Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

Νομίζω ότι καμιά φορά λησμονούμε ότι ζούμε σε ένα σκληρό καπιταλιστικό σύστημα.Ο μισθός καθορίζεται με τους κανόνες της προσφοράς και της ζήτησης.Όσο σοσιαλιστική είναι η σημερινή κυβέρνηση άλλο τόσο σοβαρή και χρήσιμη είναι η κουβέντα για ελάχιστους μισθούς.Η προσφορά όπως έχει αναφερθεί σωστά,είναι υπερβολική και φυσικά επηρεάζεται και από τον αθέμιτο ανταγωνισμό(Δ.Υ.).Η ζήτηση ,καταλαβαίνουμε ότι σε συνθήκες πτώχευσης ενός κράτους καταρρέει.Οι Έλληνες μηχανικοί κατά γενική ομολογία είναι υψηλού επιπέδου εργατικό δυναμικό,επιπέδου τέτοιου που δεν συνδέεται με τις ανάγκες που έχει η αγορά.Χαρακτηριστικό παράδειγμα:Γεωτεχνικοί μηχανικοί με πολλά καντάρια γνώσεων εδαφομηχανικής,θεμελιώσεων κτλ ασχολούνται με τακτοποιήσεις αυθαιρέτων χώρων.Πιστεύω λοιπόν ότι δεν λύνεται τίποτα με το να τρωγόμαστε αν ένας νέος μηχανικός πρέπει να αμείβεται με 1000 ή με 100.Θεωρητικά αν συνεχιστεί αυτή η σπείρα ύφεσης,αποπληθωρισμού και ανεργίας στην οποία βουλιάζουμε,θα μπορούσε να αμείβεται και με κουπόνια σίτισης ή με δελτία καυσίμων... αλλά ας μην βάζουμε ιδέες καλύτερα.Τέλος,για το συνδικαλιστικό μας όργανο από πού να ξεκινήσει και που να τελειώσει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως όταν ξεκίνησα να δουλέυω, ξεκίνησα με 900 ευρώ και θεωρούσα δίκαιη την αμοιβή, διότι είδα ότι στην πράξη είχα πολλλλλλλάααα να μάθω ακόμα για να δικαιολογώ τον τίτλο του μηχανικού. Πέρασαν από τότε 11 χρόνια και οι αμοιβές μου είναι άλλες, περισσότερο ικανοποιητικές. Είχα υπομονή και κοίταξα να μάθω και να είμαι απαραίτητος.

 

Για να προλάβω μερικούς ΔΕΝ απασχολώ μηχανικούς ούτε είμαι εργοδότης. Απλά θέλω να βλέπω τα πράγματα και από τις δύο μεριές.

 

Τώρα αν κάποιος νέος, φρέσκος μπορεί να βρεί πρώτο μισθό 1300 ή 1200χ14+ΤΣΜΕΔΕ+φόρους, στην Ελλάδα του 2010, του ΔΝΤ, της ύφεσης, της βύθισης της κατασκευαστικής δραστηριότητας, της υπερπροσφοράς αποφοίτων, τότε μπράβο του. Αλλά επιμένω ότι πιθανότατα δεν θα τα φέρει πίσω στον εργοδότη για τουλάχιστον 6μηνο ή χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα , όταν ξεκινήσεις με μια Χ αμοιβή , η οποία δεν σε ικανοποιεί, μένεις στη συγκεκριμένη δουλεία μέχρι να μάθεις 2 πράγματα.Όταν μάθεις αυτα τα 2 πράματα και νιώθεις οτι μπορείς να κάνεις το βήμα παραπάνω , ζητάς αυτά που νομίζεις οτι σου αναλογούν.Και λέω να χεις μάθεις 2 πράματα γιατί αυτός είναι ένας δρόμος χωρίς επιστροφή.Αν δεν γίνει δεκτό το αίτημα σου , πάμε για άλλα.(Δύσκολες καταστάσεις βέβαια γι αυτήν την εποχή...)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφοι, και το λέω αυτό με πολύ σεβασμό, αλλά μάλλον στο όνομα της κρίσης είμαστε έτοιμοι να υποβαθμίσουμε οι ίδιοι τους ευατούς μας για να βολέψουμε άλλους...

 

Myri, πόσο χαίρομαι να βλέπω μια γυναίκα δυναμική να τα λέει σταράτα και να μη πέφτει στη παγίδα μιας κατάστασης που έχει βλάψει πολλούς... Εγώ θα προσπαθήσω να μείνω εκτός των παιχνιδιών αυτών, και αν με φάνε, με φάγανε...

 

Αλλά ρε παιδια, συγνώμη κιόλας, αλλά γτ νομίζετε ότι οι μισθοί που αξίζουν οι νέοι μηχανικοί πρέπει να είναι τόσο χαμηλοί? Να μην αναρωτιόμαστε λοιπόν όταν βλέπουμε άλλους πιο χαμηλού επιπέδου να μας πέρνουν τις δουλειές, εμείς οι ίδιοι έχουμε βάλει τις βασεις...

 

Γιατί ο εργοδότης που θα πάρει ένα νέο μηχανικό με 800 ευρώ, μόλις αυτός ο νέος νοιώθει πιο καλά και ζητήσει περισσότερα, φυσικά θα τον διώξει και θα πάρει άλλο νέο με 800... Κανείς από αυτούς δε θέλουν να ξοδέψουν ούτε ευρώ παραπάνω, λένε 'δόξα σοι ο Θεός, ανεργία υπάρχει, όλο και κάποιο ψάρι θα πάω απόφοιτο ΑΕΙ να τον ξεζουμίζω...'. Αν εσείς συμφωνείτε με αυτήν την πρακτική, πραγματικά λυπάμαι...

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον Κύριο agrafiot .

 

Άκουσα απόψεις λοιπόν ότι θα πρέπει να εφαρμόσουμε όλοι οι μηχανικοί ένα είδους πλαφόν των 1200 ευρώ για το πρώτο μας μισθό .Άκουσα ότι πολλοί μηχανικοί που υποτιμούν τις σπουδές σας χαλάνε την πιάτσα και θα πρέπει να απομονωθούν .

Θέλω να ρωτήσω αυτούς που τα λένε εάν κάποιος σκέφτηκε ποτέ από την μεριά της εταιρίας .Εάν εμείς π.χ είχαμε μια εταιρία και επιζητούσαμε να βρούμε κάποιον μηχανικό για την δουλεία μας ψάχναμε και διαπιστώναμε ότι υπάρχει ένα τέτοιου είδους πλαφόν των 1200 ευρώ .Τι νομίζετε ότι θα κάναμε ?

Πιστεύει κάποιος ότι ο ιδιώτης που έχει την εταιρία δεν έχει λύσεις ?

Τι εννοώ ?

Στο πανεπιστήμιο μου είχε έρθει η Intracom και έκανε δωρεά εξοπλισμού Η/Υ μαζί με γραφεία και διαμόρφωσε μία αίθουσα μεγάλη για δωρεάν Internet για όλους τους μηχανικούς του ιδρύματος διαφημίζοντας παράλληλα την εταιρία και τα προγράμματα της εταιρίας. Πιστεύετε πως όλα αυτά τα έκανε τυχαία ?

Τι σκοπούς εξυπηρετεί αυτή η δωρεά και η διαφήμιση της εταιρίας ?

Γιατί ήρθε λοιπόν σε εμάς και δεν πήγε στα ελληνικά ιδρύματα ?

 

Θέλω λοιπόν να πω ότι εγώ σαν ιδιώτης κάποιας εταιρίας που εδρεύει στην Ελλάδα π.χ έχω επιλογές να βρω μηχανικούς όχι μόνο από την χώρα μου αλλά και από τα βαλκάνια αυξάνοντας την ανεργία των Ελλήνων Μηχανικών οι οποίοι για αρχή δεν σέβονται και δεν καταδέχονται τα λεφτά που τους προσφέρω εγώ (και μιλάμε για σεβαστό ποσό π.χ 1000 ευρώ για να μην πει κάποιος εδώ μέσα ότι και με ψίχουλα να το δεχτούμε ?) .

 

Στα βαλκάνια ξέρεται πολύ εύκολα μπορείς να βρεις μηχανικό που να σου κάνει την ίδια δουλεία αλλά και καλύτερα θα έλεγα από κάποιον Έλληνα .Διότι τα 1000 ευρώ για αυτόν είναι πολλά λεφτά και προκειμένου να μην χάσει την ευκαιρία που του δίνεις θα πέσει με πολύ όρεξη στην δουλεία του .

 

Από όλη αυτήν την ιστορία ποιος νομίζεται θα βγει χαμένος ο ιδιώτης που θα διαλέξει από τα Βαλκάνια Μηχανικό ή ο Έλληνας Μηχανικός που επιτρέψτε μου με θράσος θα ζητήσει περισσότερα από τον πρώτο χρόνο.

Η εταιρία λοιπόν έχει τις επιλογές της ο νέος μηχανικός σήμερα και με την ανεργία που υπάρχει όχι .

Δεν είμαστε λοιπόν μόνοι μας στην περιοχή και δεν είμαστε μόνο εμείς με σπουδές και πτυχία .Εν όψη κρίσης ας αρκεστούμε και στα 1000 στην αρχή αν δεν θέλουμε να είμαστε άνεργοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε, αν θέλει η εταιρεία να πάρει τον Βαλκάνιο μηχανικό, θα τον πάρει είτε ζητήσω εγώ η Ελληνίδα 800, είτε 1000 είτε 2000... Νομίζεις ότι μια εταιρεία σκέφτεται την ανεργία του Έλληνα? Ή μήπως είναι ψυχοπονιάρα και λυπάται τους άνεργους? Και μη νομίζεις ότι και παλιά, προ κρίσης, δε γίνοταν αυτά που λέμε εδώ...

 

Μπορώ να σου πω παραδείγματα μηχανικών που δουλεύαν στις μεγαλύτερες κατασκευαστικές-εργοληπτικές εταιρείες (μιλάμε για μεγαλο τζίρο, με μεγάλα έργα) που έπαιρναν 1000 ευρώ για δουλειά 12ωρού, με τεράστιες ευθύνες και μεγάλη πίεση... Αλλά φαντάζομαι επειδή αυτό βόλεψε αυτές τις εταιρείες, είναι σωστό έτσι?

 

Και κάτι άλλο... Ανέφερα χτες σε ένα post ότι ο τεχνίτης έπαιρνε διπλάσιο μισθό από εμένα την Επιβλέποντα Μηχανικό... Γι αυτό τι λες? Είναι σωστό έτσι? Για δες το όμως και έτσι: Εγώ κάθε μέρα έδινα κάποιες εντολές σε αυτόν τον τεχνίτη, αυτός επειδή θεωρούσε τον ευατό του υπεράνω του μηχανικού και του Θεού, έκανε υπέρτατες κακοτεχνίες, μετά - μιλάμε για Δημόσια Έργα - με καλούσε έμενα την μηχανικό η Δημόσια Υπηρεσία για να με βρίσει για την βλακεία του τεχνίτη... Για πες? Μήπως είναι σωστό αυτό? Μήπως να έπαιρνα και λιγότερα από αυτά που έπαιρνα? Άσε που οι τεχνίτες έχουν και την μαγκιά και πάνε στους εργολάβους και ζητάνε αύξηση, και αυτοί το δέχονται... Εγώ άμα ζητούσα αύξηση, θα με έδιωχνε, μηχανικοί υπάρχουν πολλοί, για μια σφραγίδα δίνουν όσο και όσο... Εγώ όμως σα μηχανικός, που ήμουν από πάνω από τα συνεργεία και κοιτούσε ακόμα και τα παραμικρά, γλίτωσα τον εργοδότη μου από πολλές ποινικές ρήτρες και πρόστιμα και του έβγαλα μηνιαίους λογαριασμούς πολλοί μεγάλους σε σχέση με αυτά που είχε πριν από μένα, γιατί ήμουν πολύ σχολαστική και κοίταγα λεπτομέρειες... Στο όνομα το δικό μου έβγαλε πολλές χιλιάδες ευρώ, και όμως δε θα δίσταζε να με έδιωχνε... Συμφωνείς Λάζαρε?

 

Τέλος, εγώ δε θέλω και ούτε πρόκειται να σκεφτώ την κακομοίρα την εταιρεία... Δεν την λυπάμαι, τις 'καλές' εποχές έβγαζε πολλές χιλιάδες ευρώ στο βάρος του κάθε μηχανικού...

Link to comment
Share on other sites

"Αν θες να αλλάξεις τον κόσμο, άλλαξε τον εαυτό σου"

 

Αντί να συζητάμε το τι θα κάνουμε με τις εταιρίες για να τις "υποχρεώσουμε" να πληρώσουν τον μισθό των ονείρων μας (που για κάποιους είναι απλώς ο μισθός του ΣΤΕΒ), αντί να συζητάμε πως θα "απομονώσουμε" τους άλλους, τους "κακούς" συναδέλφους που εργάζονται για λιγότερα (αλήθεια, όλοι εσείς παίρνετε από ΣΤΕΒ και πάνω; ), μήπως θα ήταν καλύτερο να επιδοθούμε στην ενδοσκόπηση;

 

Κανείς δεν έχει ανάγκη έναν άβγαλτο τελειόφοιτο, κανείς δεν ενδιαφέρεται να τον προσλάβει, εκτός αν έχει κάποιες δεξιότητες. Και ξέρω αρκετούς τέτοιους, που πέτυχαν η πρώτη τους εργασία να είναι εργασία με αξιώσεις και απολαβές. Αν όμως η μοναδική δεξιότητα του τελειοφοίτου είναι το χτύπημα του καφέ και η μοναδική του προϋπηρεσία σερβιτόρος, η πρώτη του πρόσληψη θα είναι για "καφετζής".

 

Όποιος έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του, όποιος νομίζει ότι είναι ο σούπερ μηχανικός, όποιος αισθάνεται αδικημένος με τα χρήματα που του προσφέρουν, ας κάνει μια αίτηση στην NASA...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

oι σπουδες ειναι σπουδες οσο και αν δεν αρεσει σε καποιους,....

'

και εγω συμφωνω αρχικα με 800-900 κανα 3μηνο εξαμηνο και μετα προς τα πανω....δοκιμαστικα πηγα ακομα και στην ολυμπιαδα σε εργο που ψαχναν μηχανικους με το τουφεκι και το ειπα απο μονος μου γιατι με ενφιεφερε το συγκεκριμενο εργο....μεσα στο 1 μηνα και οχι μετα απο 3 ηρθε απο μονη της η αυξηση... και το οικονομικο συνεχεια ανεβαινε απο μονο του χωρις γκρινιες..πεταγα μπηχτη κατι μετα απο καποιο διαστημα ερχοτανε η αυξηση και τα εξτρα...βενζινες κινητο σερβις αμαξιου μεχρι και φαγητο στο εργοταξιο ειχα εξτρα....αυτα για το οικονομικο....

 

για τις σπουδες σου δινει την βαση να σκεφτεσαι και να αντιδρας....καναμε μια μεγαλη εργλοαβια σε εταιρια με χημικα και επισκευαζαμε τα παντα ενω δουλευε το εργοστασιο...η μηχανικος πουχε κανει την μελετη ναναι καλα αν και νεος στην δουλεια παντα με ρωταγε και συζηταγαμε...αυτη ηταν η καλυτερη εμπειρια μου και απο τις λιγες δουλειες που ενιωσα οτι κανω οντως δουλεια μηχανικου και εκει με βοηθησε το πτυχιο να αντιλαμβανομαι τι θελουμε να πετυχουμε....

 

τωρα για επιμετρησεις κτλ τοχω ξαναπει δεν ειναι κατι απλο αλλα απο την αλλη δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη...

 

οσο για αξιοπρεπεια και καφε εχω παει στο εργοταξιο και μου εχουν φερει ποτε δεν με υποτιμησανε και ποτε δεν υποτιμησα ουτε εργατη....και επιτελους μετα απο 7 χρονια που τρεχω για τα παντα (ακομα και για μειωση τελων αποχετευσης για ιδιωτες) φετος εχω ικανοποιητικη δουλεια περα απο προσδοκιες μου και το τηλεφωνο εξακολουθει να χτυπα ακομα και στις εορτες και φετος ειχα την πολυτελεια να κλεισω για 2 βδομαδες....δεν ειμαι κανενας υπερμηχανικος και ολα ειναι μεσα στο προγραμμα...και λαθη κανω και απολα...οποιος δνε κανει συνηθως καθεται σπιτι του....

Link to comment
Share on other sites

spgirl

1.Το να μπει σε τάξη ο τεχνίτης δεν εξαρτάτε μόνο από τον επιβλέποντα μηχανικό αλλά και από την εταιρία .Εάν έκανες εσύ μια αναφορά για τον συγκεκριμένο τεχνίτη στην εταιρία και στον προϊστάμενος σου τότε θα έβλεπες τι καλά θα έμπαινε και εκείνος σε τάξη εάν πρόκειται να μιλήσουμε για σοβαρές εταιρίες .Μπορεί όπως λες ο τεχνίτης να έπαιρνε ποιό πολλά χρήματα από εσένα αλλά εσύ κάνεις κουμάντο στο έργο σου και κάποιος σοβαρός εργολάβος εσένα θα πάρει στα σοβαρά υπόψη και όχι τον τεχνίτη .Ο εργολάβος με εσένα θα συνεχίσει την συνεργασία παρακάτω στην επόμενη δουλεία και όχι με τους τεχνίτες .Πιστεύεις πως και οι έλληνες τεχνίτες δεν μπορούν να αντικατασταθούν από άλλους που θα βρει η εταιρία από το εξωτερικό σε περίπτωση που ζητάν παράλογα ποσά και που κάνουν όπως λες κακοτεχνίες?

Νομίζεις ότι και για τον εργολάβο δεν είναι δυσφήμηση εάν υπάρχουν κακοτεχνίες στο έργο του ? Ο εργολάβος είναι αυτός που σε διάλεξε εσένα και η ευθύνη του είναι ποιο μεγάλη από την δική σου.

Διότι με την δυσφήμηση αυτός θα χάσει περισσότερα χρήματα από εσένα παρακάτω.

 

2.Καμία σοβαρή εταιρία δεν θα έμπαινε σε σκέψη να διώξει κάποιον από την στιγμή που οι δουλείες του έφερναν πολλά κέρδη στην εταιρία .Στο εξωτερικό η κάθε εταιρία εκπαιδεύει το προσωπικό της .Δεν μπορεί όμως συνέχεια να διώχνει εσένα να παίρνει εμένα και μετά εμένα και να παίρνει κάποιον άλλο γιατί απλούστατα δεν θα υπήρχε ισορροπία στα τμήματα της εταιρίας και γενικά στην εταιρία. Ούτε και κάποιος πελάτης δεν θα έπαιρνε στα σοβαρά τέτοιες εταιρίες .

Ξανά λοιπόν από την αρχή θα έπρεπε να με εκπαιδεύσει εμένα και το ίδιο για τον κάθε νέο υπάλληλο που θα έμπαινε στην θέση μου .Πιστεύεις ότι η σοβαρή εταιρία θα έμπαινε σε τέτοιες διαδικασίες από την στιγμή που όπως λες κάνεις εσύ καλά την δουλεία σου και τις φέρνεις τα κέρδη ?

 

3.Την εταιρία δεν την λυπάσαι εσύ αλλά η εταιρία εσένα .

 

Συμφωνώ ότι και πριν από την κρίση υπήρχαν τα φαινόμενα από τις εταιρίες που επέλεγαν μηχανικό από το εξωτερικό αλλά αυτό ήταν σε πολύ ποιο μικρό βαθμό από τώρα και υπό άλλες προϋποθέσεις τότε .Σήμερα όμως αν όχι όλες οι εταιρίες είναι και μερικές καλοπροαίρετες και για αρχή δίνουν ένα σεβαστό ποσό. Σέβονται τον μηχανικό διότι εάν δεν τον σεβόντουσαν δεν θα τον επέλεγαν .Τέλος θα σε δοκιμάσει για την δουλεία που θα της κάνεις και εάν τα καταφέρεις και αφήσεις καλές εντυπώσεις θα υπάρχουν και κάποια αιτήματα σου που θα περάσεις στην εταιρία και που θα γίνουν δεκτά .Αλλά για αρχή μην περιμένεις πολλά χρήματα λόγω έλλειψη εμπιστοσύνης της εταιρίας προς το πρόσωπο σου αλλά και προς κάθε νέο διοριζόμενο μηχανικό. Πρώτα θα σταθεροποιηθείς καλά στην εταιρία με τα έργα σου και μετά θα απαιτήσεις παραπάνω .Καμία σοβαρή εταιρία μετέπειτα δεν διώχνει τον μηχανικό εμπιστοσύνης της .

Αυτό είναι κανόνας .

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει ανάγκη έναν άβγαλτο τελειόφοιτο, κανείς δεν ενδιαφέρεται να τον προσλάβει, εκτός αν έχει κάποιες δεξιότητες. Και ξέρω αρκετούς τέτοιους, που πέτυχαν η πρώτη τους εργασία να είναι εργασία με αξιώσεις και απολαβές. Αν όμως η μοναδική δεξιότητα του τελειοφοίτου είναι το χτύπημα του καφέ και η μοναδική του προϋπηρεσία σερβιτόρος, η πρώτη του πρόσληψη θα είναι για "καφετζής".

 

Θες να σου στείλω το βιογραφικό μου (για να μου πεις κ εσύ μία γνώμη για την προϋπηρεσία - όχι ότι είμαι κ κανένας φτασμένος, αλλά δεν αποφοίτησα μόλις) και μετά να σου πω τι προσφορές άκουγα στις διάφορες απαντήσεις που έπαιρνα όταν έστελνα βιογραφικά ; 900 ... 1000 ;

 

Σε πληροφορώ ότι ούτε καφέ χτυπούσα στις δουλειές, ούτε προϋπηρεσία σερβιτόρου έχω (έχω δουλέψει και στην οικοδομή όταν ήμουν μικρός, έστω και σαν βοηθός μαρμαρά - κ δεν το αναφέρω για να γίνω Βασιλάκης Καϊλας ή Ξανθόπουλος -, για να δω τι περίπου σημαίνει μεροκάματο). Κι όμως ... Ο εργοδότης είναι με δάνεια, έχει μπει μέσα σε δουλειές (λίγο πολύ όλοι), χρωστάει της Μιχαλούς (οι περισσότεροι). Τι θα σκεφτεί ; Εμένα τον υποψήφιο για τη θέση ή το κεφάλι του που παίζεται ;

 

Παρακολουθώ τις αναφορές περί αυξήσεων στις διάφορες δουλειές (από τα χαμηλά, στα ψηλά).. Αυτές οι εποχές πέρασαν, ανεπιστρεπτί κατά την προσωπική μου άποψη. Όλα είναι ένα παζάρι πια : θα προσπαθήσει ο μηχανικός να επιτύχει μια καλή αρχική αμοιβή, η οποία θα παγιωθεί (μέχρι νεωτέρας).

 

Ξεχάσαμε (όσοι εργαζόμασταν σε τεχνικές εταιρίες) ότι η μουρμούρα για την κρίση είχε αρχίσει πριν τουλάχιστον 2 χρόνια (πολύ πριν την αισθανθούμε στο πετσί μας) ; Ήταν ή δεν ήταν ένα μείγμα τρομολαγνίας των Μ.Μ.Ε. και του βαθύτερου οφέλους του εργοδότη ; (επαναλαμβάνω : πολύ πριν κατανοήσουμε ποια είναι αυτή η κρίση κ τι επιπτώσεις θα έχει στο χώρο μας)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.