Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή δεν έχω βγάλει άκρη θέλω να ρωτήσω

Έπιασα δουλεία σαν μη μηχανικός (τι πρωτοφανές)  και ας πούμε ότι ο εργοδότης  πληρώνει 550 μεικτά. Εγώ στο χέρι τι θα πάρω  550-(ΙΚΑ για παροχή σε χρήμα). η ακόμα λιγότερα

Και καλή ανάσταση       

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το πρώτο από που προκύπτει ότι παίρνεις καλύτερη σύνταξη με ΤΣΜΕΔΕ? Ξέρω άτομα που ήταν ΙΚΑ και παίρνουν καλύτερη σύνταξη από μηχανικούς...

Για το δεύτερο, δεν είναι πλέον τόσο δύσκολη η διαγραφή, μάλλον τυπική διαδικασία θα την χαρακτήριζα

 

1. Με βάση τα ισχυοντα σήμερα, από το ΤΣΜΕΔΕ θα πάρεις κύρια σύνταξη, ειδική προσαύξηση και επικουρική σύνταξη (και εφάπαξ). Η κύρια και η επικουρική είναι συγκρίσιμες με ό,τι θα πάρεις από το ΙΚΑ, η μεγάλη διαφορά είναι στην ειδ. προσαύξηση, η οποία έχει πολύ υψηλότερο λόγο ανταπόδοσης (πόσα θα παίρνεις για κάθε ευρώ που δίνεις) σε σχέση με τις άλλες 2. Δες το Ν. 3518/2006 που θεσπίζει την ειδική προσαύξηση και τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις.

 

2. Δέχομαι αυτό που λες, ότι η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ είναι ευκολότερη απ' ό,τι παλιά, ωστόσο δε συγκρίνεται με ΟΑΕΕ ή ΙΚΑ όπου μπαίνεις-βγαίνεις όσες φορές θες και όσο συχνά θες, χωρίς να περιμένεις μήνες να σου απαντήσουν.

 

 

Καλή Ανάσταση

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Δουλεύω σε μια εταιρία σε θέση ΜΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και σας παραθέτω την Μισθοδοσία μου

ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ  586,08

Ημέρες Ασφάλισης 2

Βασικές Αποδοχές 46,89

Κρατήσεις

ΤΣΜΕΔΕ(-5) Κύρια Σύνταξη 1,57

ΤΣΜΕΔΕ(-5) Επικουρική Ασφ 0,70

ΤΣΜΕΔΕ(-5)ΕΦ’ΑΠΑΞ 1,88

ΤΣΜΕΔΕ(-5) Κλάδος Υγείας 10,1

 

ΣΥΝΟΛΟ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ 5,16

ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 41,73

Στην σύμβαση εργασίας το ωρομίσθιο μου είναι 3,52

 

Και εγώ έχω μια απορία οι Εργοδοτικές εισφορές πόσες είναι; Για να ξέρω τι υπόλοιπο μένει για το ΤΣΜΕΔΕ..

Edited by dimitris1885
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά παιδιά τι ισχύει; Άμα ο μηχανικός είναι κάτω της πενταετίας τον συμφέρει τον εργοδότη να τον προσλάβει σαν μηχανικό (με τσμεδε δηλαδή) από ότι αν είχε απλά το ικα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω μια απορία που μου δημιουργήθηκε λόγω της πιθανότητας να προσληφθώ σε ιεκ ως εκπαιδευτής όντας ήδη ελ. επαγγελματίας. Από το ΙΕΚ μου είπαν ότι δεν μπορώ να είμαι εκεί με μπλοκάκι αλλά πρέπει να γίνει κανονικά πρόσληψη και από διάφορες συζητήσεις που διάβασα εδώ μέσα καταλαβαίνω ότι μάλλον σωστά μου τα είπαν. Σίγουρα παραμένω στο ΤΣΜΕΔΕ ως ασφαλιστικό φορέα.

Η αμοιβή είναι κάτω από 630 ευρώ μεικτά το μήνα (είναι σωστό αυτό το όριο?) οπότε αν δεν κάνω λάθος στο τσμεδε δε χρειάζεται να αλλάξω status (από ελ. επαγγελματίας σε μισθωτό) και υποχρεούμαι να πληρώνω εγώ το ΤΣΜΕΔΕ κανονικά όπως μέχρι τώρα, δηλαδή δεν αλλάζει κάτι ούτε ως προς τις εισφορές μου.

Επειδή όμως θα πρέπει να φαίνομαι και στο ΙΚΑ κατάλαβα ότι πρέπει να με δηλώσουν στην κατηγορία 131 και να αποδίδουν εκεί περίπου το 7% της μεικτής αμοιβής. Ισχύει αυτό? Κατά δεύτερο για να ανοίξω το σχετικό ΚΑΔ θα πρέπει μάλλον να πάρω απαλλαγή από ΟΑΕΕ. Αυτή είναι απλή διαδικασία ή κρύβει κινδύνους και μπλεξίματα? Τέλος βρήκα μια εγκύκλιο του ΙΚΑ (6/2014) βάση της οποίας πρέπει να καταβάλλεται το 10% των μικτών αποδοχών στο Α.Κ.Α.ΓΕ. ισόποσα από εμένα και το ΙΕΚ (5% εγώ και 5% το ΙΕΚ). Αυτό γίνεται κάθε μήνα? Με ποια διαδικασία γίνεται αυτή η πληρωμή από εμένα και πώς μπορώ να ξέρω ότι και ο εργοδότης δεν έχει αμελήσει να το πληρώσει ώστε να είμαι καλυμμένος? Υπάρχουν άλλου είδους κρατήσεις πέραν αυτών που ανέφερα? Συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων αλλά δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια περίπτωση και φοβάμαι μήπως τελικά δεν αξίζει τον κόπο. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! καινούρια στο forum 


 


Δουλευω εδω και τέσσερεις μήνες σε μια εταιρεία ασχετη με το αντικείμενο του μηχανικού ως μισθωτή (ετεροαπασχόληση).


Εχει γίνει πρόσληψη κανονικά αλλα ο εργοδότης μου δεν έχει δηλώσει στο ΤΣΜΕΔΕ ότι με απασχολεί, με αποτέλεσμα να φαίνομαι στο ταμείο ως ελευθερη επαγγελματίας παρόλο που δεν τηρω βιβλία.


 


Η ερώτηση μου είναι πρέπει να πληρώνει ο εργοδότης μου τις εισφορές στο ταμειο ή να συνεχίσω να το πληρωνω εγω? Αφου ετσι και αλλιως θα το πληρωσω στο τέλος του μηνα. (έχω και το ειδοποιητηριο)


και αν ναι για ποια τάξης μεγεθους ποσό μιλάμε το μηνα? μην του 'ρθει και κόλπος του ανθρωπου.


 


οι λογιστές δεν ξέρουν τιποτα και θεωρουν ότι όλα ειναι ok , και εγω δεν το είχα πολυψάξει το θέμα.. πιστευα πως θα με ενημέρωναν οι λογιστές για το τι πρέπει να γινει.


 


σας ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


 


ο μισθός μου μικτά ειναι 762 € και ειμαι κατω της πενταετίας.


 


Ανησυχω μηπως εχει η εταιρεία που είμαι καποιες κυρώσεις.


Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχείς μήπως θα έχεις εσύ κυρώσεις;

 

http://www.tsmede.gr/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Εισφορές/ΔήλωσηΜεταβολών/tabid/304/Default.aspx

 

Κάθε μεταβολή στο εργασιακό καθεστώς είτε αυτό αφορά την δραστηριότητα είτε την αποδημία στο εξωτερικό προς άσκηση του επαγγέλματος πρέπει να δηλώνεται απαραιτήτως στην υπηρεσία προκειμένου ο ασφαλισμένος να ενημερώνεται για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχει απέναντι στο Ταμείο.

 

Κάθε ασφαλισμένος που απασχολήθηκε με έμμισθη εργασιακή σχέση κατά το προηγούμενο έτος έχει την υποχρέωση να δηλώνει τον Ιανουάριο του επομένου έτους την απασχόλησή του αυτή η οποία αποδεικνύεται με βεβαίωση του εργοδότη για τον χρόνο απασχόλησης, την αμοιβή, την παρακράτηση και καταβολή των εισφορών.

 

Μέσα στην ίδια προθεσμία υποχρεούται ο ασφαλισμένος να γνωρίζει εγγράφως στο Ταμείο τυχών άρνηση του εργοδότη για παρακράτηση και απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και απο μένα!

 

Φίλος μου που δουλευει σερβιτόρος έκανε ερώτηση στο ΤΣΜΕΔΕ, πως θα γίνονται οι πληρωμές απο τον εργοδότη του, δηλαδή πόσα θα πληρώνει ο εργοδότης στο ΙΚΑ και πόσα θα πρέπει να δίνει στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτο που του απαντήσανε απο το ΤΣΜΕΔΕ είναι ότι έχει καταργηθεί το ΙΚΑ για όσους είναι γραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ και ας δουλεύουν σαν μη-μηχανικοί, οποιαδήποτε δουλεία και να κάνουν αν είναι γραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ ισχύει μόνο το ΤΣΜΕΔΕ, το ΙΚΑ έχει καταργηθεί, δηλαδή ο εργοδότης πληρώνει μόνο το ΤΣΜΕΔΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΚΑ πληρώνουμε για παροχές σε χρήμα, επίδομα ανεργίας, ΟΑΕΔ κτλ. 

 

Υπάρχει γραπτή ενυπόγραφη απάντηση απο το ΤΣΜΕΔΕ για κατάργηση εισφορων του ΙΚΑ και του ΟΑΕΔ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.