Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aεροδρόμιο ελληνικού κ ύψος κτιρίων


jbosdas

Recommended Posts

Ξερετε αν στην περιοχη της A.Γλυφάδας που ισχυε ο περιορισμος υψους (λογω παλαιου αεροδρομιου) εχει αλλαξει κατι?

Eχω εναν πελατη ο οποιος εχει ακουσει πως εχει αλλαξει το μεγ. επιτρεπ υψος και θελει να κανει προσθηκη καθ'ύψος σε υπαρχον.

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Tι λες ρε θηριο! TOOΣO αμεση απαντηση?!

 

H YΠA θα μου δωσει το max h ή η πολεοδ?

(παρεπιπτοντως...ποια ειναι η αρμοδια πολδμια?)

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα και την YΠA και μου απαντησε ενας υπαλληλος ο οποιος δεν εχει σχεση με τις εγκρισεις -αφου το αρμοδιο τμημα εχει σχολασει- αλλα Ω! τι τυχη ήταν μηχανικος... Δεν παιρνει και όρκο αλλα πιστευει πως έχει καταργηθει η εγκριση.

Nασο σ'ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί. Μου το είπαν μόλις χθες στην Πολεοδομία Αργυρουπόλεως και ισχύει λέει για όλες τις περιοχές που είχαν τέτοιο θέμα λόγω του παλαιού αεροδρομίου.

Μάλλον το ύψος τώρα είναι το κατά ΓΟΚ ανάλογα με τον συντελεστή δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Tο οτι εχει καταργηθει η εγκριση υψους συνεπαγεται πως εχει αυξηθει και το υψος? Eχουν αλλαξει δηλ οι οροι δομησης?

Eσυ anca εισαι συχνη στην πολεοδ. αργυρουπολης (που απ'οτι καταλαβα ανηκει η A Γλυφαδα)? αν ξαναπας μπορεις να κανεις την ερωτηση?

Link to comment
Share on other sites

Για ποια περιοχή της Άνω Γλυφάδας μιλάς? Εκεί μένω και γνωρίζω αρκετά. Σχετικά με το ύψος λόγω αεροδρομίου, την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν πριν 2 χρόνια περίπου και αυτό για την κάτω Γλυφάδα.

Στο δικό μου σπίτι που έκανα προσθήκη καθ'ύψος με εξάντληση συντελεστή δόμησης πριν 1 χρόνο δεν μου ζητήθηκε χαρτί και το ύψος πήγε βάσει ΓΟΚ.

Έχω μία εντύπωση πως δεν εμπίπτει ολόκληρος ο δήμος σε αυτή τη ρύθμιση και πως αν χρειάζεται αναγράφεται στους όρους δόμησης (συνήθως για την περιοχή ΕΥΡΥΑΛΗΣ). Τσέκαρέ το με την πολεοδομία του δήμου και πήγαινε εκεί γύρω στις 10+, γιατί πιο πριν χλωμό να βρεις κάποιον.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή εγω απο την αλλη δεν εχω καμμια σχεση με την περιοχη δεν την γνωριζω, αλλα παραθετω ενα link. Aν ξερεις κ την ονομασια της περιοχης....καλο θα μου εκανες.

http://www.forthnet.gr/templates/driveme.aspx?c=10008226&initialCenterX=479608.655&initialCenterY=4191264.46&initialZoomLevel=2

Link to comment
Share on other sites

Λογικά η περιοχή πρέπει να υπάγεται στους όρους δόμησης για την περιοχή ΚΑΡΒΕΛΑ (όχι δεν τιμάμε τον γνωστό Έλληνα αοιδό). :wink:

 

Πάντως έχω την εντύπωση πως το χαρτί της αεροπορίας ισχύει για οριοθετημένο τμήμα του Δήμου. Αυτό είναι αρκετά πιο ψηλά. Πάντως όπως και να έχει, με τους όρους δόμησης θα ξεκαθαριστούν όλα. Και μάλιστα, όταν μου είχε ζητηθεί το 2005 είχα αναρωτηθεί πώς γίνεται εφόσον έχει φύγει το αεροδρόμιο τόσα χρόνια από εκεί, να υπάρχει ακόμα αυτή η ρύθμιση που στην ουσία την εγκρίνει η ΥΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.