Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

To IKA παντως απαντησε οτι πρεπει να ειμαι ασφαλισμενος μονο ΤΣΜΕΔΕ και το υπουργειο εργασιας απαντησε οτι θα πρεπει να πληρωνω και ασφαλεια σε χρημα αλλα ανεφερε μονο το 0,65% ( 0,40% σε μενα και 0,25% ο εργοδοτης).... αντε βγαλε ακρη!!!! (μιλαμε παντα για μονιμος στο δημοσιο τομεα)

Edited by flimit
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Είμαι σε σύμβαση έργου σε ΝΠΔΔ (πανεπιστήμιο) σε ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Παρουσιάστηκε η δυνατότητα να εργαστώ ως μισθωρός με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου, οπότε οι επιλογές μου είναι 2, α. ΙΚΑ καθαρό(με διακοπή ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και ΕΕ) ή β. μισθωτός μηχανικός (ΙΚΑ+ΤΣΜΕΔΕ, διακοπή ΕΕ).

Υπάρχει κάποιος τύπος για να συγκρίνω τις εισφορές σε κάθε περίπτωση; Έχω χαθεί μεταξύ παλιού και νέου συστήματος για το τι ισχύει.

(Προφανώς, θα προτιμούσα να μείνω μισθωτός μηχανικός και να μη φύγω από το Ταμείο, αλλά πρέπει να αντέχονται και τα νούμερα.)
 

Αν κάποιος γνωρίζει, τον ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα διαβάζω πολλά ποστ αλλά έχω χάσει λίγο το μπούσουλα.

 

Ήμουν σε μια εταιρεία ως υπάλληλος γραφείου με ασφάλιση ΙΚΑ ως τις 10/11/2016.

Πέρασα τις εξετάσεις του ΤΕΕ στις 27/09/2016. Επομένως για το διάστημα 27/09/2016 έως 10/11/2016 θα είμαι και στο ΤΣΜΕΔΕ ασφαλισμένος.

Είμαι πλέον εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Τώρα άλλαξα εταιρεία και θα είμαι ασφαλισμένος με ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτός μηχανικός με μπλοκακι παροχής υπηρεσιών.

 

Τα ερωτήματα είναι 2 :

 

1) Υπάρχει κάποιο νομικό πρόβλημα για το διάστημα που σας ανέφερα ; Όσο θα φαίνομαι διπλοασφαλισμένος ;

2) Πρέπει να κάνω διαγραφή από το ΙΚΑ ή απλά παραμένουν τα ένσημα στο ΙΚΑ και δεν χρειάζεται να διαγραφώ ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & καλορίζικος.

Ως τις 10/11 ήσουν σε μια εταιρεία ως υπάλληλος ΙΚΑ (δε σε θεώρησε ποτέ Μηχανικό).

Από τις 27/09 θεωρείσαι για το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλισμένος ως ελευθ. επαγγελματίας - θα πληρώσεις σχετικές ασφαλιστικές εισφορές με ειδοποιητήριο Β' 2016 & έπεται συνέχεια..

Για το κράτος θεωρείσαι ασφαλισμένος και ως μισθωτός υπάλληλος (ΙΚΑ) και ως ελεύθερος επαγγελματίας από 27/09 ως 10/11, οπότε και αποχώρησες/απολύθηκες από την εταιρεία.

Για τη νέα εταιρεία θεωρείσαι ασφαλισμένος με ΤΣΜΕΔΕ (φορολογείσαι ως "μισθωτός με μπλοκάκι", βάσει του ισχύοντος φορολογικού καθεστώτος).

 

1) Δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα, υπάρχει θέμα διπλών εισφορών για σένα και στα δύο ταμεία (ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ) για το χρονικό διάστημα 27/09-10-11,

2) Δεν έκανα ποτέ διαγραφή από το ΙΚΑ, τα σχετικά ένσημα φαίνονται στο ATLAS.

 

Αν κάπου κάνω λάθος, παρακαλώ να με διορθώσει κάποιος συνάδελφος.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

γιατί με φάγανε τα αυτιά σήμερα στο τσμεδε ότι δεν πρέπει να είμαι στο ΙΚΑ γραμμένος κλπ....

 

για αυτό έγραψα εδώ στο forum.

 

ισχύει αυτό που μου είπανε ότι απλά θα χαθούν τα ένσημα του ικα για το ίδιο χρονικό διάστημα ασφάλισης σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Ο πρώην εργοδότης σου χρωστάει στο ΤΣΜΕΔΕ τις εισφορές απο 27/09/2016 εως 10/11/2016 και τις αντίστοιχες προσαυξήσεις.

Λεπτομέρειες στα ακόλουθα [1] [2] [3].

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έγινα μισθωτός με εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.

Από την νέα χρονιά θα ισχύσει ο ν.4387/2016, όπου αναφέρει οτι θα πληρώνουμε, όσοι κρατήσουμε τα βιβλία ανοικτά, και εισφορές από την μισθωτή εργασία και εισφορές από το ελεύθερο επάγγελμα. Πράγμα σωστό κατ' εμέ. Αλλά πώς θα γίνετε ο υπολογισμός των εισφορών από το ελεύθερο επάγγελμά? (σύμφωνα με το τελευταίο οικονομικό έτος). Αλλά πες οτι δεν έχεις εισπράξεις για κανά εξάμηνο, θα πληρώσεις βάση τον μέσο όρο της προπέρσυνης χρονιάς? ή οτι δηλώσεις εσυ? 0,00€ (δεν ισχύει ο κατώτατος μισός για αυτήν την περίπτωση).

 

 

Y.Γ. Εδώ δεν ξέρουν οι ίδιοι, θα ξέρει το forum?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και να ήταν μόνο αυτά που αναφέρεις ...

Εν αναμονή λοιπόν διευκρινιστικών, γιατί είναι αρκετα θέματα που απαιτείται διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε αμανας προσεξε γιατι Κατι εχεις μπλεξει

 

Οταν πληρωνεσαι με μπλοκακι εισαι ΕΕ και ετσι ασφαλιζεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ασχετα αν η εφορια σε φορολογει σαν μισθωτο, αν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.