Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Ενα πολύ καλό σχετικό άρθρο και με δύο-τρία παραδείγματα που καλύπτουν και τους μηχανικούς είναι αυτό του Προέδρου Ένωσης Εμμίσθων Δικηγόρων κ. Ανδρέα Κουτσόλαμπρος που δημοσιεύεται στο e-forologia.gr.

Η ουσία κατ' εμέ είναι αυτή που αναφέφει ο Πρόεδρος στην αρχή:

"...

  1. Δυστυχώς στην εγκύκλιο δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη για επιστροφή των παρανόμως εισπραχθεισών ασφαλιστικών εισφορών καθώς και στην ορθή καταχώρηση των ασφαλιστικών εισφορών αυτών αναδρομικώς από 1.1.2019. Είμαι εντελώς απαισιόδοξος για την υλοποίηση του δύσκολου αυτού εγχειρήματος και μακάρι να διαψευστώ. Μοναδική πρόβλεψη των εγκυκλίων είναι η αόριστη αναφορά πως : «Για την διαχείριση των ήδη υποβληθέντων με Α.Π.Δ. ασφαλιστικών στοιχείων της ανωτέρω χρονικής περιόδου θα ακολουθήσουν νεότερες οδηγίες μας.».

..."

Δεν είναι η πρώτη φορά που βγάζουν εγκυκλίους που θεωρητικά (πάντα άμεσα) επιλύουν κάποια θέματα ...ενώ στην πράξη καθυστερούν .... διότι το πόδι (εγκύκλιο-νόμο-κλπ) είναι μεγαλύτερο από την image.png.40c734ffe5546044554a56abc62dfd6e.png(πλατφόρμα-ψηφιακό μετασχηματισμό). Επίσης η μεγάλη σε πλήθος παραγωγή ασφαλσιτικων ερμηνευτικών εγκυκλίων (σχεδόν 1 κάθε εβδομάδα γαι να ειρηνευθεί πρακτικά ένας και μόνο νόμος του ...2016 .... [καλά στο φορολογικό είναι "τερματισμένο"] μάλλον, κατά την άποψή μου,  δείχνει έλλειψη ορθής/κακής/πρόχειρής νομοθεσίας σε επίπεδο νόμου...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μια απορία γενικά με τις ασφαλιστικές κατηγορίες. 

Μήπως έχετε καταλήξει τελικά ποια από τις 3 κατηγορίες (26, 31, 37 ευρώ) συμφέρει περισσότερο και γιατί?

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι μετά από υπολογισμό από μικτά σε καθαρά (λαμβάνοντας υπόψη το νέο τρόπο υπολογισμού) ουσιαστικά φαίνεται ότι αν π.χ. επιλεχθεί η 3η κατηγορία αντί της 1ης, αντί να φανεί η διαφορά στα μηνιαία καθαρά στα 37-26=11 ευρώ στην πράξη φαίνεται διαφορά της τάξης μόνο των 8-9 ευρώ (ανάλογα προφανώς με τον εκάστοτε μηναίο μικτό μισθό) λόγω του ότι αλλάζει το φορολογητέο εισόδημα και η εισφορά αλληλεγγύης.

Δηλαδή απ'οτι φαίνεται ίσως να αξίζει η 3η κατηγορία αντί της 1ης.

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο ή κάνω κάποιο λάθος?

Edited by Elessar2020
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Η' εγώ δεν καταλαβαίνω καλά ή και αυτή η εγκύκλιος, αλλά και αυτοί που την γράφουν, είναι ότι να 'ναι.

Στο παράδειγμα της Σελίδας 4 η εγκύκλιος αναγράφει ότι από 1/6/2020 οι εισφορές είναι 15,33 % + 26 € πχ για την 1η ασφαλιστική κατηγορία του κλάδου Πρόνοιας του τέως ΕΤΕΑΕΠ, ενώ στα Παραρτήματα 1 και 3 αναγράφεται σε όλους τους πίνακες ότι ανεξαρτήτως της Ασφαλιστικής Κατηγορίας που διαλέξαμε, θα μας κρατούνται και πάλι συνολικές ασφαλιστικές εισφορές 19,33% επί του μεικτού, πχ για ΚΑΔ0054, ΚΩΔ.ΕΙΔ.000345 ΚΠΚ311 ή ΚΑΔ0055, ΚΩΔ.ΕΙΔ.000359, ΚΠΚ311 ή ΚΑΔ0056, ΚΩΔ.ΕΙΔ.000367, ΚΠΚ311, το οποίο σημαίνει 4% για τον Κλάδο Πρόνοιας (δείτε στο Παράρτημα 3 τη σχετική ανάλυση).

Άρα με βάση του Πίνακες θα μας κρατούνται για την Πρόνοια και το 4% επί του μεικτού μας και το αντίστοιχο ποσό της Ασφαλιστικής Κατηγορίας που διαλέξαμε. Επομένως διπλοπληρώνουμε για το ίδιο πράγμα?

Κάνω κάπου λάθος ή όντως είναι τόσο ανίκανοι που δεν άλλαξαν ούτε τους παλιούς πίνακες?

Edited by magellan
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Elessar2020 said:

Καλησπέρα σε όλους!

...

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο ή κάνω κάποιο λάθος?

Καλησπέρα,

με πολύ πρόχειρο υπολογισμό κι εγώ αυτό νομίζω ότι συμβαίνει, δηλαδή ότι συμφέρει η 3η αντί της 1ης ασφ. κατηγορίας (εξαρτάται από το ύψος του μικτού πάντα).

5 ώρες πριν, magellan said:

Καλησπέρα και από εμένα.

...

Κάνω κάπου λάθος ή όντως είναι τόσο ανίκανοι που δεν άλλαξαν ούτε τους παλιούς πίνακες?

Δεν μπήκαν στον κόπο να αλλάξουν τους παλιούς πίνακες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην προηγούμενη εργασία, ήμουν δηλωμένος με ειδικότητα ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ. Στο διάστημα της εργασίας μου, έγινε αναγνώριση της σχολής μας απο το ΤΕΕ και έχω 1+ χρόνο που έχω εγγραφεί. Πρόσφατα άλλαξα δουλειά και στην νέας εταιρεία, στην σύμβαση με έχουν δηλωμένο στην κατηγορία ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ 223300. 

Η ειδικότητά μου είναι Μηχανικός Οικονομίας και Διοίκησης και η απορία μου είναι, επειδή δεν έχω πάρει κάποιο χαρτί μισθοδοσίας, αν είμαι στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ. Και γενικά αν αυτό με βοηθάει κάπου, τι περισσότερο κερδίζω δηλωμένος σε αυτη την κατηγορια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Το Σεπτέμβριο ξεκίνησα εργασία σε σύμβαση ορισμένου χρόνου ως μισθωτός.
Το Δεκέμβριο έκανα έναρξη στη ΔΟΥ ως ελεύθερος επαγγελματίας
Πρέπει να προσκομίσω στον εφκα (πρώην ικα) βεβαίωση εργοδότη της μισθωτής απασχόλησης, ώστε να μην πληρώσω 2 φορές τις εισφορές που απαιτούνται, λόγω παράλληλης ασφάλισης;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρετώ την ομάδα,

διαβασα μια εγκυκλιο που αναφερει οτι εξισωνονται οι εισφορες των μισθωτων μηχανικων με τους μισθωτους δικηγορους.

Αυτό επι της ουσίας σημαίνει ότι η εισφορά επικουρικής ασφάλισης απο 3,25% γινεται 21 ευρω, το οποιο ειναι επισης ενα ευχαριστο νεο. Με αναδρομικη ισχυ απο 1/1/2020

Γνωρίζει κανείς κάτι άλλο?

Edited by gvs
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αναφορικά με την αναδρομική ισχύ των αλλαγών στις κρατήσεις, γνωρίζει κανείς αν έχει ανακοινωθεί κάτι για το χρόνο/τρόπο της επιστροφή των ποσών? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και πριν λιγες μερες ξεκινησα με συμβαση εργασιας- μισθωτης απασχολησης.Πρεπει να εγγραφω στο μητρωο ασφαλισης του ΙΚΑ, συγκεντρωσα τα απαραιτητα χαρτια κ βεβαιωση εργοδοτη.

Στο ΙΚΑ μου ειπαν οτι δεχονται μονο με ηλεκτρονικο ραντεβου, μπηκα στην πλατφορμα με θεμα υπαγωγη στην ασφαλιση κ στο υποκαταστημα της πολης εθεσα το αιτημα αλλα δεν μπορεσα να κλεισω ραντεβου.

Πηγα απο το υποκαταστημα εφκα (ικα μισθωτων) αλλα μια κυρια μου ειπε οτι η εγγραφη γινεται ηλεκτρονικα κ να παω στον λογιστη μου!!! Πηγα στον λογιστη αυτος μου ειπε δεν γνωριζει.

Τι κανω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα συναδερφοι,

Εχουν βγει καποια παραδειγματα για το ποια ασφαλιστικη κατηγορια μισθωτου μηχανικου συμφερει αναλογα με το υψος του μισθου και τι συνεπαγεται για το μελλον ,συνταξη κτλ?

On 20/10/2020 at 2:47 ΜΜ, Elessar2020 said:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.