Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φροντιστηρίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

myri σε ευχαριστω πολυ και για τις απαντησεις και για το ενδιαφερον. Τις προδιαγραφές για φροντιστηριο αν εννοείς τις εχω και εγω, απλά είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα της αλλαγής χρήσης γιάτί πρόκειται για ανέγερση, προσθήκη και αλλαγή χρήσης απο 3 διαφορετικούς μηχανικούς και δεν ξέρω αν πρόκειται για απλή αλλαγη χρήσης ή αναθεώρηση αδειας. Ο πρωτος μηχανικος εβγαλε την άδεια για ισογειο καταστημα με υπόγειο, ο δευτερος έβγαλε την προσθήκη ορόφου με χρηση ιντερνετ και εγω έρχομαι να αλλάξω χρήση σε φροντιστήριο όταν ακόμα δεν έχουν αποπερατωθεί οι οικοδ. εργασίες της προσθήκης. Οπότε ποια σχέδια θα πρέπει να δοθούν και ποια να θεωρηθούν παλιά και ποια νέα?

 

MYRI όσον αφορά το pdf των προδιαγραφών φροντιστηρίου, διαφοροποιούνται σε κάποια σημεία απο αυτές που έχω στα χέρια μου. Ισως αναφέρεσαι στην απόφαση Αποφ-Φ.621.32/129/70882/75 του Υπ. Παιδείας, η οποία ίσχυσε από 12-4-75 και ΚΑΤΗΡΓΗΘΗ 9-12-78 (ΦΕΚ-1139/Β/78).

Αν θέλεις κατεβάζω το σχετικό έγγραφο προς χρήση όλων.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να το ανεβάσεις για να λύνονται τα εκάστοτε θέματα ώστε η συζήτηση να είναι χρήσιμη και σε άλλους ενδιαφερόμενους.

 

Αν κάποια άδεια είναι ακόμη σε ισχύ νομίζω πως μπορεί να γίνει αναθεώρηση. Και ευτυχώς προλαβαίνεις να κάνεις και αλλαγές αν χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

MYRI

με ποιον τροπο μπορω να το ανεβασω ωστε να ειναι ορατο και προσβασιμο σε ολους? δωσε μου πληροφοριες σε παρακαλω. υποψιν οτι καθε νομαρχια θετει τις δικες τις επιμερους προδιαγραφες. Το δικο σου pdf που το ανεβασες στο site?

 

Προδιαγραφές για φροντιστήριο

post-4050-131887202851_thumb.jpg

post-4050-131887202922_thumb.jpg

post-4050-131887202989_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΗ μήπως σου λείπει η πρώτη σελίδα;

Ανέβασέ την και αυτή και θα κάνω ένα PDF και το δικό σου και θα το δημοσιεύσω στη συζήτηση.

 

Μπορούμε αργότερα να τα βάλουμε και στα downloads.

Για να είναι μαζί να μην τα ψάχνει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια άδεια είναι ακόμη σε ισχύ νομίζω πως μπορεί να γίνει αναθεώρηση. Και ευτυχώς προλαβαίνεις να κάνεις και αλλαγές αν χρειαστεί.

Εφόσον η άδεια είναι ακόμη σε ισχύ δεν μπορείς να επέμβεις θα πρέπει ή να παραιτηθεί ο προηγούμενος συνάδελφος ή να "κλείσει" ο φάκελος (οριστική σύνδεση).

Αν κάνεις τροποποίηση σε άδεια σε ισχύ και είσαι ο αρχικός μελετητής (ή γίνεις μετά από παραίτηση του αρχικού) πρόκειται για Αναθεώρηση αδείας, εάν η άδεια έχει "κλείσει" κάνεις αλλαγή χρήσης (νέο στέλεχος αδείας από οποιονδήποτε μηχανικό).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επιτέλους έβαλα τη νομοθεσία εδώ για να τη βρίσκουν όλοι

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=366

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=368

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Επιτέλους έβαλα τη νομοθεσία εδώ για να τη βρίσκουν όλοι

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=366

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=368

 

 

Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος και πρόκειται να ιδρύσω φροντιστήριο. Για τα έγγραφα που έχετε ανεβάσει, μήπως γνωρίζετε τον αριθμό πρωτ. του ΦΕΚ; Αντιμετωπίζω πρόβλημα, γιατί κάποιοι υπεύθυνοι λένε ότι υπάρχει μόνο το Φ.621.32/129/70882 ως κριτήριο για την έκδοση άδειας καταλληλότητας φροντιστηρίων.

 

Το Γραφείο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής μου έχει μόνο το ΦΕΚ του 1975, κι έτσι πρέπει να βρω το πιο πρόσφατο, για να είμαι νόμιμος κατά τη διάρκεια επιλογής κτιρίου και διαμόρφωσης του χώρου.

 

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να βοηθήσετε.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.