Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση κληροτεμαχίου εν μέρει εντός οικισμού και διάφορα προβλήματα


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

έχω ένα σχετικά περίπλοκο πρόβλημα κατάτμησης κληροτεμαχίου που βρίσκεται εν μέρει εντός οικισμού.

Κατ'αρχάς ξεκαθάρισα ότι γίνεται κατάτμηση στο κομμάτι που βρίσκεται εντός του οικισμού.

Πήγα λοιπόν, αποτύπωσα το γήπεδο που μου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης και το σύγκρινα με το απόσπασμα διανομής του Υπ. Γεωργίας απ'οπου και προέκυψαν τα προβλήματα.

Ποιά είναι τα προβλήματα:

1. Το κληροτεμάχιο (αρ.3433) δεν ταυτίζεται κατά πολύ με το μετρημένο κομμάτι (βλ.φωτο, με μπλέ είναι το κληροτεμάχιο, με κίτρινο το μετρημένο και με κόκκινο το όριο του οικισμού)

2. Υπάρχει υφιστάμενος δρόμος που χωριζει το αρχικο κληροτεμαχιο στα δύο και τον οποίο θα χρησιμοποιούσα για την κατάτμηση του.

3. Τα κληροτ. 3434,3435,3442 βρίσκονται μέσα στην αποτύπωση μου.

Οι ερωτήσεις:

1. Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση όπου οι ιδιοκτήτες του κληροτεμαχίου γνωρίζουν διαφορετικά όρια απο αυτά που δείχνει η διανομή και όπου δεν έχουν ιδιοκτησιακά προβλήματα με τους γείτονες, είναι δηλαδή μια παγιωμένη κατάσταση εδώ και χρόνια.

2. Ο δρόμος που ανέφερα παραπάνω και βρίσκεται μέσα στο όριο του οικισμού μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστος ώστε να πραγματοποιηθεί η κατάτμηση;

3. Το κομμάτι του κληροτεμαχίου που είναι εκτός του οικισμού πρέπει να πληροί κάποιες προϋποθέσεις εμβαδού;

 

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ή να μου υποδείξει κάτι θα τον ευγνωμονούσα.

 

Παραθέτω σε λινκ (δυστυχώς δεν μπορώ να την ενσωματώσω στο site) και την εικόνα του όπου φαίνεται ο ορθοφωτοχάρτης της περιοχής, το κληροτεμάχιο με χρώμα μπλέ, το αποτυπωμένο με χρώμα κίτρινο και το όριο του οικισμού με χρώμα κόκκινο.

http://lh5.ggpht.com/_2QPmT4Azv8Q/TSidDvhiqmI/AAAAAAAAAEA/oODO8qkxaP4/s1600/kliros.jpg

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

1.υπερισχύει η διανομή αφού πρόκειται για κληροτεμάχια

2.δεν υπάρχει χρησηκτησία σε τμήμα κληροτεμαχίου

3.ο δρόμος δεν φαίνεται στο σχέδιο διανομής πρέπει να ερευνήσεις πως και πότε δημιουργήθηκε

4.το τμήμα που είναι εκτός οριοθέτησης δεν είναι ξεχωριστό γεωτεμάχιο εκτός οριοθέτησης ή εκτός σχεδίου , δεν μπορείς να καθορίσεις εσύ τις προυποθέσεις,έτσι το βρήκε η οριοθέτηση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για το κομμάτι που βρίσκεται εκτός εννοούσα αν μπορώ να κόψω το κληροτεμάχιο στο όριο του οικισμού χωρίς να με ενδιαφέρει το εμβαδό που θα απομείνει εκτός (είτε αυτό ειναι 100 τ.μ. ή 4000 τ.μ.)

Παρ'όλα αυτά σίγουρα θα το διερευνήσω στην πολεοδομία του δήμου διότι είναι κάπως περίεργο το όλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ στη θέση σου θα του υποδείκνυα τα όρια σύμφωνα με τον τίτλο γιατί αυτά οφείλει να κατέχει επί εδάφους. Το γεγονός που είναι παγιωμένη κατάσταση δεν φέρνει προβλήματα σήμερα... αν αλλάξουν οι ιδιοκτήτες, μετά από 20, 40 χρόνια τι θα γίνει;

Οπότε καλύτερα θα ήταν αυτό το κομμάτι που καλλιεργεί να το έχει και με τίτλους. Έτσι:

Επειδή βλέπω από τον χάρτη ότι το κληροτεμάχιο 3442 καλλιεργείται από τον πελάτη σου και είναι και ελαιώνας, μπορεί να επικαλεστεί χρησικτησία για όλο το τεμάχιο 3442 και ΟΧΙ για τμήμα αυτού.

2. Ο δρόμος δεν μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστος εφόσον περνάει μέσα από το κλ. 3433. Μήπως υπάρχει καμιά Συμπληρωματική Διανομή;

3. Όχι δεν πρέπει να πληροί κάποιες προϋποθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.