Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή δόσεων από 6 σε 8 & 10 - τρόπος πληρωμής


Highlander

Recommended Posts

Τώρα με τις έκτακτες εισφορές κ.λ.π δίνω όσα έχω 200-300Ευρώ πάλι μέσω e-banking με τον ίδιο κωδικό. Οταν αποπληρώσω θα μαζέψω τα δικαιολογητικά και θα πάω στη πολεοδομία για τακτοποίηση.

 

Μήπως είμαι εκπρόθεσμος? Η προθεσμία από τον νόμο λήγει Δεκ 11 και αυτοί μου υπολόγησαν δόσεις μέχρι Ιαν.12. Αρκεί να εισπραχθούν τα πρόστιμα......

 

Εκπρόθεσμος δεν είσαι: η 1η δόση Δεκ 11, η τελευταία (για κατοικία) Οκτ 12. Αυτό που με ανησυχεί είναι οι μερικές αποπληρωμές των δόσεων. Σε όσες πολεοδομίες έχω ρωτήσει είναι ιδιαίτερα αυστηροί με την ακρίβεια στον αριθμό και το ύψος των δόσεων! Δηλ. θέλουν ότι λέει το χαρτί 6x(τόσο) ή 10x(τόσο) [ΟΧΙ εννοείται ότι δε μπορούν να κάνουν τις πράξεις!]. Ψάξ το λίγο, ρώτα την πολεοδομία και το μηχανικό σου (αν σου το δεχθούν σκέψου και την επιλογή σου, αφού έχεις ήδη δώσει αρκετά, να το αποπληρώσεις εφάπαξ με έκπτωση -κι αυτό πήγε μέχρι 30/12/2011) Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι προχθές που ρώτησα σε μία πολεοδομία, με αφορμή την αναφορά στον 4014 και την απουσία αναφοράς στο ΦΕΚ 2167 που ακολούθησε, δεν υπήρχε κανένας χρονικός προσδιορισμός σχετικά με το χρόνο πληρωμής των ενδιάμεσων δόσεων (τί ξέρουν όμως κι αυτοί;:wink:). Σήμερα ξαναβλέπω τη διευκρινιστική του 4014 (βρες εδώ: http://et.diavgeia.gov.gr/f/ypeka/ada/45%CE%9F70-%CE%95%CE%9F%CE%A5). Παραθέτω:

Επίσης, για όλες τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί για αυθαιρέτων κατασκευών στο ν. 3843/10, η προθεσμία καταβολής της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου, που προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 6 του ν. 3843/2010, όπως ισχύει, παρατείνεται μέχρι την 30.12.2011. Μετά το πέρας της προθεσμίας αυτής για τις περιπτώσεις καθυστέρησης καταβολής των δόσεων εφαρμόζεται η προσαύξηση που προβλέπεται στην παρ. 8γ, του άρθρου 24, του ν. 4014/11.

Εδώ που δεν αναφέρει την καταληκτική ημερομηνία γιατί αναφέρεται πάλι σε ''δόσεις''. Έχει αλλάξει κάτι; Έχετε κάποια άλλη πληροφόρηση σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρωθεί η πρώτη δόση το Δεκ 11 τότε μέχρι τον Οκτ 12 μένουν 10 μήνες και 9 δόσεις.Πρέπει λοιπόν από τότε και πέρα να πληρώνουν κάθε μήνα τη δόση τους και αν καθυστερήσουν έχουν την προσαύξηση που λέει ο 4014

Link to comment
Share on other sites

Εκπρόθεσμος δεν είσαι: η 1η δόση Δεκ 11, η τελευταία (για κατοικία) Οκτ 12. Αυτό που με ανησυχεί είναι οι μερικές αποπληρωμές των δόσεων. Σε όσες πολεοδομίες έχω ρωτήσει είναι ιδιαίτερα αυστηροί με την ακρίβεια στον αριθμό και το ύψος των δόσεων! Δηλ. θέλουν ότι λέει το χαρτί 6x(τόσο) ή 10x(τόσο) [ΟΧΙ εννοείται ότι δε μπορούν να κάνουν τις πράξεις!].

 

Αυτό που λέει ο sagiasd στέκει και γω σε ερώτηση που έκανα πήρα Υπεκα, - προ 4014 και μου λέει δεν μας νοιάζει αρκεί να τις πληρώνετε, δηλαδή μπορώ να πληρώσω 5 μαζεμένες παραμονή Δεκ. 12 ? Ναι αρκεί θα μπορούσατε, "εμείς για διευκόλυνση σας κάναμε τις 10δόσεις, αν θέτε να πληρώσετε 5 μαζεμένες μπορείτε". Ομως, αυτά προ4014...

τώρα θεωρώ ότι θα αλλάξει επειδή πολλοί θα πηγαίνουν παραμονή και αν ενώ η ανάγκη του υπουργείου είναι μεγάλη...μάλλον θα πιέσουν με παραπάνω διευκρίνιση, αυτήν την στιγμή ο νόμος δεν είναι σαφής, ο 3843 μιλάει μόνο για ΙΣΟΠΟΣΕΣ ενώ ο 4014 λέει ότι αν δεν πληρώνονται εγκαίρως, πότε εγκαίρως?

Δεν έχουν οριστεί χρονικές περιόδοι (ούτε μπορούμε να μπούμε στην λογική που έλεγε υπάλληλος πολεο. Μαρκ/λου, ότι διαιρείς, - όπως λέει και ο Μανώλης, θα διαιρέσουμε το διάστημα που πρέπει να πληρώσουμε με τον αριθμό των δόσεων, χρειάζεται διευκρινιστική.

...βέβαια αν κανείς θέλει να είναι εντάξει θα πρέπει να διαιρέσει τα διαστήματα... όμως η προσαύξηση είναι μικρή, αξίζει να περιμένουμε κάνα μήν ώσπου ... να βγάλουν την εγκύκλι.

... Highlander

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρωθεί η πρώτη δόση το Δεκ 11 τότε μέχρι τον Οκτ 12 μένουν 10 μήνες και 9 δόσεις.Πρέπει λοιπόν από τότε και πέρα να πληρώνουν κάθε μήνα τη δόση τους και αν καθυστερήσουν έχουν την προσαύξηση που λέει ο 4014

 

Ναι οι 9 δ. στους 10 μ. μοιάζει να ταιριάζει (στην αρχή πίστευα ότι απλά μπερδεύτηκαν -ήθελαν 10/10). Για τα άλλης χρήσης όμως είναι 7 (ακόμη) δόσεις σε 12 μήνες. Και για αυτούς που έχουν στο χαρτί τις 6 δόσεις;Παραμένει αρκετά ασαφές στο αν και τι πρέπει κάποιος να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα εχω δωσει φακελο στη πολεοδομια και εχω παρει αριθμο μητρωου για 5 ακινητα αλλα μου ειπαν οτι θα πρεπει να υπολογιστει το προστιμο απο τη πολεοδομια, για να πληρωθει η πρωτη δοση που εληξε σημερα, πραγμα που δεν εγινε ποτε.. τι κανω τωρα; εχω πληρωθει εγω απο το προγραμμα και το παραβολλο αλλα η πρωτη δοση οχι τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω δωσει φακελο στη πολεοδομια και εχω παρει αριθμο μητρωου για 5 ακινητα αλλα μου ειπαν οτι θα πρεπει να υπολογιστει το προστιμο απο τη πολεοδομια, για να πληρωθει η πρωτη δοση που εληξε σημερα, πραγμα που δεν εγινε ποτε.. τι κανω τωρα; εχω πληρωθει εγω απο το προγραμμα και το παραβολλο αλλα η πρωτη δοση οχι τι γινεται σε αυτην την περιπτωση;

 

Απευθύνσου στην αρμόδια πολεοδομία και ζήτα τα πρόστιμα. Έπρεπε να σου τα έχουν δώσει. Ο νόμος έλεγε ότι, οι πολεοδομίες ήταν υποχρεωμένες να στέλνουν τα πρόστιμα εντός 15 ημερών στη διεύθυνση του ιδιοκτήτη ταχυδρομικώς. Ανεξαρτήτως αν οι περισσότερες δεν το έκαναν. η ευθύνη είναι δική τους. Θα τρέξεις λίγο (έως πολύ) αλλά μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα αν αντιδράσεις γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ιασονα, απο νεου ετους και υστερα μαλλον αν πληρωνα τα προστημα μεχρι το βραδυ που ειναι η προθεσμια, απο το ιντερνετ και πηγαινα την απο δειξη στην πολεοδομια με το νεο ετος αλλα με εμπροθεσμη ημερομηνια θα ειμουν ενταξει μαλλον; μπωρω να κανω κατι τετοιο σημερα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς; Εσύ το ξέρεις αυτό; Έχεις τα πρόστιμα; Αν ναι, γιατί δεν το έκανες μέχρι σήμερα;

Οι πληρωμές μέσω internet banking εμφανίζονται την ώρα που γίνονται ή μετά 24 ώρες;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Οι πληρωμές μεσω υπολογιστή έχουν καθυστέρηση 24 ωρών.Στο δε 4014 εμφανίζονται σε 48 ώρες στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.