Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός σε τεχνικό γραφείο σαν μισθωτός και υπάλληλος γραφείου. Ζήτησα να μου αλλάξουν τον ΚΑΔ της σύμβασης σε ένα ΚΑΔ μηχανολόγου μηχανικού ώστε να έχω και ένσημα μηχανικού. Με το λογιστήριο βρήκαμε το ΚΑΔ 223300 αλλά το λογιστήριο μου είπε ότι με αυτό το ΚΑΔ αναγκάζομαι να ασφαλίζομαι και στο ΤΣΜΕΔΕ και το κόστος επιβαρύνει την εταιρεία. Υπάρχει κάποιος ΚΑΔ μισθωτού που να μην χρειάζεται αναγκαστικά ασφάλεια στο ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δες εδώ https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_6_14-02-2017.pdf
μισθωτοί μηχανικοί δηλώνονται πλέον ώς ΚΑΔ 0700,  ΚΩΔ. ΕΙΔ. 000450 Πακέτο Κάλυψης 045

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει καταφέρει το κράτος να κάνει και αυτό το μαγικό (να έχεις ένσημα & δικαιώματα μηχανικού χωρίς να πληρώνεις εισφορές μηχανικού), του βγάζω το καπέλο.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Alex259 said:

δες εδώ https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2018-05/EGK_6_14-02-2017.pdf
μισθωτοί μηχανικοί δηλώνονται πλέον ώς ΚΑΔ 0700,  ΚΩΔ. ΕΙΔ. 000450 Πακέτο Κάλυψης 045

Βλέπω οτί αυτός ο ΚΑΔ περιλαμβάνει και ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ, οπότε σημαίνει ότι θα πρέπει η εταιρεία να πληρώνει και εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός σε βιομηχανία διέλασης αλουμινίου. Γνωρίζεται αν βάσει νομοθεσίας θα έπρεπε να παίρνω και ένσημα για βαρέα και ανθυγιεινά;

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 3:20 ΜΜ, digitalex said:

Σε ότι αφορά τις εισφορές για εφάπαξ μισθωτών μηχανικών ιδωτικού τομέα, βρήκα τις τελευταίες 3 αλλαγές του άρθρου 35 του νόμου 4387/2016, που αφορά τον υπολογισμό των εισφορών για το εφάπαξ.

28/03/2017: Από 1.1.2017 το ποσό της μηνιαίας εισφοράς στον Κλάδο Εφάπαξ Παροχών του Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π. των ασφαλισμένων από
1.1.1993 και εφεξής μισθωτών και όλων των πριν και μετά την 1.1.1993 ασφαλισμένων αυτοτελώς απασχολούμενων, ορίζεται σε ποσοστό 4%,
υπολογιζόμενο για τους μισθωτούς επί των ασφαλιστέων αποδοχών τους
 (αλλαγή του άρθρου 35 με το ν. 4461/2017)

03/12/2018Από 1.1.2019 το ποσό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς για όλους τους πριν και μετά την 1.1.1993 ασφαλισμένους έμμισθους δικηγόρους, μισθωτούς
μηχανικούς και ιατρούς, των οικείων τομέων του κλάδου πρόνοιας του τ. ΕΤΑΑ, ορίζεται σε ποσοστό 4%, υπολογιζόμενο επί του ποσού που αντιστοιχεί
στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού, όπως εκάστοτε ισχύει
 (αλλαγή του άρθρου 35 με το ν. 4578/2018)

28/02/2020: Για την καταβολή των ασφαλιστικών τους εισφορών, οι ανωτέρω ασφαλισμένοι του Κλάδου Εφάπαξ Παροχών του Ε.Τ.Ε.Α.Ε.Π., κατατάσσονται από την
1.1.2020
σε τρείς (3) ασφαλιστικές κατηγορίες, στις οποίες αντιστοιχεί το ποσό της μηνιαίας ασφαλιστικής εισφοράς, όπως εμφαίνεται στον κατωτέρω
πίνακα: 1η ασφαλιστική κατηγορία: 26€, 2η ασφαλιστική κατηγορία: 31€, 3η ασφαλιστική κατηγορία: 37€ (αλλαγή του άρθρου 35 με το ν. 4670/2020)
...
«Κατά την πρώτη εφαρμογή του παρόντος οι ασφαλισμένοι κατατάσσονται υποχρεωτικά στην πρώτη ασφαλιστική κατηγορία και επιλέγουν την ασφαλιστική
κατηγορία στην οποία επιθυμούν να υπαχθούν από την 1.7.2020


Ας υποθέσουμε ότι όντως αυτή τη φορά θα εφαρμοστεί η αλλαγή στον τρόπο υπολογισμού των εισφορών του εφάπαξ (που ακόμα υπολογίζεται από τα προγράμματα μισθοδοσίας με 4% επί του μεικτού μισθού) με βάση την τελευταία αλλαγή (για την οποία ο ΕΦΚΑ έβγαλε προχθες την εγκύκλιο 30/2020), οπότε από 1/1/2020 για όλους τους μισθωτούς η εισφορά θα είναι 26€ και από 1/7/2020 θα είναι το ποσό της ασφαλιστικής κατηγορίας που θα πιλέξουν.

Όπως διαβάζετε τις διαδοχικές αλλαγές του άρθρου 35, τι καταλαβαίνετε ότι ισχύει για το διάστημα 1/1/2019 - 31/12/2019

Δυστυχώς και στη μισθοδοσία Αυγούστου, ΠΑΛΙ τα ίδια. 4%. 104€ αντί για 26€. Τι μας ζαλισαν να δηλωσουμε την κατηγορια αφου συνεχιζουν να κρατανε 4;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω αναφέρει στη δικιά μου εταιρεία τα παραπάνω, αλλά δεν γνωρίζουν κάτι..δεν έχουν κάποια ενημέρωση.

Οπότε στείλαμε mail σε ΕΦΚΑ (ξεχωριστά εγώ και ο εργοδότης μου), οι οποίοι μετά το προώθησαν σε ΕΤΕΑΕΠ και περιμένουμε επίσημη απάντηση (από τις 3 Αυγούστου!)

Προτείνω όλοι οι ενδιαφερόμενοι να στείλουν mail κυρίως ΕΤΕΑΕΠ (αυτοί φαίνεται ότι είναι οι κυρίως υπεύθυνοι) για να το ξεκαθαρίσουν επιτέλους.

Φόρμα και τηλέφωνα: 
https://www.eteaep.gov.gr/web/form
https://www.eteaep.gov.gr/web/wp-content/uploads/2020/03/webtelephones-2020-03.pdf

Edited by cyberp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Επιτέλους μετά από παραπάνω από 1.5 χρόνο ο ΕΦΚΑ εξέδωσε την παρακάτω εγκύκλιο:

https://www.efka.gov.gr/el/egkyklioi-kai-genika-eggrapha/egkyklios-482020

Όπως αναγράφεται ρητά, ουσιαστικά έχει ισχύ από 01/01/2019 (συγκεκριμένα για το διάστημα από 01/01/2019 μέχρι 31/12/2019 υπολογίζεται ως 4%*κατώτατο βασικό μισθού άγαμου μηχανικού, i.e. 4%*650=26 ΕUR και για από 01/01/2020 ισχύουν οι 3 ασφαλιστικές κατηγορίες).

Το καλό με αυτήν την εγκύκλιο είναι ότι επιτέλους ο ΕΦΚΑ αποδέχεται και εφαρμόζει άμεσα (δηλαδή από τον Οκτώβριο 2020) τον ισχύοντα νόμο.

Το μόνο θέμα είναι ότι αναφέρεται στην εγκύκλιο ότι για όλο το προηγούμενο διάστημα που είναι ήδη σε ισχύ ο νόμος και δεν έχει ακόμα εφαρμοστεί (δηλαδή από 01/01/2019 μέχρι και 30/09/2020) θα πρέπει να περιμένουμε νέες οδηγίες που θα εκδώσει ο ΕΦΚΑ. 

Σε κάθε περίπτωση όμως, πιστεύω ότι αυτή η εγκύκλιος είναι ένα καλό νέο.

Edited by Elessar2020
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

να δω πως θα το διαχειριστούν στην δήλωση ΑΠΔ με όλα τα νέα ΚΑΔ ΠΚ κωδ.ειδικ μέσα σε 15μέρες
δεν θα ησυχάσουμε ποτέ. συνέχεια θα πρέπει να τρέχουμε να ασχολούμαστε με κουταμάρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.