Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

Αν μιλάμε για μισθωτό μηχανικό ιδιωτικού τομέα με 0-3 έτη από την απόκτηση διπλώματος, τότε σύμφωνα με τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας του 2009 είναι 1.343,10 ευρώ μικτά πάντα (σελίδα 12, πίνακας 9), παρακάτω το link με το pdf των αμοιβών.

http://www.sendspace.com/file/qr3bya

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μισθος..δλδ τακτικη αποδοχη.....και εναρξη στην εφορια σαν ελευθερος επαγγελματιας....

 

στην ουσια κανεις προσωπικη συμβαση που ερχεται μεσα απο συμφωνια....

 

οσα θελει σου δινει και οσα θελεις ζητας....

 

δεν υπαρχουν δουλειες για 150.000 μηχανικους....επομενως οι μισοι η κανουν αλλη δουλεια οπως ηδη γινεται με δικηγορους... η ειμαστε φθηνο εργατικο δυναμικο με 800 ευρω καθε μηνα...

 

κλασικες ατακες πιο επικαιρες απο ποτε...

 

πιο φθηνα σου κοστιζει κομπλε ο μηχανικος απο την σχεδιαστρια...

πιο φθηνα σου κοστιζει ο μηχανικος απο την γραμματεα...

 

γενικα αν ξερμαε να χτιζουμε και να κανουμε οικοδομικες εργασιες πιο φθηνα θα κοστιζαμε απο ολους...

 

αντε με 1000 ευρω *12 και ουτε ικα ουτε αποζημιωσεις ουτε ΤΙΠΟΤΑ αλλο αντε βρες αλλον εργαζομενο

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για μισθωτό μηχανικό ιδιωτικού τομέα με 0-3 έτη από την απόκτηση διπλώματος, τότε σύμφωνα με τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας του 2009 είναι 1.343,10 ευρώ μικτά πάντα (σελίδα 12, πίνακας 9), παρακάτω το link με το pdf των αμοιβών.

http://www.sendspace.com/file/qr3bya

 

Το 2010, ειχαμε παγωμα στις συμβασεις, για το 2011, τι θα εχουμε ???? Μαλλον καθολου συμβασεις με τη ΒΟΥΛΑ, ειδικα αν καταρυηθουν και οι ελαχιστες αμοιβες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πότε δε πληρώθηκα βάσει της ΣΣΕ για τους μηχανικούς... Αυτά εκεί έξω δεν ισχύουν... Αν παω εγώ τώρα σαν μηχανικός έμπειρος 3 ετίας και ζητήσω 1400 μικτά, θα γελάει 10 μέρες ο άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδοτης, αν ηταν στο χερι του να σου δωσει 100 ευρω μισθο, θα το εκανε. Οι συμβασεις μας υπογραφονται και απο βιομηχανους.

 

Μαλλον θα πρεπει να ξεκινησεις να γελας εσυ με τα λεφτα που σου προσφερουν και να φευγεις, ριχνωντας τους και καμμια μουντζα!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να ξεκινησεις να γελας εσυ με τα λεφτα που σου προσφερουν και να φευγεις, ριχνωντας τους και καμμια μουντζα!

 

ΧΧΧμμμ... Καλή ιδέα... Αλλά όταν θα πέσει μια τρελή πείνα, με τι ακριβώς θα γελάω?

Μούτζες πολλές και άφθονες έχω ρίξει, αλλά εγώ παραμένω άνεργη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τα διεκδικήσεις όμως..

έχω συναδέλφους που ακριβώς αυτά τα λεφτά παίρνουν για 3-6 χρόνια εμπειρίας

σε εταιρεία Φ/Β..

Τώρα ναι ισχύει ότι ο καθένας δίνει ότι θέλει, αλλά από κάπου πρέπει

να ξεκινήσεις τη διαπραγμάτευση..

Link to comment
Share on other sites

ΧΧΧμμμ... Καλή ιδέα... Αλλά όταν θα πέσει μια τρελή πείνα, με τι ακριβώς θα γελάω?

 

Ετσι και αλλιως με τα λεφτα που θα σου δινουν παλι θα πεινας (αξιοπρεπως τουλαχιστον), οποτε καλο θα ηταν να παραμεινεισ χαμογελαστη!

 

:razz:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πότε δε πληρώθηκα βάσει της ΣΣΕ για τους μηχανικούς... Αυτά εκεί έξω δεν ισχύουν... Αν παω εγώ τώρα σαν μηχανικός έμπειρος 3 ετίας και ζητήσω 1400 μικτά, θα γελάει 10 μέρες ο άνθρωπος...

 

 

Ναι αλλά πόσες φορές σου έτυχε να σε προσλάβουν σαν μισθωτό μηχανικό, για να μπορέσεις να κάνεις τη σύγκριση με τις ΣΣΕ ; (δεν μιλάμε για μπλοκάκι)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.