Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

On 10/20/2020 at 2:47 PM, Elessar2020 said:

Μήπως έχετε καταλήξει τελικά ποια από τις 3 κατηγορίες (26, 31, 37 ευρώ) συμφέρει περισσότερο και γιατί?

αν έχεις υψηλό μισθό συμφέρει μεγαλύτερη κατηγορία. Καλύτερα να πάνε σε ασφαλιστικές εισφορές παρά σε φόρους

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

 

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί σαφή απάντηση δεν έχω βρει.

Εργάζομαι σε μια εταιρία ως μισθωτός σε ειδικότητα άσχετη με του μηχανικού, μιας και ακόμα δεν είμαι. Εάν στο μέλλον τελειώσω την σχολή (μηχανικου) και εγγραφώ στο ΤΕΕ, θα πρέπει υποχρεωτικά να αλλάξει και η ασφάλιση μου ή θα μπορώ να συνεχίσω να ασφαλίζομαι στο ΙΚΑ, στην ειδικότητα που είμαι όπως τώρα?

Δηλαδή εάν απλά πάρω το πτυχίο, περάσω τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως και εγγραφώ στο ΤΕΕ αλλά δεν εξασκήσω το επάγγελμα (τουλάχιστον στο κοντινό μέλλον, θα υπάρξει κάποιο θέμα από μεριάς ΙΚΑ να ασφαλιστώ σε κατηγορία μηχανικού ασχέτως εάν κάνω άλλη εργασία;

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη ένα έχει απαντηθεί ήδη σε άλλο νήμα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

@KostasMok

Ασφαλίζεσαι λόγω επαγγέλματος και αυτό που έχει σημασία είναι η θέση (ειδικότητα).
Το δίπλωμα ή πτυχίο δεν επηρεάζει την ασφάλιση.
Το ίδιο ισχύει και για την εγγραφή στο ΤΕΕ (και την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος).
Ως μηχανικός θα ασφαλιστείς εάν εργαστείς ως μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι μισθωτός μηχανικός και παράλληλα μέτοχος και διαχειριστής σε μια εταιρεία ΙΚΕ.

Χρειάζεται δημιουργήσω μια νέα τεχνική μονοπρόσωπη εταιρεία και σκέφτομαι αν από το να ανοίξω εταιρεία, αξίζει/μπορώ να ανοίξω μπλοκάκι ως Μηχανολόγος.

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τα παρακάτω ερωτήματα παρακαλώ:

1. Μπορώ ως μισθωτός μηχανικός με ΙΚΑ, να ανοίξω και μπλοκάκι Μηχανικού;

2. Υπάρχει πρόβλημα ως προς της εισφορές;

3. Θα πληρώνω ασφάλεια εις τριπλούν (ΙΚΑ, διαχειριστής και ΤΣΕΜΔΕ/ΕΦΚΑ τώρα)

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και την υπομονή σας με αυτή την τυχόν περίεργη ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, GeorgeK93 said:

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι μισθωτός μηχανικός και παράλληλα μέτοχος και διαχειριστής σε μια εταιρεία ΙΚΕ.

Χρειάζεται δημιουργήσω μια νέα τεχνική μονοπρόσωπη εταιρεία και σκέφτομαι αν από το να ανοίξω εταιρεία, αξίζει/μπορώ να ανοίξω μπλοκάκι ως Μηχανολόγος.

Μπορείτε να με βοηθήσετε με τα παρακάτω ερωτήματα παρακαλώ:

1. Μπορώ ως μισθωτός μηχανικός με ΙΚΑ, να ανοίξω και μπλοκάκι Μηχανικού;

Ναι

2. Υπάρχει πρόβλημα ως προς της εισφορές;

Όχι

3. Θα πληρώνω ασφάλεια εις τριπλούν (ΙΚΑ, διαχειριστής και ΤΣΕΜΔΕ/ΕΦΚΑ τώρα)

Πληρώνεις μόνο ως μισθωτός εφόσον ο μικτός μισθός σου είναι άνω των €1020/μήνα. Αν δικαιούσαι να ενταθείς στην ειδική κατηγορία για νέου ελεύθερους επαγγελματίες πιθανόν το προαναφερθέν όριο να είναι χαμηλότερο

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και την υπομονή σας με αυτή την τυχόν περίεργη ερώτηση.

Γενικά αξίζουν (από φορολογικής άποψης) ΟΕ, ΕΕ, ΕΠΕ ΙΚΕ όταν έχεις φορολογητέο άνω των 50Κ. Εσύ επειδή έχεις ήδη εισόδημα από μισθωτή εργασία πιθανόν το όριο να είναι χαμηλότερο (γιατί το φορολογητέο από ατομική προστίθεται στο εισοδημα από μισθωτή εργασία και φορολογούνται μαζί). Τρέξε σενάρια μαζί με τον λογιστή σου να δεις αν αξίζει ατομική ή εταιρεία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, ήθελα να ρωτησω το εξής.

Είμαι στο τσμεδε απο το 2001 (αρχικά ως ΕΕ και απο το 2020 και μετα ως μισθωτός).

Είχα και ενα 9μηνο TEBE to 1998-1999.

Προσφατα θυμήθηκα και βρήκα μια παλια καρτέλα ΙΚΑ με ένσημα πριν το 1993 (44 ένσημα ανηλίκων το 1990) και καποια απο 1994-1996 (18 κανονικά).

Θεωρούμαι παλιός ασφαλισμένος να υποθέσω λόγω των ενσήμων ανηλίκων.

Παίζουν κάποιο ρόλο τώρα (θα εχω καποιο όφελος αν τα αναφέρω καπου) ή να περιμενω για όταν θα ερθει η ώρα της συνταξιοδότησης (48 ειμαι).

Edited by Ksms
Link to comment
Share on other sites

@Ksms

Ουδείς γνωρίζει τι θα ισχύει μετά από δύο δεκαετίες.
Με τα τωρινά δεδομένα, αξιοποιείται (θεωρητικά) το χρονικό διάστημα που αντιστοιχεί σε αυτά τα ένσημα για τον υπολογισμό της σύνταξης.
Πρακτικά, όμως, η σύνταξη θα υπολογιστεί βάσει της ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ (ή ΕΦΚΑ–ΤΣΜΕΔΕ).
Η διαδικασία συνυπολογισμού χρόνου ασφάλισης σε άλλα ταμεία είναι χρονοβόρα.
Προς το παρόν, όλα αυτά δεν σε αφορούν.

Edited by Ιουλιανός
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Ιουλιανός said:

@Ksms

Ουδείς γνωρίζει τι θα ισχύει μετά από δύο δεκαετίες.
Με τα τωρινά δεδομένα, αξιοποιείται (θεωρητικά) το χρονικό διάστημα που αντιστοιχεί σε αυτά τα ένσημα για τον υπολογισμό της σύνταξης.
Πρακτικά, όμως, η σύνταξη θα υπολογιστεί βάσει της ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ (ή ΕΦΚΑ–ΤΣΜΕΔΕ).
Η διαδικασία συνυπολογισμού χρόνου ασφάλισης σε άλλα ταμεία είναι χρονοβόρα.
Προς το παρόν, όλα αυτά δεν σε αφορούν.

Ναι για τη συνταξη οχι ακομα, αλλα ρωτάω αν τωρα υπαρχει καποιο όφελος.

πχ αν το δηλώσω τωρα θα εχω μικροτερες κρατήσεις (που βεβαια θα οδηγήσουν και σε μικροτερη σύνταξη) ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά.
Ίδιες είναι οι εισφορές για τους ασφαλισμένους είτε πριν είτε μετά την 1.1.1993.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.