Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αίτηση για έκδοση οικ. αδ. μετά την τακτοποίηση


Giorgos Georgiou

Recommended Posts

Νομίζω δεν απαγορεύεται κάπου αυτό από τον 3843...οπότε θεωρώ πως γίνεται!

Στην κάτοψη δε σημειώνεις κάτι...δεν απαιτείται να σημειώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου απάντησαν ρητά. Καμία οικοδομική εργασία, καμία τροποποίηση στους τακτοποιημένους χώρους. Παραμένουν έτσι όπως υπάρχουν σήμερα. Δηλ. αν το πατάρι δεν είχε παράθυρα, δεν μπορείς να βγάλεις ο.ά. για την κατασκευή τους. Δεν ξέρω πού το λέει αυτό. Πάντως ακόμα και να ισχύει, κάτι μπορεί «να γίνει», με την παραγρ. 2 της εγκυκλίου 19, αλλά παράνομα και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω που απαγορεύεται αυτο...αν κάποιος έχει πρόχειρο το έγγραφο που το αναφέρει θα μας διαφώτιζε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τον νομό και τις εγκυκλίους μπροστά μου αλλά απο ότι θυμάμαι το μόνο που δεν επιτρέπεται είναι η αλλαγή χρήσης στον τακτοποιημενο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτές οι εργασίες επιτρέπονται μόνο:

 

Εγκύκλιος 8/10:

16) Σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών, με συνέπεια να μην έχουν ολοκληρωθεί οι οικοδομικές εργασίες για την αλλαγή χρήσης του χώρου της παρ. 1, του άρθρου 5, του ν. 3843/10 η συνέχιση χορηγείται μετά την καταβολή τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ειδικού προστίμου του άρθρου 6, του νόμου και στον δηλωθέντα χώρο επιτρέπονται μόνο οι εργασίες που αναφέρονται στην παρ.1, του άρθρου 22, του ν. 1577/85. Οι ίδιες εργασίες επιτρέπονται και για τους χώρους, οι οποίοι τακτοποιήθηκαν με το ν. 3775/09.

 

...και έτσι παρουσιάζονται στα σχέδια οι χώροι:

 

Εγκύκλιος 19/10:

1. Διευκρινίζεται, σε συνέχεια της παρ. 7 του άρθρου 6, του ν. 3843/2010, ότι όταν χώροι κτιρίου έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 3843/10 και μεταγενέστερα ζητείται έκδοση οικοδομικής άδειας για το συγκεκριμένο κτίριο, οι χώροι αυτοί σημειώνονται σε όλα τα προσκομιζόμενα σχέδια, συμπεριλαμβανομένων των τροποποιήσεων της εσωτερικής διαρρύθμισης, που καλύπτονται από την υπαγωγή στη ρύθμιση του ανωτέρω νόμου και περιλαμβάνονται στις απαιτούμενες μελέτες.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτή την εγκύκλιο που αναφέρει το άρθρο 22 να την έχω διαβάσει και είκοσι φορές, όμως ποτέ το μάτι μου δεν έπεσε στη συγκεκριμένη παράγραφο. Ίσως επειδή ξεκινούσε «Σε περίπτωση διακοπής οικοδομικών εργασιών....».

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Αλήθεια εγώ γιατί δεν μπορώ να προσθέσω φήμη;

Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση εργασιών μικρής κλίμακας, φαντάζομαι ισχύει ότι και στην οικοδομική άδεια ... ;

 

Τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.