Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Πωπω τι ώρα γράφουμε!!

 

Ναι myri, έτσι γίνεται που το λες, γενικά, όχι για μηχανικούς συγκεκριμένα. Και προφανώς είναι παράνομο και προφανώς μεσολαβεί εκβιασμός.

 

Εταιρία που θα προσλάβει μηχανικό για να της προσφέρει υπηρεσίες μηχανικού, δεν θα το κάνει. Άλλωστε και μόνο η πρόσληψη (δηλ η εξαρτημένη σχέση εργασίας) λέει πολλά για την εταιρία.

 

Για τον φίλο όμως δύσκολα θα προχωρήσει η συνεργασία τους..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνοι!

Όμως πρέπει να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα,

ειδικά όσα δεν ειναι συννομα για να μην μένουν οι "νέοι" με λάθος εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι...

εχω και εγω ερώτηση σχετική με της sagdec. Ξεκίνησα δουλειά σε ένα γραφείο όχι με την ιδιότητα του μηχανικού. Η λογίστρια του γραφείου μου ζήτησε όλα τα απαραίτητα έγγραφα (ΑΜΚΑ, ΑΜ ΙΚΑ, ΑΜ ΤΣΜΕΔΕ, ΑΦΜ, πτυχιο κλπ) και μου είπε πως θα ασφαλιστώ και στα δύο ταμεία, φαντάζομαι όπως αναφέρθηκε και πρωτύτερα για μερικούς κλάδους στο ένα και μερικούς στο άλλο ταμείο. Εχω λοιπον δύο ερωτήσεις:

 

α) Αφενός, ισχύει αυτό που έπίσης ειπώθηκε, πως δηλαδή επειδή δεν σκοπεύω να κάνω λήξη επαγγέλματος, δεν θα δικαιούμαι απο το ΙΚΑ τα δώρα Πασχα, αδεια μετ'αποδοχων κλπ;

β) Αν πούμε πχ πως θα συμφωνήσουμε σε ένα μισθό 850€ μεικτά, αυτό σημαίνει τί ακριβώς όσο αφορά στις κρατήσεις απο τα ταμεία;; Δηλαδή τί ποσό αντιστοιχεί στο ΙΚΑ, τι στο ΤΣΜΕΔΕ και τι σε εμένα; (φαντάζομαι δεν θα έχω και το 20% να δίνω στην εφορία ετσι;;)

Να σημειωθεί οτι στο γραφείο αυτό παραδόξως είναι πολύ τυπικοι με τη νομοθεσία και επίσης έχουν προσλάβει και άλλους μηχανικούς, επομένως ελπίζω θα γνωρίζουν τη διαδικασία και δεν θα βρεθούν προ εκπλήξεως..)

 

κανεις...;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά μου φαίνεται πως έκανα μεγάλο λάθος που γράφτηκα στο ΤΕΕ. Και υποχρεούμαι να δίνω εισφορές έχω δεν έχω δουλειά αλλά και δεν μπορώ να εργαστώ σαν μη μηχανικός... Πρέπει μου φαίνεται να βρω τρόπο απεμπλοκής από τεε/τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα ξεγράφεσαι...αλλά είναι σαν να σκίζεις το πτυχίο σου. Δεν έχει επιστροφή το κάνεις?

Άμα είναι να είσαι κολλημένος για χρόνια στην ανεργία δεν είναι και τόσο τραγική η επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.