Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λαθος στον φακελο ημιυπαιθριου-τι γινεται?


sermix

Recommended Posts

Συνάδελφοι, πριν κάποιους μήνες ανέλαβα τη τακτοποίσηση των η/χ και λοιπών χώρων από μία ιδιοκτησία-μαιζονέτα στη Λάρισα. Δηλώθηκαν τα η/χ της μαιζονέτας κανονικά, αλλά υπήρχε και ένας κλειστός φωταγωγός που δεν τον είδα τότε, ήταν δικό μου το λάθος. Η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε χωρίς να δηλωθεί ο φ/γος αφού δεν το είχαμε καταλάβει κανείς(εγώ και ο ιδιοκτήτης. Ο ιδιοκτήτης εντόπισε το κλεισμένο φωταγωγό τώρα, αφού άρχισε να έχει προβλήματα με ένα γείτονα που τον κατήγγειλε. Στη πολεοδομία της Λάρισας μου είπαν ότι τώρα δε μπορώ να δηλώσω καινούριο χώρο που είναι κλεισμένος στο ίδιο ακίνητο. Μάλιστα με απείλησαν πως αν το δηλώσω τώρα με νέα δήλωση, θα το εκλάβουν ως χώρο που κλείστηκε μετά την εφαρμογή του νόμου και θα το βγάλουν αυθαίρετο. Προφανώς δεν προβλέπεται κάτι στη νομοθεσία για διόρθωση και εννοείτε ότι δεν θέλουν να μπούν στη διαδικασία να το "ψάξουν". Τι να κάνω?

 

Δεν αναρτούμε το ίδιο ερώτημα σε δάφορετικές θέσεις,Ευχαριστώ!Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους... Έχω κι εγώ ένα σοβαρό πρόβλημα. Κατέθεσα φακέλους για 4 κατοικίες (συγκρότημα) σε εκτός σχεδίου περιοχή. Οι ιδιοκτήτες τους ήθελαν να τακτοποιήσουν τις υδατοδεξαμενές τους που έχουν μετατραπεί σε υπνοδωμάτια. Ενώ καμία κατοικία δεν παραβιάζει το Δ (15 μέτρα), η υδατοδεξαμενή της μίας κατοικίας το παραβιάζει με αποτέλεσμα η πολεοδομία να μην κάνει δεκτό το φάκελο. Ο φάκελος έχει πάρει μόνο αριθμό πρωτοκόλλου και μου είπαν ότι πρέπει να ζητήσω ανάκλησή του. Τι πρέπει να κάνω τώρα με αμοιβές, ΦΕΜ, κρατήσεις? Με το παράβολο των 350€ που έχει πληρωθεί? Μπορώ λογικά να τακτοποιήσω το χώρο με τον ν. 4014/2011 αλλά μπορεί να συμψηφιστεί το παράβολο στο πρόστιμο του νέου νόμου για να μη χάσει ο ιδιοκτήτης τα χρήματα του?

Link to comment
Share on other sites

Ενώ καμία κατοικία δεν παραβιάζει το Δ (15 μέτρα), η υδατοδεξαμενή της μίας κατοικίας το παραβιάζει με αποτέλεσμα η πολεοδομία να μην κάνει δεκτό το φάκελο.

Και που μιλά ο νόμος για Δ;

Μιλά για κάλυψη! Στην κάλυψη μετρούσε;

Link to comment
Share on other sites

Και που μιλά ο νόμος για Δ;

Μιλά για κάλυψη! Στην κάλυψη μετρούσε;

 

 

 

Συγνώμη, δε διευκρίνησα ότι πρόκειται για υπόγεια δεξαμενή νερού. Έτσι κι αλλιώς δεν προσμετράται στην κάλυψη.

Όταν η εγκύκλιος λέει «Υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 η αλλαγή χρήσης χώρων εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης του κτιρίου, όπως Η/Μ όροφοι, δεξαμενές εντός της κάλυψης του

οικοπέδου.» υποθέτω ότι εννοεί να μη βρίσκονται σε υποχρεωτικά ακάλυπτους χώρους, επομένως όχι μέσα στο Δ.

Link to comment
Share on other sites

Με τις άλλες πισίνες/δεξαμενές τελικά έχεις πρόβλημα;

Όταν η εγκύκλιος λέει «Υπάγεται στη ρύθμιση του ν. 3843/10 η αλλαγή χρήσης χώρων εγκαταστάσεων εξυπηρέτησης του κτιρίου, όπως Η/Μ όροφοι, δεξαμενές εντός της κάλυψης του

οικοπέδου.» υποθέτω ότι εννοεί να μη βρίσκονται σε υποχρεωτικά ακάλυπτους χώρους, επομένως όχι μέσα στο Δ.

πάντως γενικώς μην υποθέτεις διότι λογική δεν υπάρχει ούτε στον νόμο ούτε στις εγκυκλίους

πχ η αρχιτεκτονικές προεξοχές φυσικά και μπορεί να ειναι εντός Δ και μη σου πω και εκτός οικοδομικής γραμμής

Link to comment
Share on other sites

Όχι στα υπόλοιπα βγήκε το πρόστιμο και προχωράνε κανονικά.

 

Σήμερα ένας μηχανικός στο ΥΠΕΚΑ μου είπε ότι το παράβολο δεν συμψηφίζεται σε αυτή την περίπτωση γιατί η τακτοποίηση με το ν. 3843/2010 ήταν παράνομη. Δύσκολα θα βγάλω άκρη.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ήρθε κάποιος κύριος ο οποίος έχει 2 αποθήκες (κολλητές μεν αλλά σε ξεχωριστές ιδιοκτησίες-2 συμβόλαιο κτλπ) και ο μηχανικός που του έκανε τον ημιυπαίθριο του πήρε 1 παράβολο και του έκανε την διαδικασία σαν να ήταν 1 αποθήκη.

 

Θα χρειαστεί να γίνει ανάκληση φακέλου. Αυτή όμως δεν πρέπει να την κάνει ο μηχανικός που την κατέθεσε??

Μπορώ να παώ εγω???

 

Αν γίνει η ανάκληση και καταφέρω να κάνω την αλλαγή χρήσης με τον Ν4014 τελικά, πως θα καταφέρω να μην χάσει το παράβολο???

ξέρει κανείς πως γίνεται ο συμψηφισμός???μια οδηγία χτεσινή με μπέρδεψε τελείως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι..Μου συνέβη το εξής..Έφτιαξα ένα φάκελο ημιυπαιθρίων τον οποίο κατέθεσα τον ιούνιο πολεοδομία.Το πρόστιμο ο πελάτης μου πήγε και το πλήρωσε μετρητοίς και εκ των υστέρων όταν πήγε στην εφορία για τη μεταβίβαση ανακάλυψε ότι έχει έναν ακόμα ημιυπαίθριο σε άλλο όροφο της ίδιας μεζονέτας 3 μ2..φταίω ίσως και εγώ που δεν το είδα αλλά όταν ο άλλος σου λέει ότι δεν έχω κλείσει κάτι άλλο και δεν σε ενθαρύνει να κάνεις αυτοψία κανονική σε όλο το σπίτι τι να πω...Πήγε εν τω μεταξύ και πλήρωσε το πρόστιμο μετρητοίς.όπως και να έχει έγινε τώρα.Το πρόβλημα είναι ότι εγώ λείπω αυτή τη στιγμή εκτός Αθηνών.μπορώ να πάω στη πολεοδομία αρχές του χρόνου να ζητήσω την διόρθωση του προστίμου και να πληρώσει αυτά τα επιπλέον χρήματα με τον ίδιο κωδικό πληρωμής?Η πρέπει αυστηρά να πληρώσεις είτε το σύνολο είτε τις συγκεκριμένες δόσεις ή μετρητοίς και από κει και πέρα τέλος δεν μπορεί να γίνει κάτι συμπληρωματικό?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν καταφέρεις τίποτα με τον 3843 υπάρχει ακόμα και ο 4014.Πάντως θα χρειαστεί πολύ προσπάθεια να τους πείσεις να σου το διορθώσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.