Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Σε ερώτηση στο HR της εταιρίας που εργάζομαι αναφέρωντας το νόμο και τις ερμηνείες που δώσαμε πιο πάνω μου απάντησαν ότι γνωρίζουν την εξέλιξη αλλά ¨ακόμα περιμένουμε διευκρινισεις για το πως θα εφαρμοστεί.¨

Οπότε κάποιο γραφιοκρατικό ζήτημα μένει.

Όποιος μάθει - δει κάποια αλλαγή ας ενημερώσει εδώ ώστε να κινητοποιήσουμε και όσους δεν εχουν συγχρονίστει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έστειλα και εγώ στο λογιστήριο, να τους κινητοποιήσω. Δεν ανησυχώ όμως, καθότι ακόμα και τον Δεκέμβριο να κάνουν τον επαναϋπολογισμό των εισφορών, τα λεφτά δε τα χάνουμε εφόσον ψηφίστηκε και εφαρμόστηκε.

Πλάκα πλάκα όλοι οι μισθωτοί μηχανικοί έχουν αύξηση μέσα στο 2019.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/24/2019 at 10:42 AM, georgegaleos said:

Προσωπικά δεν βλέπω τι παραπάνω να βγεί !!!! Να βγει δηλαδή και ο ΕΦΚΑ να την επιβεβαιώσει ... τι να πω !!!!

Διάβασε την όλη την απόφαση ... και την τελευταία παράγραφο.
 

@georgegaleos

@Panais312

το λογιστήριο μού είπε αυτό ακριβώς .. ότι για να εφαρμοστεί η απόφαση, και να ανανεωθεί και το software που χρησιμοποιούν στο λογιστήριο, χρειάζεται όντως απόφαση ΕΦΚΑ.

Δεν αρκεί η αλλαγή στο Νόμο, ούτε η απόφαση του Υπουργού. Ελλαδάρα μου :-)

Καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια βρήκα χρόνο και υπομονή και καλεσα στον ΕΦΚΑ. Ο ένας με έστελνε στον άλλο αριθμο και μετά απο περίπου 15 (ναι!) διαφορετικούς αριθμούς βρήκα την υπέυθυνη εισφορών μισθωτών.

Μου είπε λοιπον ότι ο νόμος και η υπουργική απόφαση είναι γνωστά. Περιμένουν λοιπόν να φτιαχτούν τα "νέα πακέτα ασφάλισης απο τα οποία οι εργοδότες (τα λογιστήρια) θα μπορούν να επιλέγουν σε ποιο θα βάλουν τους εργαζόμενους ώστε να εμφανιστούν οι νέες κρατήσεις". Μόλις ετοιμαστούν τα πακέτα θα ενημερωθούν οι εργοδότες και φυσικά θα βγεί εγκύκλιος για την εφαρμογή και για το πως θα μπορέσουμε να πάρουμε πίσω αναδρομικά τις παραπάνω κρατήσεις απο 01.01.2019.

Σε ερωτηση αν υπάρχει κάποια εκτίμηση πότε θα ετοιμάσουν τα πακέτα μου απάντησε "δε γνωρίζω, έχει γίνει ανάθεση στον ανάδοχο!". Κι εδω εργολάβος κύριοι........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χαιρετε συναδελφοιο,

εχουμε κατι νεοτερο για το συγκεκρμενο θεμα? (εισφορες μισθωτων μηχανικων)

και για τον μηνα αυγουστο το λογιστηριο της εταιριας μου, συνεχιζει να μου κραταει περιπου 20% για το ταμειο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/27/2019 at 11:28 AM, gvs said:

χαιρετε συναδελφοιο,

εχουμε κατι νεοτερο για το συγκεκρμενο θεμα? (εισφορες μισθωτων μηχανικων)

και για τον μηνα αυγουστο το λογιστηριο της εταιριας μου, συνεχιζει να μου κραταει περιπου 20% για το ταμειο.

 

 

 

Το αυτό και για μένα. Είμαστε ακόμα στη φάση που περιμένουμε να βγουν τα καινούρια πακέτα εισφορών, όπου θα μπορούν πλέον τα λογιστήρια να αντιστοιχούν με τους μισθωτούς μηχανικούς. Τα λογιστήρια από μόνα τους δε μπορούν να κάνουν και πολλά, εάν δεν υπάρχει η αντίστοιχη επιλογή πακέτου εισφορών στο σύστημα.

Μαζί με τα παραπάνω θα υπάρξει λογικά και κάποια οδηγία αναδρομικής εφαρμογής (και επαναϋπολογισμού εισφορών) από 1/1/2019. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τα ιδια και για τον μηνα Σεπτεμβριο.

καμια διαφορα στις εισφορες.

θελω να ελπιζω οτι με την αλλαγη της κυβερνησης, δεν αλλαξε κατι πανω σε αυτο και ισχυει η μειωση.

περιμενουμε..

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετώ την ομαδα,

 

Δυστυχώς και για τον μήνα Οκτώβριο οι εισφορές μου παραμένουν  στο 19,75%. Δεν έχει υπολογισθεί ακόμη η μείωση δηλαδή.

Γνωρίζει κάποιος τιποτά νεότερο?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On ‎08‎/‎04‎/‎2019 at 2:16 ΜΜ, Stefanos Vns said:

εάν είσαι μισθωτός, υπάγεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ εάν ο εργοδότης σου σε δηλώσει με ΚΑΔ 0700 και περιγραφή μηχανικός. Δεν υπάγεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ εάν ο εργοδότης σου σε δηλώσει με άλλο ΚΑΔ και άλλη περιγραφή. Είναι θέμα τι θα σε δηλώσει το λογιστήριο της εταιρείας που σε προσλαμβάνει. Η δήλωση γίνεται στο τοπικό υποκατάστημα μισθωτών ΕΦΚΑ. Δε μπορείς να κάνεις κάτι εσύ ατομικά. Στην ερώτηση 1 η απάντηση είναι "είσαι ότι σε δηλώσει ο εργοδότης σου. Με αυτόν βρέστα. Ο ΕΦΚΑ σε θεωρεί ότι σε δηλώσει ο εργοδότης σου". Ο εργοδότης σου έχει ένα λογιστή που είναι και αυτός άνθρωπος και ερμηνεύει τις διατάξεις του ΕΦΚΑ. Βρέστον και μίλα εάν ενδιαφέρεσαι παραπάνω.

Η διαφορά στις εισφορές ήταν 4% επί του μεικτού μισθού μέχρι 31/12/2018. Από 1/1/2019 η διαφορά στις εισφορές είναι το 4% επί του ελάχιστου μισθού (650€), επομένως η διαφορά είναι 26 ευρώ (σταθερό νούμερο). Το 4% αφορά τον "Κλάδο Εφάπαξ Παροχών ΕΤΕΑΕΠ" (https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/10885437.pdf)

 

Εϊμαι μηχανικός, μισθωτός αλλά ο εργοδότης μου με έχει δηλώσει με κωδικό 419000 Λοιποί υπάλληλοι γραφείου και κρατήσεις μόνο υπέρ ΙΚΑ.

1. έχουμε κάποιο οικονομικό όφελος εγώ ή/και ο εργοδότης μου εάν ζητήσω τροποποίηση σύμβασης να με δηλώσουν σαν μηχανικό;

2. Εφόσον με δηλώσουν σα μηχανικό υποθέτω θα ισχύουν κρατήσεις υπέρ τέως ΤΣΜΕΔΕ και ένα μικρό ποσοστό ΙΚΑ ασθενείας;

3. η παραπάνω διαδικασία έχει κάποιο όφελος ασφαλιστικά για εμένα στο μέλλον ή καλύτερα να μείνω όπως είμαι τώρα στον κουβά του ΙΚΑ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, geodimis said:

Εϊμαι μηχανικός, μισθωτός αλλά ο εργοδότης μου με έχει δηλώσει με κωδικό 419000 Λοιποί υπάλληλοι γραφείου και κρατήσεις μόνο υπέρ ΙΚΑ.

1. έχουμε κάποιο οικονομικό όφελος εγώ ή/και ο εργοδότης μου εάν ζητήσω τροποποίηση σύμβασης να με δηλώσουν σαν μηχανικό;

2. Εφόσον με δηλώσουν σα μηχανικό υποθέτω θα ισχύουν κρατήσεις υπέρ τέως ΤΣΜΕΔΕ και ένα μικρό ποσοστό ΙΚΑ ασθενείας;

3. η παραπάνω διαδικασία έχει κάποιο όφελος ασφαλιστικά για εμένα στο μέλλον ή καλύτερα να μείνω όπως είμαι τώρα στον κουβά του ΙΚΑ;

1. Για τον εργοδότη σου δεν υπάρχει κάποια διαφορά. Εσύ πάλι αντί για 16% κρατήσεις επί του μεικτού μισθού σου, θα έχει 19,75% κρατήσεις επί του μεικτού μισθού σου.

2. Θα πληρώνεις 19,75% επί του μεικτού σου ως κρατήσεις υπέρ ΕΦΚΑ, αυτό θα καλύπτει τις πορβλεπόμενες από το νόμο εισφορές προς το τέως ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ συν ένα μικρό ποσοστό εισφορά σε χρήμα στο τέως ΙΚΑ.

3. Θα λάβεις μεγαλύτερο εφάπαξ στο μέλλον, εάν δεν αλλάξει κάτι, γιατί αυτή η διαφορά αφορά τον κλάδο εφάπαξ. Η γνώμη μου είναι ότι εφόσον δε χρειάζεσαι την υπογραφή σου σα μηχανικός (εφόσον ας πούμε δουλεύεις σε εταιρεία πληροφορικής, που είναι μια συνηθισμένη περίπτωση), να μείνεις στο ΙΚΑ. Αποφασίζεις πάντα εσύ για τον εαυτό σου. Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.