Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτος μισθός μηχανικών


mindsoft

Recommended Posts

βαση συμφωνιας εχω αυξηση σε μια επιβλεψη μου....ηρθε και η ΔΕΗ αυξημενη!!

 

στην τελικα σε καθε κατασκευστη εγω τονιζω το εξης.....σε μια δουλεια 1 μυριου και ανω που θα σου γλυτωσω βεβαιωμενα και το ξερεις λεφτα, το κοστολογιο σου θα αυξηθει απο τα 100 ευρω το μηνα παραπανω σε μενα δλδ το χρονο 1200 παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 314
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

akius

Όταν έχεις δικό σου γραφείο στο όνομα σου ζητάς όσα θέλεις .Όταν όμως είσαι μέλος σε μια εταιρία πας με την συμφωνία που κάνεις .Καμία εταιρία το πρώτο χρόνο δεν θα σου αναθέσει μεγάλες δουλείες διότι σε χρησιμοποιεί δοκιμαστικά για το εάν θα σε κρατήσει η όχι .

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν εχω προλαβει να φτιαξω το δικο μου γραφειο..εχω τον χωρο και απο δουλεια φετος δεν εχω παρει ουτε γραφειο...

 

διαλεξα εξαρχης εταιριες που ημουν ο μοναδικος μηχανικος....τ παντα απο το χερι μου....παραγγελιες....ομιλια με ιδιοκτητη και μηχανικους του για πιστοποιησεις...προμετρησεις επιμετρησεις....κοστολογια...προσφορα.....καταλογους για σιδερα στην μαντρα πινακα κανονικο...αυξομειωση αριθμου εργατων στο εργοταξιο....ενα διαστημα μεχρι και μισθοδοσια κανονιζα και πληρωνα εγω σε 5 κατοικιες....οτι χρειαζοταν η κατασκευη για λεπτομερειες απο μελετητες μηχανικους....δικτυα...πολεοδομια....μεχρι και συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας...

 

 

το θεμα ειναι οτι το 2004 υπηρχε η πολυτελεια να διαλεξεις δουλεια πριν πας...διαλεξα λιγοτερα λεφτα με δουλεια ουσιας....και οχι τα ευκολα στα ολυμπιακα εργα που σε 6 μηνες ησουν αναλωσιμος...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει η θεωρητικη κουβεντα και η πραγματικοτητα.

 

εγω συμφωνω οτι ειναι ξεφτιλα τα 1000 και τα 1200 ευρω ακομη για εναν μηχανικο που βγαινει απο το πανεπιστημιο, αλλα δεν σημαινει τιποτα πρακτικα η οργη μας. κουβεντα να γινεται.

 

πρωτον, το συστημα για εκει μας εχει, δευτερον φταιμε κι εμεις, τριτον οι πορτες ειναι ανοιχτες και τα σκυλια δεμενα. αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

 

ο καθενας τωρα καταλαβαινει μονος του τι μπορει να κανει για να αλλαξει αυτη τη κατασταση και σε ποιο βαθμο. και τα βρισκει με τον καθρεπτη καθε πρωι. και στο παραβαν βεβαια στις εκλογες, οποιες κι αν ειναι αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι για να αλλάξει μια κατάσταση σήμερα στο θέμα της ανεργίας του κλάδου μας θα πρέπει να αλλάξουμε εμείς οι ίδιοι. Αν ο κάθε ένας μας σήμερα πηγαίνει και ζητάει με το καλημέρα σας από την εταιρία 2000 ευρώ βασικό μισθό τότε δεν εξαλείφουμε το φαινόμενο της ανεργίας αλλά το διαιωνίζουμε .

Γιατί αν αναλογιστεί κανείς ο ιδιώτης που έχει την εταιρία εκτός του μισθού που δίνει στον μηχανικό του πληρώνει και τα ένσημα .Άρα το ποσόν που πρέπει να πληρώνει ο ιδιώτης για τον μηχανικό που ζητάει 1500 ευρώ στο χέρι κάθε μήνα φτάνει στης 2000 ευρώ στο σύνολο μαζί με τα ένσημα του . Άρα λοιπόν εν όψη κρίσης για τον ιδιώτη αυτό δεν είναι εφικτό .

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει ανάγκη έναν άβγαλτο τελειόφοιτο, κανείς δεν ενδιαφέρεται να τον προσλάβει, εκτός αν έχει κάποιες δεξιότητες.

ορθό!!!

άρα πρώτα θα δει αν του "κάνεις" και μετά θα ασχοληθεί με το πόσα θα σε πληρώσει

δεν θα είναι μόνο η αμοιβή το κριτήριο

 

Αν όμως η μοναδική δεξιότητα του τελειοφοίτου είναι το χτύπημα του καφέ και η μοναδική του προϋπηρεσία σερβιτόρος, η πρώτη του πρόσληψη θα είναι για "καφετζής".

μια σοβαρή εταιρία αν η μόνη δεξιότητα είναι ο καφές

ΔΕΝ τον προσλαμβάνει ΚΑΘΟΛΟΥ

 

εκτός αν η εταιρία ΔΕΝ είναι σοβαρη, ασχολείται με μπούρδες

οπότε 1ον ο καφές είναι σημαντικός

και 2ον ο μηχανικός αμοίβεται λιγότερο από τον καφετζή οπότε συμφέρει οικονομικά

 

τέλος άμα τους βγάζεις δουλειά, όχι μόνο καφέδες δεν κάνεις, δεν προλαβαίνεις να πας στην τουαλέτα

 

2.Καμία σοβαρή εταιρία δεν θα έμπαινε σε σκέψη να διώξει κάποιον από την στιγμή που οι δουλείες του έφερναν πολλά κέρδη στην εταιρία .Στο εξωτερικό η κάθε εταιρία εκπαιδεύει το προσωπικό της .Δεν μπορεί όμως συνέχεια να διώχνει εσένα να παίρνει εμένα και μετά εμένα και να παίρνει κάποιον άλλο γιατί απλούστατα δεν θα υπήρχε ισορροπία στα τμήματα της εταιρίας και γενικά στην εταιρία. Ούτε και κάποιος πελάτης δεν θα έπαιρνε στα σοβαρά τέτοιες εταιρίες .

αν η εταιρία είναι σοβαρή δε θα παζαρέψει τόσο πολύ την αμοιβή του σοβαρού της συνεργάτη

 

αυτά που σχολιάζουμε αφορούν μη σοβαρές εταιρίες που τους ενδιαφέρουν μόνο οι χαμηλές αμοιβες

 

.... Αν ο κάθε ένας μας σήμερα πηγαίνει και ζητάει με το καλημέρα σας από την εταιρία 2000 ευρώ βασικό μισθό τότε δεν εξαλείφουμε το φαινόμενο της ανεργίας αλλά το διαιωνίζουμε

θα μας τρελάνεις!!!

για να λυθεί το φαινόμενο της ανεγίας πρέπει να υπαρχουν δουλειές

τι σχέση έχει με το μισθό

 

 

..Άρα το ποσόν που πρέπει να πληρώνει ο ιδιώτης για τον μηχανικό που ζητάει 1500 ευρώ στο χέρι κάθε μήνα φτάνει στης 2000 ευρώ στο σύνολο μαζί με τα ένσημα του .

:?:

ποιά ένσημα;;;;;

Ειμαστε μισθωτοί;;;;

Μήπως τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα;;;

 

το 99% των μηχανικων που απασχολούνται σε τεχνικά έργα είναι με μπλοκάκι :(

 

εκτός αν είναι στο δημόσιο ή απασχολούνται στη βιομηχανία

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι και να υπάρχουν οι δουλείες θα πάει κανένας με 1000 ευρώ .Τόση ώρα ακούω ότι αντιδράτε στα 1000 ευρώ .

Τέλος εγώ αναφέρομαι σε εταιρίες που τους έχουν μισθωτούς τους μηχανικούς και όχι με παροχή υπηρεσιών .

Link to comment
Share on other sites

...και 2ον ο μηχανικός αμοίβεται λιγότερο από τον καφετζή οπότε συμφέρει οικονομικά

 

Δεν αμείβεται λιγότερο, αλλά, δεν θα βάλει καμιά σφραγίδα; θα κόψει και δελτίο, θα πάει για φωτοτυπίες, θα πάει στην πολεοδομία, και θα κάτσει ως τις 19:00΄(:cry:), ενώ τον καφετζή μην τον είδατε μετά τις 14:30΄... :P

 

Προφανώς συμφωνούμε. Μακρυά από μη σοβαρούς εργοδότες (όσο δεν είναι απόλυτη ανάγκη). Αλλά, βασική προϋπόθεση είναι να αξίζεις, να το ξέρεις ότι αξίζεις και να ξέρεις σε ποιόν τομέα είσαι απαραίτητος...

 

lazarosk, χρειάζεται προβληματισμός... υπάρχουν πολλές δουλιές που δεν καταδεχόμαστε να τις κάνουμε. Επιμετρητής ιδιωτικών έργων (αυτός που τον φωνάζουν οι μπογιατζήδες, πλακάδες, σοβατζήδες κλπ) παίρνει 2% επί του κόστους της υπεργολαβίας. Σε μία οικοδομή 1000m² θα βγάλει 1000€ "καθαρά" μέσα σε μια μέρα, χωρίς αφεντικό στο κεφάλι του, χωρία καμία ποινική ευθύνη, χωρίς να πατήσει στην πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

Με αποστόμισε τόσο πολύ η myri που δε μπορώ να πω κάτι λιγότερο... έχεις τόσο δίκιο κοπελα μου...

 

Ναι λάζαρε, οι περισσότεροι παίρνουν μηχανικούς με μπλοκάκια ώστε να μη πληρώνουν εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ, τους δίνουν ένα κομμάτι ψωμί (800 ευρώ) και πρέπει να τους λέμε και ευχαριστώ... Είναι αωστό αυτό? Συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.