Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή δόσεων από 6 σε 8 & 10 - τρόπος πληρωμής


Highlander

Recommended Posts

Η πολεοδομία μου υπολογισε για ημιυπαίθριο 10 δόσεις. Μερικές (4)τις πλήρωσα αυτούσιες μεσω e-banking (ΕΤΕ). Τώρα με τις έκτακτες εισφορές κ.λ.π δίνω όσα έχω 200-300Ευρώ πάλι μέσω e-banking με τον ίδιο κωδικό. Οταν αποπληρώσω θα μαζέψω τα δικαιολογητικά και θα πάω στη πολεοδομία για τακτοποίηση.Σε ερώτημά μου μου απάντησαν να πάρω το ΥΠΕΚΑ. Δυστυχώς στάθηκε αδύνατο να βρώ αρμόδιο. Χωρίς help desk είναι μπάχαλο....

Μήπως είμαι εκπρόθεσμος? Η προθεσμία από τον νόμο λήγει Δεκ 11 και αυτοί μου υπολόγησαν δόσεις μέχρι Ιαν.12. Αρκεί να εισπραχθούν τα πρόστιμα......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η υποβολή της πρώτης δόσης είναι μεχρι Δεκ 11 , το πέρας των δόσεων είναι Οκτ 2012. Υπάρχει μια λεπτομέρεια στο νέο νόμο και δεν ξέρω αν την έχουν καταλάβει πολλοί:

 

Ν4014 Αρθρο 24 Παρ. 8

 

γ. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των παρα-

πάνω δόσεων επιβάλλεται προσαύξηση 1% για κάθε μή-

να καθυστέρησης. Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε

περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των δόσεων των

προστίμων, που επιβάλλονται δυνάμει των διατάξεων

του ν. 3843/2010, μόνο για τις καθυστερούμενες μετά

την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.

Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της πρώτης

δόσης ή μη καταβολής τριών συνεχόμενων δόσεων ο υ-

πόχρεος εκπίπτει του δικαιώματος της υπαγωγής στη

ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία παράγραφος ισχύει και για τους η/χ; Μέχρι τώρα δεν υπήρχε ακριβής προθεσμία πληρωμής των δόσεων, όποτε είχε ο καθένας πλήρωνε..

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία παράγραφος ισχύει και για τους η/χ; Μέχρι τώρα δεν υπήρχε ακριβής προθεσμία πληρωμής των δόσεων, όποτε είχε ο καθένας πλήρωνε..

 

και τωρα πώς ισχύει αφού δεν λέει για η/χ ότι οι δοσεις θα είναι ισόχρονες και ισόποσες. Αρα αυτός πού πλήρωσε 28 απριλιου πότε πρέπει να ξαναπληρώσει και πού το αναφέρει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το ισόποσες αναφέρεται στο αρθ. 6 παρ. 4 του Ν/ 3843. Το "ισόχρονες" πουθενά. Κατά συνέπεια αν τις θέλουν και ισόχρονες ας το ορίσουν νομοθετικά. Σε κάθε περίπτωση ακόμα και αν το τελευταίο αίσχος που ονόμασαν "Ν". 4014 έχει τίποτα ...κρυμμένα νοήματα, δεν έχει καμία επίπτωση όποιος πλήρωσε την 1η δόση του 28/4/2011. Θα μπορούσε κάλιστα με βάση πλέον τον 4014 να το έχει κάνει στις 30/12/2011. Άρα από 31/12/2011 ας ορίσουν τι θέλουν και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατέθεσα φάκελο προχτές για η/χ και πήρα τα πρόστιμα, ο ιδιοκτήτης μέχρι πότε μπορεί να πληρώσει την πρώτη δόση? Και αν θέλει να πληρώσει εφάπαξ μέχρι πότε επίσης?

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα θα γράφει το έντυπο με το πρόστιμο που πήρες αλλά σε περίπτωση που δε γράφει , η πρώτη δόση ή εφάπαξ είναι μέχρι 30-12-11 και το πέρας στις 30-10-12

Link to comment
Share on other sites

Το έντυπο γράφει ως 30/10/11 αλλά το χαρτί γράφτηκε χειρόγραφα (δεν βγήκε από φωτοτυπικό) και υπέθεσα ότι τους είχε ξεμείνει από την προθεσμία του Ιουνίου, γιατί δεν μου έκανε λογικό αν κάποιος καταθέσει ως τις τριάντα να πληρώσει την ίδια μέρα. Έψαξα να βρω και να βεβαιώσω την εγκύκλιο ή κάτι τέλος πάντων που να επιβεβαιώνει το 31/12/11 αλλά δεν βρήκα τίποτα. Υπάρχει καμμία συγκεκριμένη αναφορά ή εγκύκλιος για επιβεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Ν4014 , αρθρο 29

 

3. Οι προθεσμίες υποβολής των δικαιολογητικών της

παρ. 2 του άρθρου 5 του ν. 3843/2010 (Α΄ 62) στις πολε-

οδομικές υπηρεσίες για την υπαγωγή ακινήτων στις δια-

τάξεις των διατηρούμενων χώρων του ίδιου ως άνω νό-

μου παρατείνονται αφότου έληξαν μέχρι την 31.10.2011.

Για όλες τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί η προθε-

σμία καταβολής της πρώτης δόσης του ειδικού προστί-

μου, που προβλέπεται στην παρ. 4 του άρθρου 6 του ν.

3843/2010, όπως ισχύει, παρατείνεται μέχρι την

30.12.2011.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.