Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Για να μπεις ταμείο ανεργίας, χρειάζεσαι έγγραφο ότι δεν είσαι ασφαλισμένος. Αυτό, τουλάχιστον, ίσχυε την τελευταία φορά που είχα ψάξει το θέμα. Ταμείο ανεργίας και ασφαλιστικές εισφορές δεν πάνε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 30/5/2020 at 10:44 ΠΜ, chman113 said:

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι αποκλειστικά μισθωτός Μηχανικός, μέλος ΤΕΕ από το 2016 και οι εργοδότες μου (εταιρίες) με ασφαλίζουν πάντα κλασικά στο πακέτο 045 και ΚΑΔ 0700 πλήρη μισθωτή απασχόληση αορίστου (οπότε περίεργο που δεν τα δέχεται το σύστημα σε ποστ προηγούμενου συναδέλφου).
Δεν έχω ανοίξει ποτέ μπλοκάκι/έναρξη εργασιών, είχα και εγώ το γνωστό πρόβλημα το 2017-2018 που μας χρέωναν εισφορές και ως παράλληλα αυτοαπασχολούμενων που ευτυχώς λύθηκε.

Ήθελα να ρωτήσω, αν έχει κάποιος συνάδελφος παρόμοια εμπειρία, για 2 περιπτώσεις:

1)Αν αποφασίσω να σταματήσω από την μισθωτή εργασία (και παραμένω απολύτως ανενεργός, ούτε κάνω έναρξη εργασιών ούτε τίποτα) και να μπω ταμείο ανεργίας για λίγους μήνες, τι εισφορές θα πρέπει να πληρώσω γι αυτούς τους μήνες;
2)Αν παράλληλα με την εργασία, για έκτακτο έργο με πληρώσουν με τίτλο κτήσης μέχρι 10.000 για ένα έτος, αν έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία και αν συμφέρει ή έχει κάποιο πρόβλημα που δεν διακρίνω; 

Ευχαριστώ. 

Καλησπέρα εκ νέου, γνωρίζει κάποιος/α αν σε αυτή τη κατάσταση που περιγράφω (αποκλειστικά μισθωτός μηχανικός χωρίς έναρξη εργασιών) αν μείνω απλά άνεργος 2 μήνες τι εισφορές πληρώνω στον ΕΦΚΑ; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 30/5/2020 at 10:44 ΠΜ, chman113 said:

1)Αν αποφασίσω να σταματήσω από την μισθωτή εργασία (και παραμένω απολύτως ανενεργός, ούτε κάνω έναρξη εργασιών ούτε τίποτα) και να μπω ταμείο ανεργίας για λίγους μήνες, τι εισφορές θα πρέπει να πληρώσω γι αυτούς τους μήνες;

Μηδέν. Βέβαια μέχρι να το πάρει πρέφα ο ΕΦΚΑ/ΕΤΕΑΕΠ θα σου έρχονται ειδοποιητήρια.

On 30/5/2020 at 10:44 ΠΜ, chman113 said:

2)Αν παράλληλα με την εργασία, για έκτακτο έργο με πληρώσουν με τίτλο κτήσης μέχρι 10.000 για ένα έτος, αν έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία και αν συμφέρει ή έχει κάποιο πρόβλημα που δεν διακρίνω; 

Οι τίτλοι κτήσης εκτός από κάποια χαρτόσημα κλπ. πλέον δηλώνονται στον ΕΦΚΑ και υπόκεινται σε ασφ. εισφορές. Εκ πρώτης μου φαίνεται ότι σε συμφέρει έναρξη επιτηδεύματος και μπλοκάκι ειδικά αν συμπληρώνεις από την έμμισθη σχέση το ελάχιστο των ασφαλίστρων, αλλά πρέπει να τα βάλεις κάτω και να υπολογίσεις ακριβώς για σίγουρα. Πρέπει να δεις και πόσο τέλος επιτηδεύματος θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2020 at 1:18 ΠΜ, andreas-p said:

Βέβαια μέχρι να το πάρει πρέφα ο ΕΦΚΑ/ΕΤΕΑΕΠ θα σου έρχονται ειδοποιητήρια.

Σόρρυ αυτό για τα ειδοποιητήρια δεν ισχύει. Δεν έχεις κάποια υποχρέωση πάντως σε εισφορές ούτε ως μισθωτός ούτε ως μη-μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Κατ'αρχάς σας ευχαριστώ όλους για την πολύ χρήσιμη συζήτηση στο θέμα ασφάλισης των μηχανικών.

Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ και θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα των εισφορών των μηχανικών στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών του ΕΤΕΑΕΠ.

Σύμφωνα με το Άρθρο 31 παρ. 2γ του νέου Νόμου (Ν. 4670/2020)

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ergasia-koinonike-asphalise/nomos-4670-2020-phek-43a-28-2-2020.html

αντί πλέον οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών του ΕΤΕΑΕΠ να υπολογίζεται επί του συνολικού μικτού μισθού, ο  εκάστοτε μισθωτός μηχανικός δύναται πλέον να κατατάσσεται με ελεύθερη επιλογή σε μία από τις τρείς παρακάτω ασφαλιστικές κατηγορίες:

 ·        1η κατηγορία: 26 EUR

·        2η κατηγορία: 31 EUR

·        3η κατηγορία: 37 EUR

Δηλαδή ουσιαστικά επιβεβαιώνεται για ακόμη μια φορά η προηγούμενη συζήτηση σχετικά με τη διαφορά των εισφορών μεταξύ ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ και στο ότι αυτές πλέον να ανέρχονται στο σταθερό ποσό των 26 ευρώ αν διαλέξει ο ασφαλισμένος την 1η κατηγορία ή δεν επιλέξει κάποια κατηγορία και κατατάσσεται υποχρεωτικά στην 1η όπως αναφέρει η παράγραφος γα. του παραπάνω Άρθρου.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε κάποιο μισθωτό μηχανικό στον οποίο ήδη εφαρμόζεται ο νέος τρόπος υπολογισμού.

Ο λόγος που ρωτάει είναι διότι μετά από ερώτηση μου στο λογιστήριο της εταιρείας στην οποία εργάζομαι, μου είπαν ότι κατόπιν παλαιότερης επικοινωνίας τους με τον ΕΦΚΑ, τους είπαν ότι αυτές οι εισφορές αφορούν τους ελεύθερους επαγγελματίες και όχι τους μισθωτούς μηχανικούς (παρόλο που η παρ. 2γ αναφέρεται ρητά στους μισθωτούς μηχανικούς). Επίσης μου είπαν ότι για οποιεσδήποτε αλλαγές στον υπολογισμό των εισφορών, θα πρέπει να εκδοθεί νέα εγκύκλιος από τον ΕΦΚΑ, κάτι το οποίο δεν έχει συμβεί ακόμη.

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν προχωράει καθόλου το θέμα αυτό στον ΕΦΚΑ και συνεχίζουμε οι μισθωτοί μηχανικοί να πληρώνουμε άδικα πολύ περισσότερες εισφορές σε σύγκριση με τους υπόλοιπους μισθωτούς που είναι στο ΙΚΑ. Επίσης αμφιβάλλω το εάν και πώς θα μας επιστραφούν από τον ΕΦΚΑ οι επιπλέον εισφορές που έχουμε πληρώσει έως τώρα εφόσον ο νόμος ισχύει αναδρομικά... Μήπως τελικά όντως δεν αξίζει να είμαστε εγγεγραμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ και να γραφτούμε όλοι οι μισθωτοί μηχανικοί (τουλάχιστον αυτοί που ουσιαστικά είναι υπάλληλοι γραφείου) στο ΙΚΑ?

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Elessar2020
Link to comment
Share on other sites

@Elessar2020 οι εισφορές των μισθωτών μηχανικών στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών οφείλουν να είναι 4% του κατώτατου μεικτού μισθού (650 ευρώ αυτή τη στιγμή), ήτοι 26 ευρώ μηνιαίως, ισχύει αναδρομικά από τη 1/1/2019.

Το παραπάνω, σήμερα Ιούνιο 2020, δεν έχει εφαρμοστεί και δε φταίνε τα λογιστήρια των εργοδοτών αλλά ο ΕΦΚΑ (και το σύστημα ΕΡΓΑΝΗ νομίζω) που δεν προσφέρουν τις αντίστοιχες επιλογές. Οι μισθωτοί πρήζουν τα λογιστήρια, τα λογιστήρια πρήζουν τον ΕΦΚΑ, κτλ.

Οι μισθωτοί μηχανικοί που έχουν δώσει, από 1/1/2019, το 4% του μεικτού μισθού τους σε εισφορές Κλάδου Εφάπαξ Παροχών, θα πρέπει να πάρουν επιστροφή/συμψηφισμό εισφορών (κάποιος με μεικτό μισθό 1000 ευρώ που δίνει 40 ευρώ μηνιαίως, έχει μέχρι σήμερα πληρώσει 14 ευρώ*18 μήνες = 252 ευρώ αχρεωστήτως καταβληθέντα).

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Stefanos Vns said:

Οι μισθωτοί μηχανικοί που έχουν δώσει, από 1/1/2019, το 4% του μεικτού μισθού τους σε εισφορές Κλάδου Εφάπαξ Παροχών, θα πρέπει να πάρουν επιστροφή/συμψηφισμό εισφορών (κάποιος με μεικτό μισθό 1000 ευρώ που δίνει 40 ευρώ μηνιαίως, έχει μέχρι σήμερα πληρώσει 14 ευρώ*18 μήνες = 252 ευρώ αχρεωστήτως καταβληθέντα).

Σε εμένα συνάδελφε έχει εφαρμοστεί το 26ευρο και η επιστροφή μου γίνεται σταδιακά ανά μήνα.

Με το νέο ασφαλιστικό δεν είναι ξεκάθαρο το πώς θα γίνεται η εξόφληση των εισφορών Εφάπαξ. Προσωπικά μου δίνεται η εντύπωση ότι δε γίνεται κράτηση καθόλου αλλά οι εισφορές δίνονται όπως και για τους μη-μισθωτούς. Αν είναι έτσι, τότε τον επόμενο μήνα δεν πρέπει να έχουμε καθόλου κρατήσεις Εφάπαξ.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, andreas-p said:

Σε εμένα συνάδελφε έχει εφαρμοστεί το 26ευρο και η επιστροφή μου γίνεται σταδιακά ανά μήνα.

Με το νέο ασφαλιστικό δεν είναι ξεκάθαρο το πώς θα γίνεται η εξόφληση των εισφορών Εφάπαξ. Προσωπικά μου δίνεται η εντύπωση ότι δε γίνεται κράτηση καθόλου αλλά οι εισφορές δίνονται όπως και για τους μη-μισθωτούς. Αν είναι έτσι, τότε τον επόμενο μήνα δεν πρέπει να έχουμε καθόλου κρατήσεις Εφάπαξ.

Πολύ χαίρομαι αλλά δυστυχώς αυτό δεν ισχύει για την πλεοψηφία των μισθωτών μηχανικών.

Όσο για το δεύτερο που λες, εγώ θα πρότεινα μέχρι και να το σβήσεις, γιατί δε προκύπτει από πουθενα και ενδεχομένως κάποιος που θα το διαβάσει γρήγορα θα αναμένει μηδενισμό των εισφορών εφάπαξ.

Edited by Stefanos Vns
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, andreas-p said:

Σε εμένα συνάδελφε έχει εφαρμοστεί το 26ευρο και η επιστροφή μου γίνεται σταδιακά ανά μήνα.

Με το νέο ασφαλιστικό δεν είναι ξεκάθαρο το πώς θα γίνεται η εξόφληση των εισφορών Εφάπαξ. Προσωπικά μου δίνεται η εντύπωση ότι δε γίνεται κράτηση καθόλου αλλά οι εισφορές δίνονται όπως και για τους μη-μισθωτούς. Αν είναι έτσι, τότε τον επόμενο μήνα δεν πρέπει να έχουμε καθόλου κρατήσεις Εφάπαξ.

Πολύ θετικό το ότι έχει ήδη εφαρμοστεί σε σένα το 26ευρο. Από πότε έχει ισχύσει αυτό και πώς αναγράφεται στη μισθοδοσία σου? Επίσης, το λογιστήριο (ή η εξωτερική εταιρεία μισθοδοσίας) το εφάρμοσε από μόνο του ή πώς ξεκίνησε να το εφαρμόζει?

Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι δυστυχώς για τους περισσότερους ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψε παραπάνω και ο "Stefanos Vns": ότι δηλαδή παρόλο που ο νόμος ισχύει ήδη αναδρομικά από 01.01.2019 στην πράξη δεν εφαρμόζεται εφόσον πρέπει πρώτα να εκδοθεί εγκύκλιος του ΕΦΚΑ (!!!)

Δυστυχώς ούτε στο aftertax.gr εφαρμόζεται (παρόλο που το site είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα) και το τραγικό είναι ότι ρητά αναγράφεται ότι "Οι εισφορές ΙΚΑ & ΤΣΜΔΕ έχoυν υπολογισθεί για όλο το έτος με τις αλλαγές που ίσχυσαν από 1/6/2020"

 

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, Stefanos Vns said:

Όσο για το δεύτερο που λες, εγώ θα πρότεινα μέχρι και να το σβήσεις, γιατί δε προκύπτει από πουθενα και ενδεχομένως κάποιος που θα το διαβάσει γρήγορα θα αναμένει μηδενισμό των εισφορών εφάπαξ.

Διάβασε εδώ συνάδελφε: https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/601254/nomos-4670-2020#Άρθρο_31|601343 παρ. γβ. και πες μου αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι παραπληροφορώ.

Γενικά τα fixed ποσά σε κρατήσεις δημιουργούν διάφορα προβλήματα στη μισθοδοσία. Το πιο απλό: τι γίνεται αν απασχολείσαι σε > 1 εργοδότες;
Κάτι αντίστοιχο ίσχυσε με το 10ευρω υπερ ΟΑΕΔ για τους μπλοκάκηδες που εχουν ασφαλιστικό καθεστώς μισθωτού. Η λύση ήταν αυτό το 10ευρο να το πληρώνουν μόνοι τους ως μη-μισθωτοί. Δεν είναι αβάσιμη καθόλου η προσωπική μου εκτίμηση (το γράφω άλλωστε ότι είναι προσωπική).

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.