Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

shinobi πολύ καλά τα έργαψες....

Να προσθέσω τώρα κ εγώ κάτι.... Ας πούμε ότι ο εργοδότης δεν θέλει να μπλέξει με ΤΣΜΕΔΕ γιατί είναι "παραδοσιακός" τύπος και πιθανόν φοβάται μην πληρώσει περισσότερα( Δεν ξέρω τελικά αν όντως είναι περισσότερα για ΤΣΜΕΔΕ) .

Αν του προτείνουμε εμείς να δουλέψουμε με μπλοκάκι, θα πρέπει να κάνουμε διοόρθωση ΚΑΔ στην εφορία και να βάλουμε , στο παράδειγμά μας το αντίστοιχο για σερβιτόρο ;;;;;;;;

Γιατί με την δήλωση πχ που έκανα εγώ ως μηχανικός για ανοίξω γραφείο έχω βάλει μόνο σχετικά ΚΑΔ με το επάγγελμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι έχεις δίκιο!

 

όμως κατά τη γνώμη μου δεν ειναι σωστό να δουλέυει ο σερβητόρος με μπλοκάκι, ας μην καταστρέψουμε και αυτον τον κλάδο

Link to comment
Share on other sites

shinobi πολύ καλά τα έργαψες....

Να προσθέσω τώρα κ εγώ κάτι.... Ας πούμε ότι ο εργοδότης δεν θέλει να μπλέξει με ΤΣΜΕΔΕ γιατί είναι "παραδοσιακός" τύπος και πιθανόν φοβάται μην πληρώσει περισσότερα( Δεν ξέρω τελικά αν όντως είναι περισσότερα για ΤΣΜΕΔΕ) .

Αν του προτείνουμε εμείς να δουλέψουμε με μπλοκάκι, θα πρέπει να κάνουμε διοόρθωση ΚΑΔ στην εφορία και να βάλουμε , στο παράδειγμά μας το αντίστοιχο για σερβιτόρο ;;;;;;;;

Γιατί με την δήλωση πχ που έκανα εγώ ως μηχανικός για ανοίξω γραφείο έχω βάλει μόνο σχετικά ΚΑΔ με το επάγγελμα.

 

 

 

O " παραδοσιακός τύπος " θα καλυφθεί ενδεχομένως με την αλλαγή στον ΚΑΔ (αν και το ΤΣΜΕΔΕ από τα βάθη της παράδοσης έρχεται ), εσύ όμως όντας ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ τι θα κάνεις με τις εισφορές σου, οι οποίες θα συνεχίσουν να τρέχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση είσαι ο μεγάλος αδικημένος. Από τα 800 καθαρά πχ που θα πάιρνει ο συνάδελφός σου σερβιτόρος ασφαλισμένος με ΙΚΑ, εσύ θα παίρνεις καθαρά κοντά στα μισά αν υπολογίσεις ένα ποσό των χρημάτων για "μηνιαία" δόση ΤΣΜΕΔΕ και -20%. Αυτό είναι το τίμημα....δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

το πιο βαρυ τιμημα είναι πως στο τέλος και οι σερβιτόροι θα υποχρεωθούν να ανοίξουν βιβλια

και τότε ωωωωω εκ θαύματος η ανεργια στην Ελλάδα θα μηδενιστεί εφόσον όλη η Ελλάδα θα είναι γεμμάτη επιχειρηματιες

και θα γίνουμε πρότυπο ανα την υφήλιο

 

στο μεταξύ όλοι θα ειμαστε κλεφτες διότι θα δηλώνουμε εισόδημα κάτω από το αφορολόγητο και θα μας φορολογούν και τον αέρα που αναπνέουμε για τιμωρία

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθωτοί μηχανικοί ασφαλίζονται στο ΙΚΑ για τις παροχές υγείας και τις εισφορές σε χρήμα (επιδόματα ασθενείας, λοχείας κλπ), και στο ΤΣΜΕΔΕ για την σύνταξη.

 

 

Αυτό δεν ισχύει αλλό πιά, σύμφωνα με τον καινούργιο νόμο, μου είπαν από ΤΣΜΕΔΕ!

 

Δλδ αυτό το οποίο απαντούν αρκετοί εδώ μέσα πιθανώς δεν ισχύει πλέον..?

Σαφή απάντηση για το τι προβλέπει ο νέος νόμος υπάρχει?

Όχι από μόνο από εμάς, αλλά και από το ΤΕΕ και από τον Υπουργό τον ίδιο δλδ...

Link to comment
Share on other sites

@ Geo

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό να αλλάξεις ΚΑΔ. Λογικά δεν θα γίνει δεκτό από την εφορία να δηλώσεις ΚΑΔ άσχετο με το επάγγελμά σου χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Πχ δεν μπορείς να δηλώσεις ΚΑΔ βοσκού...

Άρα μάλλον θα πρέπει να κάνεις διακοπή και να κάνεις νέα έναρξη για το ΚΑΔ του σερβιτόρου. Αυτή είναι η διαδικασία μου φαίνεται .Ας με διορθώσει κάποιος αν μου διαφεύγει κάτι.

Παράλληλα όμως, το ΤΣΜΕΔΕ τρέχει. Αν είναι να δουλέψεις οπότε σερβιτόρος, αφού έτσι κι αλλιώς μαιμουδιά θα γίνει, κάντη σωστά, πάρτα μαύρα να μείνει και κανα ψιλό για το ΤΣΜΕΔΕ!

Link to comment
Share on other sites

shin0bi καμία σχέση. Στην εφορία μπορείς να δηλώσεις όποιον ΚΑΔ θέλεις υπό την προϋπόθεση ότι τηρείς ορισμένα πράγματα σχετικά με την έδρα. Για παράδειγμα δεν μπορείς να δηλώσεις ΚΑΔ για κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος χωρίς προηγουμένως να έχεις εξασφαλίσει τις αδειοδοτήσεις των αρμόδιων φορέων.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, Εγώ το λέω επειδή δίνεις και τη βεβαίωση του ΤΕΕ ή του αντίστοιχου επιμελητηρίου, άρα θεώρησα ότι υπάρχει αντιστοιχία με τους αντίστοιχους ΚΑΔ .

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι αν ας πούμε βάλεις εμπορικό ΚΑΔ τότε θα πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση ΚΑΙ από το Εμπορικό Επιμελητήριο κατα τη θεώρηση των βιβλίων και στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.