Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είσαι μισθωτός ... ; (που κανείς δεν είναι, αλλά λέμε) Καλά άστο, αν ήταν έτσι εύκολα τα πράγματα, όλους μισθωτούς θα μας είχαν. Σε πληροφορώ ότι τους δένει χειροπόδαρα γιατί δεσμεύονται από 1002 πράγματα (και η καταγγελία πέφτει σύννεφο).

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός που πρωτοβγαίνει στο επάγγελμα ΔΕΝ είναι να παίρνει πάνω από 800, βία 900 ευρώ. Το ότι οι σπουδές είναι απαιτητικές ΔΕΝ σημαίνει τίποτα. Ο εργοδότης ΔΕΝ σε πληρώνει για να επιβραβεύσει τον κόπο σου στην σχολή. Σε πληρώνει για αυτό που μπορείς να παράγεις.

 

Λοιπόν τι ξέρει να παράγει ένας μηχανικός που πρωτοβγαίνει από την σχολή?

α) Εργοταξιακή εμπειρία: ΜΗΔΕΝ. Οι περισσότεροι δεν έχουν δεί τσάπα-πρέσα-μπετονιέρα live in action ποτέ.

β) Γνώση ΓΟΚ, πολεοδομικής νομοθεσίας, εγκυκλίων, διαδικασιών: ΜΗΔΕΝ

γ) Ευχέρεια στην μελέτη, χειρισμός στατικού προγράμματος: Συνήθως ΜΗΔΕΝ.

 

Λοιπόν είναι υπερβολή τα 1.200 και τα σχετικά που διαβάζω εδώ. Ξεκίνα με 800, μάθε, κάνε λάθη, ξαναμάθε, και μετά ζήτα τα 1.000 και τα 1.200.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός που πρωτοβγαίνει στο επάγγελμα ΔΕΝ είναι να παίρνει πάνω από 800, βία 900 ευρώ. Το ότι οι σπουδές είναι απαιτητικές ΔΕΝ σημαίνει τίποτα. Ο εργοδότης ΔΕΝ σε πληρώνει για να επιβραβεύσει τον κόπο σου στην σχολή. Σε πληρώνει για αυτό που μπορείς να παράγεις.

 

Αυτο που θα "παραγεις" δεν ειναι συναρτηση του κοπου σου στη σχολη -και στο να μπεις και στο να βγεις-? Ουσιαστικα εσυ στη σχολη αλλα και πριν, χτιζεις ενα τροπο να σκεφτεσαι και να λυνεις προβληματα. Αυτο εσυ για το κοστολογεις στα 800 βια 900 ευρω ?Τη στιγμη που το κοστος ανιδυκευτου εργατη ειναι 792 ευρω.

 

Με αυτη τη λογικη και ενας γιατρος στα πρωτα χειρουργια που θα κανει να περνει 800 ευρω μισθο!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογικη και ενας γιατρος στα πρωτα χειρουργια που θα κανει να περνει 800 ευρω μισθο!

 

Ατυχές το παράδειγμα και μάλλον πρός όφελος μου, διότι ο γιατρός για να μπεί στο χειρουργείο έχει κανει 7 χρόνια σπουδές, 1,5 χρόνο ΑΓΡΟΤΙΚΟ, κανά 2 χρόνια ΠΡΑΚΤΙΚΗ και μετά μπαίνει σε χειρουργείο. Και πρώτος μισθός ιατρού είναι κάτω από 1000 ευρώ, το ξέρω από γνωστούς μου. Ο μηχανικός τί πρακτική κάνει? Το συντριπτικό ποσοστό βγαίνει με μεσάνυχτα από τις σχολές.

 

Εγώ δεν είπα να παίρνει εσαεί 800 ευρώ. Εγώ είπα ότι στην αρχή δεν δικαιολογούνται μισθοί 1200 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

... Σε πληρώνει για αυτό που μπορείς να παράγεις.

Λοιπόν είναι υπερβολή τα 1.200 και τα σχετικά που διαβάζω εδώ. Ξεκίνα με 800, μάθε, κάνε λάθη, ξαναμάθε, και μετά ζήτα τα 1.000 και τα 1.200.

 

Είσαι πολύ βέβαιος/α ότι ο νέος δεν μπορεί να παράγει ; Δεν μπορεί να κάνει π.χ. προμετρήσεις όλη μέρα σε ένα γραφείο ; (σύνηθες αυτό και μάλιστα με πολύωρη απασχόληση για έναν νέο)

 

Δεν μπορεί να κάνει επιμετρήσεις όλη μέρα σε ένα εργοτάξιο ... ;

(σύνηθες και αυτό και μάλιστα με πολύωρη απασχόληση για έναν νέο)

 

Ορίστε δύο παραδείγματα. Σιγά μη σε παίρνουν από την καλή τους την καρδιά και επειδή θέλουν να μάθεις : για να σου βγάλουν την Παναγία σε παίρνουν (και βασικά "σωστά" κάνουν, γραφεία έχουν ή εταιρίες, λογικό είναι - κ εγώ έτσι θα σκεφτόμουν - ).

 

Επίσης, είσαι πολύ βέβαιος/α ότι ο εργοδότης έχει τη διάθεση να ακούει τα παζάρια σου και ότι ΔΕΝ θα παγιώσεις αυτό το μικρό και πενιχρό μισθό ;

 

... Και πρώτος μισθός ιατρού είναι κάτω από 1000 ευρώ, το ξέρω από γνωστούς μου.

 

Στο Κέντρο Υγείας σε κάποιο χωριό στη Λέσβο (ε να μην πούμε και ποιο ...), αυτή τη στιγμή ο αγροτικός παίρνει 1200Ε. Μπορώ να σε φέρω σε επαφή μαζί του να στο επιβεβαιώσει.

 

Α, σε ό,τι αφορά το αν δικαιολογούνται ή όχι (επειδή φαντάζομαι τα ξέρεις εξίσου καλά τα πράγματα), πιστεύω να γνωρίζεις ότι παίζει αναλόγως του τζίρου της δουλειάς (αν είναι γραφειάκι, τα 800 είναι καλά, αν είναι μεγάλο γραφείο τα 1000 είναι καλά, αν είναι κατασκευαστική τα 1100 είναι επίσης καλά / εννοείται ότι για κατασκευαστική δουλεύεις και Σάββατο σε τέτοιες περιπτώσεις και ενίοτε Κυριακές, τουλάχιστον σε μένα έτσι έτυχε - για ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ, 14 μισθούς κλπ τα έχω αναλύσει σε άλλο ποστ).

 

Α και τελευταίο : εφόσον κάνουμε συζήτηση σε τέτοια βάση, γιατί αναφέρεις τα 7 χρόνια σπουδών ; Θα έπρεπε να γίνεται λόγος μόνο για το αγροτικό και την πρακτική, σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ βέβαιος/α ότι ο νέος δεν μπορεί να παράγει ; Δεν μπορεί να κάνει π.χ. προμετρήσεις όλη μέρα σε ένα γραφείο ; (σύνηθες αυτό και μάλιστα με πολύωρη απασχόληση για έναν νέο)

 

Δεν μπορεί να κάνει επιμετρήσεις όλη μέρα σε ένα εργοτάξιο ... ;

(σύνηθες και αυτό και μάλιστα με πολύωρη απασχόληση για έναν νέο)

 

Προμετρήσεις και επιμετρήσεις μπορεί να κάνει και ένας έξυπνος απόφοιτος λυκείου. Δεν είναι δα καμιά επιστήμη. Και δηλαδή για επιμετρήσεις και προμετρήσεις θα πληρώνει κάποιος 1200 ευρώ τον μήνα + άλλα 170 ευρώ ΤΣΜΕΔΕ+ ΦΠΑ? Τα 800 που σου είπα είναι δίκαιη αμοιβή για έναν νεαρό μηχανικό πρωτόβγαλτο που κάνει μετρήσεις π.χ

Link to comment
Share on other sites

5 χρόνο ΑΓΡΟΤΙΚΟ, κανά 2 χρόνια ΠΡΑΚΤΙΚΗ και μετά μπαίνει σε χειρουργείο. Και πρώτος μισθός ιατρού είναι κάτω από 1000 ευρώ,π.

 

Και στο αγροτικό και στην ειδικότητα παίρνουν πάνω από 1.000Ε. ( 1.200 περίπου βασικό)...και δικαίως τα παίρνουν.

+ Εφημερίες

+ Δωράκια φαρμακευτικών

 

Ξαναλέω

Αποθηκάριος με πτυχίο λυκείου , 1060Ε καθαρά ( Και στο Leroy και σε μία αποθήκη φαρμάκων)

Ο τελευταίος εργάτης παίρνει περίπου 900Ε καθαρά + υπερωρίες , τις οποίες οι μηχανικοί ποτέ δεν παίρνουν.

Χημικός σε εργοστάσιο , παίρνει περίπου 1250-1300Ε , λόγω του επιδόματος ανθυγιεινής εργασίας.

Οι νέοι δεν είναι τόσο άχρηστοι , όπως τους παρουσιάζεις μόνο για επιμετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παραδείγματα έφερα spy1551, τα πρώτα που μου 'ρθαν στο μυαλό.

 

Σε ό,τι αφορά τον έξυπνο απόφοιτο Λυκείου (επειδή μας αρέσει να εκμηδενίζουμε πολλές φορές πράγματα), γιατί άραγε δεν παίρνουν έναν να τους κοστίζει και 500Ε και συχνά πυκνά μέσα σ' όλα, το αναλαμβάνει πάντα ένας πολιτικός μηχανικός ; Μήπως επειδή κ στις δύο περιπτώσεις (είτε υποβάλλοντας μία προσφορά π.χ., είτε για να παραγγελθούν υλικά, είτε για να πληρωθεί ένας υπεργολάβος) υπάρχει μία ευθύνη που έχει να κάνει με το πτυχίο, τη σφραγίδα και την υπογραφή μας ; Και πες ναι, ο απόφοιτος Λυκείου μας κάνει για τους χρωματισμούς και τα πλακάκια. Στα σίδερα ή το σκυρόδεμα τι ακριβώς γίνεται ; ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.