Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φροντιστηρίου


Recommended Posts

λυπάμαι δεν το γνωρίζω

 

βεβαια το Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και η Νομαρχία ειναι υποχρεωμένοι να σου απαντησουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Τουλάχιστον το πρώτο φύλλο αν το είχες, θα με βοηθούσες πολύ. Τα προηγούμενα link στο post δεν δουλεύουν με τα jpg. Το ξέρω ότι είναι υποχρεωμένοι να με βοηθήσουν, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφφικτό. Στη δική μου περίπτωση γνωρίζουν μόνο το ΦΕΚ του 1975, αλλά δεν ξέρω αν θα ισχύει το ίδιο με την επιτροπή.

 

Επίσης, αν γνωρίζει κανείς, θα ήθελα να μου πει τι ποσό περίπου πρέπει να υπολογίζω για τη μελέτη μηχανικού, για ένα ήδη υπάρχον οίκημα 60τμ, ήδη διαμορφωμένο, την οποία απαιτούν κάποιες υπηρεσίες (για αλλαγή χρήσης και έκδοση άδειας λειτουργίας). Το οίκημα που έχω βρεί και με ενδιαφέρει ήταν ασφαλιστικό γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

τα jpg δεν δουλεύουν, αλλά τα κάναμε PDF , βρίσκονται εδώ και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=358

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=368

πατάς το κουμπί download

 

1) κατ' αρχάς θα πάρεις από την Πολεοδομία αντίγραφα των εγκεκριμένων κατόψεων

έτσι θα βεβαιωθείς για τη χρήση του χώρου (ήταν γραφείο ήταν διαμέρισμα κλπ)

2) βεβαίωση χρήσης γης επίσης από την Πολεοδομία ότι επιτρέπεται η χρήση φροντιστηρίου στη συγκεκριμένη περιοχή

3) θα διαβάσεις τον κανονισμό της πολυκατοικίας και θα βεβαιωθείς οτι δεν απαγορέυεται επίσης το φροντηστήριο

 

για τις αμοιβές

θα μπεις στο προγραμμα του ΤΕΕ και θα υπολογίσεις τις αμοιβές σου

ως προυπολογισμό θα βάλεις = [προυπολογισμό με χρήση γραφείου 60τμ] - [προυπολογισμό με χρήση φροντιστήριο]

αν η διαφορά <0 τότε η αμοιβή βγαίνει ως αποτύπωση αρχιτεκτονικών

αν κάνεις μετατροπές στο κτίριο πας με αναλυτικό προυπολογισμό

 

ψάξε το λίγο , διάβασε και άλλες ενότητες και άμα είναι ξαναρωτάς

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα εδώ ένα .pdf με λίγες περισσότερες πληροφορίες σε σχέση με τα φροντιστήρια... Myri αν μπορείς ένταξε το σε αυτό που ήδη έχεις ανεβάσει.

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=358

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα στους συναδέλφους,

για την έκδοση οικοδομικής αδείας για φροντιστήριο ξένων γλωσσών τι κατηγορίες μελετών απαιτούνται;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μεγάλο θα είναι; Εννοείς άδεια για νέο κτίριο με χρήση φροντιστηρίου;

Το αντιμετωπίζεις σαν κανονικό κτίριο με εξαίρεση κάποια ζητήματα κτιριοδομικού, όπως όχι σφηνοειδείς βαθμίδες κλπ.... Επίσης σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη θα πρέπει εξαρχής να δημιουργήσεις αίθουσες σωστού εμβαδού και διαστάσεων και πρόσεχε το ύψος του ορόφου ειδικά αν σκέφτεσαι για ψευδοροφή, έχει κάποιο περιορισμό και εκεί. (θα πρέπει να σου παρέχει ή να βρεις εσύ από τη δνση μέσης εκπαίδευσης τις απαιτήσεις... και βέβαια μη ξεχνάς διπλά WC με προθάλαμο κλπ...

Από τις υπόλοιπες μελέτες, ανάλογα το πλήθος κλπ θα ελέγξεις πυροσβεστικές κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου...

Ποια υπηρεσία δίνει την άδεια λειτουργίας για φροντιστήρια ξένων γλωσσών;

Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες λειτουργίας για φροντιστήρια Μ.Ε. και ξένων γλωσσών δίνονται από αρμόδιο γραφείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης κατόπιν αυτοψίας από τριμελή επιτροπή η οποία αποτελείται από τον διευθυντή του γραφείου 2οβάθμιας, έναν υπάλληλο από τη δ/νση υγείας και έναν ακόμα (δεν θυμάμαι από ποιά άλλη δ/νση). Θα ήθελα να σας επισημάνω και κάτι άλλο επίσης. Το έτος 2000 η δ/νση 2οβάθμιας εκπαίδευσης ανακοίνωσε επίσημα με έγγραφο ότι για την άδεια λειτουργίας φροντιστηρίου ΜΕ δεν απαιτεί πλέον αλλαγή χρήσης του κτιρίου. Θα δέχεται όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά με υπογραφή του συντάξαντος μηχανικού και απλά θα ελέγχει αν τηρούνται οι απαιτούμενοι όροι και περιορισμοί. Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να ισχύουν ακόμα τα παραπάνω. Δεν είχα κάποια σχετική άδεια από τότε για να σας πω με σιγουριά αλλά το 2000 έβγαλα άδεια λειτουργίας φροντιστηρίου χωρίς αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.