Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αίτηση για έκδοση οικ. αδ. μετά την τακτοποίηση


Giorgos Georgiou

Recommended Posts

@Άρης :

 

Θέλω π.χ. να ακολουθήσω την οδηγία :

 

Εγκύκλιος 19/10

 

1. Διευκρινίζεται, σε συνέχεια της παρ. 7 του άρθρου 6, του ν. 3843/2010, ότι όταν χώροι κτιρίου έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 3843/10 και μεταγενέστερα ζητείται έκδοση οικοδομικής άδειας για το συγκεκριμένο κτίριο, οι χώροι αυτοί σημειώνονται σε όλα τα προσκομιζόμενα σχέδια, συμπεριλαμβανομένων των τροποποιήσεων της εσωτερικής διαρρύθμισης, που καλύπτονται από την υπαγωγή στη ρύθμιση του ανωτέρω νόμου και περιλαμβάνονται στις απαιτούμενες μελέτες.

 

Δηλαδή, έστω ότι θέλω να εκδώσω άδεια μικρής κλίμακας, δεν θα είμαι πάλι καλυμμένος ; Δηλαδή, ΔΕΝ θέλω να αλλάξω το χώρο, ούτε και τη χρήση του, παρά να είμαι νόμιμος ας πούμε και να προχωρήσω σε επισκευές της υπάρχουσας κατάστασης (βάψιμο, αλλαγή - επισκευή επικάλυψης δαπέδων κλπ).

 

Κάτι προκύπτει με λίγα λόγια και θέλω να επισκευάσω (και θέλω ταυτόχρονα να είμαι νόμιμος), δεν μπορώ να βγάλω άδεια μικρής κλίμακας εργασιών ;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κατατεθει αιτηση ωστε κλειστος χωρος σταθμευσης, συμφωνα με την οικοδομικη αδεια, να αλλαξει χρηση και να τακτοποιηθει σαν καταστημα. Μελλοντικα ομως για το υπαρχον τωρα καταστημα δεν θα μπορει να εκδοθει Άδεια Υγειονομικού Ενδιαφέροντος εφοσον στην κατοψη δεν υπαρχει π.χ. το απαιτουμενο για τετοιους χωρους w.c.

Το ερωτημα ειναι:

αν μπορει μελλοντικα να εκδοθει αδεια εσωτερικων διαρυθμισεων για το τακτοποιημενο καταστημα ωστε να αποκτησει τις απαραιτητες προυποθεσεις για να λειτουργησει ως χωρος Υγειονομικού Ενδιαφέροντος (w.c., πυροπροστασια κτλ)

ή θα πρεπει να ακολουθηθει απο τωρα η διαδικασια που αναφερεται στο αρθρο 2 της εγκυκλιου 19/2010 (συνημμένα σχέδια κάτοψης και τομής της πραγματικής κατάστασης -με w.c., μελέτη παθητικής πυροπροστασίας και έγκριση αυτης απο την πυροσβεστική υπηρεσία) -κατι ομως που δεν θα ισχυει αφου δεν υπαρχει w.c.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση τμήματος χώρου τακτοποιημένου με τον 4014 εάν μπορεί να γίνει αντικατάσταση στεγάστρου στον ίδιο όγκο?Αν ναί η μορφή μπορεί να αλλάξει π.χ από κυκλική σε δίρριχτη??

 

Όποιος το γνωρίζει αυτό μπορεί να μου στείλει και τα νούμερα από την κλήρωση του Τζόκερ της επόμενης Τετάρτης?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.