Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λαθος στον φακελο ημιυπαιθριου-τι γινεται?


sermix

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Συγγενής μου τακτοποίησε δύο ημιυπαίθριους χώρους σε διαμέρισμά του εκ των οποίων ο ένας δεν είναι κλεισμένος. Στον μηχανικό ανέφερε οτι ηταν κ οι δύο κλεισμένοι. Αφού πλήρωσε το πρόστιμο συνειδητοποίησε το λάθος του. Μπορεί να αλλάξουν οι αιτήσεις τώρα? Δεν ζητάει τα χρήματα. Απλά φοβάται μην του βάλουν περισσότερα τέλη απο την ΔΕΗ (αν γίνει ποτέ κατι τέτοιο).

Υπάρχει κάποιος που να του έτυχε παρόμοια περίπτωση?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έτσι και αλλιώς ο νόμος λέει ότι μπορείς να το επαναφέρεις στήν αρχική κατάσταση.Επιπλέον αν το αφήσει έτσι μπόρει από λάθος να του βγεί και σε καλό αν κάποτε το κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

έτσι και αλλιώς ο νόμος λέει ότι μπορείς να το επαναφέρεις στήν αρχική κατάσταση.

 

Ναι, αλλά αυτό θα σημαίνει μελλοντική "εικονική" άδεια διαρρυθμίσεων που θα του στοιχίσει ο κούκος αηδόνι!!! Άδεια, μελέτες και αμοιβές, ΙΚΑ κτλ και χωρίς να κάνει καμία εργασία ο άνθρωπος αφού ο Η/Χ δεν έκλεισε ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αυτό θα σημαίνει μελλοντική "εικονική" άδεια διαρρυθμίσεων που θα του στοιχίσει ο κούκος αηδόνι!!! Άδεια, μελέτες και αμοιβές, ΙΚΑ κτλ και χωρίς να κάνει καμία εργασία ο άνθρωπος αφού ο Η/Χ δεν έκλεισε ποτέ!

η επαναφορά δεν απαιτεί άδεια αφού θα ισχυριστεί ότι είχε βιδώσει ένα αλουμίνιο πού το ξεβίδωσε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Διάβασα τα παραπάνω σχόλια σχετικά με κάποια λάθη που έχουν γίνει σε ημιυπαίθριους και έχω και εγώ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.

Έχω κάποιον ημιυπαίθριο τον οποίο δεν τον έχω κλείσει όλο.

Από λάθος της μηχανικό μου δηλώθηκε στη πολεοδομία ότι είναι όλος κλεισμένος.

Η ημερομηνία πληρωμής μου ήταν 28/4 και είχα πάει 10 μέρες πριν για να ζητήσω διόρθωση και μου είπαν πως έχει πάει κάποιο χαρτί στο ΙΚΑ και δεν μπορούν να μου το διορθώσουν.

Αναγκάστηκα και πλήρωσα όλο το ποσό και τώρα έμαθα πως αυτό διορθωνόταν. Τι γίνετε σε μία τέτοια περίπτωση? Λογικά επιβαρύνομαι και κάποια επιπλέον έξοδα πχ ΔΕΗ, Εφορία κλπ αφού φαίνεται μεγαλύτερο το διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τί μπορεί να γίνει σε περίπτωση που έχει απωλεσθεί η απόδειξη πληρωμής του προστίμου από τι Τράπεζα;Τί μπορεί να δεχθεί σε αυτή τη περίπτωση η Πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε σε μία τέτοια περίπτωση? Λογικά επιβαρύνομαι και κάποια επιπλέον έξοδα πχ ΔΕΗ, Εφορία κλπ αφού φαίνεται μεγαλύτερο το διαμέρισμα?

 

Για την Εφορία, έχει ρητά αναφερθεί ότι δεν αλλάζει κάτι. Για τη ΔΕΗ (δημοτικά τέλη ουσιαστικά) παίζεται. Γιατί δε ρωτάς το Μηχανικό που σου έφτιαξε το φάκελο;

 

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τί μπορεί να γίνει σε περίπτωση που έχει απωλεσθεί η απόδειξη πληρωμής του προστίμου από τι Τράπεζα;Τί μπορεί να δεχθεί σε αυτή τη περίπτωση η Πολεοδομία;

 

Ζήτα αντίγραφο του παραστατικού από την τράπεζα. Κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε φακελο μου εχω κανει λαθος την αντικειμενικη αξια του ακινητου (γιατι το πηρα απο εντυπο της ΔΕΗ). Στον υπολογιστο ο υπαλληλος της πολεοδομιας δεν το καταλαβε και εβγαλε προστιμο με την δικια μου τιμη. (εγω εβαλα 150 ενω ειναι 550).

Η οικονομικη διαφορα ειναι τεραστια....!!!

Γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω;

Να το αφησω ετσι;

Να πω στον υπαλληλο για το λαθος;

Να κατεβασω το κεφαλι και να πω στους πελατες μου οτι εκανα...μ@λ@κ..@;

Link to comment
Share on other sites

Εχει πληρωθει καμια δοση ή ολο το εφαπαξ απο το προστιμο αυτο?Αν οχι πας στην πολεοδομια του λες του υπαλληλου το λαθος, το διορθωνετε στο εντυπο και δινεις στους ιδιοκτητες το σωστο, μετα το λαθος που εκαναν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.