Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Δεν είναι απαραίτητο πλέον αυτό, αν προσληφθείς ως μισθωτός σε αντικείμενο εργασίας άσχετο με την ιδιότητά σου ως μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ. Μπορείς να παραμείνεις  αν θες στο ΤΕΕ και να μην χάσεις την ιδιότητα.

Στο ΤΕΕ μπορείς είτε να είσαι μέλος είτε όχι, και να εργάζεσαι ως μισθωτός, βοηθός υπάλληλος σε κουρείο σε θέση δηλ. εργασίας άσχετη με την ιδιότητά σου, οπότε υπογράφεται η ανάλογη σύμβαση και γίνεται αναγγελία από τον εργοδότη στο υποκατάστημα μισθωτών του ΕΦΚΑ που ανήκει η επιχείρηση με το ανάλογο πακέτο ασφάλισης μισθωτού που αντιστοιχεί στο αντικείμενο απασχόλησης.

(Έχει πλέον αποσυνδεθεί η ασφάλισης από ιδιότητα. Σχετ.Δ15/Δ/οικ.3376/73/14-2-2018, Δ.15/Δ/38747/1005/22-8-2018, ΕΦΚΑ/Δ.ΑΣΦ./929/1206151/15-10-2018, ΕΦΚΑ Εγκ.16/2018 ),

Αν όμως εργάζεσαι ως μισθωτός υπάλληλος γραφείου σε θέση εργασίας σχετική με την ιδιότητά σου (του μηχανικού), υπογράφεται η ανάλογη σύμβαση και γίνεται αναγγελία από τον εργοδότη στο υποκατάστημα μισθωτών του ΕΦΚΑ που ανήκει η επιχείρηση με το ανάλογο πακέτο ασφάλισης μισθωτού που αντιστοιχεί στο αντικείμενο απασχόλησης, δηλ. με πακέτο ασφάλισης μισθωτού μηχανικού (σχετ.ΕΦΚΑ Εγκ.6/14-2-2017). Στην περίπτωση αυτή πρέπει να είσαι και μέλος στο ΤΕΕ.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ζητάνε στον Στέφανο μία Βεβαίωση ασφάλισης διαγραφής από τον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα (που τυχόν ήταν ασφαλισμένος….από παλιά …. λόγω της τότε μη αποσύνδεσης ασφάλισης από την ιδιότητα) στην οποία θα αναφέρεται το ακριβές διάστημα ασφάλισης της (έναρξη – λήξη). Οπότε υποθέτω ότι θα πρέπει αρχικά να υποβληθεί μια αίτηση διαγραφής από το τέως ΤΣΜΕΔΕ που σε βλέπει ακόμη ως μέλος του (λόγω της μη αυτόματης διαγραφής μετά την εφαρμογή της αποσύνδεσης της ασφάλισης από την ιδιότητα).

Στέφανε υποθέτω ότι στην επικοινωνία που είχατε με τον ΕΦΚΑ τους εξήγησες (και αυτοί κατάλαβαν) ότι τώρα είσαι ήδη μισθωτός μηχανικός και απλά θέλετε να αλλάξετε πακέτο ασφάλισης π.χ. σε απλό υπάλληλο γραφείου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@nikmmech αυτό που λες δεν ισχύει πλέον, από 1/1/2017 η ιδιότητα μέλους ΤΕΕ έχει αποσυνδεθεί από τον ασφαλιστικό φορέα. Σήμερα, το να είσαι μέλος ΤΕΕ είναι τόσο σχετικό με το ΤΣΜΕΔΕ όσο το να είσαι μέλος στον Ολυμπιακό.

 

Γιώργιο, πήγα στο ΕΦΚΑ μισθωτών (τ.ΙΚΑ) στο τμήμα εσόδων, βρήκα τον ελεγκτή υπάλληλο της επιχείρησής μου και του είπα το αίτημά μου. Μετά πήγα στον προϊστάμενο και του είπα το αίτημά μου. Στο τέλος τους πρωτοκόλλησα ένα ερώτημα όπου αναφέρω ότι είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2009, ότι σήμερα εργάζομαι ως μισθωτός αναλυτής ηλεκτρονικών υπολογιστών, που δεν είναι ιδιότητα μηχανικού, ενώ ταυτόχρονα είμαι δηλωμένος με ΚΑΔ 0700 και ΠΚ 045. Στο αίτημά μου ζήτησα να πάω σε ΚΑΔ προγραμματιστή/αναλυτή (δε θυμάμαι ακριβώς τώρα ποιον) με ΠΚ 101. Στο ερώτημα επισύναψα το άρθρο 20 του Ν.4488, τη διευκρινιστική εγκύκλιο του Φεβρουαρίου 2018, τη διακοπή εργασιών στην εφορία, την αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ και την σύμβαση εργασίας. Επίσης επισύναψα και έναν αριθμό πρωτοκόλλου, σύμφωνα με τον οποίον εγώ έχω πάει στο ΤΣΜΕΔΕ από τον Ιανουάριο του 2018 και έχω καταθέσει τη διακοπή εργασιών στην εφορία (το Δεκέμβριο του 2015) και αιτούμαι από το ΤΣΜΕΔΕ να μην έχω εισφορές ΕΦΚΑ μη μισθωτού από 1/1/2017. Το ΤΣΜΕΔΕ όμως εδώ και 10 μήνες δεν έχει επεξεργαστεί το αίτημά μου, δεν έχω λάβει απάντηση και δεν έχουν σβηστεί οι εικονικές εισφορές στο ΕΦΚΑ μη μισθωτών.

 

Η υφισταμένη στη ΔΟΥ είπε ότι πρέπει να φέρω χαρτί διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ. Εγώ διαφώνησα και είπα ότι δεν ανήκω στο ΤΣΜΕΔΕ αυτοδίκαια από 1/1/2017 και ότι πρέπει να με αλλάξουν ΚΑΔ και ΠΚ εάν η πραγματική μου εργασία είναι άλλη. Ο προϊστάμενος προφορικά δέχτηκε το επιχείρημα για την αυτοδίκαιη διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ. Θα σε ενημερώσω ξανά όταν λάβω τη γραπτή απάντηση, κοινοποιημένη και στον εργοδότη μου, από το ΕΦΚΑ μισθωτών.

 

Τώρα αν μου απαιτήσουν χαρτί διαγραφής από το ΤΣΜΕΔΕ (γιατί φυσικά την αλλαγή στον ΚΑΔ θα την κάνουν, θένε δε θένε, στο τέλος, το θέμα είναι με τι χαρτιά), εγώ θα πάω στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά ...δεν ξέρω τι θα ζητήσω. Επομένως σε ρωτάω: νοείται η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ σαν μισθωτός;

Στο τηλέφωνο που μιλάω με 2 άτομα που γνωρίζω μέσα στο ΤΣΜΕΔΕ, μου λένε: α. δεν ορίζεται η διαγραφή σαν μισθωτός και β. το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αίτημα ότι έχεις διακοπή εργασιών στη ΔΟΥ και αυτοδίκαια δεν οφείλεις ΕΦΚΑ μη μισθωτών (==τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ). Αυτό το έχω κάνει όπως σου είπα από Ιανουάριο 2018. Έλειπα άλλωστε χρόνια εξωτερικό και οι δραστηριότητές μου στην Ελλάδα, επαγγελματικές και ασφαλιστικές, ήταν καλά κλεισμένες μέχρι τουλάχιστον να ξεκινήσει ο ΕΦΚΑ (και εγώ να βρω δουλειά μισθωτού στην Αθήνα μετά από 5 χρόνια!)

 

Τη διευκρινιστική εγκύκλιο του Φεβρουαρίου 2018, που εσύ μου γνωστοποίησες, στον ΕΦΚΑ μιθωτών Αμαρουσίου και στον ΕΦΚΑ μισθωτών Χαλανδρίου την κοιτάνε σα να τη βλέπουν πρώτη φορά και δικαιολογούνται λέγοντας " ξέρετε και εμείς τώρα τα μαθαίνουμε και τα εφαρμόζουμε" .

 

Ελλαδάρα, αλλά εγώ το 20% δε θα συνεχίσω να το πληρώνω εφόσον μπορώ να τη βγάζω νόμιμα με 16% και τη διαφορά να την βάζω σε συνταξιοδοτικό.

@georgegaleos επειδή με έχεις βοηθήσει τα μάλα ως τώρα να κάνω την έρευνά μου και να εφοδιαστώ με την απαραίτητη χαρτούρα, και επειδή αναγνωρίζω ότι εγώ από τη μεριά μου πατάω στις παρυφές του νόμου για να ερμηνεύσω κατά το δικό μου συμφέρον τη διάταξη (υπάρχει η μόνιμη γκρι ζώνη του "τι είναι μηχανικός" όταν μιλάμε για πληροφορική.. αν ήμουνα στην ΤΕΡΝΑ ή στον Μυτιληναίο δε θα είχαμε ερώτημα, εκεί ναι θα ήμουν μηχανικός.. αλλά σε εταιρεία πληροφορικής, που έχω υπογράψει την ίδια σύμβασή και τον ίδιο μισθό με το συνάδελφο που έρχεται από ΑΣΟΕΕ, ποιος είναι μηχανικός από τους 2 .... και ποιος όχι;), επειδή λοιπόν με έχεις βοηθήσει πολύ, αν βρεις εδώ σε αυτά που λέω ή στο σκεπτικό μου κάποια τρύπα, πες το με μήνυμα, ή εδώ, να το έχω υπόψη.

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει ότι αποσυνδέθηκε, αλλά αν θυμάμαι καλά, αυτό ισχύει για ότι αφορά την υποχρεωτική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ αυτοαπασχολούμενων και όχι μισθωτών (edit: σωστά θυμάμαι. π.χ. δες το https://diavgeia.gov.gr/doc/ΨΥΨΨ465ΧΠΙ-Θ2Ω ).Πρόσφατα σε κάποια απόφαση γίνεται σαφής αναφορά, ότι τα μέλη του ΤΕΕ, ως μισθωτοί ασφαλίζονται υποχρεωτικά στον τομέα του πρ. ΤΣΜΕΔΕ του ΕΦΚΑ.

edit: αυτή είναι η σχετική εγκύκλιος

http://www.capital.gr/Content/RelatedFiles/be/be73cff6476e422587722ba75ec03a92.pdf

 

 

 

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikmmech said:

Ναι ισχύει ότι αποσυνδέθηκε, αλλά αν θυμάμαι καλά, αυτό ισχύει για ότι αφορά την υποχρεωτική ασφάλιση στον ΕΦΚΑ αυτοαπασχολούμενων και όχι μισθωτών (edit: σωστά θυμάμαι. π.χ. δες το https://diavgeia.gov.gr/doc/ΨΥΨΨ465ΧΠΙ-Θ2Ω ).Πρόσφατα σε κάποια απόφαση γίνεται σαφής αναφορά, ότι τα μέλη του ΤΕΕ, ως μισθωτοί ασφαλίζονται υποχρεωτικά στον τομέα του πρ. ΤΣΜΕΔΕ του ΕΦΚΑ.

edit: αυτή είναι η σχετική εγκύκλιος

http://www.capital.gr/Content/RelatedFiles/be/be73cff6476e422587722ba75ec03a92.pdf

 

 

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο @nikmmech. Σύμφωνα με όσα λες, οφείλει να διαγραφεί από το ΤΕΕ ένας μηχανικός, για να μπορέσει να ασφαλιστεί στον ΕΦΚΑ με τους κωδικούς του τ.ΙΚΑ-ΕΤΑΜ;

Η εγκύκλιος που επισύναψες, στην παράγραφο Ε μιλάει για την "ασφάλιση μηχανικών που έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα" και αναφέρει ότι η υπαγωγή τους στο τ. ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ παύει από 1/1/2017. Δες το παράδειγμα 4 και πες μου πώς το ερμηνεύεις:

Παράδειγμα 4 : Μηχανικός, ασφαλισμένος μέχρι 31/12/1992 (παλαιός ασφαλισμένος), εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ, χωρίς έναρξη επαγγελματικής δραστηριότητας στη Δ.Ο.Υ., ο οποίος απασχολείται ως υπάλληλος γραφείου στον ιδιωτικό τομέα. Μέχρι 31/12/2016 υπαγόταν στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ ως μισθωτός και στην ασφάλιση του ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας (λόγω ιδιότητας). Από 1/1/2017, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 36 παρ. 1 του ν.4387/2016, κατέβαλε ασφαλιστική εισφορά ως μισθωτός βάσει του άρθρου 38 και 41 παρ. 1 του ν.4387/2016, και εφόσον δεν καλυπτόταν η ελάχιστη προβλεπόμενη μηνιαία εισφορά του ελεύθερου επαγγελματία, κατέβαλε τη σχετική διαφορά. Μετά την ισχύ της κοινοποιούμενης ρύθμισης, για τον εν λόγω ασφαλισμένο προκύπτει διακοπή της υποχρεωτικής ασφάλισης στο πρώην ΕΤΑΑ – ΤΣΜΕΔΕ από 1/1/2017, και συνεπώς από την ανωτέρω ημερομηνία καταβάλει ασφαλιστική εισφορά ως μισθωτός βάσει του άρθρου 38 και 41 παρ. 1 του ν.4387/2016. Σε περίπτωση όμως που το επιθυμεί, ο εν λόγω ασφαλισμένος μπορεί να συνεχίσει προαιρετικά την ασφάλισή του, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παρ. 4 της κοινοποιούμενης ρύθμισης.

 

Πάνω στην ερμηνεία του παραπάνω παραδείγματος πατάει όλο μου το επιχείρημα, εφόσον έχω σύμβαση, περιγραφή επαγγέλματος και πραγματική εργασία όπως ο διπλανός μου συνάδελφος που ασφαλίζεται στον ΕΦΚΑ με πακέτα τ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα. Όπως ο @Stefanos Vns και o @vlasis13 ψαχνω και εγώ τον τρόπο να σταματήσω να δίνω τις ανουσιες εισφορες 4% ενω είμαι δηλωμένος υπάλληλος γραφείου και συνάδελφοι για την ιδια δουλεια έχουν εισφορες μόνο 16%. Δυστυχώς το λογιστήριο μας δεν μπορεί να βοηθήσει.. Αν έχετε καποιο νεότερο κύριοι και βρήκατε λύση στην ερμηνεία των εγκυκλίων, παρακαλώ μοιραστείτε το!

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μήν παρέχεις εξαρτημένη εργασία ως μηχανικός για να μην πληρώνεις το 4%εφαπ.+3.5% επικ.=7.5%.

Οπότε ότι γινόταν παλαιότερα (προ εφκα) σε πρόσληψη με ικα έτσι θα γίνεται και τώρα, δηλαδή, προσληψη με εφκα-ικα, και αυτό δέν έχει αλλάξει.

Συνεπώς, εαν προσληφθείς με ίκα τότε θα απαλαγείς απο αυτές τις εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα. Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο θέμα με την εξής όμως παράμετρο.

Είναι μέτοχος σε ΟΕ που η κύρια της δραστηρίοτητα δεν είναι σχετίζεται με το αντικείμενο του μηχανικού.  (Εχω κλειστά βιβλία ως ΕΕ και το κύριο μου εισόδημα προέρχεται απο την μισθωτή μου εργασία) 

Απο το ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν οτι δεν θα πρέπει να καταβάλω εισφορές ενώ ο λογιστής μου αναφέρει οτι θα πρέπει. 

Το ερώτημα μου, αν γνωρίζετε, είναι αν θα πρέπει να καταβάλω εισφορές στο ΕΦΚΑ εξαιτίας της συμμετοχής μου ως μέτοχος σε ΟΕ. 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου... να εμπιστεύεσαι τον λογιστή σου.

Πέραν αυτού, λοιπόν ...απαντώντας στο τελευταίο ερώτημα:

Δ.15/Δ'/619/15/2018 "Ασφαλιστικές εισφορές μελών εταιρειών ή/και διαχειριστών"
"[...]
4. Με βάση το ανωτέρω νομοθετικό πλαίσιο, οι εταίροι σε εταιρείες μορφής ΟΕ, ΕΕ και ΕΠΕ υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του πρώην ΟΑΕΕ και καταβάλλουν ασφαλιστικές εισφορές σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 39 του ν.4387/2016, όπως ισχύει

Εάν οι εταίροι ασκούν συγχρόνως καθήκοντα διαχείρισης, χωρίς να προβλέπεται αμοιβή για την άσκηση αυτών των καθηκόντων, αλλά πρόκειται να λάβουν την αναλογία επί των κερδών της επιχείρησης, εξακολουθούν να καταβάλουν ασφαλιστικές εισφορές επί των σχετικών μερισμάτων σύμφωνα με το άρθρο 39 του ν.4387/2016. 

Σε περίπτωση όμως που για την άσκηση καθηκόντων διαχείρισης προβλέπεται αμοιβή, προκύπτει σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 3 του ν.1759/1988 υποχρέωση υπαγωγής στην ασφάλιση του πρώην ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και καταβολή ασφαλιστικών εισφορών βάσει του άρθρου 38 του ν.4387/2016, όπως ισχύει, εφαρμοζόμενων των προβλέψεων του άρθρου 36 παρ. 1 του ν.4387/2016 περί παράλληλης ασφάλισης.   
[...]"

Οπότε:

--Διαχειριστής ΟΕ, ΕΕ και ΕΠΕ χωρίς αμοιβή και συμμετοχή α%: μία ασφαλιστέα ιδιότητα στον ΕΦΚΑ, για τα διανεμόμενα μερίσματα.

--Διαχειριστής ΟΕ, ΕΕ και ΕΠΕ με αμοιβή και συμμετοχή α%: δύο ασφαλιστέες ιδιότητες στον ΕΦΚΑ, μία για τα διανεμόμενα μερίσματα και μία για τις αμοιβές για την οποία υποβάλλεται ΑΠΔ.

--Μέλος με ποσοστό α%: μία ασφαλιστέα ιδιότητα στον ΕΦΚΑ, για τα διανεμόμενα μερίσματα. [Ως μισθωτοί δύναται να γίνει πρόσληψη στην ΟΕ ή στην ΕΕ και να δηλωθούν στην ΑΠΔ, μόνο υπό προϋποθέσεις (με απόφαση των εταίρων και μετά από σύνταξη σχετικού πρακτικού ή συγκεκριμένη αναφορά στο καταστατικό)].

Αν δε, είσαι και μισθωτός μηχανικός σε κάποια άλλη εταιρεία, τότε επιπλέον ασφαλιστέα ιδιότητα στον ΕΦΚΑ για την μισθωτή εργασία (του μηχανικού)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2018 at 6:04 PM, kokoleko1 said:

Πρέπει να μήν παρέχεις εξαρτημένη εργασία ως μηχανικός για να μην πληρώνεις το 4%εφαπ.+3.5% επικ.=7.5%.

Οπότε ότι γινόταν παλαιότερα (προ εφκα) σε πρόσληψη με ικα έτσι θα γίνεται και τώρα, δηλαδή, προσληψη με εφκα-ικα, και αυτό δέν έχει αλλάξει.

Συνεπώς, εαν προσληφθείς με ίκα τότε θα απαλαγείς απο αυτές τις εισφορές.

Κατά τη γνώμη μου δεν παρέχω εξαρτημένη εργασία ως μηχανικός. Παρέχω εξαρτημένη εργασία ως αναλυτής συστημάτων Η/Υ (έτσι γράφει η σύμβασή μου και η αναγγελία πρόσληψησς στον ΟΑΕΔ).

Οπότε δεν πρέπει να πληρώνω τα παραπάνω ποσοστά.

Με έχουν όμως δηλώσει στο τοπικό υποκατάστημα μισθωτών ΕΦΚΑ ως "μέλος ΤΕΕ" με ΚΑΔ 00450 και Πακέτο Κάλυψης 045.

Εγώ ζητάω από το λογιστήριο να το γυρίσουν σε ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με ΠΚ 101 και μου λένε "ό,τι πει ο ΕΦΚΑ" και παράλληλα έχω πρωτοκολλήσει και σχετικό αίτημα στον ΕΦΚΑ όπου υπάγεται η επιχείρησή μου.

Κατά τη γνώμη σου, πώς θα μπορούσα "να προσληφθώ με ΙΚΑ ώστε να απαλλαγώ από αυτές τις εισφορές";;

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2018 at 11:47 ΠΜ, Stefanos Vns said:

Κατά τη γνώμη μου δεν παρέχω εξαρτημένη εργασία ως μηχανικός. Παρέχω εξαρτημένη εργασία ως αναλυτής συστημάτων Η/Υ (έτσι γράφει η σύμβασή μου και η αναγγελία πρόσληψησς στον ΟΑΕΔ).

...

Κατά τη γνώμη σου, πώς θα μπορούσα "να προσληφθώ με ΙΚΑ ώστε να απαλλαγώ από αυτές τις εισφορές";;

Απλά ερμηνεύω το παράδειγμα 4 που αναφέρεις παραπάνω που λέει "Μηχανικός...υπαγόταν στην ασφάλιση του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ ως μισθωτός..." και ως εκ τούτου αξάγω το συμπέρασμα που γράφω παραπάνω.

Το πώς θα στο πεί ο λογιστής και ο εφκα. Το ικα λέει στην ιστοσελίδα για τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για αλλαγή από άλλο φορέα στο ικα. Επίσης μεταξύ ικα και οαεε υπάρχει νόμος που επιτρέπει επιλογή ικα αντί οαεε. Άλλο βέβαια ο οαεε και άλλο το τσμεδε.

edit: στο παρακάτω link φαινεται ότι τελικά το παράδειγμα 4 ισχύει μόνο για παλιούς ασφαλισμένους και δέν είναι τυχαίο που έχει γραφτεί έτσι.

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/30600-ικατσμεδε-εργατοτεχνίτης-πρεπει-να-ειναι-ασφαλισμενος-και-στο-τσμεδε/

οπότε, εάν δέν αλλάξουν οι νόμοι μάλλον με διαγραφή από το τεε θα αποφύγεις το τσμεδε.

Edited by kokoleko1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.