Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

spgirl

 

Δεν λυπάμαι κανένα εργοδότη , λυπάμαι όμως το κράτος και για την σημερινή κατάσταση που δεν διορθώνεται όλοι είμαστε υπεύθυνοι και κυρίως αυτοί που δεν θέλουν να αλλάξουν αλλά συνεχίζουν ακόμα σήμερα να μιμούνται το έργο και την τακτική εκείνων που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση .

 

mindsoft

 

Κυρίως σε αυτούς που ζητάνε σήμερα λαγούς με πετραχήλια εις βάρος του κράτους και της κοινωνίας αδιαφορώντας για την σημερινή κατάσταση και που σκέπτονται μόνο το τομάρι τους και όχι το γενικό καλό του έθνους.

 

ΔΡΟΣΟΣ

 

Ποιός θεωρείται ανώτερος από κάποιον άλλο μπροστά στον Θεό ???

Ο ζήλος είναι αυτός που μας κυριεύει τις περισσότερες φορές με αποτέλεσμα να μας εμποδίζει να εξετάζουμε τα πράγματα σήμερα σωστά .

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Δεν λυπάμαι κανένα εργοδότη , λυπάμαι όμως το κράτος και για την σημερινή κατάσταση που δεν διορθώνεται όλοι είμαστε υπεύθυνοι και κυρίως αυτοί που δεν θέλουν να αλλάξουν αλλά συνεχίζουν ακόμα σήμερα να μιμούνται το έργο και την τακτική εκείνων που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση .

 

Το κράτος μη το λυπάσαι, γιατί αυτό δε λυπήθηκε ποτέ εσένα...

 

Οσο για τις αλλαγές που μιλάς, συμφωνώ αλλά αμά εγώ ζητήσω αντί για 1000 1200 ευρω, ποια κατάσταση διογκώνω? Ποιό έργο μιμούμαι?

Ζητάω αυτά που θα αντιστοιχούν στη δουλειά που θα κάνω, από την οποία ο εργοδότης μου θα βγάζει παρα πολλά χιλιάρικα και ουσιαστικά τα 200 παραπάνω που θα ζητήσω τα δικαιολογώ... Εκτός και αν πιστεύεις ότι πρέπει να ζητήσω 250 ευρώ σαν τους Βούλγαρους καθηγητές σου...

 

Μια ερώτηση: Ξέρεις πόσα παίρνει ένας Αλβανός τεχνίτης? Αμά σου πω, θα τρελαθείς...

Link to comment
Share on other sites

lazarosk αλήθεια πόσο χρονών είσαι?

Πρώτα πρώτα εγώ δεν μίλησα για τους ανθρώπους απέναντι στο θεό. Εγώ μίλησα ξεκάθαρα για τους ανθρώπους μεταξύ μας. Και μη μου πεις ότι είμαστε όλοι ίσοι. Τουλάχιστον σε σχέση με τους Αλβανούς Ρωσοπόντιους Αρμένιους Πακιστανούς εργάτες μορφωτικά αλλά και κοινωνικά είμαι πολύ ανώτερος. Το πρόβλημα με αυτά που λες είναι ότι θες να γίνουμε οικονομικά κατώτεροι αυτών στην ίδια μα τη χώρα. Ότι και να σου πω χαμένες κουβέντες θα είναι, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Ξέρεις πόσα παίρνει ένας Αλβανός τεχνίτης? Αμά σου πω, θα τρελαθείς...

 

Σε εργοτάξιο είχαμε υπεργολάβο όπου είχε Αλβανό τεχνίτη και ο βοηθός του ήταν Έλληνας. Βέβαια ο συγκεκριμένος βοηθός δεν είχε και τα προσόντα για να είναι τεχνίτης. Ενώ αντίθετα ο συγκεκριμένος τεχνίτης "πετούσε" στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως σε αυτούς που ζητάνε σήμερα λαγούς με πετραχήλια εις βάρος του κράτους και της κοινωνίας αδιαφορώντας για την σημερινή κατάσταση και που σκέπτονται μόνο το τομάρι τους και όχι το γενικό καλό του έθνους.

 

"Λαγοί με πετραχήλια" και "βάρος στο κράτος και την κοινωνία", είναι το να αμείβονται οι επιστήμονες τόσο ώστε να ζουν αξιοπρεπώς; Το "καλό του έθνους" περνάει μέσα από την πτωχοποίηση των πάντων, στο όνομα της ευημερίας των αριθμών και του κοπανιστού αέρα; Λάζαρε τα έχεις σκεφτεί αυτά που υποστηρίζεις; Τι ρόλο βαράς;

Link to comment
Share on other sites

ΔΡΟΣΟΣ

 

Όλοι κάνουμε υποχωρήσεις σε δύσκολους καιρούς .Δεν μιλάω υποχωρήσεις μόνο των μηχανικών αλλά γενικά σε όλους τους κλάδους .Κανένας δεν είναι κατώτερος του άλλου .Η αξία ενός ανθρώπου δεν λογαριάζεται μόνο με το χρήμα και τις σπουδές του αλλά με τον τρόπο σκέψης και την συμπεριφορά του .Με το ήθος του και τις καλές του πράξεις .

Μην κάνεις λοιπόν σύγκριση με κανέναν γιατί μπροστά στον θεό είμαστε όλοι ίδιοι ανεξαρτήτου μορφώσεως .

Το ερώτημα όμως είναι πως εμείς οι γνωστικοί , οι λόγιοι που έχουμε όπως λες υψηλό επίπεδο μορφώσεως φτάσαμε σήμερα στο σημείο να μιλάμε για χρεωκοπία ? Μήπως τελικά έχουμε χάσει κάπου την ουσία του πράγματος ?

 

spgirl

 

1.Συνεχίζεις να κάνεις λάθος .Αναφέρεσαι σε παράδειγμα που είπα χωρίς να καταλαβαίνεις το δίδαγμα αυτού του παραδείγματος.

 

2.Το κράτος εμείς το διαμορφώνουμε με την πολιτική που ακολουθούμε και δεν γίνεται από μόνο του .Οι λαοί γράφουνε την ιστορία τους και δεν δημιουργείται η ιστορία από μόνη της .

 

3.Δεν ξέρω να σου πω πόσα παίρνει ακριβώς ένας αλβανός τεχνίτης.

Αυτό όμως που ξέρω είναι πως αρχίζουνε και γυρνάνε μερικοί εξ' αυτών πίσω στην πατρίδα τους .

Αυτοί λοιπόν δεν τους νοιάζει για το εάν θα χρεοκοπήσει η Ελλάδα διότι έχουν την επιλογή να γυρίσουν πίσω οι να μεταναστεύσουν στα γειτονικά κράτη .

Το θέμα είναι εμείς τι θα κάνουμε ?

Θα αποδεχτούμε την χρεωκοπία μας πεθαίνοντας από την πείνα η θα καταφύγουμε και εμείς προς τα βαλκάνια για να πάρουμε τα σημερινά καταφρονητικά 250 ευρώ μισθό ?

 

4.Για να πάρεις 1200 ευρώ από τον εργοδότη σου θα πρέπει την δουλεία που θα του βγάλεις να στοιχίζει 3600 .

 

Π.Χ Σε μία ηλεκτρολογική εγκατάσταση μιας πολυκατοικία στοιχίζει 10.000 ευρώ .Εάν σου δώσει 1200 ο εργοδότης και στον τεχνίτη δώσει 3000 ευρώ και τα υλικά στοιχίσουνε 3000 ευρώ από το κέρδος που θα βγάλει ο εργοδότης δεν τον συμφέρει να σου δώσει 1200 ευρώ .Τα χρήματα που παίρνει ο τεχνίτης τα δικαιούται διότι δουλεύει 1.5 μήνα και πληρώνει και τους βοηθούς του για να τελειώσει την εγκατάσταση της οικοδομής ενώ εσύ χρειάζεσαι το πολύ 5 ημέρες για να κάνεις το ηλεκτρολογικό σχέδιο στον Η/Υ .

 

Π.Χ

Στους Πολιτικούς Μηχανικούς .

Στην πόλη της Δράμας πριν από κάποιο χρονικό διάστημα είχα ακούσει ότι από τους 10 π.χ εργολάβους της περιοχής μόνο ο ένας είχε δουλεία και σήκωνε μία στο τόσο μία οικοδομή .Οι υπόλοιποι λοιπόν ήταν άνεργοι .Αυτό σημαίνει πως και οι Πολιτικοί Μηχανικοί της περιοχής εκείνης την συγκεκριμένη περίοδο δεν είχαν αποδοχές .Αν λοιπόν βρεθεί στην περιοχή ένας που θέλει να κάνει μια οικοδομή και ψάχνει εργολάβο έναν από τους 10 της περιοχής ,

Τι πιστεύεις θα κάνουν οι εργολάβοι σε αυτήν την κατάσταση και τι θα κάνουν οι μηχανικοί που συνεργάζονται με αυτούς τους εργολάβους ?

Δεν θα αναγκαστούν όλοι αυτοί υποχρεωτικά να ρίξουν την τιμή τους προκειμένου να κερδίσουν την συγκεκριμένη δουλεία ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είμαι αντίθετως να μειώσουμε ΟΛΟΙ τις οικονομικές μας επιθυμίες. Τι να το κάνω εγώ αν ζητάω λιγότερα λεφτά αλλά το νοίκι μένει το ίδιο, οι τιμές στο σουπερμάρκετ ανεβαίνουν, η βενζίνη ανεβαίνει κτλ

Link to comment
Share on other sites

Stayros

 

Για αυτό δεν υπάρχει ανάπτυξη στο κράτος μας .Διότι και όλοι αυτοί που ανεβάζουν το νοίκι αλλά και οι υπόλοιποι που ανεβάζουν τις τιμές των προϊόντων τους σκέφτονται μόνο το προσωπικό όφελος και καθόλου το γενικό καλό , το ίδιο ισχύει και για το ίδιο το κράτος που ανεβάζει το ρεύμα , το νερό , το ΦΠΑ. Σε μια λοιπόν χώρα που υπάρχει ακρίβεια δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε ανάπτυξη .

Οι κινέζοι είναι χαζοί τόσα χρόνια που υποτιμούνε εσκεμμένα το νόμισμα τους επιδιώκοντας την αύξηση της τιμής του Ευρώ και Δολαρίου ?

Οι Ισλανδοί είναι χαζοί που έριξαν τις τιμές και σήμερα ζούνε καλά με ανάπτυξη και κοινωνική ισορροπία ?

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

1.Συνεχίζεις να κάνεις λάθος .Αναφέρεσαι σε παράδειγμα που είπα χωρίς να καταλαβαίνεις το δίδαγμα αυτού του παραδείγματος.

 

2.Το κράτος εμείς το διαμορφώνουμε με την πολιτική που ακολουθούμε και δεν γίνεται από μόνο του .Οι λαοί γράφουνε την ιστορία τους και δεν δημιουργείται η ιστορία από μόνη της .

 

3.Δεν ξέρω να σου πω πόσα παίρνει ακριβώς ένας αλβανός τεχνίτης.

 

 

Πρώτον, το παράδειγμα των 250 ευρώ ήταν ατυχέστατο και λάθος σου που το ανέφερες... Εγώ δε θέλω να συγκριθώ με τους Βούλγαρους που έχουν χαμηλό κοινωνικό, πολιτικό, οικονομικό και πνευματικό επίπεδο... Προς Θεού μια χαρά άνθρωποι είναι και πολύ εργατικοί, αλλά δε θα δεχτώ να συγκριθώ μαζί τους...

Το να θεωρούμε άπληστη γιατί θα ζητήσω 200 ευρώ παραπάνω είναι άστοχο επίσης... Τον Μάρτιο τελειώνω το Master μου και έχω 3 χρόνια προυπηρεσίας... Πόσο με κοστολογείς εσύ λοιπόν?

όσο για τους αλβανούς τεχνίτες, παίρνουν και 3000 ευρώ μηνιαίως (και καλά κανουν δουλεύουν αρκετά πολύ)... αλλά φαντάζομαι ότι εγώ πάντα θα πρέπει να παίρνω <3000...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.