Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Πες του εργοδότη το ΙΚΑ να το ξεχάσει μιας και εισαι ηδη ΤΣΜΕΔΕ.. Οποτε η μισθωτή με ΤΣΜΕΔΕ η μπλοκακιας ΤΣΜΕΔΕ (αν θες δικες σου δουλειες συμφερει και τον εργοδότη δεν πληρώνει μια για ασφάλιση, κακό για εσενα βέβαια).. Αν σώνει και καλα θέλεις ΙΚΑ μισθωτή και δεν σε ενδιαφέρει τιποτα αλλο έξτρα απο δουλειες μηχανικού μονο με διαγραφή απο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατί μας είπε ότι είναι γραμμένη στο τσμέδε? εγώ κατάλαβα ότι τώρα που θα κάνει έναρξη θα κάνει και την εγγραφή. οπότε στα επιχειρήματα υπέρ της επιλογής ίκα είναι και η φασαρία να τα κάνει όλα αυτά και κυρίως οι δεσμεύσεις που συνεπάγονται.

 

το σημαντικό είναι ότι με το ίκα έχεις ορισμένα εργασιακά δικαιώματα ενώ με το μπλοκάκι ούτε η αμοιβή σου δεν είναι εξασφαλισμένη.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

 

Μου έγινε πρόταση για εργασία σε εταιρία συμβούλων. Ο εργοδότης μου είπε ότι μπορεί να διαθέσει μικτό μισθό 1.500 ευρώ, και οτι μπορεί να με προσλάβει ως μισθωτή μέσω ΙΚΑ ή με μπλοκάκι μέσω ΤΣΜΕΔΕ και να επιλέξω ποιό από τα δύο θέλω. Δυστυχως δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες οπότε πρέπει να το ψάξω μόνη μου (ναι, ξέρω, ό,τι να ναι..). Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω ποια επιλογή από τις δύο με συμφέρει; Σε κάθε περίπτωση θέλω να διατηρήσω τη δυνατότητα να δουλεύω και σε άλλους εργοδότες.

 

 

Η λογίστριά μου μου είπε ότι η σωστή βάση υπολογισμού του τι με συμφέρει είναι οι καθαρές αποδοχές.. πχ θα παίρνω 1000 στο χέρι και από πάνω μπαίνει φόρος, ΦΠΑ κτλ.

 

 

Οχι, δεν θα τη χρησιμοποιώ. Θα είμαι ερευνήτρια σε Ευρωπαικά Έργα, οπότε δεν έχει σχέση που είμαι μηχανικός

 

 

Δυστυχώς μόλις πέρασα τη δεκαετία... το τελευταίο ΤΣΜΕΔΕ ήρθε 2.400. Έπαθα εγκεφαλικό!

 

Καταρχήν και στις δύο περιπτώσεις θα μπορείς να δουλεύεις και σε άλλον εργοδότη, με μπλοκάκι. Ο μισθωτός δικαιούται να έχει και μπλοκάκι όπου θα κόβει ό,τι ποσά θέλει. Αυτό μάλιστα σήμερα συμφέρει σκανδαλωδώς, γιατί έχεις το ΤΣΜΕΔΕ πληρωμένο από τον εργοδότη που σε απασχολεί ως μισθωτή και δεν πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ τίποτα επιπλέον για το μπλοκάκι. Αλλά με το νέο ασφαλιστικό αυτό θα αλλάξει.

Υπάρχει και η περίπτωση να είσαι σε 2 εργοδότες μισθωτή, βλ. http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88404

 

Πίσω στον πρώτο εργοδότη πάλι, για να πεις τι είναι καλύτερο στην περίπτωσή σου, πρέπει να δεις 2 πράγματα:

1. Πόσα σου μένουν καθαρά ως μισθωτή / ως ελ. επ.

2. Τι άλλο συνεπάγεται η κάθε επιλογή

 

Για το πρώτο, μπορείς μόνη σου να τα υπολογίσεις ακριβώς. Για μισθωτό μηχανικό οι εισφορές είναι ΤΣΜΕΔΕ + ΙΚΑ ΚΠΚ 131, βλ. http://www.tsmede.gr/Portals/0/ODHGIES_ERGODOTES/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%A9%CE%9D%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202015.pdf και https://www.ika.gr/gr/infopages/kad/200406.html . Για ελ. επ., τις ξέρεις - αλλά θα αλλάξουν σύντομα.

Η φορολογία θα είναι η ίδια, αφού στην περίπτωση που επιλέξεις το μπλοκάκι, πάλι το πιθανότερο είναι να φορολογείσαι ως μισθωτή, με βάση τις γνωστές προϋποθέσεις που ορίζει ο νόμος. Προφανώς τεράστια διαφορά έχει αν υπάρχει μες στα 1500 ΦΠΑ ή όχι.

 

Για το δεύτερο (μη χρηματικές διαφορές) λάβε υπ'όψιν ότι ως μισθωτή δικαιούσαι:

- άδεια ασθένειας

- άδεια εγκυμοσύνης

- αποζημίωση απόλυσης

και επι πλέον δε χρειάζεται να τηρείς βιβλία και να υποβάλλεις δηλώσεις ΦΠΑ, Ε3, κλπ. που υποχρεούται ένας ελ. επαγγελματίας.

 

Στην τελική, αν η διαφορά στα €€€ δεν είναι μεγάλη (που δε θα είναι, για μικτό μισθό 1500€ περιλαμβανομένων των εργοδοτικών εισφορών), σίγουρα πλεονεκτεί το να είσαι μισθωτός. Με το νέο ασφαλιστικό και τις αναλογικές εισφορές, μάλλον σε κάθε περίπτωση θα είναι καλύτερα το μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο ΙΚΑ δεν έχεις καμιά δουλειά, πέρα από την "εισφορά σε χρήμα" (0,40% για εργαζ + 0,25% για εργοδ).

 

 

Τα σωστά ποσοστά από 1/7/2014 για την "εισφορά σε χρήμα" στο ΙΚΑ είναι: 3,68 (ασφαλισμένος) + 3,93 (εργοδότης) = 7,61%

πηγή: http://www.e-forologia.gr/attachments/files/2014/%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%A0%CE%91%CE%9A%CE%95%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%A5%CE%A8%CE%97%CE%A3-%201.7.14.pdf

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

ωχ, έχω μελέτη....

thanks guys!

Είμαι γραμμένη στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2005, και πρόσφατα έκλεισα 10ετια!

 

Σε κάθε περίπτωση, εκτός από τα χρήματα, με ενδιαφέρει να μπορώ να παίρνω δουλειές κι αλλού, οπότε χρειάζομαι οπωσδήποτε το μπλοκακι!

Edited by Mangel
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, εκτός από τα χρήματα, με ενδιαφέρει να μπορώ να παίρνω δουλειές κι αλλού, οπότε χρειάζομαι οπωσδήποτε το μπλοκακι!

 

Ε τότε τι συζητάμε?

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σωστά ποσοστά για την "εισφορά σε χρήμα" στο ΙΚΑ είναι: 4,68 (ασφαλισμένος) + 7,93 (εργοδότης) = 12,61%

 

Συνάδελφε κι όμως αυτά που λες δεν είναι σωστά, είναι η κάλυψη υγείας εφόσον είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Εμείς οι μηχανικοί όμως είμαστε στο ΚΥΤ του ΤΣΜΕΔΕ. Στο ΙΚΑ, καταβάλλεται επιπλέον μόνο 0,65% για παροχή σε χρήμα, όχι σε είδος. Είναι για την περίπτωση που αρρωστήσεις και δεν πας στη δουλειά. Για του λόγου το αληθές, εδώ είναι το pdf του ΙΚΑ, δες εκεί που λέει "κοινές επιχειρήσεις". Αυτό μας έλειπε να πληρώναμε 38,5% και άλλο 12,5%!

 

 

Προφανώς τεράστια διαφορά έχει αν υπάρχει μες στα 1500 ΦΠΑ ή όχι.

 

Δεν υφίσταται αυτός ο προβληματισμός για τους επιχειρηματίες που μας προσλαμβάνουν, όπως έγραψα και στο #178. Δεν υπάρχει "ΦΠΑ". Αν σου πει "ξέρεις, εννοούσα με ΦΠΑ" είναι μ@@@ και πάει να σε κοροϊδέψει.

 

Επίσης δεν τίθεται θέμα 14 μισθών όπως προαναφέρθηκε. Όταν σου λέει ο άλλος "θα διαθέσω για σένα 1500 το μήνα", αυτό σημαίνει 12x1500=18000 το χρόνο. Τα θες δια 12 δια 14 δια 24 δεν έχει σημασία. 

 

 

Σε κάθε περίπτωση, εκτός από τα χρήματα, με ενδιαφέρει να μπορώ να παίρνω δουλειές κι αλλού, οπότε χρειάζομαι οπωσδήποτε το μπλοκακι!

 

Καταρχήν και στις δύο περιπτώσεις θα μπορείς να δουλεύεις και σε άλλον εργοδότη, με μπλοκάκι. Ο μισθωτός δικαιούται να έχει και μπλοκάκι όπου θα κόβει ό,τι ποσά θέλει. Αυτό μάλιστα σήμερα συμφέρει σκανδαλωδώς, γιατί έχεις το ΤΣΜΕΔΕ πληρωμένο από τον εργοδότη που σε απασχολεί ως μισθωτή και δεν πληρώνεις στο ΤΣΜΕΔΕ τίποτα επιπλέον για το μπλοκάκι. ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 500€

 

Συμπερασματικά, και στις δύο περιπτώσεις θα μένουν περίπου 1000 καθαρά* (και με τα ισχύοντα και με τα προτεινόμενα), αλλά είναι σαφώς καλύτερα να είναι κανείς μισθωτός για όλους τους λόγους που αναλύθηκαν πιο πάνω.

 

Και να προσθέσω και έναν ακόμη λόγο: Μπορείς να είσαι μισθωτός και παράλληλα ελεύθερος επαγελματίας ενταγμένος στην απαλλαγή ΦΠΑ. Θα παίρνεις 18000 ως μισθωτός και έως 10000 ακαθάριστα έσοδα ως ελ. επ.

 

 

*Συμπτωματικά βγαίνει ακριβώς το ίδιο και πριν και μετά την προταση Κατρούγκαλου (για ασφ. κλάση 2η και ειδ. πρ. 1η δηλ. εξάμηνο 2424=~2400 που ανέφερε).

 

 

 

 

 

 

post-96706-0-12304000-1454003269_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.