Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

δεν μπορώ να παρακολουθήσω αυτη την λογική..... ειναι για να τρελαίνεσαι!

 

Να μην βγάζουμε και τα μάτια μας μονάχοι μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

zefuros

Στην σημερινή κατάσταση όποιος ζητάει τα πολλά στο τέλος χάνει και τα λίγα .

 

myri

Δεν είπε κανείς να μην κάνει οικογένεια. Αλλά όταν κάνει τότε να έχει την αξίωση να απαιτήσει περισσότερα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.

Link to comment
Share on other sites

zefuros

Στην σημερινή κατάσταση όποιος ζητάει τα πολλά στο τέλος χάνει και τα λίγα .

 

myri

Δεν είπε κανείς να μην κάνει οικογένεια. Αλλά όταν κάνει τότε να έχει την αξίωση να απαιτήσει περισσότερα λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.

 

Και η απαιτηση θα πιασει σιγουρα τοπο

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι θα πιάσει τόπο .

Αλλά οι όποιες απαιτήσεις μας σήμερα πρέπει να είναι απολύτως δικαιολογημένες για να μην είναι παράλογες και εκτεθούμε μετά στην εταιρία .

Link to comment
Share on other sites

Που φτάσαμε ρε παιδια? Να λέμε ότι η καθαρίστρια πρέπει να παίρνει περισσότερα από ένα μηχανικό...

 

όχι εγώ δε συμφωνώ, και πείτε με κακιά... η καθαρίστρια είναι - το πολύ - απόφοιτος λυκείου, εμείς εδώ έχουμε ανώτερη εκπαίδευση... Εκτιμώ την δουλειά της και την σέβομαι αλλά επουδενί δε δέχομαι να παίρνω λιγότερα από μια καθαρίστρια σα νέα μηχανικός που είμαι...Αν εγώ δεν εκτιμήσω πρώτα τον ευατό μου και δε προσπαθήσω να έχω ένα καλό βιωτικό επίπεδο, τότε κανένας εργοδότης δε θα το εκτιμήσει...

 

Αυτή η κρίση είναι το βούτυρο όλων των εργολάβων/εργοδοτών που θέλουν να μας ξεφτιλίσουν τελείως, να μας κάνουν να δουλεύουμε για 5 ευρώ την ημέρα και να λέμε ευχαριστώ... Για να έχουν αυτοί μια παραπάνω Mercedes... Ξύπνησε η αριστερή που έχω μέσα μου...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι θα πιάσει τόπο .

Αλλά οι όποιες απαιτήσεις μας σήμερα πρέπει να είναι απολύτως δικαιολογημένες για να μην είναι παράλογες και εκτεθούμε μετά στην εταιρία .

 

Πλακα μας κανεις ή το χεις χασει τελειως ?

 

Εδω ο εργοδοτης κοιταει πως να ριξει εσενα μη δινωνοντας σου τα ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΑ, θα νοιαστει αν εχεις και παιδια ?

 

Χεστηκε.

 

Και με την νοοτροπια που εχεις εσυ, θα μας δινουν 100 ευρω και θα λεμε και ευχαριστω στο τελος.

 

Ειλικρινα ντρεπομαι που υπαρχουν μηχανικοι (αν εισαι) που σκεφτονται τοσο ηλιθια. Εχω στερηθει του κοσμου τα πραματα για να μπορω να ειμαι ανταγωνιστικος μηχανικος, και δεν μπορω να ακουω αλλες μπουρδες .

 

Αποχωρω απο το θεμα, το οποιο παρακαλω να κλειδωθει.

 

 

Δεν ειχα φανταστει ποσο ΒΛΑΚΕΣ μηχανικοι μπορει να υπαρχουν

Link to comment
Share on other sites

spgirl

Ειμαι 22 χρόνια ελ. επαγγελματίας με γραφείο το οποίο έστησα απ το μηδεν χωρίς πελατεία δηλ. απο γονιό κλπ. με πολύ κόπο και πόνο. Είχα μια εξέλιξη. Πρόπερσυ απασχολούσα 3 νέους συναδέλφους αρχ. μηχ. με 10-12€/ώρα + ΦΠΑ. Φέτος είμαι παλι μονος στο γραφείο, έτσι ακριβώς όπως ξεκίνησα. Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου και χαίρομαι το υψηλό αίσθημα αυταξίας σου, αλλά η κρίση είναι πολύ βαθιά και θα τραβήξει ακόμα πολύ.

Προσπαθηστε να είστε λίγο πιο ευέλικτοι παιδιά (σαν φιλική συμβουλή) και κουράγιο σ όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου και χαίρομαι το υψηλό αίσθημα αυταξίας σου, αλλά η κρίση είναι πολύ βαθιά και θα τραβήξει ακόμα πολύ.

Προσπαθηστε να είστε λίγο πιο ευέλικτοι παιδιά (σαν φιλική συμβουλή) και κουράγιο σ όλους μας.

 

Κύριε, αν είδα και τα προηγούμενα Posts θα είχατε καταλάβει ότι είμαι και γω πολυ συγκρατημένη με τις απαιτήσεις μου, όταν πάω σε συνεντεύξεις και τώρα πόρτα από μεγαλοεργολάβους με την πουράκλα (δεν εννοώ εσάς φυσικά...)

Αλλά άλλο αυτό και άλλο να συμβιβάζομαι να παίρνω μισθό ίσο με μιας αποφοίτο Λυκείου... Εγώ, όπως όλοι οι συνάδελφοι σε αυτό το foroum, φάγαμε τα μάτια μας και τα νιάτα μας για να διαβάζουμε...

 

Δε δέχομαι αυτό κάποιος να μην το εκτιμήσει, να με πάρει 800 ευρώ, να δουλεύω 12ωρό, να μην μπορώ να πάω για ένα καφέ με φίλους, να μην έχω καμμιά προσωπική ζωή και να λέω ότι είμαι καλά γι αυτό, μόνο και μόνο επειδή αυτός ο εργοδότης δε θέλει να χάσει το κέρδος που έχει (κάπου στο 30%)...

Link to comment
Share on other sites

μα υπάχρουν πολλοί παλαιοί μηχανικοί που έχουν έρθει στη θέση πχ του STAVION

και μένουν μόνοι ή με τη γραμματέα-σχεδιάστρια λόγω κρίσης

 

έχουν την αξιοπρέπεια να τα κάνουν όλα μόνοι τους

από το να αναζητούν θύματα που θα τα κάνουν τσάμπα στο όνομα της εμπειρείας

δηλ αυτοί κοροίδα είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.