Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια φροντιστηρίου


Recommended Posts

Προσπαθώ να βρω το σχετικό έγγραφο, να ελέγξω αν ισχύει και θα το ανεβάσω. Προσοχή όμως. Μπορεί να ισχύει για τη δευτεροβάθμια όσον αφορά την άδεια λειτουργίας, αλλά πολεοδομικά είναι φάουλ. Αν κάποιος κάνει καταγγελία, φοβάμαι ότι θα απαιτηθεί, από την πολεοδομία τουλάχιστον, και αλλαγή χρήσης του οποιουδήποτε κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 month later...

Το ερωτημα που συγχωνευτηκε στο πρωτο μηνυμα μου αφορουσε αλλη περίπτωση φροντιστηρίου. Εν πασει περιπτωση, εφόσον, πράγματι ισχύει εξακριβωμένα ότι καταργήθηκε η αλλαγή χρήσης και χρειάζονται μόνο η κατάθεση των δικαιολογητικών, όπως περιγράφονται στα παραπάνω pdf, ποιες είναι οι βεβαιώσεις που χρειάζεται κανείς?

 

ακριβως επειδή έγιναν κάποιες τροποποιήσεις φρονιμοότερη θα ήταν η απάντηση απο κάποιον που ίδρυσε φροντιστήριο ξένων γλωσσών πρόσφατα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ζητώ συγνώμη που "ξεθάβω" παλιό topic, αλλά χρειάζομαι τη συμβουλή σας.

 

Βρήκα δύο κεντρικότατα φροντιστήρια ξένων γλωσσών τα οποία πωλούνται λόγω συνταξιοδότησης των ιδιοκτητών τους, μετά από 35 χρόνια λειτουργίας. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

 

1) Στο ένα από αυτά υπάρχουν μεν 2 τουαλέτες, αλλά δεν υπάρχει προθάλαμος και οι πόρτες ανοίγουν προς τα έξω.

 

2) Στο άλλο, όλα τα σκαλιά είναι σφηνοειδή.

 

Πώς γίνεται να λειτουργούν τόσα χρόνια και η αδειά τους να ανανεώνεται κάθε χρόνο, από τη στιγμή που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις;

 

Επειδή 100% θα αγοράσω ένα από τα 2, για να μην μπω σε διαδικασίες εύρεσης κτιρίων που μπορεί, τελικά, να μην κάνουν, και επειδή η άδεια λειτουργίας δεν ανανεώνεται, αλλά εκδίδεται εκ νέου, θα ήθελα να μου πείτε αν καλύπτομαι από το γεγονός ότι λειτουργούν ήδη φροντιστήρια εκεί.

 

 

Το θέμα υπερεπείγει, γι' αυτό, αν μπορείτε απαντήστε μου άμεσα. Τα βρήκα σήμερα, και πρέπει να τους απαντήσω μέχρι αύριο, για να προλάβω και τη σεζόν.

 

Σας ευχαριστώ και σας είμαι υπόχρεος.

 

 

Υ.Γ. Πήγα στη Δευτεροβάθμια και είχαν μόνο τις προϋποθέσεις του 1975. Μου ζήτησαν αν έχω κάποιες μεταβολές σε φωτοτυπία να τις πάω και σ' αυτούς. Δεν ρισκάρω να ρωτήσω εκείνους συγκεκριμένα για τα κτίρια που με ενδιαφέρουν, γιατί θέλω να προστατευτώ, αλλά να είμαι και νόμιμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...

επειδη δεν μπορω να κατεβασω τα pdf απο τις προηγουμενες σελιδες, μπορει να καποιος να με διευκολύνει με καποιο link?

τελικα οντως ισχυει οτι δεν χρειαζεται αλλαγη χρησης? λιγο περιεργο μου ακουγεται να το δεχτει η πολεοδομια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι, γιατί με αυτά που ακούω (όχι εδώ μέσα) θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω....

Όταν πας να βγάλεις άδεια λειτουργίας για ένα φροντηστήριο (για την ακρίβεια υπάρχει άδεια αλλά έχουν γίνει εσωτερικές διαρρυθμίσεις και πρέπει να βγάλεις νέα) ο φάκελος περνάει από την πολεοδομία ή όχι?!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα, σε 2 ισόγεια καταστήματα νόμιμης οικοδομής που ενώθηκαν και έγιναν ένα, το οποίο λειτούργησε ως φροντιστήριο επίσης νόμιμα (με άδεια κ αλλαγή χρήσης), θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση όπου ο ένας ιδιοκτήτης θέλει να χωρίσει το μαγαζί του και να λειτουργήσει ως ΚΥΕ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.