Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στα 10 στρέμματα η αρτιότητα στις περιοχές Natura 2000 σύμφωνα με το σχέδιο νόμου


Engineer

Recommended Posts

Μια βόλτα από το υπουργείο είναι δύσκολη λόγω απόστασης.

Μάλλον μία ερώτηση στην πολεοδομία ή στη διεύθυνση χωροταξικού σχεδιασμού της περιφέρειας θα έλυνε το πρόβλημα.

Θα το θέσω και ως θέμα όταν βγει το νομοσχέδιο σε διαβούλευση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άκουσα σήμερα ότι έχει ψηφιστεί ήδη νόμος εδώ και λίγους μήνες ο οποίος ουσιαστικά απαγορεύει την δόμηση σε περιοχές εκτός σχεδίου πόλεως. Μόνο αποθήκες και κάποιες απλές κατασκευές. Ούτε αγροτική κατοικία δεν επιτρέπεται.

 

Έχει υπ'όψιν κάποιος σας τον νόμο;

 

Συνάδελφε sdim κι εγώ το ακούω αυτό και μάλιστα από κάποιον εδώ μέσα. Τρέχει τώρα μια υπόθεσή μου για έκδοση οικ. άδειας σε γήπεδο 9 στρ και στην Πολεοδομία που πήγα μου είπαν ότι είναι οικοδομήσιμο, αφού ακόμη ισχύουν κανονικά τα ΦΕΚ Δ 270/85 και ΦΕΚ Α 308/2003, δηλαδή κατά κανόνα με 4 στρ και 25 μ. σε δημόσιο δρόμο είναι οικοδομήσιμα.

 

Θα ήταν καλό όποιος λέει κάτι να αναφέρει και τις πηγές.

 

μήπως αναφέρεστε σε αυτό σχετικά με τη γη υψηλής παραγωγικότητας?

κάπου μέσα στο νοέμβριο κάτι βγήκε αλλά δεν έχω προλάβει να ενημερωθω

Link to comment
Share on other sites

Θα το θέσω και ως θέμα όταν βγει το νομοσχέδιο σε διαβούλευση.

 

Μα ... το νδ για τη «Διατήρηση της βιοποικιλότητας και άλλες διατάξεις» έχει ήδη ολοκληρώσει της διαδικασία διαβούλευσης, και έχει κατατεθεί στη Βουλή, προκειμένου να συζητηθεί στη Διαρκή Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου (ήδη βρίσκεται στο στάδιο της Α' ανάγνωσης με ημερομηνία επεξεργασίας 18.1.2011 και ακολουθεί η Β' ανάγνωση) και κατόπιν στην Ολομέλεια για ψήφιση.

 

Το κείμενο που έχει διαμορφωθεί μπορείς να το βρεις ΕΔΩ και ως προς το συγκεκριμένο θέμα που σε απασχολεί, μετά την πρόταση για την αρτιότητα στα 10 στρεμ., έχει προστεθεί η πρόταση "Δεν εφαρμόζονται κανενός είδους σχετικές παρεκκλίσεις".

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που ψάχνω. Πρέπει να βρίσκεται το οικόπεδο εντός natura για να ισχύουν οι διατάξεις? Αν συνορεύει? Δηλαδή τι συμβαίνει στις ακόλουθες περιπτώσεις?

 

1. Αν τέμνεται από natura, δηλαδή αν είναι ένα κομμάτι του μέσα και ένα έξω.

 

2. Αν συνορεύει με natura, δηλάδη να έχει σύνορο στο όριο της natura.

 

3. Αν μεταξύ τους υπάρχει δρόμος, δηλαδή, natura χαρακτηρίζεται η λιμνοθάλασσα Αιτωλικού, και ο χάρτης δείχνει την λιμνοθάλασσα. Παραλιακά, έχουμε δρόμο και μετά οικόπεδα. Σε αυτά εφαρμόζονται οι νέες ρυθμίσεις?

 

Και τα ρωτάω αυτά γιατί η είναι μέσα σε natura και ήδη όσοι έχουν 4-9 στρ. και άλλοι με μικρότερα (παρεκκλίσεις) έρχονται να καταθέσουμε άδειες για να προλάβουνε. Είναι κόσμος που αγόρασε οικόπεδα με 100κ και βάλε και τραβάει τα μαλλιά του τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις το κείμενο που παρέθεσα στο προηγούμενο post και, εάν δεν μπορείς να το διαβάσεις όλο, διάβασε τουλάχιστον το άρθρο 9.

Link to comment
Share on other sites

Eγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι αν εχω 4στρ εκτος Νατουρα ειμαι οκ...

Ας τεμνει το οριο της Νατουρα την ιδιοκτησια μου...

 

Πιστευω οτι δεν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχεί κάπου γραμμένη η τροπολογία με τα 4στρ για τα υφιστάμενα αγροτεμάχια; Μόνο δημοσιεύσεις έχω βρει αλλα επίσημο κείμενο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, οι υπουργικές τροπολογίες κατατίθενται στη Βουλή μετά την ολοκλήρωση της επεξεργασίας από τις αρμόδιες επιτροπές και πριν από την ψήφιση του νδ, δηλαδή στο χρονικό διάστημα που διανύουμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.