Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Γενικά, και πολύ περισσότερο όσοι μένουν άνεργοι και πληρώνουν η μάλλον καλούνται να πληρώσουν έχουν δεν έχουν δουλειά, ταμείο..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! Έχω ανάγκη να λύσω μια πολύ σημαντική απορία. Έχω συνεργάτες μηχανικούς στο ΙΚΑ με πλήρη απασχόληση και ενώ πληρώνω τις ασφαλιστικές εισφορές τους στο ΙΚΑ με τις ΑΠΔ, παράλληλα μου έρχεται να πληρώνω το ΕΦΚΑ τους (ΤΣΜΕΔΕ δηλαδή), σαν να είναι ελεύθεροι επαγγελματίες, ακριβώς οπως είμαι εγώ (ως μέτοχος εταιρείας). Δηλαδή πληρώνω ασφάλεια - ΕΦΚΑ για μένα 168,95€ και πληρώνω για το μισθωτό μου ασφάλεια - ΕΦΚΑ 168,95€ + ΑΠΔ-ΙΚΑ 260€, σύνολο περίπου 430€. Είναι έτσι σε όλους τους μισθωτούς μηχανικούς???

 

Εάν δεν έχουν ανοιχτά βιβλία είναι λάθος (και απ' ό,τι φαίνεται, συχνό) του ΕΦΚΑ να τους βγάζει ειδοποιητήρια. Δυστυχώς δεν υπάρχει ξεκάθαρη λύση: είτε δεν τα πληρώνουν και περιμένουν να διαγραφούν οι οφειλές (χάνοντας όμως την ενημερότητα στο μεταξύ), είτε τα πληρώνουν και περιμένουν να συμψηφιστούν (κάποτε...). Ίσως μία βόλτα από ΕΦΚΑ / ΤΣΜΕΔΕ να βοηθήσει.

 

Εάν έχουν ανοιχτά βιβλία, τότε ορθώς βγαίνουν τα ειδοποιητήρια (μπορεί όμως να μην είναι σωστό το ποσό).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε Ολους

Νέος Διπλωματούχος Μηχανικός διάβασα όλο το topic, αλλά έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ασφάλιση μου.

 

1. Αξίζει να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ; Δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω την υπογραφή μηχανικού καθώς σαν Μη.Περ δεν έχουμε και πολλές,  αλλά ούτε έχω σκοπό να δουλέψω ως ΕΕ.

2. Εάν απασχολούμαι ως μισθωτός μηχανικός ο εργοδότης μου θα πληρώνει μόνο ΙΚΑ εφόσον δεν έχω εγγραφή σε ΕΦΚΑ;

 

Τι διαφορά έχει στην ουσία για ένα Μηχανικό, που δεν θέλει να χρησιμοποιεί την υπογραφή του να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ, από το να δουλεύει ως μισθωτός με ασφάλεια στο ΙΚΑ  όπου μπορεί να δουλεύει και σαν μη μηχανικός σε κάποια άλλη εποχιακή εργασία για παράγειγμα.

 

Σύμφωνα με πρόσφατη εγκύκλιο https://diavgeia.gov.gr/doc/6%CE%A7%CE%9C%CE%A0465%CE%981%CE%A9-%CE%9B96?inline=true " επίκειται κατάργηση της υποχρεωτικής υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ λόγω ιδιότητας με νομοθετική ρύθμιση".

 

Μέχρι να γίνει αυτό, αν είσαι εγγεγραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώνεις αναγκαστικά εισφορές και για τα διαστήματα ανεργίας.

 

Κατά τ' άλλα, εάν είσαι μισθωτός, η διαφορά στις εισφορές που θα πληρώνει ο εργοδότης είναι ελάχιστη (πιο πολλά για ΕΦΚΑ/ΤΣΜΕΔΕ σε σχέση με ΕΦΚΑ/ΙΚΑ). Υπάρχουν ορισμένες φορές που θες να είσαι μέλος ΤΕΕ και άλλες που δεν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί με την ανακατάταξη των ταμείων έχω μπερδευτεί πολύ. 

Ξεκίνησα μισθωτή εργασία μέσα του 2016 με ασφάλιση στο ΙΚΑ και έπειτα γράφτηκα τέλος 2016 στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ, οι εισφορές μου τότε άρχισαν να αναφέρουν και ΤΣΜΕΔΕ και από 1/2017 φαίνεται ότι πληρώνω κανονικά εισφορές στην κατηγορία "Μέλη ΤΕΕ" από τον μικτό μου μισθό.

 

1)Η ιατροφαρμακευτική μου κάλυψη είναι ΙΚΑ και μάλιστα στα ηλεκτρονικά συστήματα του IKA φαίνομαι ασφαλισμένος εκεί (στον ΑΤΛΑ άμεσα απο 1/3/2017 μεχρι 28/2/2018, ομοίως και apps.ika.gr/eInsCertEligibility), παράλληλα στην σελίδα του ΕΦΚΑ φαίνομαι στο ΕΤΑΑ- πρώην ΤΣΜΕΔΕ και ασφαλιση ως εμμεσο μέλος (έμμεσο εδώ ένω άμεσα στα άλλα?) στο ΙΚΑ-ΚΕ.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι λογικά όλα αυτά, που έχω ιατροφαρμακευτική κάλυψη και τι βιβλιάριο πρέπει να βγάλω (προς το παρόν γιατρός και ιατρικές εξετάσεις με είδαν στο ΙΚΑ μπόρεσαν να μου περάσουν εκεί εξετάσεις μόνο με το ΑΜΚΑ μου πριν από μερικούς μήνες).

2)Στον ΑΤΛΑ και στο ika.gr δεν θα έπρεπε να μου εμφανίζει και το διάστημα που ήμουν ΙΚΑ από μέσα μέχρι τέλος 2016 που γράφτηκα ΤΣΜΕΔΕ, όπως επίσης και ΤΣΜΕΔΕ?

 

3)Στον ΕΟΠΠΥ είμαστε όλοι ανεξάρτητα ταμείου? 

 

Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από 1/1/17 όλοι οι Έλληνες ανεξαρτήτως επαγγέλματος είναι στο ΕΦΚΑ.-

 

Ονόματα όπως ΙΚΑ, ΕΤΑΑ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ υπάρχουν μόνον για να διευκολύνουν κάποιους και να μπερδεύουν περισσότερους, αλλά σε κάποια "τέρμινα" θα εξαφανιστούν τελείως. 

 

Βιβλιάρια δεν νομίζω ότι χρειάζονται πλέον από κανένα ταμείο, καθώς ο έλεγχος ασφαλιστικής ενημερότητας γίνεται ηλεκτρονικά με τον ΑΜΚΑ, όπως έγινε και στην περίπτωσή σου.

 

Ελάχιστα πράγματα είναι λογικά στην Ελλάδα σήμερα...

 

Ας ελπίσουμε σύντομα να εξομαλυνθούν και να εκλογικευθούν όλα όσα μας ταλαιπωρούν σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

 

Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει τον τρέχοντα πίνακα υπολογισμού εισφορών εργόδοτη/εργαζόμενου για μισθωτό μηχανικό;

Είναι αυτός;

Link to comment
Share on other sites

Είναι περισσότερα...

Δες την εγκύκλιο ΕΦΚΑ 6/2017 http://www.efka.gov.gr/_memos/files/EGK_6_14-02-2017.pdf

Ευχαριστώ.

Τωρα βγαίνουν τα νούμερα όπως θα έπρεπε.

 

Μία ακόμη : Για να ελέγξω αν ο εργοδότης έχεις καταβάλλει σωστές εισφορές πρέπει να πάω επί τόπου στο ΤΜΕΔΕ ή ΕΦΚΑ;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Δουλεύω ως μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ με κανονικές εισφορές + πακέτο ΙΚΑ 131. Παλαιότερα δούλευα περιστασιακά (μαθήματα υπολογιστών) και σε 2ο εργοδότη δικαιολογώντας τα όποια χρήματα με απόδειξη δαπάνης, σε μη εξαρτημένη σχέση εργασίας, χωρίς να έχω ανοίξει μπλοκάκι. Τώρα με την υπαγωγή στον ΕΦΚΑ θέλω να ρωτήσω τα εξής.

1. Στο βασικό μου εργοδότη χρειάζεται να μου πληρώνουν το ΙΚΑ 131, ή/και τις εισφορές υπέρ ΟΑΕΔ κτλ σε ποσοστά όπως πριν; Η μόνο τα ποσοστά στον ΕΦΚΑ που ορίζει το πρώην ΤΣΜΕΔΕ μαζί με την παροχή σε χρήμα που αντιστοιχούσε στο ΤΣΜΕΔΕ; Δεν έχω προσληφθεί ως μηχανικός αλλά θέλω να διατηρήσω ιδιότητα (ΤΕΕ+εισφορές πρώην ΤΣΜΕΔΕ)

2. Προβλέπεται απόδειξη δαπάνης από την πλευρά του 2ου εργοδότη και ως μέχρι ποιου ποσού; Για να μην χρειαστεί να έχω μπλοκάκι ως ΕΕ;

3. Ο 2ος εργοδότης φέτος με έχει ασφαλίσει πλήρως σε ΙΚΑ. Ξερω ότι παλαιότερα κάτι τέτοιο δεν μπορούσε να ισχύσει (υποχρεωτικά ΤΣΜΕΔΕ παντού). Απλά τώρα λόγω ΕΦΚΑ μπορώ να έχω παράλληλη μισθωτή εργασία (προσοχή όχι μισθωτή και εε, παράλληλη ετεροαπασχολούμενη όπως ονομαζόταν) και να πληρώνει ο κάθε εργοδότης εισφορές ΕΦΚΑ που αναλογούν σε πρώην μισθωτό ΤΣΜΕΔΕ;Ανάλογα βέβαια με τους μισθούς του καθενός; Από τον 2ο εργοδότη δεν θα πληρώνομαι σε σταθερή-μηνιαία βαση.

4. Για τον 2ο εργοδότη θα πρέπει να ζητήσω επιστροφή/συμψηφισμό των όποιων εισφορών υπέρ ΙΚΑ ή λόγω ΕΦΚΑ δεν χρειάζεται;

 

Είμαι ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ μετά 1993 και πρωτοασφαλισμένος με ένσημα ΙΚΑ πριν γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ. Σας παρακαλώ όποιος μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα γιατί επείγει να επισκεφτώ το ΤΣΜΕΔΕ αφού συνεννοηθώ για τις όποιες εκκρεμότητες με τους εργοδότες. Προς το παρόν φαίνομαι ανασφάλιστος! Πρέπει να πάω στο μητρώο με νούμερο ή υπάρχει στο ΤΣΜΕΔΕ κάποιο συγκεκριμένο γραφείο;

 

Υ.Γ. Έχω διαβάσει τις σχετικές εγκυκλίους ΕΦΚΑ αλλά δεν έχω ξακαθαρίσει την περίπτωση μισθωτής εργασίας σε περισσότερους από έναν εργοδότες. Στον 1ο έχω πλήρη ένσημα με δυνατότητα(;) να μη δηλωθώ 8ωρο, στον 2ο περιστασιακές πληρωμές με max 2-3 ωρες ημερήσια απασχόληση, όχι καθημερινή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1. & 3.

Κανονικά θα πρέπει και οι δύο να σε δηλώσουν ως μισθωτό μηχανικό με το νέο Κ.Π.Κ. «045» όπως περιγράφεται αναλυτικά στην Εγκύκλιο ΕΦΚΑ αρ.6 / 14.2.2017. Οι εισφορές θα είναι αναλογικές. Μοιάζει παράνομο (αλλά για αυτό δεν κόβω το λαιμό μου) να σε ασφαλίσουν ως απλό μισθωτό, εφόσον είσαι μέλος ΤΕΕ.

 

2.

Μπορείς να λάβεις έως 10.000€/έτος με απόδειξη δαπάνης (περ. β' παρ. 1 άρ. 39 ν. 4308/2014) χωρίς να χρειαστεί να κάνεις έναρξη στην εφορία. Δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα εάν στο ποσό αυτό θα καταβάλλονται εισφορές.

 

4.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.