Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

παιδες με 800 ευρω εργοταξιο μονο δοκιμαστικα κανα 2μηνο το πολυ αν και πολλοι τοχουν συστημα ανα 2 μηνες αλλαζουνε δοκιμαζομενο....

αλλα εργοταξιο με 800 επι μονιμου βασεως πιο πολλα μου κοστιζει ο '' εμπιστος'' για καθαρισμα στην οικοδομη εργατης που ειναι 22*35=770 ευρω +ΙΚΑ ενσημα...

 

ειπαμε κριση κριση αλλα οχι και 800 επι μονιμου βασεως......οταν μια οικοδομη εχει κοστολιο 1 μυριο σαν κατασκευη και ανω δλ καμια 1000 τ.μ και ανω περιπου δεν ειναι κοστολογιο ενας ανθρωπινος μισθος μηχανικου κοντα στα 1100 καθαρα (πληρωμενο 150 τσμεδε + φπα +παρακρατηση οταν κοβει)...απλα ειναι η τσιπια του κατασκευαστη που με τα 3000 που σου κοβει απο τον μισθο παει την γκομενα βολτα στην χαλκιδα....

 

και τομιζω εννοειται οτι σε θεωρει αναλωσιμο γιατι κανεις δεν ελπιζει με 800 ευρω μισθο οτι θα σεχει ικανοποιημενο και να σε θεωρει ''συνεργατη'' σε βαθος χρονου.....για να σε θεωρησει ''συνεργατη'' θα πρεπει να σε εχει σε ενα ικανοποιητικο βιοτικο επιπεδο και σιγουρα τα 800 δεν ειναι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ αυτό που έχω να πω επίσης είναι ότι κάποιοι εδώ έχουν απαξιώσει τόσο τις δυνατότητες όλων μας ακόμη και των ίδιων. Μετά αν εμείς οι ίδιοι απαξιώνουμε τόσο το επάγγελμά μας μην κατηγορείτε το κράτος για όλα αυτά που μας έχει κάνει μέχρι τώρα και θα συνεχίζει να μας κάνει στο κοντινό μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

ΔΡΟΣΟΣ

 

Κανένας δεν απαξιώνει κανέναν .Συζητάμε με βάση τις συγκυρίες του κράτους και της σημερινής κατάστασης που επικρατεί στην Ελλάδα .Το κράτος δεν θα λογαριάσει κανέναν όπως και δεν λογαριάζει κανέναν είτε είναι Μηχανικός είτε είναι Ιατρός προκειμένου να εφαρμόσει το μνημόνιο και να μειώσει το έλλειμμα που έχουμε κάθε χρόνο .Άρα είτε κρατήσουμε επίπεδο είτε όχι όλους θα μας πάρει η μπάλα στα επερχόμενα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για την πολιτική που ακολουθεί το κράτος αλλά μιλάω για τον τρόπο που πρέπει να αντιμετωπίσουμε εμείς την κρίση και τους υπόλοιπους κοινούς πολίτες. Στην Αγγλία και την Ιταλία επειδή το ξέρω από φίλους μου συναδέλφους, υποθέτω και αλλού οι μηχανικοί είναι πρόσωπα σεβαστά και υπολογίσιμα. Εδώ αυτό που βλέπω είναι κάποιοι θα το ξαναπώ να απαξιώνουν τους τίτλους μας αναφερόμενοι σε μισθούς πείνας που πρέπει να παίρνουν ταυτόσημοι με τους αλβανούς εργάτες των εργοταξίων.

Link to comment
Share on other sites

ΔΡΟΣΟΣ

 

Κανένας δεν απαξιώνει κανέναν .Συζητάμε με βάση τις συγκυρίες του κράτους και της σημερινής κατάστασης που επικρατεί στην Ελλάδα .Το κράτος δεν θα λογαριάσει κανέναν όπως και δεν λογαριάζει κανέναν είτε είναι Μηχανικός είτε είναι Ιατρός προκειμένου να εφαρμόσει το μνημόνιο και να μειώσει το έλλειμμα που έχουμε κάθε χρόνο .Άρα είτε κρατήσουμε επίπεδο είτε όχι όλους θα μας πάρει η μπάλα στα επερχόμενα μέτρα.

 

 

Το δημοσιονομικο ελλειμα δεν δημιουργειται επειδη οι εργολαβοι/βιομηχανοι/μεγαλο επειχηρηματιες πληροουν ακριβα τους μηχανικους. Δημιουργηται, γιατι οι ιδιοι δεν πληρωνουν τους ΦΟΡΟΥΣ που τους αναλογουν.

 

Δεν ειναι τυχαιο που ΟΙ Ευρωπαιοι μας ζητανε ιδιωτες για εισπραξη φορων και απολυση εφοριακων, εστω και με μεγαλη αποζημιωση.

 

Δες λιστες με μεγαλοφειλετες δημοσιου, και πως θα ηταν το ελλειμα αν πληρωνανε αυτα τα λεφτα.

 

Να σου θυμισω οτι οι συλλογικες συμβασεις υπογραφονται απο τους ιδιους τους εργοδοτες. Συνεπως πληρωνοντας εναν μηχανικο λιγοτερο απο τη συμβαση ΠΑΡΑΝΟΜΕΙΣ.

 

Το θεμα ειναι οτι καποιοι σαν του λογου σου, δεχονται να δουλεουνε με λιγοτερα, και αυτο ακριβως ειναι η ριζα του κακου γιατι απο κει ξεκιναει η υποβαθμιση των σπουδων μας.

 

Το θεμα ειναι τι πρεπει να ΚΑΝΟΥΜΕ οι υπολοιποι, για να αλλαξει αυτο .

Link to comment
Share on other sites

mindsoft

 

Όλα αυτά που λες τα γνωρίζω .Επειδή τα πράγματα όμως και οι καταστάσεις σήμερα είναι αμφίρροπες και δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο καλά είναι να μην μεγαλοπιανόμαστε για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων και πέσουμε ύστερα από τα σύννεφα .

Link to comment
Share on other sites

Να τους πετάξουμε στη θάλασσα? Χαχαχα. Γελάω για να μην κλάψω για τις απόψεις που έχουν κάποιοι συνάδελφοι για το επάγγελμά μας. Εγώ σπούδασα και έβγαλα δύο πτυχία και δεν δέχομαι από κανένα να μου πει ότι είμαι κατώτερος από κάποιον άλλο και ότι λόγω κρίσης πρέπει να αποδεχτώ κάποια πράγματα. Δεν φταίω εγώ που όλοι αυτοί που μας κατηγορούν σήμερα είναι αυτοί που οδήγησαν τις τράπεζες και τι κράτος γενικότερα σε αυτή τη κατάσταση. Όταν όλοι θέλαν να έχουν από τρία αυτοκίνητα και ακριβά ρούχα και εξοχικά, τώρα φταίμε οι μηχανικοί για την κρίση στις κατασκευές, οπότε τι? Να ρίξουμε τις τιμές μας? Όχι αδέλφια ποτέ. Αλλά όταν μέσα από εμάς κάποιοι το κάνουν αυτό υποσκάπτουν την αξιοπρέπεια του επαγγέλματός μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε, οι δικιές σου απόψεις, που ουσιαστικά λυπάσαι το 'καημένο' τον εργοδότη και δέχεσαι να δουλέψεις για ένα κομμάτι ψωμί, είναι καλύτερες?

ΔΡΟΣΟΣ, συμφωνώ μαζί σου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.