Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Καθαίρεση Σοβά


antykaps

Recommended Posts

Σε εξωτερικό τυφλό τοίχο διαστάσεων 11χ6 θέλω να κάνω καθαίρεση ολου του σοβά και εφαρμογή εξωτερικής θερμομονωσης.

Υπάρχει κάποιο μηχάνημα για γρήγροη και αξιόπιστη λύση.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνετε καθαίρεση του παλιού σοβά? Το γρήγορο και αξιόπιστο μηχάνημα είναι το κομπρεσσεράκι κι ένας εργάτης καλός.

Link to comment
Share on other sites

κομπρεσσεράκι με καλέμι για σοβά. Και λίγο νερό στην αρχή για να μην τρελαθείτε στην σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

...και γεωϋφασμα ή σκληρό νάϋλον από κάτω για τη γρήγορη αποκομιδή καθαιρεθέντων...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω καθαιρεση σοβά διοτι εχει τραβήξει υγρασία και μαυρισε.

Επειδή ο τοιχος εφαπτομενος με ξενο οικοπεδο δεν εχω περιθώριο ~ 5cm για την εφαρμογή εξωτερικής θερμομονωση

Ο τοιχος ειναι στην βορινή πλευρα και η θερμομονωση των δωματιων ειναι ελιπής

 

Σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάτι σαν το πλυστικό ,δηλαδή νερο με υψυλή πίεση η(υδροβολή) η αμοβολή

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε. Πριν μπούμε στις λύσεις θα πρέπει να γνωρίζουμε εαν το πρόβλημα δεν έχει πάει στο φέροντα οργανισμό. Η καθαίρεση σοβά γίνεται και μηχανικά αλλά δεν προετοιμάζει την επιφάνεια του σκυροδέματος (θα χρειαστεί επιπλέον πλύση μέσης πίεσης για να ανοίξουμε του πόρους 300-500 bar) ή εξαρχής υδροκαθαίρεση υψηλής πίεσης. Συνήθως για μέχρι 100τμ η πρώτη είναι πιο οικονομική. Για μεγαλύτερες επιφάνειες η υδροκαθαίρεση είναι δόκιμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.