Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιπτώσεις αιολικών πάρκων


ΒΒΖ

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι σε σχέση με αυτά που αναφέρω.

 

1. Εξηγώ τι θέλει να πει ο ποιητής, λέγοτας πως MW εγκατεστημένης ισχύος αιολικής ενέργειας ισοδυναμεί με 0,3MW που θα λειτουργούσαν συνεχώς για 8760 ωρες/ετος (πάντα δηλαδή). Ο συντελεστής χρησιμοποίησης οφείλεται στην στοχαστικότητα του ανέμου

 

2. Αναφέρω πως γράφουν μπούρδες σαν επιχείρημα, κθως ΝΑΙ ΜΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΙΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?????

 

 

3. Ενημερωτικά, η μεση ισχύς (που εκφράζεται και από τον συντελεστή χρησιμοποίησης) παίζει έντονα απο την θέση εγκατάστασης, λόγω της μεταβλητότητας του ανέμου (κυρίως μεση ταχύτητα κτλ). ΤΥΠΙΚΕΣ τιμές λέω 0,25-0,35. Προφανώς υπάρχει σουπερ ντούπερ site με ετήσιο 0,45-0,5. Υπάρχει και ο θεσσαλικός κάμπος με 0,01 :lol::lol:

 

4. οι περισσότεροι ειναι "οικολόγοι" της πλάκας

 

5. Τι άλλο να πω α ανθρωπος?:?:8-):?:

 

 

ΚΟιτα εχεις δικιο και παλι και σου λεω οτι εγω ναι μεν συμφωνω μαζι σου κατι λιγα σκαμπαζω απο το cf οπως ανεφερα και στο αποκομμα του σιτε που εβαλα .

Το θεμα μου δεν ειναι οτι χρησιμοποιει την μεση ισχυ για καποιες ωρες τον χρονο ωστε να βρει την παραγωγη ανα ετος .(μπορει αυτο να εννοει) το θέμα ειναι οτι το παρουσιαζει τελειως λαθος χωρις να αναφερει τιποτα απο όσα εχεις αναφερει πολυ σωστα.

οσο για το ουπερ ντούπερ site με ετήσιο 0,45-0,5. einai το πρώτο που βρηκα και αναφερει τιμες για την περιοχη της Otawwa οπότε όσο ασχετος και να ειμαι δεν το λεω εγω αλλά το νετ.

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ρε συνάδελφε, μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης.

 

Να διευκρινήσω πως εγω γνωρίζω μονάχα απο Ελλαδικό χώρο. Τα πάρκα στην Ν. ευβοια που λυσσομανάει ο ανεμος, σε ετησια βάση δεν φτάνουν το 0,50. Ειναι λίγο πιο κατω συνηθως. Βέβαια, εχει τύχει να δω για εναν μηνα cf 0,75 (εκείνον τον μήνα τα πηρε και τα σήκωσε ολα!) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι σε σχέση με αυτά που αναφέρω.

 

1. Εξηγώ τι θέλει να πει ο ποιητής, λέγοτας πως MW εγκατεστημένης ισχύος αιολικής ενέργειας ισοδυναμεί με 0,3MW που θα λειτουργούσαν συνεχώς για 8760 ωρες/ετος (πάντα δηλαδή). Ο συντελεστής χρησιμοποίησης οφείλεται στην στοχαστικότητα του ανέμου

 

2. Αναφέρω πως γράφουν μπούρδες σαν επιχείρημα, κθως ΝΑΙ ΜΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΙΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?????

 

 

3. Ενημερωτικά, η μεση ισχύς (που εκφράζεται και από τον συντελεστή χρησιμοποίησης) παίζει έντονα απο την θέση εγκατάστασης, λόγω της μεταβλητότητας του ανέμου (κυρίως μεση ταχύτητα κτλ). ΤΥΠΙΚΕΣ τιμές λέω 0,25-0,35. Προφανώς υπάρχει σουπερ ντούπερ site με ετήσιο 0,45-0,5. Υπάρχει και ο θεσσαλικός κάμπος με 0,01 :lol::lol:

 

4. οι περισσότεροι ειναι "οικολόγοι" της πλάκας

 

5. Τι άλλο να πω α ανθρωπος?:?:8-):?:

 

 

Ειδικά στο 4 έχεις απόλυτο δίκιο!

[Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας και ευκρίνειας.

Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ]

 

Δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι σε σχέση με αυτά που αναφέρω.

 

1. Εξηγώ τι θέλει να πει ο ποιητής, λέγοτας πως MW εγκατεστημένης ισχύος αιολικής ενέργειας ισοδυναμεί με 0,3MW που θα λειτουργούσαν συνεχώς για 8760 ωρες/ετος (πάντα δηλαδή). Ο συντελεστής χρησιμοποίησης οφείλεται στην στοχαστικότητα του ανέμου

 

2. Αναφέρω πως γράφουν μπούρδες σαν επιχείρημα, κθως ΝΑΙ ΜΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΙΟ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?????

 

 

3. Ενημερωτικά, η μεση ισχύς (που εκφράζεται και από τον συντελεστή χρησιμοποίησης) παίζει έντονα απο την θέση εγκατάστασης, λόγω της μεταβλητότητας του ανέμου (κυρίως μεση ταχύτητα κτλ). ΤΥΠΙΚΕΣ τιμές λέω 0,25-0,35. Προφανώς υπάρχει σουπερ ντούπερ site με ετήσιο 0,45-0,5. Υπάρχει και ο θεσσαλικός κάμπος με 0,01 :lol::lol:

 

4. οι περισσότεροι ειναι "οικολόγοι" της πλάκας

 

5. Τι άλλο να πω α ανθρωπος?:???:

 

 

Οκ επιτελους συμφωνησαμε

[Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας και ευκρίνειας.

Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ]

 

Τελικα κάνεις λάθος . Το cf capacity factor μεταφράζεται λάθος συντελεστης διαθεσημότητας γιατί κάποια site όπως αυτό της http://www.repower.de'>http://www.repower.de αρκετά έγκυρο και ο καθηγητής Καλδέλης με μερικές εκατοντάδες δημοσιέυσεις, τον συντελεστή διαθεσημότητας cf τον λένε συντελεστή φορτίου. Σύμφωνα με τον καθηγητή δεν ξέρω αν τον ξέρεις , ο συντελεστής διαθεσημότητας ισχύει για τις ώρες τις οποίες είναι διαθέσιμη μια ανεμογεννήτρια (όταν δεν γίνονται επισκευές και συντήρηση )

Η ελεταεν το λέει συντελεσή ΄φορτισης και την επόμενη δεκαετία θα φτάσει το 22%.

 

Οπότε .....ειλικρινά περιμένω απάντηση σου σχετικά με το cf

 

 

 

 

 

Μην Μπερδεύεσαι.

 

1MW ονομαστική ισχύς ανεμογεννήτριας

 

Cf 0.3

 

0,3MW "πραγματικής" (Δηλαδη η μεση ισχύς παραγωγης του ετους - σαν να δούλευε 8760 ωρες μια ηχανή 0,3MW)

 

Ναι ρε συνάδελφε, μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης.

 

Να διευκρινήσω πως εγω γνωρίζω μονάχα απο Ελλαδικό χώρο. Τα πάρκα στην Ν. ευβοια που λυσσομανάει ο ανεμος, σε ετησια βάση δεν φτάνουν το 0,50. Ειναι λίγο πιο κατω συνηθως. Βέβαια, εχει τύχει να δω για εναν μηνα cf 0,75 (εκείνον τον μήνα τα πηρε και τα σήκωσε ολα!) :mrgreen:

 

Τελικα κάνεις λάθος. Το cf capacity factor μεταφράζεται λάθος συντελεστης διαθεσημότητας γιατί κάποια site όπως αυτό της http://www.repower.de αρκετά έγκυρο και ο καθηγητής Καλδέλης με μερικές εκατοντάδες δημοσιέυσεις, τον συντελεστή διαθεσημότητας cf τον λένε συντελεστή φορτίου. Σύμφωνα με τον καθηγητή δεν ξέρω αν τον ξέρεις , ο συντελεστής διαθεσημότητας ισχύει για τις ώρες τις οποίες είναι διαθέσιμη μια ανεμογεννήτρια (όταν δεν γίνονται επισκευές και συντήρηση )

Η ελεταεν το λέει συντελεσή ΄φορτισης και την επόμενη δεκαετία θα φτάσει το 22%.

 

Οπότε .....ειλικρινά περιμένω απάντηση σου σχετικά με το cf

 

To cf είναι ο χρόνος που δουλεέθι η ΑΓ στην ονομαστική της ισχύη.

Δηλαδή για πόσες ώρες μπορεί να δουλέψει στην ονομαστική της ισχύη....

 

[Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις.

Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ]

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοείς να διαβάσω ότι σου γράψανε, εγώ νομίζω ότι ο ετήσιος συντελεστής εκμετάλλευσης μιας ανεμογεννήτριας είναι όσο λέει το άρθρο που έδωσες δηλαδή 30%, εσύ τελικά πόσο νομίζεις ότι είναι;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοείς να διαβάσω ότι σου γράψανε, εγώ νομίζω ότι ο ετήσιος συντελεστής εκμετάλλευσης μιας ανεμογεννήτριας είναι όσο λέει το άρθρο που έδωσες δηλαδή 30%, εσύ τελικά πόσο νομίζεις ότι είναι;

 

Nαι παραδεχτηκα οτι έκανα λαθος αν μπορεις βλεπεις στα ποστ (μου γραψανε)

αλλα παρεθεσα αναλυτικα τι είναι το cf στην επισημη ορολογια οπότε ΄... εγω νομιζω οντως οτι το σύνολο της διαθεσημοτητας και της δυναμικοτητας (μαλλόν αυτο που λες εκμεταλλευσης είναι πάνω από 30%) ετσι τουλαχιστον έχω γραψει και σε επίσημες μελέτες οι οποίες έχουν γίνει για Α/Γ στην θάλασσα και σε απόσταση 1800μ από τις ακτές άρα βλέπεις οτι αντίθετα με άτομα που κάνουν τους παντογνωστες και παραδέχομαι το λάθος μου και απαντάω παντα με στοιχεια και δεδομένα

Το να διορθωνεις κάποιον με άλλο λάθος μάλλον είναι χειρότερο

 

 

Επίσης μπαινω στο κόπο και απαντάω σε άτομο που μάλλον δεν ασχολείται με Α/Γ και απλά δεν δέχεται μυγα στο σπαθι του. οτι και να ξερεις για τις Α / Γ θελεις μάλλον αρκετο διαβασμα ακόμα φιλε μου .......σου γραφω και εγω

Mαλλόν μερικά άτομα απλά γουσταρουν να διορθωνουν τους άλλους και οταν κάνουν λάθος κάνουν την πάππια

Link to comment
Share on other sites

Eγω παρεθεσα ακριβως το κειμενο των οικολογων. Και διορθωσαν το κειμενο κανοντας αναφορα στο cf

οπότε ανεφερα και τον σωστο ορισμό του cf. Από εκει και περα ότι καταλαβαινει κανέις για την αποδοτικότητα των Α/Γ και ας βάλει ο καθένας συμφωνα με το τι νομιζει το cf. Tο θέμα είναι που πατάνε οι οικολογοι και τi υποστηρίζουν 8-)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λέει ο Μπίζος. Το cf λέγεται συντ. φορτίου και είναι το ποσοστό ωρών του έτους αν η μηχανή δούλευε στο ονομαστικό φορτίο της.

Μην συγχέεται με την διαθεσιμότητα των Α/Γ. Αυτή είναι πάντα πάνω από 95%. Αν δεν φυσάει, δεν σημαίνει ότι η μηχανή δεν είναι διαθέσιμη.

Η αποδοτικότητα των Α/Γ εξαρτάται από το πόσο φυσάει. Κάθε κατασκευαστής έχει την τεχνογνωσία του, η οποία και αντικατοπτρίζεται στην καμπύλη ισχύος. Για ίδιες συνθήκες μπορεί να γίνει μια σύγκριση παρόμοιων μηχανών.

Βαθμός απόδοσης δεν νοείται για τις Α/Γ.

Οι "οικολόγοι" τώρα , είδαν ένα ποσοστό, είπαν τη ...κία τους κι αυτό είναι όλο. Σιγά που νοιάζονται για την απόδοση ή καταλαβαίνουν την έννοιά της. Πρέπει υποτίθεται να έχουν και κάποιο "επιχείρημα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.