Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον Αντώνη, μάλλον τα έχεις μπερδέψει και σίγουρα δικαιολογημένα.

Διαφορετικά αντιμετωπίζεσαι αναφορικά στην φορολογία εισοδήματος (και όχι μόνο π.χ. στην φορολογία ΦΠΑ)  στις παρακάτω, ενδεικτικά, περιπτώσεις:
α)μόνο μισθωτός,
β)μόνο Ε.Ε.,
γ)το λεγόμενο "μπλοκάκι" υπό κάποιες προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν
δ)μισθωτός με παράλληλη εργασία και ως Ε.Ε. εντός του φορολογικού έτους  
ε)μισθωτός χωρίς παράλληλη εργασία και ως Ε.Ε. εντός του φορολογικού έτους  
στ) ...
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο πρώην εργοδότης σου χρωστάει στο ΤΣΜΕΔΕ τις εισφορές απο 27/09/2016 εως 10/11/2016 και τις αντίστοιχες προσαυξήσεις.

Λεπτομέρειες στα ακόλουθα [1] [2] [3].

 

Ως τις 10/11 ήσουν σε μια εταιρεία ως υπάλληλος ΙΚΑ (δε σε θεώρησε ποτέ Μηχανικό).

Από τις 27/09 θεωρείσαι για το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλισμένος ως ελευθ. επαγγελματίας - θα πληρώσεις σχετικές ασφαλιστικές εισφορές με ειδοποιητήριο Β' 2016 & έπεται συνέχεια..

 

Φίλε @amanas240187, έχει δίκιο ο συνάδελφος, λάθος θεώρηση έκανα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Διαβάζοντας το νέο ασφαλιστικό, κανονικά οι εισφορές αλλάζουν για τους μισθωτούς μηχανικούς και γίνονται όπως για όλους τους μισθωτούς υπέρ του νέου ταμείου. Αυτό οδηγεί σε (μικρή) μείωση εισφορών, γιατί πια δεν πληρώνουμε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ, αλλά τον ΕΦΚΑ, που προβλέπει μικρότερες εισφορές για παροχές σε χρήμα από αυτές που πληρώναμε στο ΙΚΑ. 

Δεν έχω όμως βρει κάποια σχετική εγκύκλιο και η μισθοδοσία Ιανουαρίου υπολογίστηκε με τον ίδιο τρόπο. Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποιο σχέτικο θέμα για αυτό ρωτάω εδω

 

Πτυχιούχος μηχανικός ΤΕ, μετα την λήψη του πτυχιου δεν εκανε εναρξη στην ΔΟΥ και ουτε εργαστηκε ως μηχανικος.

Για αρκετα χρονια ηταν ασφαλισμενος στο ΙΚΑ με ημερομισθια και εργαζοταν ως εργατοτεχνιτης.

Τωρα θελει να βγαλει ΜΕΕΠ, να κανει εναρξη επαγγελματος στην ΔΟΥ ως μηχανικος και να ασφαλιστει ως Εργοληπτης Δημοσιων εργων στο ΤΣΜΕΔΕ.

Ομως στο ΤΣΜΕΔΕ ζητανε βεβαιωση οτι δεν ειναι ασφαλισμενος σε αλλον κυριο φορεα ασφαλισης

 

α)Εχει νοημα η διαγραφη απο το ΙΚΑ? Για το ΙΚΑ θεωρειται ασφαλισμενος οσο βαζει ημερομισθια. Εαν σταματησει να βαζει ημερομισθια, τοτε δεν ειναι ασφαλισμενος

 

β)Εαν τελικα πρεπει υποχρεωτικα να διαγραφει, τι σημαινει αυτο? Ολα τα ημερομισθια που ειχε βαλει τοσα χρονια, διαγραφονται?!?!

 

γ)Εαν καποιος μηχανικος ΤΕ ή ΠΕ ασφαλισμενος στο ΤΣΜΕΔΕ, θελησει να δουλεψει "μεροκατο" για καποιες ημερες, μπορεί να βαλει ημερομισθια στο ΙΚΑ ή απαγορευεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά και καλή χρονιά,

 

θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει τι να κάνω.

 

Είμαι μηχανικός από το 2010. Από 2011 με 2015 είχα ανοικτά βιβλία καθώς δούλευα με σύμβασεις ανάθεσης έργου σε 1 εργοδότη - ΝΠΙΔ. Το 2015 έμεινα άνεργος και έκλεισα και τα βιβλία μου για να μην πληρώσω τζάμπα τελος επιτηδεύματος.

2015 με τώρα ήμουν άνεργος.

Από φεβρουάριο ξεκινάω μια δουλειά part time άσχετη με μηχανικό. Ο εργοδότης θέλει να με δηλώσει έως πολύ part time (4 ώρες την εβδομάδα) μόνο και μόνο για να μην με έχει αδήλωτο. Οκ μέχρι εδώ, το δεχόμαι γιατί 2 χρόνια γεμάτα ανεργία είναι πολλά.  

Για να με δηλώσει χρειάζεται ΑΜΑ. Οπότε πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για να βγάλω.

 

Το ερώτημα μου έιναι το εξής, Με βάση το νέο ασφαλιστικό τι με συμφέρει να κάνω:

 

1) Να ανοίξω πάλι τα βιβλία μου (όπου μου κάνει μια σύμβαση ανάθεσης έργου) όπου θα πληρώνω σίγουρα α)τέλος επιτηδεύματος, β) και τις νέες ασφαλιστικές εισφορές (37,95% του 586*12=7032€ καθώς δεν παίζει να βγάζω περισσότερα) ή

2) Η να μου κάνει μια σύμβαση με τις ελάχιστες ώρες που θέλει για να είναι καλυμμένος και να πληρώνω εγώ κανονικά τις νέες ασφαλιστικές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ, που θα είναι οι ελάχιστες πάλι, και ο εργοδότης το ΙΚΑ μόνο για χρήμα?

 

Τι με συμβουλευετε να κάνω?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο να κάνεις. Με βάση όλα τα νέα δεδομένα, ο εργοδότης θα πληρώνει το τμήμα των ασφαλιστικών εισφορών που αντιστοιχούν στο μισθό που θα σου δίνει και εσύ θα είσαι υπόχρεος για το υπόλοιπο των εισφορών μέχρι να καλυφθεί η αναλογούσα εισφορά στο θεωρητικό ποσό των 586€/μήνα (υποθέτω ότι η μερική απασχόληση θα σου δίνει μικρότερο ποσό μηνιαία από τα 586€).

 

Έτσι γλυτώνεις τέλος επιτηδεύματος και όλες τις φορολογικές υποχρεώσεις που επιβάλλονται από την έναρξη δραστηριότητας.

 

Υ.Γ. δεν υπάρχει πια ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ. Ενα είναι το ταμείο (ΕΦΚΑ).

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας..! :smile:

 

Θέλω να κανω μια ερωτηση.. Είμαι μολις πτυχιουχος αρχιτεκτονικης και εργαζομαι ηδη σε τεχνικη εταιρια με ΙΚΑ γραμμενη ως γραφιστας προφανως..

Θελω να μπω τωρα στο ΤΕΕ - Τσμεδε, και το ερωτημα μου είναι εαν θα πρεπει να κανω καποια διαδικασια εξοδου απο το ΙΚΑ.

Επισης οι εισφορες μου θα δίνονται αποκλειστικα απο τον εργοδότη μου ως παρακρατηση απο τον μισθο μου, ή θα πρέπει να καταθέτω κι εγω κάποιο ποσο αν χρονικό διάστημα..? 

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες στο forum, και στην οικογενεια των μηχανικων.

 

Στο ΤΕΕ να γραφτεις ωστε να αποκτησεις αδεια ασκησης επαγγελματος μηχανικου, αφου εκανες την απαιτουμενη προσπαθεια να ολοκληρωσεις τις σπουδες σου.

 

ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ δεν υπαρχουν πλεον, αλλα μονο ΕΦΚΑ για ολους τους εργαζομενους.

 

Λεπτομερειες κανεις δεν ξερει μεχρι να ανακοινωθουν καποιες διευκρινησεις, που ολοι περιμενουμε εναγωνιως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα 

 

Έκλεισα βιβλία ΕΕ στο τέλος του χρόνου και πρόκειται να προσληφθώ ως μισθωτός μηχανικός.

Χρειάζεται να δηλώσω στο ΤΜΕΔΕ τη μεταβολή του καθεστώτος εργασίας; Και εάν ναι, που/πως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.