εγώ για να αλλάξω ΚΑΔ στην εφορία;

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Stefanos Vns said:

για πάμε και άλλη μία χαζή ερώτηση: το ΠΚ τι είναι; νομίζω το βρίσκω στις ΑΠΔ που καταθέτει ο εργοδότης στον ΕΦΚΑ, σωστά;

ο ΚΑΔ ξέρω τι είναι, αλλά θυμάμαι ότι είναι κάτι που δήλωσα, παλιά στη ΔΟΥ, όταν έκανα έναρξη δραστηριότητας. Η ατομική μου επιχείρηση είναι κλειστή από το 2015. Τι μπορώ να κάνω με τους ΚΑΔ; Πρέπει να ασχοληθώ εγώ για να αλλάξω ΚΑΔ στην εφορία;

ΠΚ είναι το πακέτο κάλυψης.

Το ΚΑΔ που αναφέρεις αφορά το ελέυθερο επάγγελμα, εδώ έχουμε το ΚΑΔ μισθωτών, το οποίο θα το επιλέξει το λογιστήριο. Μην τα συσχετίζεις, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με την εφορία.

Δες τους συνδέσμους που έχει αναφερθεί ο georgegaleos προηγουμένως.

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε επικοινωνία (μαζί εγώ και η εταιρεία μου) με τον ΕΦΚΑ μισθωτών (ΙΚΑ) Χαλανδρίου, μου λένε ότι εφόσον είμαι υπάλληλος γραφείου και για να μπορώ να ασφαλιστώ σαν μισθωτός με ΠΚ101, ΠΡΕΠΕΙ να ΜΗΝ είμαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Μου ζητάνε να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ και να ζητήσω μια βεβαίωση ότι δεν ανήκω στο ΤΣΜΕΔΕ/ότι έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ.

Πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω τέτοια βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ; Γίνεται να διαγραφεί κάποιος ως μισθωτός από το ΤΣΜΕΔΕ (υποθέτουμε, για χάρη του ερωτήματος, ότι αυτός ο κάποιος εργάζεται σαν υπάλληλος γραφείου και ΟΧΙ σαν μηχανικός);

Διευκρίνιση: μιλάω για μισθωτός. Σαν αυτασφαλιζόμενος, δεν έχω υποχρέωση στο ΤΣΜΕΔΕ καθώς δεν ασκώ επαγγελματική δραστηριότητα στη ΔΟΥ.

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.